Akary z Maroni - ryby akwariowe
Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara.
Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Występowanie
Ameryka Południowa. Występuje w Surinamie, Gujanie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli. Zasiedla wolno płynące lub stojące czarne, brunatne wody, zabarwione dużą ilością związków humusowych. Podłoże na obszarach siedlisk tych ryb jest najczęściej przykryte rozkładającymi się liśćmi i gałęziami. W niektórych miejscach można spotkać również rośliny takie jak Kakoba, Marsylia czy Pistia.
Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Charakterystyka i usposobienie
Ciało barwy żółto-brunatnej lub czerwonej, boki głowy przyozdobione ciemnym, przechodzącym przez oko pasem. Po obu stronach tułowia znajduje się też ciemna, jasno obrzeżona plama, która może rozchodzić się na brzuch. Wzór ten nieco przypomina dziurkę od klucza i stąd wywodzi się potoczna nazwa tej pielęgnicy Keyhole Cichlid. Samiec osiąga do 10 cm długości, jest większy od samicy, intensywniej ubarwiony oraz ma wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Mniejsza samica dorasta do ok. 7 cm. Młode rybki są nie do odróżnienia.
Akary z Maroni są dość spokojnym gatunkiem, które nie jedzą ani nie wykopują roślin. Podczas zagrożenia chowają się wśród roślinności, korzeni czy liści i zmieniają barwę ciała na ciemniejszą, wtapiając się w otoczenie.
Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne ryby, w przyrodzie odżywiają się bezkręgowcami i szczątkami organicznymi. W akwarium nie są wybredne i akceptują większość dostępnych pokarmów. Dobrą kondycję zapewni im dieta bogata w pokarmy żywe takie jak artemia, dafnia itp.
Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Akwarium
Wymagają minimum 80 cm długości akwarium (preferowane większe). W zbiorniku powinno się znaleźć ciemne podłoże, kilka płaskich kamieni, korzenie i rośliny pływające, które zapewnią kilka zacienionych miejsc. Taka dekoracja najbardziej odzwierciedli ich naturalne środowisko. Nie lubią zbyt silnego prądu wody oraz jasnego oświetlenia. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody i wymagają jej regularnych podmian.
Poza okresem rozrodu bardzo łagodne, nieśmiałe i strachliwe ryby. Nie zaleca się trzymania z innymi pielęgnicami za wyjątkiem skalarów, paletek i niedużych pielęgniczek z Południowej Ameryki. Nieco śmiałości doda im towarzystwo ławicy małych, łagodnych ryb dennych, kąsaczowatych, razbor itp. Idealnym kompanem będzie trzymający się górnych partii wody drobnoustek np. Beckforda, obrzeżony.
Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Rozmnażanie
Monogamiczny gatunek, łatwy do rozmnożenia. Na dobrze zbilansowanej diecie nie potrzebują żadnej dodatkowej zachęty do odbycia tarła. Najlepiej zacząć od zakupu młodych ryb, poczekać, aż w naturalny sposób utworzy się para i ją odseparować.
Samica składa jaja na twardych, płaskich powierzchniach, może to być np. płaski kamień, korzeń, szeroki liść czy szyba akwarium. Młode lub niedoświadczone pary mogą zjadać narybek z pierwszych miotów, szczególnie kiedy poczują zagrożenie albo zostaną przezstraszone. W akcie tarła samica układa jaja w rzędach, po czym zostają zapłodnione przez samca. Dorosła samica jest w stanie złożyć ok. 300 – 400 jaj, którymi pieczołowicie się opiekuje. Samiec odpowiada za patrolowanie i ochronę terytorium.
Rozmnażając akary z maroni w akwarium ogólnym, jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości narybku, zaleca się odłowienie obsady lub przeniesienie jaj do innego zbiornika.
Wylęg następuje w przeciągu 3 – 5 dni. Narybek jest łatwy do wykarmienia i jak tylko zaczyna samodzielnie pływać, może przyjmować dobrej jakości sproszkowany suchy pokarm, larwy solowca, mikro nicienie itp.
Rodzice opiekują się potomstwem nawet do 6 miesięcy. Młode rybki po osiągnięciu ok. 6 cm stają się dojrzałe płciowo, zaczynają dobierać się w pary i obejmować rewiry.
Ostatnio zmodyfikowano: 7 listopada 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Cześć. Ile dalibyście Akar z maronii do akwa 450l (długosc 125 na 60cm wys i 60cm szer). W akwarium będzie jeszcze stadko neonek i kiryski ok 15szt.
Czy taka obsada byłaby w porządku? ( akwarium 112l)
— Akara z Maroni 2x
— Neon czerwony 10x
— Kirysek Sterby 6x
— Krewetki Amano 6x
— Otoski 3x
dodaj 2 akary , odpuść neony ( za mało grupa) , zamiast amano wrzuć krewetki filtrujące
Bez problemów trzymałem krewetki Amano z zbrojnikami pospolitymi j kiryśnkami ( wiem za mały litraż na kiryśniki ale było to dawno kiedy nie miałem zielonego pojęcia o akwarystyce)
Witam serdecznie. Mam takie pytanie: Czy bystrzyki Amandy będą się czuły bezpiecznie przy ararach z Maronii?
mam pytanie. mam w pokoju akwarium które kiedyś było mojego taty, i zostalo w nim kilka rybek:
1 meeka (byly cztery)
labeo
bocja siatkowana
kirysnik
2 kiryski spizowe i 1 albinos
i chcialam bym dolozyc gurami mozaikowe i akary z maroni, ale nie wiem ile sztuk i czy w ogole moge tak zrobic.
akwarium 100l
Witam , trochę za mało szczegółów podajesz. Głównie jeśli chodzi o rozmiar już posiadanych ryb . Dla mnie to taka zupa w której żaden gatunek nie jest w komfortowej sytuacji . Oprócz labeo wszystkie w niewłaściwych proporcjach. żamiast dokładać uporządkuj to co posiadasz. Pozdrawiam
dziękuję za odpowiedź, mój tata poprostu niektóre rybki dostał, i nie miałam zbytnio wpływu co w tym akwarium miało być. I naprawdę nie wiem dlaczego nie wpadłam na to żeby to wszystko uregulować. W przyszłym tygodniu wszystko załatwię. Bardzo dziękuję za pomoc :))
Czy mogę trzymać 6 tych akar w 112l z
15 neonkami innesa
4 kiryskami
3 zbrojnikami
Zdecydowanie za dużo ryb z akarami wyjdzie.
A ile sztuk bym mógł mieć?
Miałem dwa razy Akary z Maronii, te pierwsze były bardzo spokojne, wręcz płochliwe. Te co mam obecnie są trochę wredne, wyrywają rośliny, tylko te o bardzo dużych korzeniach wytrzymują. W dodatku wykazują znaczną agresję głównie między sobą, jedną musiałem odłowić, bo nie była w stanie nawet podejmować pokarmu, tak była atakowana przez pozostałe. Mam wrażenie, ze te co kiedyś miałem były odrobinę mniejsze bardziej okrągle i delikatne. Te obecnie są bardziej muskularne i trochę większe. Podsumowując – w sprzedaży możemy trafić na różne typy tych ryb, niby gatunek ten sam, ale jednak różnice spore, nie tylko zewnętrzne ale też i w zachowaniu.