Otocinclus macrospilus (Eigenmann & Allen, 1942)

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 3.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 279

 1. Huberciq

  Czy skalary zjedzą otoski jeśli w akwarium będzie bardzo dużo kryjówek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Skalary nie zjedzą otosków nawet jeśli nie będzie kryjówek, otoski mają pancerz i jeśli skalary spróbują go zaatakować to zwątpią

 2. Aquarium Man

  Mam 3 otoski w 54l od tygodnia. Docelowo będzie ich 6-7. Od 3 dnia obserwuję że 2 dobrały się w parkę i spędzają razem większą część dnia na szybie. Czy jest to oznaka tarła?

  Odpowiedz
 3. Adam

  Szanowne koleżanki i koledzy, mam jedno pytanie. Mianowice w zbiorniku mam 6 otosków i 5 gupików pawie oczko. Aby gupiki czuły się lepiej chciałbym dodać profilaktycznie odrobine soli akwarystycznej. Czy mogę? Jak zareagują na to otoski?

  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Otoski są na tyle wrażliwe że zapewne wszystkie padną

  2. Ramirez

   Niestety otochy są tak wrażliwe, że odwalą kitę już po pierwszym dniu. Gupiki równie dobrze czuły by się w normalnej (słodkiej) wodzie.

 4. Ufam, że znajdę pomoc

  Dziękuję za odpowiedź wszystkim. Nabyłem 4 otostki. Bardzo pozyteczne stworzonka. A chciałem napisać OSTRZEŻENIE dla wszystkich którzy planują nabyć te rybki. Padły mi dwie z nich w ciągu dwóch dni. Niestety za późno doczytałem a moja niewiedza kosztowała dwa istnienia. Chodzi o to że rybki te są bardzo wrażliwe nawet na minimalna zmianę pH wody. I należy przeprowadzić alinatyzacje kropelkowa dla tych rybek. Szkoda że nie wiedziałem wcześniej. Może ktoś wyniesie naukę na moich błędach. Pozdro

  Odpowiedz
 5. Ufam, że znajdę pomoc

  Dzięki Sky😁 tak myślałem. A tak przy okazji-ciut z innej beczki. Zna ktoś sposób na ślimaki? Odlawiam ręcznie co dwa dni 2-3 szt. Podobno ciężko się pozbyć drani. Może „helenka”? Znajomy mówił że trochę sredniawka bo zje może ze 2/tydz

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   w 54l to tylko ręcznie albo helenka nie znam innych sposobów na taki litraż w 100+ to już bocje ale w mniejszych helenki i rączki

  2. Arek

   Kolcobrzuch karłowaty może pomóc u mnie pomogło

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   o jeju o moich małych KOLCUSZKACH zapomniałem

  4. Taaa

   Preparaty zawierające jony miedzi pomagają. Zostają same muszelki, ale nie można używać w akwariach z bezkręgowcami które mieć chcemy 😉 Ja używałam preparat „cuprisol” firmy zoolek. Oprócz usuwania ślimaków utrzymuje akwarium w higienicznych warunkach. Buteleczka 30ml to koszt ok.4-5zł. Polecam zwłaszcza akwarystom, którzy mają już świetnie zgraną obsadę

  5. Wojciech

   No to 3 helenki. U mnie zrobiły porządek z naprawdę – inwazją zatoczków i teraz mam same helenki 🙂 Ładne są 🙂

 6. Ufam, że znajdę pomoc

  Witam. Posiadam od 3mcy moje pierwsze akwa. 54 l. Teraz zaczynają się małe pierwsze kłopoty, w sumie drugie bo stoczyłem zwycięski bój z ospom😊 ale do rzeczy. Proszę o poradę bardziej doświadczonych akwarystów. Nie mam żadnego glonojada. Chyba strzal w kolano bo zaczyna powoli rosnąć to cholerstwo. Pytanie jest takie JAK SĄDZICIE CZY Z GLONAMI LEPIEJ SB RADZI ZBROJNIMK CZY PARĘ OTOSKOW? Chyba że ktoś chce sprzedać patent jak się pozbyć tego?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Zbrojnik to se w ogóle nie poradzi weź otoski

  2. Daniel

   Kup sobie czyścić magnetyczny to chociaż szyby będą w 100% czyste

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Czyścik utrzyma tylko czystość szyb a on ma problem z glonami a jak wiemy glon się rozprzestrzenia wszędzie

  4. Tomek

   A może lepiej zniwelować przyczynę niż walczyć z skutkami nawet nie wiecie jakie ma glony jeżeli krasnorosty to się w dupę możecie pocałować z tymi otoskami napisz konkretnie jakie masz glony i opisz swoje akwa dokładniej

 7. Dodo

  Poradzi mi ktoś odpowiedni filtr do 100-litrowego akwarium (nie kubełkowy)
  Niech ktos poda link lub strone z fajnym, tanim filtrem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ace

   Ja mam multikani 800 z dwoma pojemnikami i sobie radzi bardzo dobrze. Dosc przystępna cena akcesorii. Można kupić coś zagranicznego ale raz cena a dwa cena akcesorii dość wysoka. Aquael mi zawsze się dobrze spisywał. A przy braku prądu lub awarii nie puszcza wody grawitacyjnie. Wady jakie ma to toporne węże i kiepskie zagięte rurki wylotowe i wlotowe do akwa. Cała reszta jest 100 % ok. Nie przepłacisz a będzie ok

  2. Marcin

   Turbo 500 Aquael. Ja mam go w 60 l i chodzi na pół gwizdka. Woda idealna. W zasobniku na media ceramika. Raz umieściłem węgiel aktywny po leczeniu. Osobiście polecam.

 8. Tomasz

  Nie wiem czy to możliwe ale w akwarium pojawiło mi się 10 nowych rybek , chyba otosków bo malutkie żerują na liściach roślin. Inne małe żerują w wodzie są nieco starsze i to gupiki. Tyle ze podobno niełatwo rozmnożyć otoski a akwarium mam od 2 miesięcy a otoski zaledwie od miesiąca. Czy ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Otoski mają taki swój sekrecik rozmnażania, fakt nie łatwo je rozmnożyć a nie zostało udokumentowane tarło więc nie wiadomo w jaki sposób to się dzieje 🙂 GRATULACJE!

 9. Lukas

  czy mozna trzymać otoski ze skalarami??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   A czemu nie skalary nie są to agresywne czy terytorialne ryby.Myślę że możesz dać z 10 otosków mniej mogą się zgubić i nie czyścić tak dobrze jak byś chciał.Na resztę rybek dobierz jakieś kiryski i kolorowe 5 cm rybki plywające w stadzie bystrzyki,fantomy lub rozbory.Powodzenia z akwarium

  2. Looki

   Mylisz się. Skalary to terytorialne, agresywne ryby.

  3. Łukasz

   Ok inaczej nie agresywne w stosunku do małych rybek ławicowych nic nie zrobią otoskom bo jest mały,płaski i wciśnie się wszędzie A skalary zamieszkują pierwszy plan akwarium kiedy otoski trzeci w zaroślach

  4. adam

   A właśnie ,że bardzo dokuczają skalary otoskom zwłaszcza jak wiszą na szybie.Moje skalary są jeszcze stosunkowo nieduże. Myślę ,ze większe skalary bez problemu zrobią im krzywdę.

 10. Wloczykijsam

  Właśnie szukam dymorfizmów płciowych, czy ktoś mógłby się podzielić?? Mam 2 otosy i zaczynają sie normalnoe ganiać po akwarium 120L . W planie jeszcze 5 sztuk

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dorota

   Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Ja mam samiczkę i dwa samczyki które trzymają się w grupie i tylko czasem jeden samczyk płynie na drugi koniec akwarium jak tylko bójek zwiedza rewir, żeby trochę skubnac glonów. To są bardzo łagodne ryby. Twoje się ganiają?