Corydoras leopardus (Myers, 1933)

Kirysek Lamparci - ryba akwariowa fot.aquaticrepublic.com
 • Rozmiar: 7.5 cm
 • Akwarium: 60 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski lamparcie - ryby akwariowe

Kirysek lamparci (Corydoras leopardus) – nieduży przedstawiciel rodziny kiryskowatych z charakterystycznymi cętkami na ciele przypominającymi wzór leoparda.

Kirysek lamparci - Corydoras leopardus - Występowanie

Kiryski lamparcie występują w Peru, Ekwadorze i Brazylii. Zamieszkują rzeki, strumienie i dopływy.

Kirysek lamparci - Corydoras leopardus - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają długość 7.5 cm. Ciało pokryte ciemnymi cętkami. Płeć kirysków najłatwiej odróżnić patrząc z góry. Samice są zazwyczaj pełniejsze i szersze od samców. Kirysek lamparci ma charakterystycznie wydłużony pyszczek, dzięki któremu łatwiej jest go odróżnić od bardzo podobnych kirysków takich jak Kirysek julii (C. julii) i Kirysek trójpręgi (C. trilineatus). Bardzo spokojny gatunek u którego nie zaobserwowano agresywnych zachowań wobec innych ryb. Mogą natomiast zjadać ich ikrę lub narybek. W naturze pływają w dużych ławicach, penetrując dno w poszukiwaniu pokarmu. W akwarium powinno się trzymać minimum 6 osobników. W grupie są aktywniejsze i śmielsze.

Kirysek lamparci - Corydoras leopardus - Odżywianie i karmienie

Akceptuje większość tonących suchych pokarmów oraz małe pokarmy żywe lub mrożone.

Kirysek lamparci - Corydoras leopardus - Akwarium

Dla małej grupki kirysków odpowiedni będzie zbiornik 60-70 l z miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem. Mile widziane w akwarium będą kryjówki z korzeni i gładkich kamieni oraz szeroko-listne rośliny. Kiryski lubią dobrze natlenioną wodę. Należy unikać stosowania filtracji podżwirowej oraz podłoża o ostrych krawędziach np. bazalt. Kiryski pasują do każdego akwarium ogólnego w którym nie będzie dużych i agresywnych ryb. Mogą być trzymane z małymi rybami karpiowatymi, piękniczkowatymi, niewielkimi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza). Najlepiej czują się w towarzystwie innych kirysków.

Kirysek lamparci - Corydoras leopardus - Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe  o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Na dno wysypujemy piasek, substrat lub pozostawiamy czyste. Warto również włożyć trochę drobnolistnej roślinności np. java moss. Kiryski przenosimy do akwarium tarliskowego i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinny przypadać dwa samce. Kiedy samice wydają się pełniejsze robimy dużą podmianę wody (50%-70%) o 5°C chłodniejszą od tej ze zbiornika oraz zwiększamy napowietrzanie. Czynność powtarzamy przez kilka dni.  W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę, w dół i wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka okolic odbytu samca i połyka jego nasienie. Następnie wydala jaja na własne płetwy odbytowe i je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Po skończonym tarle dorosłe osobniki oddzielamy. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Wylęg trwa ok 3 dni. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Corydoras leopardus
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 60 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 19

 1. 123

  W 100l akwarium mam 2 kiryski pstre i 2 spiżowe i dzięki nim mam czyste podłoże.

  Odpowiedz
 2. Krzysio

  Mam jednego lamparta i dwie pandziory.
  Rybenki maja sie bardzo dobrze, rosna zdrowo i ganiaja po zbiorniku, z rana i wieczorem robia rajdy po szybach, w gore i w dol.. Potem przysiadaja na chwile i ruszaja oczami i jakby france mrugaja, ruszaja wąsiskami jak jakie dziadki z Muppet Show, no sa bardzo zabawne i urocze.
  Jak podrosna to je moze usmaze z maslem w cytrynie ???? hihi

  Odpowiedz
 3. maniakrybny

  owy gatunek ryb bardzo mnie zszokował. Słodziaki z nich ! patrze w akwarium rano a jak koncze to musze isc jesc sniadanie na obiad polecam !!!! UiUi ( tak sie chyba porozumiewaja )

  Odpowiedz
 4. Stasia

  Bardzo fajny gatunek rybki, z ciekawości postanowiłam wyszukać o niej kilka informacji na temat długości życia co mnie bardzo zdziwiło naprawdę..Miałam 4 Kiryski zakupione były przez moich rodziców już ok. 15 lat temu jednak jeden żyje do dziś i jest to samiczka!Okaz zdrowia co mnie dziwi gdyż długość życia wynosi od 5-7 lat.

  Odpowiedz
 5. Wojciech

  Witam!
  Baniak 54l, 10 czarnych neonow, bojownik, 5 kirysow , dwa korzenie troche moczarek kanadyjskich. jeden kirys sie schował do dziury w korzeniu a reszta szaleje jak w opisach powyższych. Chory czy tak lubią? Pomóżcie poproszę.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Jeśli się nie zaklinował, to nic dziwnego, one bardzo lubią się chować. Ja mam ich 7 i rzadko je widuje za dnia. Pozdrawiam.

  2. Wojciech

   Wygląda na to że racja no i trafił się taki jeden indywidualista 🙂 reszta jak narazie szaleje 🙂
   dzięki za odpowiedź.

 6. Hayni

  Moje lamparciki są nieco mniejsze niż w opisie mają nie więcej niż 5 cm bardzo nieśmíałe i płochliwe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Wygląda na to, że to są kiryski julii

 7. Marti

  Cześć
  Mam pytanie. Czemu skalary nie dogadują się z krabem tęczowym? Przeczytałam na innej stronie, że nie będzie kłopotu ani nic, a tu proszę, wchodzę do pokoju i widzę, że krab je skalara, co mam zrobić? Przełożyć do innego akwarium? Niech ktoś mi doradzi.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jakub

   najlepiej bedzie odizolowac kraba do innego akwarium sam tak zrobiłem

 8. Maciej

  Witam
  Mam pytanie co może być przyczyną tego że Kiryski co jakiś czas podpływaja pod tafle wody badź poruszaja się na wysokości połowy zbiornika?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. natalia

   to raczej normalne

  2. Kuba

   U mnie tak jest i jakoś nic się nie dzieje.

 9. Natalka

  Witam wszystkich. Mam pytanie: Czy te kiryski zjedzą krewetki red cherry?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. hab

   Nie

  2. Martyna

   NIE

 10. Pan Ryba xD .

  Bardzo ładna rybka. Żywi się głównie pokarmem z dna jak gnijące liście roślin albo odchody czy pokarm który opadł, narybkiem np gupika też nie pogardzi 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Pokarmem z dna to racja ale liści ani odchodów to Kiryski nie jedzą mimo, że tak to może czasami wyglądać 😉