Corydoras paleatus

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com
  • Rozmiar: 7 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Pstre - ryby akwariowe

Kirysek pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Występowanie

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Odżywianie i karmienie

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Akwarium

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium. Kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok. 4 razy. Tarło trwa ok. godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 8 maja 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 155

  1. Kirysek3

    KOCHAM KIRYSY!!!!!!!!!!!!! Najlepsze rybki! Najbardziej wytrzymałe z moich rybek! Najlepsze są pstre i spiżowe!!!!!!!!
    Są niezbyt wymagające i odpowiednie dla początkujących!
    PS.
    Najlepszy żywy pokarm to larwy szklarek.

    Odpowiedz
  2. Karol

    Witam właśnie założyłem swoje pierwsze akwarium 112 L. i mam pytanie co do obsady. Co sądzicie o 8 gupikow 5 samiczek i 3 samce, 6 kiryskow, 6 molinezji, 20 neonkow i 1 zbrojnik. ???? Czy nie jest to zbyt dużo ???

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć. Stanowczo za dużo…
      Dopóki rybki są małe, w 112l akwarium wydaje się że jest wszystko w porządku, ale one urosną – szczególnie Molinezje Ostrouste 8-10 cm (6 szt. będzie zbyt tłoczno), w zupełności wystarczy 1 samiec + 2-3 samice. Miałem kiedyś parkę Molinezji (też w 112l) ale samiec zagonił partnerkę na śmierć, dlatego zaleca się większą ilość samic – tak mi doradził facet ze sklepu akwa i od tamtego momentu było wszystko OK.
      Żyworódki jakimi są Molinezje i Gupiki za chwilę zaczną rozmnażać się na potęgę, dlatego też ograniczyłbym ilość Pawich Oczek do 3+3.
      Ławica 20 Neonków jest za duża jak na taki litraż i taką ilość rybek – proponuję zmniejszyć do 10 szt. – też będzie ładnie wyglądać, a w przyszłości (kiedy cała obsada podorośnie) rybki będą miały więcej swobody do pływania. Kirysków Pstrych wystarczy 5 – będą zadowolone z towarzystwa, one z kolei wyrastają do 7 cm, na początku zawsze wydaje się że jest mało. 1 Zbrojnik może być.
      Okrajam tak z wszystkiego po trochu z trzech względów: 1) więcej wolnej przestrzeni, 2) ilości niezbędnego tlenu do oddychania, 3) mniejszego stężenia azotanów – od rozkładu odchodów.
      Zwróć tylko uwagę na temp. i twardość wody GH, Neonki Innesa są chłodno-lubne najlepsza temp. dla nich to 22-24°C i woda miękka lub średnio-twarda, Molinezje zaś wolą wyższą temp. 25-27°C i wodę średnio-twardą lub twardą. Myślę jednak że można pogodzić obydwa gatunki dla uśrednionych warunków (parametrów): przy temp. w granicach 24°C (Molinezje to twarde sztuki) oraz twardości ogólnej GH=15°d (dla Innesek trochę zawyżone, ale powinno być dobrze – inni hodują przy wyższych wartościach i żyją po kilka lat). Na temp. trzeba uważać (szczególnie latem) – Inneski źle znoszą wysokie wartości a 26-27°C to tylko temp. okresowa w czasie tarła.
      Zatem proponuję zmniejszyć obsadę:
      – 6 Gupików – 3 samce + 3 samice,
      – 5 Kirysków,
      – 4 Molinezje – 1 samiec + 3 samice,
      – 10 Neonów Innesa,
      – 1 Zbrojnik pospolity.
      Woda: temp. ~24°C, twardość GH ~15°d.
      Powodzenia…

  3. Agata

    Tydzień temu zalałam akwarium 112l. Planuję tam mieć ławicę Neonów Inessa, z 2-4 Pielęgniczki Ramineza i na dnie 5 kirysków pstrych. Rzecz w tym, że jak badam wodę to widzę, że akwarium nawet nie zaczęło jeszcze dojrzewać. I w sumie nic dziwnego, skoro bakterie nie mają się czym żywić. Myślicie, że mogę wpuścić tam powiedzmy dwa kiryski już teraz, żeby pobudzić rozruch akwarium? Bo tak sobie kombinuję, że może dzięki temu zaczął by mi się ten amoniak wytwarzać a jednoczesnie w takiej ilości wody dwie małe rybki nie powinny się zatruć? Ale to moje pierwsze akwarium i nie mam pojecia, czy nie głoszę teraz herezji 😛 A jakbym wpuściła te dwa kiryski i od razu dodała bakterii kupionych w zoologu (jeśli będą)?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie wpuszczaj jeszcze żadnych rybek, 1 tydzień to za wcześnie!!!
      Rozumiem że badania robisz na stężenie amoniaku (lub jonów amonowych) NH3/NH4 (pH>7,0 lub pH<7,0) – obydwa te związki bardzo trujące dla rybek. Nie bój się, bakterie już mają czym się żywić, przecież w akwarium jest chyba podłoże – żwirek/piasek (nawet porządnie wypłukany nigdy nie będzie idealnie czysty), skałki, korzenie, rośliny na których też znajdzie się pożywka dla drobnoustrojów. Dla wiarygodności testów (aby coś wykazały) musisz wodę trochę "zabrudzić" wrzucając małą szczyptę płatków (pokarmu dla rybek) aby coś tam zaczęło się rozkładać i żebyś wiedziała w jakiej fazie nitryfikacji jest obecnie akwarium – testy robić 24 godz. po wrzuceniu płatków aby stwierdzić na jakie związki bakterie je rozkładają.
      W drugim tygodniu maleje stężenie NH3/NH4 ale zaczyna rosnąć poziom azotynów NO2 – związki również toksyczne dla rybek – tutaj również wymagane testy na zawartość NO2.
      W trzecim tygodniu maleje stężenie NO2 i zaczyna rosnąć poziom azotanów NO3 – związki bezpieczne dla rybek ale przy niewielkich stężeniach, dlatego później wykonuje się cotygodniowe podmiany wody.
      W czwartym tygodniu bakterie są już na tyle rozwinięte że NH3/NH4 i NO2 są na poziomie niewykrywalnym, testy powinny wykazać =0, a w akwarium mamy tylko związki azotanów NO3, testy będą zawsze wykazywały NO3>0.
      Aby wspomóc rozwój odpowiednich kultur bakterii możesz co tydzień aplikować np. Tropical Bacto-Active, ja go stosuję już od lat dla prawidłowego funkcjonowania akwarium. A rybki możesz zacząć wpuszczać do baniaczka dopiero po upływie 3 tyg., najbezpieczniej po miesiącu.

    2. Wlodi13

      Neony Innesa nie pasują do Pielęgniczek Ramireza pod wzgl. warunków temperaturowych.
      Inneski najlepiej czują się w wodzie 22-24°C możesz je zastąpić Neonkami Czerwonymi które lubią tak jak Ramirezki wodę ciepłą 26-28°C.

    3. Wlodi13

      …a Pielęgniczki Ramireza zanim wpuścisz do akwarium, lepiej dużo o nich poczytaj żebyś po miesiącu się nie zawiodła że padły. Są bardzo delikatne i wrażliwe na złe warunki wody:
      – woda kwaśna pH=5,0-7,0
      – twardość ogólna GH<10°d
      – twardość węglanowa KH=3-4°
      – niskie stężenie azotanów NO3 – częste podmiany DOBRZE przygotowanej wcześniej wody
      – źle znoszą zbyt duże nawożenie roślin związkami węglowymi
      – często chorują przy nieodpowiednim karmieniu
      – często chorują przy jakichkolwiek nagłych zmianach parametrów pH, GH, KH oraz temp.

      …i w jednym akwarium najlepiej jedna parka, przy 112l samce pozabijają się – są bardzo terytorialne jak każda Pielęgnica, szczególnie podczas tarła.

    4. agata

      Widzisz… a ja się tak zasugerowałam, że skoro black water tu i tu to na pewno dobrze im będzie w jednym akwarium. Bo tak naprawdę to marzą mi się neonki, kiryski i jakieś z dwie chociaż większe, ładne ryby. I od tygodni przeczesuję internet, szukając co by pasowało. Ilekroć wydaje mi się, że coś znalazłam to po głębszym doczytaniu okazuje się, że dany gatunek jednak się nie nada. Albo agresywne, albo zupełnie inne wymagania. Wodę mam miękką, ale o PH dopiero zaczynam walczyć (mam 7,5 i włozyłam dziś wkłady torfowe do filtra). I nie mam już pomysłu co z tymi neonkami ma mieszkać. Co do wpuszczania rybek – ok. Myślałam, że bez żywych stworzonek bakterie się nie mają jak namnażać.Wpusciłam dziś sklepowy preparat z bakteriami.

    5. Wlodi13

      Tu i tu BW (Black Water) – zgadza się, ale jednak trochę inne regiony Ameryki Płd,
      Inneski zamieszkują mniejsze wody płynące w wyższych partiach dorzecza Amazonki i tam jest woda chłodniejsza, Ramirezki żyją w spokojnych, gęsto zarośniętych rzekach i strumieniach Wenezueli i Kolumbii o słabym nurcie i piaszczystym lub mulistym dnie gdzie jest cieplej.
      26-27°C dla Neonków Innesa to jest tylko okresowa temp. w czasie tarła, z kolei Pielęgniczki swoje gody odbywają przy 28-30°C gdzie przy takiej temp. Inneski zaczną padać.
      Wszystko zależy jaka temp. średnio występuje w Twoim akwarium… wówczas wybierz albo Inneski albo Czerwone – obydwa gatunki tworzą piękne ławice, a przy Twoim litrażu spokojnie możesz stworzyć grupę składającą się przynajmniej z 10 rybek.
      Jeśli chcesz jakieś większe gatunki, hodowałem kiedyś parkę Prętników Karłowatych właśnie w 112l razem z Neonkami – piękne, spokojne rybki o łagodnym usposobieniu, lub harem (1+2,3) Prętników Miodowych.
      O bakterie się nie martw, będą się rozwijały bez rybek. Generalnie chodzi o to że w dojrzałym akwarium (kiedy już będą rybki) bakterie te będą rozkładać odchody i resztki pokarmu w azotany, a nie jak w początkowej fazie w amoniak lub azotyny.
      Więc jak będziesz robić testy i NH3/NH4=0, NO2=0 a NO3>0 wówczas akwarium będzie dopiero gotowe. Ale jeśli nie zabrudzisz (jak wcześniej wspomniałem) wody płatkami, wyniki będą wychodzić zawsze zerowe, dlatego że bakterie te nie będą miały co rozkładać.

  4. Mim

    Witam. Mam akwarium 126l piasek, grzałkę i zewnętrzny filtr kubełkowy parametry to 10dGH 7ph. Jakie rybki mogę tam wpuścić? Szczególnie zależy mi na kiryskach. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedzi: 9
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam. Kiryski Pstre śmiało możesz wpuścić, ale od kiedy akwarium na chodzie?

    2. Mim

      Od 3 dni. A jakieś inne gatunki?

    3. UlaUlaśka

      No to jak powyżej, masz odpowiednie parametry dGH i pH żeby móc hodować kiryski, ale warto zwrócić uwagę na pH ponieważ masz już ją na skraju i żeby się przypadkiem nie zepsuła.
      Oczywiście, można dodać gromadkę molinezji, neonów innesa, mieczyków, nie zaszkodzą mu również zbrojniki lub skalary, co do tych majestatycznych pielęgnic to wolałabym jednak nie ryzykować ze stadem neonków, gdyż często stają się ich łupem, nie mówiąc już o narybku molinezji, gupików, platynek, itp. Temperatura dla tych wszystkich wymienionych rybek to 24-27 stopni, należy stworzyć miejsce do pływania dla neonków i dla przemieszczania się skalarów, nie wspomnę już o ruchliwych żyworódkach. Oczywiście, zbrojniki nie pogardzą korzeniem, który ma na celu zapewnienie im schronienia i ,,domku”, ponieważ nie lubią ,,prostej” aranżacji baniaka.
      Urozmaicaj im dietę pokarmami mrożonymi/żywymi, z dodatkiem spiruliny, czyli po prostu glonów, suchych pokarmów jak najbardziej nie ignorują, mogą je spożywać.
      ————————————————————————————————————————————————-
      P.S Wiem, że admin o skalarach napisał, min. 240 l, lecz nie popadajmy w skrajność. Spokojnie, pod żabienicą, skalary łączą się w pary i składają ikrę pod spodem ich liści. Ciśnienie w dolnej bieliźnie się podwyższy, trudno, będę krytykowana, bardziej istotne jest długość i wysokość akwarium, gdyż skalary nie mające miejsca do zupełnego rozwoju kurczą się, a co za tym idzie choroby, m.in narządów i płetw, a niedługo zgon. Sto dwadzieścia sześć litrów WYSTARCZAJĄ, z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA dodam, że w akwarium o podobnym litrażu samica składała ikrę i wykluły mi się małe skalary 🙂 To były piękne czasy.. 😉 Zbiornik gatunkowy i żaglowce – marzenia niejednego człowieka 🙂

    4. Mim

      A gurami też mógłbym tam trzymać?

    5. Wlodi13

      Od wyboru do koloru 🙂 przy takim baniaczku (126l) i takich parametrach masz tyle możliwości…
      Nie wiem jakie rybki Tobie się podobają, pooglądaj sobie, ze spokojem się zastanów.
      Bardzo ważne! Jeśli akwarium chodzi dopiero od 3 dni poczytaj sobie o dojrzewaniu (cyklu azotowym), gdyż przy nowych akwariach bardzo często dochodzi do zatrucia rybek – amoniakiem i azotynami. W akwarium musi wykształcić się prawidłowa flora bakteryjna, przydatnym aplikantem stabilizującym ten proces jest np. Tropical Bacto-Active (stosuję go od lat). Aplikując ten środek, odpowiednie kultury bakterii można uzyskać po 3 tyg. i dopiero wtedy można przystąpić do tworzenia obsady rybek w akwarium.

    6. Mim

      Dziękuję. Dzięki wam za kilka tygodni będę miał piękne kolorowe akwarium i jeszcze piękniejsze rybki.

    7. Wlodi13

      Gurami tak, chociaż kiedy podrosły (miałem kiedyś dwuplamiste) w nocy trochę przeszkadzały – niesamowicie chlupały wodą, osobiście mi to przeszkadzało, nie mogłem spać w nocy 🙂 więc później ich się pozbyłem – wydałem komuś innemu.
      Skalarów w żadnym wypadku NIE, mimo wszystko to za małe akwarium. Może na początku gdy są jeszcze młode… ale one wyrastają do 35 cm wysokości i będzie im niewygodnie – za ciasno.

    8. UlaUlaśka

      Podałam tylko przykład.. Skalary hodowałam kilka lat temu w 150 l i to było akwarium gatunkowe, kilka żabienic, kryptokoryn, nurzańców rosło jak na drożdżach, ryby miały miejsce do pływania..Dwie samice i dwa samce..
      No widzisz, czyli jakoś można je hodować 🙂 W większym baniaczku czuły by się lepiej, ale na siłę nic nie można poprawnie wykonać 😉 Pary nadal u mnie żyją i trzymają się. I ta historia, w którą zapewne i tak nie uwierzysz to nie baśń czy bajeczki – tylko prawdziwe 150 l przeznaczone tylko na moje żaglowce – ulubione ryby. Nie pasuje to do mojej wiedzy o tym hobby, bo nikt takiej wiedzy o akwarystyce nie ma, człowiek nigdy nie był, nie jest i nie będzie idealny i trzeba się z tym po prostu pogodzić..
      Pozdrawiam 🙂

    9. Wlodi13

      Minimalne akwarium dla Skalarów to 240l: min.120cm!!! x 40cm x min.50cm!!!
      Mim posiada baniaczek 126l czyli prawie o 100% mniejszy od zalecanego minimum.
      Więc żyj sobie w swojej baśni, hoduj rybki jak sobie uważasz (mało to mnie obchodzi) ale nie proponuj komuś innemu aby też źle prowadził akwarium – w tym przypadku 2 razy mniejszym od wymaganego dla Żaglowców.

  5. dejw

    kupilem 6 po 2.5zl. Plywaja sobie to taka mafia smieciowa. Odrazu wbijaja razem i opierdzielaja wszystko co spadnie na dno 🙂 bardzo je lubie 🙂

    Odpowiedz
  6. Dawid

    6 zł ja kupiłem za 2,25 i żyją mi już 9 lat

    Odpowiedz
  7. Misiek

    Pozdrawiam, kolega dał mi akwarium 20l ,a sam kupiłem sobie 112l. Chciałbym prosić o odpowiedź na pytanie jakie ryby mógł bym tam trzymać?

    Odpowiedz
  8. Tomasz

    Ktoś tu mocno ostrożnie podszedł do ram określających długość życia kirysków. Mam kilka takich gamoni od 7 lat i zdaje się, że pociągną jeszcze dłużej.

    Odpowiedz
  9. Anna

    kupiłam kiryski pstre w 2004 tylko jeden ze stadka przeżył 12 lat, ale już zdechł

    Odpowiedz
  10. Michu

    Mam pytanie? Czy w akwarium 60l mogę trzymać stadko kirysków 3-pstre i 3-albinosy.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Koksio

      Oczywiście. Ale zależy czy są duże, albinosy i pstre nie są tak duże więc tak.

  11. Radek

    Czy w akwarium 200l mogę trzymać 4 kiryski, czy to zbyt mało?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Zbyt mało, minimum 6 a najlepiej ok 10 sztuk.

    2. Marc

      Minimum 10 lepiej kilka więcej i tylko nie sugeruj się tymi zdjeciami i koniecznie piach na dnie. Żaden żwir, bazalt itp. No i nie woda kranowa twarda i zasadowa.

  12. Mateusz

    Witam. Mam pytanie odnośnie podłoża dla Kirysków czy odpowiedni będzie żwirek kwarcowy 1-2mm lub 2-4 mm?

    Pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ula

      Tak oczywiście jak najbardziej najważniejsze, żeby nie był ostry 😉

    2. Jan

      Kirysy potrzebują piachu do utrzymania higieny…

  13. malawista

    U mnie w akwarium się one nie rozmnażają. Czy mogę je przenieść do akwarium 12l i tam karmić artemią i wymieniać często wodę?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. malawista

      Wie ktoś?

    2. kirys

      Raczej tak

  14. witold

    Najbardziej nietypowe środowisko jakie zapewniłem Kiryskom, to zbiornik gruntowy. rozmiary około 2x2m, głębokość około 25 cm i dwa wgłębienia, jedno 40cm drugie 70cm. Zbiornik zupełnie dziki, zarośnięty roślinnością w sposób niekontrolowany. Temperatury przy powierzchni wody w lato, do 37st, zaś przy dnie w tym samym czasie ~27st. Wahania temperatury dobowe wody powierzchniowej około 15st. Przy dnie około 5st. Zima, powierzchniowa temperatura w dzień 17-25st, przy dnie 11-14st. W nocy spadki temperatury nawet do 10-11st, przy dnie do 9st, (zima od około 1 czerwca do 15 września). Miejsce: Australia, Brisbane. Kiryski dorastały do ponad 7cm, mnożyły się spontanicznie (nie kontrolowałem kiedy), żyły około 8 lat, do czasu skasowania zbiornika. Nie zauważyłem aby pojawiały się padle sztuki. Kamera zainstalowana pod woda pokazywała idealnie zdrowe ryby, prawie równie aktywne przy temperaturach wysokich i niskich. Do zbiornika opadały liście, zalegały na dnie, w największych zagłębieniach gromadził się osad z wyraźnym odarem H2S. Do zbiornika woda była jedynie dolewana, nie podmieniana. Ulewne deszcze powodowały czasem przelewanie się zbiornika (naturalna podmiana). Ryby trzymały się zbiornika i nie wypływały z niego w czasie takich kataklizmów.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. tesa

      A czy zachowały się jakieś filmiki? Fajnie byłoby obejrzeć taki dziki zbiornik, może jakiś link?

  15. Michał

    Czy w swoim akwarium (25l) mogę trzymać: 2 kiryski spiżowe, 1 pstry, 3 tetry, 3 gupiki i 3 kardynałki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Zbigniew

      Nie ma mowy! 25l to jest dla krewetek nie dla rybek!! Wszystkie te rybki będą się męczyć z tego powodu że za małe akwa i to ryby ławicowe! !!

    2. C

      Masz małe akwarium jak na tyle rybek. Kiryski i gupiki mogą być. Tetry i kardynałki powinny mieć większe akwarium i są to rybki ławicowe. Jeśli bardzo chcesz to możesz wybrać albo jedne albo drugie w liczbie którą podałeś. Ja bym polecała kardynałki bo rosną mniejsze.

  16. bartek

    A piszą że kiryski muszą być na piasku a są na zdj na kamieniach 😛

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      Nie muszą być na piasku, ale będzie im najlepiej na takim podłożu, które chociaż po części odwzorowuje ich naturalne środowisko. Ważne jedynie aby kamienie nie były ostre. Na ostrym podłożu mogą uszkadzać swoje wąsiki, co z kolei może prowadzić do infekcji i chorób.

    2. Łukasz

      Napiszę jaśniej 🙂

      Kiryski cały czas pływają przy dnie ocierając się brzuchem o nie dlatego zaleca się podłoże z piasku. Zwłaszcza podczas gdy samica szykuje się do tarła jest strasznie wypchana i gdyby niechcący rozcięła podbrzusze… masakra.

      Druga ważna rzecz to łatwiejszy dostęp jedzenia, na piasku po prostu przepłyną i zjedzą a pomiędzy kamieniami muszą ciągle szukać.

      A tak na marginesie zadaniem kirysków w akwarium jest czyszczenie niezjedzonych resztek, gdy jakiś pokarm wpadnie pomiędzy kamienie i nie zostanie zjedzony będzie pleśniał i gnił dając kolejne powody do chorób w akwarium. Osobiście posiadam piasek dla dowodu to moje akwarium:

      link to youtube.com

  17. bartek

    Czy albinos może się rozmnożyć z pstrym ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Oczywiście że może. Różnica polega tylko i wyłącznie w ubarwieniu i nie ma to nic do rozmnażania 🙂 Ważne aby była parka jednego rodzaju czyli pstry+pstry albinos

    2. Sylwia

      Tak u nas to się zdarzyło

  18. Erlond

    Mam 6 tych kirysków, są bardzo wesołe i piękne. Udało mi się kupić za 4 zł/szt. Polecam

    Odpowiedz
  19. tesa

    Uwielbiam te rybki. Ja u siebie mam żwirek granulacji 2-5 i kiryskom chyba dobrze z tym, bo ciągle w mim kopią. Na tym filmiku mają piasek, ale są nim mało zainteresowane. U mnie tak zawzięcie kopią, że niekiedy stają prawie pionowo do podłoża.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      tesa jak napisałem wyżej w podłożu grubym, w twoim przypadku one po prostu wyczują jedzenie i starają się do niego dostać. O podłożu z pisaku proszę przeczytaj mój powyższy komentarz

    2. tesa

      To oczywiste, że szukają jedzenia. Ale uwielbiają kopać w piasku i przesiewać go, co można zaobserwować na wielu filmach, np. na yotube. Dla wszystkich ryb dennych ważne jest, żeby podłoże nie miało ostrych krawędzi, aby się nie pokaleczyły. Na filmiku zamieszczonym pod artykułem wystrój akwarium jest bardzo ubogi i rybki miotają sie zestresowane w poszukiwaniu kryjówki. Kiryski są płochliwe i potrzebują kryjówek. I nie jest prawdą, że kiryski pstre przebywają tylko przy dnie, odwiedzają czasami też inne partie wody. U mnie np. chętnie buszują na korzeniu i czyszczą anubiasa i mikrozorium, a podczas tarła jak tornado kłębią się po całym zbiorniku. Naprawdę jest na co popatrzeć.

  20. Julia

    Ja mam kiryska pstrego i spiżowego. Ostatnio pojawiła się jakaś ikra. Czytałam, że to ikra kirysów. Czy to normalne?

    Odpowiedz
  21. Majka

    Hej mam pytanko. Czy kirysek nie podgryza płetw innych ryb?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. tesa

      Nie podgryza. Sam może mieć podgryzane wąsiki lub płetwy – moje dwa mają bardzo długą pletwę grzbietową – sięga ogona, a pozostałe 4 normalną.

    2. Łukasz

      tesa oznacza to tylko tyle że jeżeli posiadają płetwy aż do ogona masz kiryski żaglóweczki 🙂 ponieważ u pstrych nawet samce nie osiągają aż takowej płetwy

    3. tesa

      Posiadam kiryski pstre – wszystkie sześć to corydoras paleatus – ale nie w tym rzecz. Pytanie dotyczylo usposobienia rybek. Istotne jest, iż są to rybki zupełnie nieagresywne, powinny być trzymane z równie pokojowymi rybkami, ponieważ same mogą zostać poszkodowane w nieodpowiednim towarzystwie.

  22. Kasia

    Dziwi mnie u niektórych długość życia kirysków. Moje żyją już ponad 6 lat 🙂 W mojej karierze padł mi tylko jeden z przyczyn nieznanych i to już dość dawno. Kolejne pokolenia natomiast czują się bardzo dobrze 🙂

    Odpowiedz
  23. Mateusz

    Tara nie zdołałem zaobserwować, może poza rzeczywiście zwiększoną aktywnością kirysków w pewnym momencie, ale ostatnio wypatrzyłem kilka maluchów rozmiaru 1-1,5cm hasających między roślinami. Akwa ogólne, zero starań o tarło. Woda 12st GH/KH pH 6,5 temp. 28, podmiany 1x tydz. ok.10%. Podejrzewam, że obniżenie temperatury wody (w apogeum lata dodawałem wieczorami do wody bryły lodu, co obniżało temp o 1-1,5 st.C) pomogło. Pozdrawiam,
    Mateusz

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Tak jest to też sposób. Należy pamiętać iż kiryski rozmnażaja się w naturze w porze deszczowej a jak wiadomo deszcz obniża temperaturę wody.

  24. Hubert

    U mnie żyły 6 lat.

    Odpowiedz
  25. Barbara

    Witam dziś pożegnałam swojego samca kiryska pstrego który był ze mną już 5 lat a kiedy dostałam go od wujka miał ok 6 cm, wiec parę ładnych lat przeżył.

    Odpowiedz
  26. Damian

    Pomoże mi ktoś w jakim wieku (miesiącu lub tygodniu) gotowe są do tarla. Pliss

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piotr

      Ja słyszałem ze jak wiosnę wyczuwają to tarło składają i niby po jakiś ulewnych deszczach. Ale nie wiem czy to jest prawda.

  27. Wojtek

    Mogę potwierdzić, posiadam sztuki które mają już 8-10 lat i nie spieszy im się na tamten świat 🙂 Cały czas ruchliwe,żywotne,co jakiś czas się rozmnoża tak że pokoleń przybywa 🙂

    Odpowiedz
  28. Fabian

    Mam kiryska którego nabyłem jeszcze za kawalera czyli ok 8 lat temu

    Odpowiedz
  29. asia

    Dziękuję. Szkoda, bo to urocze rybki 🙂

    Odpowiedz
  30. asia

    Czy na pewno żyją 3-5 lat? Wiele źródeł podaje nawet kilkanaście lat.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Rybyakwariowe

      Nie udało nam się znaleźć potwierdzonych informacji, że ten gatunek żyje 5 – 10 lat jak to podaje większość stron. W optymalnych warunkach dożywają ok 5 lat (w chłodniejszej wodzie ok 20’C może pożyją nieco dłużej). Jeżeli ktoś miał dłużej te rybki zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

    2. Łukasz

      Mogę jedynie potwierdzić z własnego doświadczenia iż w wodzie +28 żyją mi już 9 lat i niech żyją jak najdłużej. Odczytów PH itp nie robie.