Bocje karłowate - ryby akwariowe
Bocja karłowata (Ambastaia sidthimunki) – niewielkich rozmiarów ryba akwariowa z rodziny piskorzowatych.
Bocja karłowata - Ambastaia sidthimunki - Występowanie
Azja. Bocje karłowate zamieszkują przede wszystkim średnie i duże, wolno płynące rzeki w dorzeczu Mekongu. Występują tez na zalanych polach ryżowych.
Bocja karłowata - Ambastaia sidthimunki - Charakterystyka i usposobienie
Dorastają do 6 cm długości. Ciało pokryte charakterystycznym wzorem przypominającym szachownicę. Płeć trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są pełniejsze i nieco większe od samców. Samce mają bardziej wydłużone pyszczki i uwydatnione wargi. Ryba łagodna o złożonych zachowaniach i ciekawych rytuałach dlatego powinna być trzymana w stadzie minimum 5-6 osobników, zalecane 10 i więcej. W osamotnieniu chowają się lub mogą być agresywne w stosunku do ryb o podobnym kształcie. Jeżeli kupimy parę lub trzy sztuki to wielce prawdopodobne, że najsilniejsza ryba będzie dominowała i atakowała pozostałe, uniemożliwiając ich karmienie. Większość czasu spędzają przy dnie.
Bocja karłowata - Ambastaia sidthimunki - Odżywianie i karmienie
Bocje karłowate żywią się bezkręgowcami, owadami i ślimakami, które sprawnie wydobywają z muszli. Nie powinny być jednak sposobem na pozbycie się plagi ślimaków, gdyż często wybierają łatwiej dostępny pokarm. Nie pogardzą roślinami o delikatnych listkach. Możemy je karmić suchym, żywym i mrożonym pokarmem uzupełnionym o warzywa czy owoce np. ogórek, melon, szpinak, cukinia.
Bocja karłowata - Ambastaia sidthimunki - Akwarium
Bocje karłowate wymagają akwarium o wymiarach min 75x35x30 cm. Ryby lubią poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji: kamieni, korzeni, gałęzi, doniczek itp. Często wciskają się w szpary, groty i szczeliny, dlatego elementy otoczenia nie mogą mieć ostrych krawędzi. Akwarium powinno być przykryte. Światło stłumione, najlepiej pływającą roślinnością. Woda dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta, podmieniana raz w tygodniu (30%-50%). Bocje są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Nie powinny być wprowadzane do nowo zakładanego akwarium. Zbiornik obsadzamy wyłącznie roślinami o wytrzymałych liściach.
Bocje nie będą dobrym towarzystwem dla ryb wolno pływających i z długimi weloniastymi płetwami jak np. bojownik, pielęgniczka ramireza czy gupik. W dużym zbiorniku mogą mieszkać np. z takimi rybami jak bocja wspaniała, kosiarka lub innymi karpiowatymi i sumami.
Bocja karłowata - Ambastaia sidthimunki - Rozmnażanie
Rozmnażanie bardzo trudne. W naturze ryby sezonowo migrują w celu odbycia tarła. Obecne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie stosowane są hormony do stymulacji rozrodu.
Ostatnio zmodyfikowano: 29 września 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam, czy mogę hodować bocje karłowate w akwarium 112l z neonami innesa, danio pręgowanymi i krewetkami red cherry.
Pewnie zje krewetki ale inneski i danio mogą być
Czy można trzymać Bocje ze skalarami?
Raczej nie. Mogą poobgryzać płetwy.
Witam. Mam akwarium 120 litrów, a w nim sumiki szkliste, bojowniki i gurami mozaikowe. Ile mogłabym dorzucić bocji karłowatych?
A ile pani na tych ryb
Czyli nie mogą być trzymane w akwarium roslinnym z roślinami delikatnymi jak limfolia bezszypułkowa?
Ogólnie bocje nie są polecane do akwariów roślinnych. Delikatniejsze i smaczniejsze rośliny poobgryzają a w tych z grubszymi i większymi liśćmi powygryzają małe otworki.
Może być trzymana z kiryskami?
Tak, można hodować.
Nie nadaje się na towarzystwo do krewetek?
Nie a zwłaszcza ,że to przyjemna ryba, a do krewetek nie są odpowiednie ryby przysenna, za to możesz hodować z krewetkami:
*neon innesa
*neon czerwony
*gupik pawie oczko
*gupik endlera
*Dario dario
*kardynałów chińskie
*dario lamparci
*danio zebra
Trzymam Bocje Karłowate z krewetkami Amano i RedCherry. Nie ma żadnych problemów.
U mnie gupiki – dorosłe samice – wyjadły wszystkie red cherry 🙁