Vallisneria spiralis L.

Nurzaniec - roślina akwariowa fot.flickr.com by Chek Yang Foo

Nurzaniec - rośliny akwariowe

Nurzaniec śrubowy, Nurzaniec spiralny (Vallisneria spiralis L.) – jedna z najbardziej znanych roślin wykorzystywanych w akwarystyce, należąca do rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Ceniona za szybki wzrost, tolerancję i wiązanie zanieczyszczeń. Zalecana do stosowania w fitoremediacji.

Roślina Akwariowa Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis L. - Pochodzenie roślin akwariowych

Szeroko rozpowszechniony gatunek, w warunkach naturalnych występuje w płytkich (do 5m) wodach Afryki Północnej, Europy Południowej i Azji Południowej. W Europie na północ od strefy śródziemnomorskiej, w tym w Polsce, południowej Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Rosji. Ze względu na łatwość rozmnażania obszar występowania stale się powiększa.

Roślina Akwariowa Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis L. - Charakterystyka roślin akwariowych

Dwupienna roślina o krótkim kłączu, tworząca rozłogi. Liście w rozecie, jasnozielone, wstęgowate, bywają skręcone, ale zasadniczo są stosunkowo płaskie, co najwyżej nieco falowane, równowąskie, w sprzyjających warunkach osiągają do 1 metra długości i 1 cm szerokości. W akwarium liście nie przekraczają 60 cm długości i 8 mm szerokości.

Kwiaty białe, zebrane w kwiatostany otulone pochwami, wyrastają z długich, spiralnie skręconych pędów. Owoce są cylindryczne i długie do 20 cm, żółtozielone.

Jeden z najpopularniejszych gatunków roślin sadzonych na ostatnim planie wysokich zbiorników. Niewymagający i szybko rosnący, mający małe wymagania świetlne i pokarmowe, odporny na niższe temperatury.

Roślina Akwariowa Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis L. - Rozmnażanie roślin akwariowych

Rozmnaża się z produkowanych w dużej ilości rozłogów. Zaleca się sadzenie na tylnej części akwarium.

Roślina Akwariowa Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis L. - Wymagania roślin akwariowych

Lepiej rośnie w wodzie cieplejszej, chociaż znosi też nieco niższe temperatury. Zbyt miękka woda hamuje jej wzrost. Czerpie korzyści z podawania dwutlenku węgla i wymaga okresowego nawożenia.

Ostatnio zmodyfikowano: 29 marca 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Charakterystyka rozmiar roślin akwariowych:
    • Wysokość łodygi: , 60 cm
    • Szerokość rośliny: 10-15 cm2
    • Szerokość liści: 0.4-1 cm
    • Trudność uprawy: łatwa
    • Tempo wzrostu: szybkie

Masz ten gatunek rośliny w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 16

  1. Glonojad

    Podaję CO2, rośnie pięknie choć przestrzeni mało

    Odpowiedz
  2. Karol

    Czy można stosować liquid carbo w akwarium z nurzańcami? Gdzieś czytałem, że carbo przypala nurzańce. U mnie nurzańce wypuściły rozłogi i zaczęły rosnąć nowe roślinki. Jakoś wtedy zacząłem podawać carbo i stare nurzańce przepadły (zgubiły liście). Nie chce stracić młodych, czy to może być od carbo? Podaje na razie zmniejszoną dawkę i młode się jakoś trzymają.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. AKWARYSTA

      Carbo jest na bazie aldehydu glutarowego, który jest toksyczny dla Nurzańca.

    2. Lethallan

      Czy można trzymać je w akwarium bez stosowania CO2?

  3. Dawid

    Witam , mam taki problem w akwarium, ze jak zasadzę rośliny to szybko się ukorzeniają (jeśli kupie cięte), a po czasie zaczynają marnieć aż w końcu wylatują z żwirku, a ja jak zasadzę nurzańca to obficie się rozrasta i wypuszcza młode lecz po czasie stare marnieją, aż całkiem nic z nich niema a młode rosną tylko na kilka kilka centymetrów, staram się raz na miesiąc podmienić trochę wody, bo od roku odkąd mam korzeń z zoologicznego to żółknie mi woda.

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Myślę że może to być wina korzenia po zakupie trzeba go opłukać w bardzo gorącej wodzie lub zostawić w solance może zrób restart akwarium i kup Nowy korzeń bo ten pewnie zbutwiały i do niczego się nie nadaje

    2. Dawid

      wszystkie czynnosci zwiazane z korzeniem były przeprowadzone prawidłowo i jest juz w akwarium od ponad roku

    3. Łukasz

      Ale napisałeś że masz żółta wodę a rosliny marnują się ja bym zrobił restart akwarium zobacz na youtube jak to się robi tylko w twoim przypadku spuść wode i wylej do kibla a dla bezpieczenstwa wywal korzeń i kup nowe mało wymagające rośliny sam mam nurzańca fajnie wygląda u mi się podoba kupilem jednego teraz mam ich 14 w akwarium coś pieknego

    4. Wojteczek

      Napisz jaki to jest korzeń z jakiego drzewa Czesto mozna pomylić typowy korzeń akwariowe z korzeniem do terrarium A wtedy i rok nie starczy by przestał bawić wode Kazdy korzeń jaki używam do akwarium wygoyiwuje Pierwsze gotowanie trzy łyżki soli na 10 litotiw wody Następnie z 4 gotowania dla zachatriwania i pozbycia się koloru Co.do roślin moze byc wiele przyczyn zachowania się w ten sposób Za niska temperatura zbyt duże napoeietrzenie zbiornika nie odpowiednie podłoże źle oswietlenie

    5. Dawid

      Niedawno zacząłem restart , rzeczywiście zrezygnuje z korzenia i nowy zwirek kupiłem o jednej grubości z substratem podzwirowym rosliny posadzonie , za jakis czas fauna i zobaczymy co z tego bedzie , aco do korzenia to niemam pojecia jaki to jest

    6. Marceli

      Nurzaniec rośnie jak szalony ale potrzebuje oswietlenia powyżej 0,3 W….ale po jakiś roku może wychamowsc i marnieć ..wtedy trzeba nawozić plus carbo i kulki w podłoże przez jakiś miesiąc ..i znów będzie rusl jak trzeba

    7. Adam

      Myśle ze troszkę za mało światła

  4. dsaf

    Czy nurzańcowi nic się nie stanie gdy będzie posadzony w wodzie o temp:. około 16-18 stopni? Chce go posadzić w akwarium biotopu Polski

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Da sobie rade. Jego wzrost i rozwój będzie powolniejszy i oprócz Moczarki to chyba najlepszy wybór

    2. Ivory

      Szczerze mówiąc wątpię. Wbrew powszechnej opinii Nurzaniec nie jest rośliną łatwą w hodowli i NIE NADAJE SIĘ DLA POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW. Jeśli utrzymywał byś stałą tem. zbiornika min 20-21°C to przy dobrym świetle stricte pod rośliny może z czasem by odbił, ale w tak niskiej temperaturze wody ma prawie zerowe szansę.

    3. Maciej

      Przed laty miałem nurzańce w akwarium o temp. ok. 18 * C . Rosły doskonale !