Otosek przyujściowy

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus Pochodzenie ryb akwariowych

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus Akwarium ryb akwariowych

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Otocinclus macrospilus
synonim:Oto
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3.5 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:21 - 27 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:5 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Otosek przyujściowyPoważnie o rybach - Otosek przyujściowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 211

 1. Łazarz

  Jak można zmiękczyć wodę w akwa 30l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Mieszając kranówkę z wodą destylowaną lub przefiltrowaną przez RO.

 2. Łukasz

  Witam miałem 2 otoski i nie wiem czy one tak robią czy nie jeden z nich położył się na grzbiecie i myślałem że zdechł to go wyrzuciłem a dzisiaj przyszłem z pracy i widzę że drugi leży na grzbiecie to go musnołem i przykleił się do szkła.Mam akwarium 60 litrowe.

  Odpowiedz
 3. Mateusz

  Witam:) Mam akwarium 35 litrowe.Z torfem pod piaskiem,i dużą ilością roślin i korzeni. posiadam 5 otosków ,3 kiryski i 3 żałobniczki. Mogę jeszcze jakieś ryby dodać? jak tak to jakie 🙂 dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. m

   raczej nic wiecej nie dodasz. srednio liczy sie 5litrow na jedna rybke. ja bym zamienil na Twoim miejscu 2 otoski i zalobniczki albo kiryski na 6 razbor espei albo innych bardzo malych rybek

 4. monika

  Napiszcie czym dokarmiacie swoje otoski? Bo przymierzam się do zakupu tych cudnych rybek ale same glony to zdecydowanie za mało. Dzięki za odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Swojego czasu hodowałam otoski (bardzo przydatne rybki) – wszystko było czyściutkie. Są rybkami roślinożernymi i w ich diecie nie powinno zabraknąć spiruliny.
   Odżywiają się głównie glonami zielonymi na szybach i roślinach. Uzupełniając dietę podajemy im drobny pokarm żywy lub mrożony (mimo, iż otoski preferują glony, należy urozmaicić) gotowy (warzywa zielone – ogórki, sałata) i suchy (w postaci tabletek opadających na dno, np. Mini Wafers Mix firmy Tropical).
   Pozdrawiam

 5. Roślina

  Czy otoski mogą być trzymane z molinezjami,mieczykami,kiryskami,danio i neonkami
  akwarium 100 litrowe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Otoski i neony wymagają miękkiej wody (1>10 dGH, pH 5.0>7.5, temp. 23>26 st.) danio jest rybką zimnolubną (temp. 18>23 st., pH 6.0>8.0, dGH 5>20) więc dania z resztą ryb nie wchodzą w grę, chyba, że z kiryskami. Molinezje i mieczyki nie przepadają za miękką wodą. To tyle.
   Pozdrawiam

 6. Zbyzsek

  Czy otoski mogą jeść rośliny w akwarium ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie, one objadają się glonami (okrzemkami) a rośliny to ładnie oczyszczą.
   Zjedzą też resztki płatków jeśli gdzieś zostaną po karmieniu…

 7. Majka11

  Mam otoski są bardzo słodziutkie i łagodne. Mają takie słodkie brzuszki itp. One są kochane <3😘

  Odpowiedz
 8. Mert

  Witam, jakie rybki mogą żyć razem z otoskami w dużum akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć. Otoski wymagają miękkiej wody, zatem należy dobierać obsadę właśnie pod tym względem.

 9. Mim

  Mam problem z glonami na roślinach a kosiarki mało dają. Wiecie gdzie moge kupić otoski w okolicach gorzowa wielkopolskiego?

  Odpowiedz
 10. Henio

  Mam akwarium 25 litrów, ile otosków moge mieć z jednym bojowinikiem i 2 ampulariami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Śmiało możesz mieć 4 Otoski – na bieżąco będą utrzymywać czystość w akwarium.

 11. Marcin

  witam, stan początkowy (połowa pażdziernika) otosków 7 szt akwarium 156l (118x53x25 cm), dość dużo roślin, obecnie mogę doliczyć się tylko 2 sztuk – 3 sztuki na pewno padły, dwóch pozostałych nie widzę (może utknęły w niewidocznych miejscach?). Czy to że padają może wynikać z twardości wody (u mnie 18 st dGH a powyżej jest podane że mac to 12 st)? Jakie inne glonojady można wpuścić do akwarium z taką twardością wody i litrażem?

  Odpowiedz
 12. Ajgor

  Czy te rybki można hodować w wodzie średniotwardej czy nie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Najlepiej czują się w wodzie miękkiej, od zera do dwunastu stopni dGH tak, jak powyżej.

 13. kasienna

  Witam, dokupiłam niedawno do akwarium 3 otoski i przeraża mnie ilość odchodów, jakie produkują. Mam je zaledwie 4 dni, a ich kupy są po prostu WSZĘDZIE. Otoski są pracowite, wyczyściły wszystkie roślinki i korzeń, ogólnie mają co jeść, ale jeśli to będzie dalej tak wyglądało, to nie wiem, czy je zostawić na stałe.
  Czy to jest normalne, że one produkują tyle odchodów, czy to może tylko tak na start, a potem sytuacja się unormuje?
  Martwię się bo 3 dni od wpuszczenia zrobiłam testy i okazało się, że NO2 mi skoczyło, więc musiałam zrobić podmianę, a nie wyobrażam sobie robić podmian 2 razy w tygodniu.
  Akwarium na pewno nie jest przerybione, oprócz otosków mam 4 młode głowaczyki barwne i kilka krewetek, mam 60l. Proszę o poradę. Myślałam, że otoski będą radą na glony w miejscach trudno dostęnych dla czyścika, a teraz czuję się, jakbym sama sobie strzeliła w stopę ; /

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Nie powinnaś się tak przejmować, ilość zabrudzenia (odchodów) wyniknęła od nadmiaru jedzenia – pewnie Otoski wyczyściły akwarium do cna. Z biegiem czasu sytuacja powinna się unormować, gdy okrzemki będą zjadane przez rybki na bieżąco a flora bakteryjna wykształci się całkowicie – proces nitryfikacji będzie działał skuteczniej. Trochę dziwne z tymi azotynami (NO2), świadczy że stan dojrzałości akwarium został zakłócony, polecam po każdej podmianie (ale w zupełności wystarczy raz w tygodniu) aplikować 1,5 ml Bacto-Active (Tropicala) – aby stan bakteryjny szybciej się odbudował.
   Ja mam 4 Otoski przy podobnym litrażu i powiem że na początku też nie wyglądało to zbyt ciekawie – mnóstwo ciemnych nitek, ale z czasem wszystko powróciło do ładu – odchody rozkładają się na bieżąco i nie ma po nich śladu.
   1,5 ml wyliczone dla 60l akwarium, pozdrawiam.

  2. Tonia

   Hej, poczyniłam identyczne doświadczenie jak Ty. To samo. Otoski były pierwszymi rybkami w nowym aqa. Wpuściłam dwie szt po dwóch tygodniach dojrzewania. W tym czasie anubias pokrył się okropną warstwą okrzemek. Otoski miały co jeść.. pierwsze dwa dni byłam przerażona ilością ich odchodów. Tak bardzo, że zweryfikowałam plan ostatecznej obsady akwarium. A dokładniej pisząc: ograniczyłam go. Ale po kilku dniach, jak anubias był czyściutki i szyby bez osadu, ilość wydalanych odchodów przez otoski znacząco zmalała. W związku z tym nie martw się. To minie 😉 chwilowo w 54L mam parkę prętnika karłowatego, 3 krewetki amano (bardzo pracowite, kochane robaczki) i 2 otoski. Miało być jeszcze małe stadko kirysków malutkich (4szt), ale to chyba będzie za dużo. Na razie zostawię tak jak jest.

   I tak jak kolega przede mną napisał: jeśli skoczyło Ci NO2 to znaczy, że z bakteriami coś u Ciebie nie tak. Też polecam wlać jakiegoś komercyjnego preparatu z bakteriami. Osobiście bardzo polecam CleanProcult, firmy Amtra.
   Ja dodaje tego preparatu przy każdej, cotygodniowej podmianie wody. Leje na oko. Ale raczej nie więcej jak mililitr.
   Pozdrawiam

 14. rafal

  Mozna te rybki trzymac w akwarium porosnietym trawką ( brazyliską, eichondrus parvula)?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Echinodorus tenellus parvulus 😉
   Tak, możesz, pewnie masz obawy czy Otoski będą trawkę obskubywały…
   One żywią się glonami (m.in. są bardzo pożyteczne w zwalczaniu okrzemków), osadem powstającym na roślinach, szybach, drobnym pokarmem zielonym, czy suchym w postaci tabletek dennych, normalnie pyszczki w ciągłym nieustającym ruchu (praca 24h/dobę) 🙂
   Trawce szkody nie narobią, u mnie czasem czepią się moczarki argentyńskiej (która ma cieniutkie listki) ale raczej aby oczyścić a nie obskubywać. Polecam.

 15. Igor P.

  Czy można je dokarmiać ogórkiem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. cezary.k

   Mozesz, tylko musisz sparzyc goraca woda (lub zblanszowac). Sprobuj jeszcze kalafior, cukinie.

  2. Tonia

   Ja próbowałam. Ale nawet go nie tknęły. Sparzony gorąca woda plaster ogórka leżał dwie doby. Zero zainteresowania.

 16. Marcin K.

  Genialna rybka. Dwie sztuki oczyściły całkowicie z okrzemek akwarium 54l w dwa dni. Teraz jest już sześć i ani śladu po okrzemkach i pyle na szybach.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Ja mam 4 szt. 🙂 wykonują lepszą „pracę” niż glonojady – akwarium, rośliny czyściutkie. Też jestem z nich b. zadowolony.

  2. rrrrrrrw

   A ja miałem 3 sztuki i 3-4 tygodnie temu dwa zaginęły w akcji. Zwłok nie znalazłem a rybek o większej paszczy od otoska mam tylko 2x kakadu i 1x glonojada 🙁

  3. Wlodi13

   Więc zwłoki wysprzątały Kakadu lub Glonojad. Duże Miałeś te Otoski? I jakie parametry wody pH, GH, KH? są to dosyć delikatne rybki, wrażliwe na niewłaściwe parametry, m.in. KH

  4. rrrrrrrw

   Właśnie te dwa co zaginęły były trochę mniejsze, około 3cm a ten który został około 3,5-4cm. Czytałem gdzieś tutaj, że są to delikatne rybki ale dopóki je widziałem, wyglądały zupełnie normalnie, wciągały glony z roślinek aż się kurzyło. Nagle dwa zaginęły a ten trzeci dalej sobie normalnie pływa, szuka roślinki i wciąga te swoje glony. Co do parametrów to dawno nie sprawdzałem, muszę kupić testy to dam znać. Wodę mam ze studni (24m głębokości), jeszcze kilka lat temu jak sanepid sprawdzał to podobno strasznie się dziwili skąd jest taka idealna woda :p

  5. Wlodi13

   Jeśli woda jest ze studni to z pewnością masz miękką (inaczej Kakadu też by długo nie pożyły). Pytałem o wielkość Otosków bo Pielęgniczki wciągną wszystko co się rusza i do pyszczka się zmieści, ale 3 cm to raczej wątpliwe. U mnie też Otoski padały, nie znałem przyczyny, woda: 7,0 pH, 10°dGH, więc niby dlaczego? Ale zauważyłem po twardości węglanowej (KH), od kiedy mam na poziomie 3°dKH Otoskom krzywda się nie dzieje, a mam już je prawie rok, 4 kupiłem malutkie ok. 1,5cm, do dzisiaj mają się dobrze, sporo urosły i sprawują się świetnie.

 17. Dagger

  Zastanawia mnie, co zdjęcie otoska zebra robi wraz ze zdjęciami otosków przyujściowych? Niby gatunek ten sam, aczkolwiek nikt nic nie napisał w powyższym artykule o podgatunku barwnym zebra, mimo podania obrazka, co może być bardzo mylące. Sama tak długo do póki nie przejrzałam głębiej internetu zastanawiałam się, o co dokładnie chodzi. Proponuję to dodać.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Tak w ogóle to zdaje mi się, że otosek na tym zdjęciu jest przerobiony w programie graficznym, nigdzie indziej nie widzę zdjęć jakichś niebieskich otosków.

 18. Aga

  Tak się zastanawiam, czy te rybki mogą żyć z bojownikiem w jednym akwarium?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Iza

   Tak 🙂 Mam akwarium 50l, w nim kiryski, otoski, gupiki i bojownika. Żyją w zgodzie 😀

  2. Mariusz

   Nie zawsze żyją w zgodzie bo bojowniki są nieobliczalne, mi się przyglądał otoskowi i z barana go chciał puknąć :/

  3. Michał

   Mój bojownik żyje z otoskami normalnie nawet nie zwraca na nie uwagi a wariat z niego jest konkretny. Pozdro.

 19. Dawid

  Ale te otoski to słabiutkie rybki. Ja leje wodę RO i po 3 miesiącach systematycznie połowa zdechła…

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Bartłomiej

   jaka masz temperature ile masz gh i kh oraz ph

  2. Ola2

   To nie przez RO tylko pewnie są z odłowu A takie padają bez powodu po 2-3miesiącach od zakupu A nawet po paru tygodniach

  3. Dawid

   GH – 10, KH – 7, PH – 6.8, 25 st C ale w lato do 28 dochodzi.

  4. Bogdan

   Ja mam wode z kilkustopniowego filtra weglowego, gh5, kh4, ph7, temperatura roznie, dzis nieco powyzej 21, latem w upal 26, a zazwyczaj 23 stopnie. Kupilem 7 (z odlowu), 2 zdechly w ciagu 3 dni, 1 po 8 miesiacach, a ta pozostala czworka wlasnie mi sie rozmnozyla 🙂 niestety wszystko procz jednego zezarly gupiki pawie oczko i bystrzyki amandy. Niemniej zyje jeden mistrz surwiwalu, ktory teraz ma 6mm 🙂

  5. Wlodi13

   Twardość węglanowa za wysoka, 7°dKH dla otosków to stanowczo za dużo, u mnie jest 3°dKH i żyją wszystkie, zauważ że Bogdan ma w swoim akwarium też niską wartość – 4°dKH i nieźle mu się trzymają.

  6. Tonia

   Ja mam dwie sztuki od około 2 tygodni i sprawują się znakomicie. Pewnie jeszcze za wcześnie by wyrokować, ale przy gh ok 15 i kh ok 8 wyglądają na zdrowe i zadowolone. W sklepie powiedziano mi, że są z odłowu.

 20. mikołaj

  hej mam 120l akwarium a w nim i glonojad,4 kiryski,1 sumik,6 danio,3 brzanki 1 welonka,2 mieczyki 2 razbory i 8 neonów

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Otto

   Hej. Brakuje ci tęczanek i pyszczaków. Do tego obowiązkowa nasza rodzima różanka lub ciernik. Wtedy będziesz miał już przegląd wszystkich kontynentów. To żart, a tak na poważnie. Masz 9 gatunków ryb. U mnie w podobnej wielkości jest 5 i właśnie planuję zredukować do 4. Lepiej mieć mniej gatunków, ale większe gromadki niż takich samotników, jak u ciebie. Pozdrawiam.
   ps. Obowiązkowo pozbądź się welonka.

 21. Otto

  Mam te rybki od tygodnia. Ciekawi mnie ich rozmnażanie. Z waszego opisu wynika, że to nic skomplikowanego, natomiast na portalach angielskojęzycznych wyczytałem jedynie o dwóch zupełnie przypadkowych tarłach. Jedno francuskiego akwarysty zakończone sukcesem, drugie udokumentowane jest ze Szwecji. Jak jest na prawdę? Czy to rybka trudna w rozmnażaniu?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. mariola

   Mi się tarły od tygodnia, a dziś zauważyłam jednego młodego 😀 Więc można. Akwarium 72 litry po przeprowadzce do nowego mieszkania zostały mi trzy otoski i dwa kiryski. Może poczuły luz stąd te maleństwa 😀

  2. Dagger

   Polak potrafi. 😀

 22. ali

  Super rybcie czyszczą super gloniki!!!!

  Odpowiedz
 23. AdidaseQ

  PROSZĘ o radę !! Mam 20 litrowe akwa w nim 6 nenonów innesa. Akwa założone w listopadzie. Rośliny to Pogestemon helferi, mały heniek, eleocharis parvula. Od dłuższego czasu mam najazd brązowych glonów które upodobały sobie parvule, który przestał rosnać. Wprowadziłem 3 otoski, wysprzątały wszystko poza parvulą, po czym po kilku tygodniach wszystkie padły (podejrzewam nagłą zmianę parametrów wody). Jak mam się pozbyć tych glonów?? Szkoda mi parvuli bo trawnik robił się bajer. Oswietlenie mam bardzo mocne poza standardową swietlówka dodatkowy panel LED.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Jan

   Sam sobie odpowiedziałeś bardzo silne oświetlenie… Za duże oświetlenie oraz nadmiar pokarmu który zalega w akwarium skutkuje glonami. Możesz wyciągnąć roślinę i spróbować ją z nich oczyścić lub kupić preparat który zabija glony. Powodzenia 🙂

  2. Gosia

   Mi z parvuli wyjadły wszystko krewetki amano, zajelo im to 4 dni i trawka czysciutka!

  3. beryl9

   Uzyj wody utlenionej bezposrednio na glony.

  4. Ola2

   Otoski pewnie z odłowu

 24. Andrzej

  Hej, Czy otoski jedzą krasnorosty?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   niestety nie jedzą krasnorostów 🙁

  2. cezary

   Na krasnorosty to kosiarki beda najlepsze, przy okazji jedza tez zielenice. Otoski lubia okrzemki.

 25. Maja

  Witam chciałabym założyć 35l akwarium bez pokrywy. Czy jest możliwość trzymania tam pięciu lub sześciu otosków?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Oczywiście ☺

  2. Zbyszek

   Pięć lub sześć otoskówb drogą Maju

 26. mietek

  Mam w akwarium 6 otosków 🙂 wraz z nimi 10 kirysków, 4 gupiki, 4 molinezje, 10 neonów inessa, 6 razbora klinowa, 4 glonojady, 1 prętnik karłowaty, 3 dania różowe i 3 ślimaki żółte 🙂 w 112 l . Prawie nie mam glonów a roślinki rosną szybko i rybki mają się dobrze. Acha dodam, że jeszcze jest kotnik i w nim około 30 małych gupików 😀

  Odpowiedz
 27. Piotr

  Polecam otoski w 65 litrowym akwa miałem dwa wszystko wyczyszczone teraz w 300 litrów mam 6 radzą sobie polecam mało znane w sklepach nie ma

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Jak to nie ma? Przecież to bardzo popularna ryba.

 28. Adam

  Mam 25 litrowe akwarium, które zostało zaatakowane przez brązowe glony. Dużo roślin zmizerniało w tym eleocharis parvula. Czy 4 takie otoski zrobią z glonami porządek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. DOC

   no pewnie te brązowe glony to prawdopodobnie okrzemki, też kiedyś takie miałem i wpuściłem 3 to już natępnego dnia pół akwarium było wyczyszczone a po tygodniu każdy kamyczek był czysty

 29. bartek

  Skalary mi nie zjedzą?

  Odpowiedz
 30. Damian98

  Witam jak u was jest z rozmnażaniem, jest ono możliwe. Mam akwa 45l i 4 otoski z czego jedna ewidentnie samica (duży brzuch) ale nie chcą się rozmnażać. Dodam że dużo mam roślinek i kryjówek a rybki to 12 neonów i 6 kirysków?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Ola

   Spróbuj podmienić ok. 30% wody na zimniejszą (pamiętaj żeby była odstana min. Dobe)

  2. Damian

   Próbowałem z tymi podmiankami wody na chłodniejsza itp. Ale jakoś nie chcą się trzeć, w ogóle jest możliwe Rozmnażanie ich w akwarium? Patrząc w necie to warunki myślę że spełniam jakie jest podobieństwo ich rozmnażania duże czy małe?

  3. Akwamaniaczka

   W akwarium Rozmnażanie otosków jest prawie niemożliwe.Mam otoski, ale same samce i i tak ich nie rozmnożę 🙂 😉

  4. Damian

   Czyli zapewniając im odpowiednie warunki trzeba liczyć na łud szczęścia żeby coś wyszło? 🙁 No nic może kiedy same się wytrłą.

  5. Ola2

   Woda musi stać min tydzień bez uzdatniacza a z uzdatniaczem to min 24h

 31. Aqua man

  To naprawdę piękne ryby. Jedzą glony do końca życia, a zbrojniki lamparci z czasem przestają je jeść.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, zgadza się. Są bardzo pomocne, ja mam 5 sztuk 😉

 32. PIOTR

  Witam,mam 60 cio litrowe akwarium i 6 otosków od ponad roku. Pierwsze dwa padły po dwóch dniach. Moja wina, wrzuciłem je do akwarium zaraz po przywiezieniu ze sklepu. Obecnie zawsze zawieszam worek na boku akwarium aby temperatura się wyrównała. Po 20 minutach dolewam jakieś 100 ml wody z mojego akwarium do nabytego worka z rybkami. Następnie kolejne 100 ml po 20 minutach i dopiero wpuszczam do zbiornika. To pomaga i nowe rybki nie padają.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aqua man

   Moje pierwsze też szybko padły. Dwa były bez oczu

  2. ali

   Źle robisz mieszając wodę!!!

 33. Katarzyna

  Jeszcze ani razu nie przydarzyło mi się ,żeby padły mi ryby zakupione w KAKADU to kwestia szczęścia lub jacy ludzie w nim pracują. Ja mieszkam w Ursusie więc najbliżej mam na Skorosze Centrum lub do Blue City i tam naprawdę można im ufać, byłam też świadkiem w KAKADU w Galerii Mokotów jak jedna klientka chciała kupić 3 skalary dla dzieci do szkoły,pracownik już chciał wyławiać ale w ostatniej chwili zapytał się do ilu litrów odpowiedź była do 25 l i odmówił w zamian zaproponował gupiki, choć młody pracownik był trochę nieprzyjemny postąpił ok.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kuba

   Czy podłoże ma znaczenie dla otosków

  2. Ula

   Akurat wtedy KAKADU było okropne. Sprzedawali ryby ,a po kilku miesiącach lub dniach rybki zdychały. Teraz jest inaczej i lepiej. Ja chyba 2 miesiące temu kupiłam otoski przyujściowe. Teraz nie zdychają, kupiłam 4 a potem jeszcze jednego ale to w zoologicznym na moim osiedlu. Rybki u mnie trzymają się dobrze, nie chorują i nie zdychają. Na szczęście. Lecz te okropne KAKADU minęło.
   Życzę powodzenia w akwarystyce i pozdrawiam 😉

 34. Katarzyna

  Ja na początek kupiłam 10, po ok 30 dniach dokupiłam jeszcze 15 a obecnie zostało mi 5 sztuk ;( i nie wiem co było przyczyną zgonów. Te pierwsze 10 kupiłam w KAKADU a resztę w DISKUSIE na Radzymińskiej w Warszawie. I już po paru dniach zaczęły mi padać i młodsze i starsze i inne ryby a nawet glonojad najstarszy mieszkaniec akwarium i pielęgniczki kakadu tylko krewetki i jarzeńce się nie dają, co to może być ?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. leszek

   Może padają z głodu. Musisz mieć bardzo dużo roślin i mocne światło aby przyrost glonów był duży i wystarczyło dla wszystkich. Ja mam akwarium roślinne 60L i w nim 5 otosków i 6 krewetek Amano .

  2. tomczarny

   Hej, Rybki z ul, Radz. czyli z Discusa miały wszystkie, przywry (link na dole), a kupiłem około 50 – 70 szt. wszystkie popłynęły w toalecie. Zanosiłem rybki nawet do znajomego na sprawdzenie pod mikroskopem co jest. Leczenie nie pomogło.
   Poza tym ostrożnie z pokarmem mrożonym z Discusa, mi zawsze jakąś chorobę przywlekło, raz nawet jakieś żyjątko pojawiło się w aqua, po karmieniu.
   W Kakadu też niestety mają chore rybki, może nie wszystkie ale nie wierze 🙁
   Lepiej w mniejszych sklepach albo od znajomych coś kupić. W marketach ma być obrót. klient jak nie ten to inny.

   Link: http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmenu-12/choroby-nowemenu-380/przywry-skrzelowe-nowemenu-355

  3. Radosław

   Nigdy nie kupuj w kakadu! Podbijają ceny i potrafią wciskać nawet chore rybki. Kiedyś brałem u nich Rasbory klinowe i w dość licznej grupce nie zauważyłem, że jedna, najmniejsza, nie ma płetwy ogonowej. Powinno dać mi do myślenia jak wymieniali między sobą dziwne spojrzenia jak by z obawy, czy zwrócę uwagę. Na szczęście maluch trzyma się dobrze, choć nierośnie. To był pierwszy i ostatni raz jak byłem w tym pseudozoologu. Zawsze bierz rybcie wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych akwarystów.

  4. Ula

   Ja akurat posiadam dość dużo glonów w akwarium. Dzisiaj nawet zauważyłam, że jeden z moich otosków czyści roślinę od glonów. To cudowne rybki. Polecam zakup.

  5. Aqua man

   Możliwe że PH i GH wody lub za dużo NO2.

 35. Maruda

  Moje 2 otosy żyją w 18 litrach. Kupiłem jakiś czas temu kostkę aquaela shrimpset 20, używaną … Zasypałem żwirkiem czarnym kwarcowym, zalałem kranówą… było surowe, żadnych roślin itd TYLKO kora cynamonu, żwir i kranówa. Po około 1,5 tyg zakupiłem 7 krewetek RC, sztuka 7 zł 😛 Był to jakiś zooologiczny w centrum handlowym. Pierwszy raz w życiu stykałem się z akwarystyka. Każda padała, jedna przeżyła przez długi okres dopóki nie wyskoczyła z akwa. Po upływie więcej niż 2 tyg znalazłem ją za biurkiem (wcześniej wyskoczyła razbora (wcześniej był tez bojownik ale jedna z 2 ostatnich krewetek mi zjadł wiec oddałem, była duża) ale nie pomyślałem, że krewetka też może wyskoczyć) Kupiłem 2 otoski bo miałem bardzo dużo glonów (za czasów bojownika). Wracając do tematu 😀 Są jak mopy, wyraźnie na szybach było widać paski czystych i brudnych miejsc. Nawet wielkie glony zjadły. Żyją do dziś, ok 3-4 miechy. Obecnie już mam nieźle zarośnięte akwa z korzeniem, połówką kokosa (bacopa, rotala green, nurzaniec, hydrokotyle, mchy) Widzę je tylko czasami, a najlepiej po 12 w nocy jak zapalam lampkę i WIDZE JAK S***, także u mnie rzadki widok, martwię się czasem jak nie dojrzę 2, że któryś padł. pomijając temat – akwarium restartowałem raz, jak przyszedł mi zestaw roślin i korzeń.

  Odpowiedz
 36. Rafał

  Ja mam twardą wodę 20 st. niem. a Otoski żyją sobie w najlepsze 🙂

  Odpowiedz
 37. Goska

  Glonojad złożył jaja jak długo trzeba czekać na rybki? 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bartek

   Czy otoski mogę trzymać z skalarami? Nie przyczepią się do nich ?

 38. Michał

  Zgadzam się u mnie z 6 zaaklimatyzowały się tylko 2. Reszta od razu wyglądała staro i smętnie. Teraz wiem czemu tak się dzieje.

  Odpowiedz
 39. Damian

  Otoski często nie przeżywają aklimatyzacji. Nikt natomiast nie zwrócił jak dotąd uwagi na fakt ze byc może część ryb jest po prostu stara.Praktycznie wszystkie pochodzą z odłowu wiec nic nie wiadomo o ich wieku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Ale na szczęście żyją 5 lat więc długo 🙂

 40. kuba

  U mnie czyszczą glony z kryptokoryn.

  Odpowiedz
 41. Michał

  Bardzo fajne rybki. Skutecznie niszczą glony.

  Odpowiedz
 42. Kosa

  Mógłby ktoś podać nazwy roślinek dla tych rybek 🙂

  Odpowiedz
 43. czarusia

  …oj a mi sie wydaje ze ta roslinka to raczej cos w rodzaju trawki, czylli jakies sitowie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. OtosekBond007

   mam 2 otoski sa u mnie w akwarium kilka godzin sprawują się dobrze jak na razie przysywaja się do szyby oraz do niby trawki zniszczonej przez glony

 44. Nemo

  O ile się nie myle to Mech Phenix.

  Odpowiedz
 45. justyna

  piękne, interesuje mnie co to za roślina po której myszkuje rybka?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. daniel

   jest to jakis rodzaj mchu akwariowego 🙂