Bojownik wspaniały (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. W polsce znana również pod nazwą bojownik syjamski. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.
Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Występowanie
Południowo-wschodnia Azja. Bojownik wspaniały występuje naturalnie w całej środkowej Tajlandii, od prowincji Chiang Rai na północy po prowincje Surat Thani i Phangnga na północnym krańcu Półwyspu Malajskiego, tuż pod Przesmykiem Kra. Został także sztucznie wprowadzony do kilku innych krajów, głównie za sprawą ozdobnych hodowli, ze znanymi dzikimi populacjami ustanowionymi w Singapurze, Malezji, Indonezji, Brazylii, Kolumbii i Republice Dominikańskiej.
Gatunek zamieszkuje stojące i wolno płynące wody, w tym zalane pola ryżowe, bagna, rowy melioracyjne, strumienie i stawy. Środowiska te często charakteryzuje spore zacienienie przez częściowo zanurzoną, powierzchniową lub przybrzeżną roślinność oraz mała ilość rozpuszczonego tlenu. Podłożem może być ściółka, błoto, piasek lub głęboki osad. Warunki wodne bywają różne, a w trakcie corocznego sezonu monsunowego zmieniają się gwałtownie.
Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Charakterystyka i usposobienie
Bojowniki osiągają długość do 6-7 cm. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Bojowniki posiadają mocną i uzębioną szczękę, a także dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, pobieranym znad tafli wody. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane.
Dymorfizm płciowy
Samce bojownika można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i większych, bardziej wydłużonych płetwach.
Usposobienie
W naturze bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się tylko na czas rozmnażania. Zarówno samce, jak i samice, są agresywne wobec swojego gatunku. W akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Jeżeli jednak zechcemy umieścić kilka sztuk tego gatunku, a nie posiadamy na prawdę dużego zbiornika, to najodpowiedniejszy będzie harem samiczek.
W tym celu pomocne będzie przełamanie linii widoku w akwarium, niezbędne do wyznaczenia rewirów i zapewnienia poczucia prywatności. Z tego względu, im więcej ozdób, roślin, tym lepiej. Należy starać się, aby liczba ryb była nieparzysta i najlepiej większa od 3. Pomoże to w ustanowieniu pewnego rodzaju matriarchatu i zniweluje efekt znęcania się grupy nad jednym, najsłabszym osobnikiem. Nowo zakupione samiczki wprowadzajmy przy użyciu przeźroczystego kotnika umieszczonego wewnątrz docelowego akwarium. Im dużej trwa prężenie płetw wobec rywalek/rywalki, tym dużej nowa lokatorka powinna pozostawać w tymczasowym lokum. Po wypuszczeniu samiczki może również dochodzić do nieporozumień, stroszenia płetw, przeganiania i okazyjnego podskubywania płetw, aż do czasu ustalenia terytoriów. Planując akwarium, zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie samice bojownika będą tolerowały życie w grupie.
Pod żadnym pozorem nie próbujmy trzymać razem kilku samców, gdyż mimo iż jest to możliwe w dużym i mocno zarośniętym akwarium, to tylko nielicznym uda się ta sztuka.
Bojowniki są rybami aktywnymi za dnia, żyją średnio ok. 2 lat, w optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.
Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Odżywianie i karmienie
Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz rzadko skrobane mięso wołowe i kurze.
Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Akwarium
Bojowniki muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednej ryby będzie ok. 20 litrowe akwarium, dla haremu samic zalecane jest min. 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, tak aby zapewnić im wystarczającą liczbę kryjówek. W akwarium tarliskowym, wśród roślinności pływającej, samiec chętnie buduje pieniste gniazdo.
Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok. 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb, to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok. 30%).
Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegrają rywalizację podczas podawania pokarmu. Jeśli już, to najlepiej sprawdzą się niewielkie ryby kiryskowate i zbrojnikowate.
Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Rozmnażanie
W hodowli akwariowej do rozpłodu wybiera się bojowniki w wieku ok. 6-10 miesięcy, w stosunku płci 1:1. Zbiornik tarliskowy zalewa się wodą do poziomu 15-20 cm, w proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej. Temperaturę wody należy odrobinę zwiększyć od tej, w której przebywały wcześniej o ok. 2°C do maks. 26-30°C. Woda powinna być miękka 5-8°dGH i lekko kwaśna 6-6.5 pH. Ryby przed tarłem umieszcza się osobno w małych przeźroczystych pojemnikach ustawionych tak, aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmi żywym lub mrożonym pokarmem.
Ryby umieszczamy razem gdy samica staje się wyraźnie grubsza, nabiera krągłości w partii brzusznej. Gody rozpoczyna samica, nabiera bardziej żywszych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy, aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody – ta, która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona, najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.
Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.
Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem, to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.
Choroby
Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).
Bojownik a krewetki
Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.
Ostatnio zmodyfikowano: 14 listopada 2019 r.- https://www.aquariacentral.com/forums/threads/betta-harem-questions.255587/
- https://www.reddit.com/r/bettafish/comments/15x89i/wondering_on_others_success_at_keeping_a_harem_of/
- https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/male-and-female-betta-living-in-same-tank.290786/
- https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/betta-harem-tank.321362/page-2
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Moje rybki pokolei zaczynają zdychać prze śmiercią miały takie białe kropki (bodajże rybia ospa) o co chodzi martwi mnie to bardzo ponieważ zależało mi na tym akwarium. Moje akwarium ma 60L i jest w nim około 25rybek (było 35) było w nim 4 gupiki 1 samica wiem nie powinienem chce to naprawić z 4 tęczówki 1 bojownik nie agresywny 1molinezje i 2 skalary 4 Danio ślimaka były 3platki aktualnie ta liczba zmniejszyła się o niecałą połowę tyle że już wszystkie rybki mają chyba ospę proszę o szybką odpowiedź
Witaj Michał
To rybia ospa albo pleśniawka.
Ja kupiłam ogólno dostępne krople marki tropikal nazywają się ichtio. Kropiliśmy im spora ilośc do akwarium i po 3-ech dniach nie było sladu po ospie 🙂 Jeśli widzisz ze ryby ci się ocierają o podłoże kamienie rosliny i wgl wszytsko co maja na drodze to jest eidetny objaw ospy. Jeśli nie to może być pleśniawka. Ale jak to leczyc to już nie wiem. Ospe najczęściej przynosi się z jakas nowa ryba lub roslina bo jeśli wcześniej to u Ciebie nie wystepowalo to raczej male prawdopodobieństwo,ze utworzylo się to w twoim zbiorniku. Niektórzy wylawiaja chore ryby do doobnego zbiornika i dopiero zakrapiaja ale ja uważam ze nie ma takiej potrzeby zwlacza,ze sami kropilismy do ogolnego. Bynajmniej masz pewność,ze nawet jeśli sa jakies inne zarażone to je wyleczysz. Wyprobuj i to pilnie jeśli już zdychają.
Pozdrawiam
Aneta
No wiesz, w 60 litrach miałeś tylko 35 ryb? One zdychaja z osamotnienia. Dokup jeszcze z 40 rybek i zaraz będzie lepiej. Tylko weź takie jak skalary i większe żeby wszystkie się widzialy bo male nie będą zauważalne i dalej będą samotne. To będzie miało jeszcze jedną zaletę – nie będziesz potrzebował wody do akwarium już wcale. A tak na poważnie to chyba powinieneś udac się do jakiegoś specjalisty (psychiatra, psycholog…) i poprosić o poradę …
2 skalary… Zachęcam do pogłębiania wiedzy. Skalar +120
Malawista +120 to praktycznie dla 2 szt i nic innego w akwarium, a i to wg mnie za mało chyba że przejściowo póki są małe. Dla mnie to +220 to sensowne minimum dla jednej pary. Ale co tu mówić o skalarach jak on miał 35 ryb. Biorąc to pod uwagę i pewnie mając tylko filtr wewnetrzny a nie porządny kubeł to obstawiam ze NH3 NO2 podchodzą tam pod 1ppm a NO3 jest trzycyfrowe bo o regularne i obfite podmiany nie podejrzewam właściciela akwarium. Tak wiec zaczął się poczatek konca tych biednych ryb bo z ich odpornosci juz nic nie zostało – w koncu plywaja we własnych odchodach i trują sie azotem.
Witam, dziś zauważyłam u mojego bojownika niepokojącą rzecz. Na „grzbiecie” ma jaskrawą, pomarańczową plamę ( jest brązowy ). Tak jakby łysiał. Czy jest to powód do obaw? Jeśli tak, to w jaki sposób mogę mu pomóc? Dodam też, że rybka jest u mnie już 3 lata i od początku nie miała filtra ani grzałki. Proszę o szybką odpowiedź.
Tak, jest ot bardzo duży powód do zmartwień. Ryba jest już stara, a w takich warunkach to naprawdę cud, że przeżyła aż tyle czasu. Spróbowałabym najpierw soli, jak przez 3 dni kuracja (Sprawdź, jak to się robi, a nie napieprz do akwarium jej!!!), potem albo trypaflawina, albo CMF, zależnie od obrotu sprawy. I przede wszystkim POPRAW WARUNKI. Akwarium 30l minimum, grzałka na 27-8 stopni i dobra filtracja bezobjawowa.
Już wszystko dobrze, może to był chwilowy objaw. Mój bojownik jest niezniszczalny
😉 Znowu jest żwawy i zjada swój pokarm ze smakiem 🙂
Zamierzam mu kupić nowe, duże akwarium oraz te akcesoria.
Witam. Mój bojownik jest u mnie od ponad miesiąca, wcześniej był w niewielkim akwarium kwarantannowym. Moje akwarium 30 l. dojrzało, parametry ok. więc kilka dni temu go wpuściłam. Wcześniej pływał swobodnie, podpływał na karmienie a teraz albo pływa blisko dna między roślinami albo „siedzi ” na filtrze wewnętrznym . W W akwarium są 4 Amano i 5 otosków.
Czy to stres? Nie dostrzegam objawów chorobowych.
Stres, przeżyje to
Już jest dobrze
Witam, w moim akwarium 112l (80x35x40) bojownik zaczął budować gniazdo. W akwarium mam też 2 samiczki bojownika, kilka molinezji słonecznych , 5 mieczyków, zbrojnika niebieskiego (samiec 10 cm) i dwa ślimaki.Co powinienem zrobić by dochować się narybku? Z góry dziękuje za pomoc.
Wątpię, że to dla narybku, bojowniki często robią sobie bąbelki, jak jest im dobrze i wesoło. Poza tym, NIE zabiera się za tarło bojowników, jak się nie jest doświadczonym hodowcą z masą zbiorników dla każdego z potencjalnych 50 samców, które z tego wyjdą.
Mam pytanie, czy do akwarium 25 litrów z bojownikiem mogłabym wpuścić kilka kirysków? Wiem, że już było to poruszane lecz wciąż nie jestem pewna, nie chciałabym wyrządzić żadnej rybce krzywdy
Oczywiście że byś mogła
Ja mam kiryski z bojownikiem i jest ok pamiętaj tylko żebyś nie kupiła swych samców
Dwóch Samców ***
Zbiornik 112l. Mam 10 płatek + 2 gurami ( samiec niestety potrafi być troszke agresywny -pogoni chwile inne rybki i sb odpuszcza ) + 10 neonów. Widziałam w zoologicznym przepięknego bojownika w zbiorniku z innymi rybkami ( innego gatunku) i byl zupełnie spokojny. Myślicie ze w takim akwarium żyłyby w zgodzie ? Czy ewentualnie oddać gurami?
Było by dobrze tylko dawaj dla bojownika pokarm mięsny
Jeżeli narzekacie na małą ruchliwość bojownika dokupcie mu kilka samic a efekty zobaczycie od razu. Ja tak zrobiłem i teraz mój bojownik ciągle jest ruchliwy
Mój niezależnie od tego czy ma samice czy nie, jest ruchliwy jak gepard 😀 naprawdę 🙂
Czy w akwarium z bojownikiem warto zamontować deszczownię do filtra?
Zależy od wielkości akwarium. Jeśli bojownik w akwarium jest sam, a zbiornik nie ma zbyt wielkich gabarytów deszczownica nie jest potrzebna. Chociaż decyzja należy do Ciebie…
Czy samiec bojownika może być z pięcioma kiryskami pigmej w akwarium 30l ?
tak 😉
Dzięki
Akwarium 72l. 2×gurami ( juz duże ) 3× molinezje ostrouste ( takie średnie xD ) i 10 neonów. Oczywiście bujna roślinność itp więc mają sie gdzie rybki ukryć. Gdybym chciała kupic 1bojownika + 2 samice to żyły by rybki w zgodzie? Mam się o co martwić?
Blisko spokrewnione gatunki, które zaciekle bronią swojego rewiru. Nie będą żyły w zgodzie na tak małej przestrzeni.
Chodzi o gurami zgadza się ?
Czy ze skalarami można trzymać bojownika?
Mój czasem goni skalary i pręży się na ich widok, ale krzywdy nie wyrządzi 😉
Szczerze mówiąc nie ryzykowałabym. Pielęgnice, w tym przypadku skalar, nie toleruje wszystkich ryb. Możesz same skalary i żyworódki lub bojownika, ale nie bojownika i skalara!
Ja trzymam od 2 lat z dobrym skutkiem skalary z bojownikiem, i nie sądzę żeby to było ryzyko
Witam wszystkich. Mam akwarium 25l z grzałką z termostatem, filtrem i pokrywą z oświetleniem. Nie długo zmieniam obsadę, która obecnie wygląda tragicznie. Nie mogę się zdecydować czy bojownik czy gupiki endlera będą lepsze…
PS Jeżeli gupiki to raczej same samce, bo rozmnażanie mam już za sobą i po dziurki w nosie
PS2 Czy w 60l mogę połączyć ze sobą te 2 gatunki (ale nie chcę samic bojownika | może być samiec bojownika+gupiki endlera 1+3?)
Jak posadzisz dużo roślin to bez problemu
Z reguły tak, chyba że trafi ci się bardzo agresywny bojownik chociaż takie zdarzają się naprawdę bardzo rzadko 😉
Tak, jeśli posadzisz dość dużo roślin
W sobotę jadę po bojownika 😀
Nie łącz ich bo jak trafisz na agresywnego bojownika to Ci ubije gupiki, mi tak jedna rybia małpa zrobiła 🙁
Witam Wszystkich…Na święta otrzymałem w prezencie akwarium 72l. Długo zastanawiałem się nad obsadą i z moją drugą połówką zdecydowaliśmy się na bojowniki…Póki co akwarium dojrzewa i za jakiś tydzień planujemy zarybić akwarium…Póki co w akwarium zamieszkuję jedynie złoty zbrojnik (ktoś musiał być pierwszy:) A teraz moje pytania (bo im więcej czytam tym więcej wątpliwości) Czy obsada w składzie: samiec bojownika + 2 samice + 10x brzanka pięciopręga oraz 5 otosków + nasz zbrojnik dadzą ze sobą radę?? W akwarium póki co 27 stopni, małe anubiusy i żabienica do tego skałki i korzeń na podłożu ze żwirku… I kolejne pytanie czy bojownikom nie będzie przeszkadzało dodatkowe napowietrzanie ze skał oraz filtr (niestety chińczyk) SUNSUN JP-013f rzekomo 600l/h??Z góry dziekuje za odpowiedź
Łączyłem przez wiele lat bojownika z wieloma gatunkami, raz udało mi się nawet w 120 litrowym zbiorniku połączyć dwa samce, przy dużej ilości roślin wszystko jest możliwe, jednak problemem tutaj nie będzie bojownik tylko brzanki, mówi się że w odpowiednim stadzie zajmują się sobą, ale z mojego doświadczenia ja tego nie potwierdzam… A co do dodatkowego napowietrzenia nie powinien mieć żadnych problemów 😉
Dzięki wielkie za odpowiedź Ulo. Mam kolejne pytanko i naprawdę wielki dylemat. Jaki kolor bojownika kupić? Niebieski czy czerwony? Kurde, niby mi obojętnie ale jednak… nie wiem bo oba bardzo ładne… Plis o szybką odpowiedź do świąt bo na święta zmieniam obsadę na bojownika i kompletnie nie wiem jakiego kupić;)
A więc wybrałabym na Twoim miejscu niebieskiego. Fakt, ten i ten kolor jest bardzo piękny i kiedy to pisałam to zastanawiałam się chyba z 2-3 minuty 🙂 Niebieskie (gdy zgasi im się światło w akwarium) to leciutko zmieniają barwę na turkus. Mówię na serio. Mojemu tak jest 😉 Gdy się nie zgadzasz z moim wyborem to oczywiście nie zabraniam Tobie kupić czerwonego bo czerwony też jest piękny 😉 Pozdrawiam
Masz rację, wybór padł na niebieskiego. One tak jakby się świecą, a to bardzo fajnie wygląda. Ale prawda jest również taka, że trzeba rybę zobaczyć na żywo. Miło mi za szybką odpowiedź. Pozdrawiam najserdeczniej:*
Witam mam akwarium 72l wcześniejsza obsada, 5 neonów inessa, 2 otoski, glonojad, 10 gupików 5/5, 2 kiryski spiżowe. Wczoraj dokupiłem kolejne 5 neonów inessa, 2 kiryski pstre i bojownika syjamskiego, który z tego co wyczytałem na forach jeśli w sklepie zoologicznym przebywał z innymi rybkami, to nie powinien moich atakować. Więc po pierwsze już w woreczku podczas aklimatyzacji czyli ok 20 min jednej neonce zjadł obydwoje oczy, a kolejnej jedno, przez noc zabił samca gupika i uszkodził kolejną neonkę. Da się z nim coś zrobić czy musi iść do osobnego akwarium?
Mój też przebywał w zoologicznym w akwarium towarzyskim (były tam m.i.n. zwinniki blehera i sumy szkliste). I jest wszystko w porządku. Nie gania towarzystwa. Jeśli będzie agresywniejszy przyda się oddzielny zbiornik. Pozdrawiam.
Coś zjadło mi rybkę bojownik. Mam akwarium 450 litrów. Obsada to 4 skalary, 5 welonów 1 paletka blue, gurami 1, 2 pangi małe są. I 6 glonojadów. Przeszukałem wszystko a rybki ani śladu co mogło ją zjeść?
Obsada do całkowitej wymiany. Zjeść ją mogło gurami, paletka raczej nie, po pierwsze paletka min.3 osobniki. Welony są zimnolubne a reszta ciepłolubna. Raczej gurami mogło tylko obgryźć ogon bojownika. Glonojady – istnieją takie, które potrafią zjeść rybę.
Panga to sum rekini, może być. Gurami pewnie dwuplame ale może być mozaikowe, może być. Skalary potrzebują wysokiego akwarium. Paletka nie nadaje się do tego akwarium. Welonki mogą być. Zastanawiam się jaki gatunek glonojada, może to być zarówno duży plecostomus jak i malutki otosek.
Obsada powinna wyglądać tak:
5×welon
1×gurami
2×sum rekini (panga), ale lepiej 4, ponieważ jak jeden sum padnie, za nim drugi.
6×glonojad
Paletka i skalary nie nadają się do tego akwarium.
Igor, zrób przysługę rybkom i nie pisz więcej „dobrych” rad. Każdy Twój komentarz to stek bzdur i mam nadzieję, że żaden początkujący akwarysta nie bierze z Ciebie przykładu. Może uzasadnij swoje propozycje, skąd pomysł, żeby mieszać ryby zimnolubne (welonki) i ciepłolubne (cała reszta)? Dlaczego do akwarium 450L nie nadają się paletki albo skalary? Dlaczego (notorycznie !!!) namawiasz wszystkich wokół do trzymania sumów rekinich, i jeszcze każesz zwiększać ich ilość z 2 do 4, niezależnie czy ktoś ma akwarium 80 czy 450L, podczas gdy jak byk stoi, że sumy rekinie należy trzymać w minimum 7000L (siedem tysięcy, nie siedemset ani siedemdziesiąt !!!) i do tego jest dopisek, że tych ryb w ogóle nie należy traktować jako akwariowe? Weź sobie chłopie kup akwarium dla dzieci z plastikowymi rybkami i nie męcz żywych stworzeń.
Skalar potrzebuje wysokiego akwarium, więc nie nadaje się do niskiego. Skąd wiem czy ma wysokie, czy nie. Paletki mogą być pokonane przez zbrojnika, a sum rekini to pareotrophius devabuvi. Jest mały i nie atakuje rybek????. Pod nazwą sum rekini można spotkać i olbrzymiego suma młota do pareotrophius devabuvi.
Dziękuję za odpowiedz. Brzanki sumatrzańskie mam: Cztery w paski, jedna mszysta I dwie złote. Nie wydaja się być agresywne w takim składzie… Zobaczę, co będzie się działo. Pozdrawiam
To dobrze. Jak brzanki nie są agresywne to naprawdę bardzo dobrze. Potem napisz czy dalej nie są agresywne.
Pozdrawiam
Witajcie. Mam akwarium 90l, mój skład to: 1 duży glonojad, 3 kiryski, 3 kolumbijskie tetra, 1 samiec kongo tetra wraz z 3-ma samicami oraz 7 brzanek. W prezencie dostałam przepięknego bojownika z hodowli domowej; jest już u mnie około tygodnia. Moje pytanie brzmi: czy będzie miał problem przy zdobywaniu pokarmu z tak ruchliwym stadem innych ryb? Widziałam, że skubał już płatki, ale np mrożone robaki (mimo wrzuconych trzech kostek) go nie zainteresowały. Czy taki skład rybek przetrwa?
Przetrwa, bez obaw. Jedyny kłopot to te brzanki – jaka rasa? Jeśli brzanki sumatrzańskie wątpię, żeby bojownik przetrwał. Ale jeśli masz jakąś inną rasę to naprawdę bez obaw. Brzanka sumatrzańska – dość agresywna rybka jeśli chodzi o długie ogony, które bojowniki posiadają. Z bojownikiem brzanka sumatrzańska bez szans, no chyba, że będzie jakiś łagodny wyjątek. Reszta ryb – ok. Napisz jaką masz rasę brzanek 😉
Witam, mam kilka pytań odnośnie bojowników. Czy jeden samiec może być w 25l akwarium o wymiarach 40X25X25cm? Na ile stopni nastawić grzałkę? Czy filtr diversa zwykły wewnętrzny o przepustowości 300l/h nie będzie za mocny? Pokrywę oczywiście będzie miał.;) Odpowiadać mu będzie żwirek rzeczny? I czy może mieć sztuczne rośliny? No niestety, nawet moczarka mi gnije;(. Nie mam szczęścia do prawdziwych roślin:(. Mały korzonek będzie zamiast zameczków z ceramiki itp.:) A co myślicie o szklanych kamyczkach? Chyba lepiej będzie gdy zamienię je na otoczaki czy coś;). Czym go karmić? Czy mogą być:
Tropical D-allio plus granulat
Tropical Discus Gran D-50 Plus
A może najzwyczajniejszy pokarm dla bojownika a nie cuda dla paletek;)? A może znacie jakieś inne bardzo dobre pokarmy? Żywy wodzień też postaram się załatwić. Liczę na Waszą pomoc;)! Pozdrawiam!
Tak, takie akwarium z całą pewnością mu wystarczy. Grzałkę ustaw na 26 stopni. Filtr niestety będzie za mocny. Żwirek rzeczny nic mu nie zrobi. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet ładnie przy nim wygląda. Sztuczne rośliny nie najgorzej ale jak Tobie gnije moczarka to kup sobie może jakąś cryptocorynę ja mam odmianę green. To wytrzymała roślina, oczywiście musi mieć dobre światło;) Bardzo dobrze, korzonki to akurat bojowniki uwielbiają. Lepiej otoczaki, faktycznie. Tak normalny pokarm może być Ichtio Vit albo Betta Granulat lub wysokobiałkowy, różno-składnikowy.
Pozdrawiam i życzę pięknego akwarium ze szczęśliwym bojownikiem 😉
Mojemu bojownikowi kruszą się płetwy. Dziwne, bo ryba poza tym wygląda zdrowo i jest aktywna jak zawsze. Nie widziałem, aby podgryzały ją inne ryby np. bocje czy labeo. Brzanek nie mam. Ktoś pomoże? Parametry akwarium jak dla bojownika. Może wina mocniejszego filtra i strumienia wody? Łamią się od czasu jego zamontowania. Wcześniej nie było żadnych problemów.
może tak… ja nie mam bojownika, ale myślę że może być chory albo jak mówisz: filtr. Może (jeśli masz) możliwość kontrolowania ciśnienia wody to możesz zmniejszyć. Możesz także zapytać w zoologu.
Spoko … Ktoś z rodziny przyłapał bocję. Dziwne, bo do tej pory, czyli przez wiele miesięcy go nie atakowała. Bojownik wygląda i zachowuje się jakby był całkowicie zdrowy. Rybka jest żwawa, wszechobecna i ciekawska. Ma też piękne ubarwienie. Filtr jest nastawiony na minimum. A w zoologu wiedzą tyle co ja.
Może masz jakieś szpiczaste roślinki? Bojownik powinien mieć gładkie miękkie roślinki bo o ostrzejsze może haczyć płetwami.
Mam Hygrophila corymbosa i Anubias heterophylla. Ta pierwsza raczej miękka. A jak ze skałami? Mam Gray Mountain. I z twardością wody? Jedyny feler mojej, to właśnie to, że jest za twarda.
Witam. Mam problem z samicami bojownika, dziś jedna zdechła. Od 2 dni siedziała tylko na filtrze nie chciała zbytnio jeść ani się ruszać, dziś zaobserwowałem, że druga z samic również siedzi przy tym filtrze ale chciałbym zaznaczyć, że jeszcze rano pływała normalnie. Dlaczego się tak dzieje co dalej robić? inne ryby są zdrowe.
Moja obasada: 2 Molinezje, 5 neonków, 2 platki, 2 mieczyki, 2 gupiki, 2 glonojady, 2 kiryski plus parę sztuk narybku gupika i molinezji
Akwarium 112L Grzałka filtr sporo roślin temperatura 27 stopni.
Pozdrawiam.
Jeśli nie masz przykrytego akwarium (pokrywa,szyba itp.) to może to być przeziębienie błędnika.Przenieś bojownika do małego zbiornika lub pływającego kotnika,tak aby poziom wody nie był większy niż 10 cm. Zapewnij temperaturę 27-30 stopni, i koniecznie przykryj. Jeśli są to świeżo zakupione ryby to ją odizoluj bo prawdopodobnie może to być też jakiś pasożyt na skrzelach. Gdybyś zobaczył białe kropki na ciele rybki to zastosuj Sera CostaForte (koszt ponad 20 zł jednak dużo skuteczniejsze niż CMF czy Green Ichtio). Nie stosuj kilku leków, jeśli pierwszy nie pomoże to i tak następny ją tak osłabi że prawdopodobnie padnie.
I taka moja rada poza tematem. Masz za dużo gatunków w zbyt małych ilościach. Zamiast molinezji,mieczyków, gupików i platek,więcej neonków i kirysków lub pozbyć się neonków(oddać) i dokupić 4 kiryski,żyworodne się rozmnożą. Jeśli planujesz samca bojownika to lepiej jednak zostawić neonki i kiryski.
Słuchaj, jak ja widzę gdzieś w zoologu 3 lub 2 zdechłe samice bojownika, które mają przyklejone i powiem brzydko pogniłe ciało do filtra a obok pływają jeszcze na powierzchni wody to sobie myślę, że w tym zoologu lepiej rybek nie kupować lecz nie o to tu chodzi. Powinieneś zmniejszyć obsadę tak ruchliwych rybek-bojowniki czasem nienawidzą gdy obok pływają jakieś mini wnerwiające rybki (oczywiście to według umysłu bojowników). Mam nadzieję, że masz przykryte akwarium jeśli nie to pierwsze objawy przeziębienia błędnika.
Witam,
Czy z haremem bojownika syjamskiego (1+3) mogę trzymać jeszcze jakieś rybki np. otoski, kiryski, danio czerwone? W zoologu powiedzieli mi, że z haremem mogę trzymać 6 kirysków panda, 5 otosków i 10 danio (mam 54l akwarium).
Na pewno możesz trzymać neonki. Najlepiej czerwone – ze względu na podobne parametry wody. Neonom czarnym czy Innesa też nie powinien zrobić nic złego. Kiryskom nic nie zrobi, tak samo otoskom. Danio pływają w podobnej sferze co bojownik – tj. górze akwarium. Neony w środku. Kiryski – wiadomo – na dnie. A w ogóle to polecam też piskorki Kuhla – prześmieszne rybki z dolnej strefy.
Cześć. Ostatnio bojownik przypadł mi do gustu i chciałam sobie jakiegoś kupić. Tylko jakiego? Czerwonego czy fioletowego? Dodam, że niebieskiego i czerwonego już miałam, ale niebieskie mi się nie podobają. Którego waszym zdaniem kupić? Plis o jak najszybsze odpowiedzi.
Witam, radzę żebyś kupiła, kupił czerwonego, pięknie wygląda a jeśli nie będziesz jednak chciał, chciała czerwonego no to nie wiem, bo fioletowe to raczej są albo fioletowo-czerwone albo fioletowo-niebieskie myślę ,że fioletowe tylko fioletowe nie istnieją.
Pamiętaj nie trzymaj tych rybek w kuli. Fioletowe odmiany jak najbardziej istnieją, ale są rzadkie. Kup Sobie czerwonego. Z pewnością będzie w Twoim najbliższym zoologu. Jeżeli planujesz założyć hodowlę to postaraj się wybrać najokazalszego. Samiczki też warto wybrać okazałe. Jeżeli zależy Ci tylko na tym, aby na niego popatrzeć to czerwony będzie się wspaniale prezentował sam w 30l zbiorniku. 😉
Chcę założyć akwarium 45l. Chciałam kupić kilka kirysków karłowatych albo pigmejków (5-6) i do towarzystwa kilka razbor galaxy (6-8). Czy jak wrzucę do tego bojownika, to mi zamęczy rybki?
Bojowniki to spokojne rybki. Oprócz walk samców są one spokojne. Widziałem wiele akwariów z bojownikami gdzie były kiryski. Większość jest spokojna ale niektóre są troszkę zaczepne (szczególnie do ryb z długimi płetwami) Raczej nie zamęczy ryb , ale polecam bo są przepiękne!
Mam 112l w tym 9 miedzików, 4 kiryski, 1 zbrojnika i 1 sumika szklistego. Czy mimo tego że piszę tutaj iż bojownik nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, mogę do tej obsady kupić 1 bojownika?? Planuje jeszcze kupić parę pielęgniczek Borelli. Może tak być, czy lepiej sobie darować tego bojownika?
Mam bojka + 2 samiczki, glonojada, kiryski pstre, otoski, gupiki, danio kropkowane, platki i jest ok. Ale bojek nie z kubeczka tylko boksu, poszukałam sklepu, w którym trzymany był w największym pojemniku.
Napewno sumik już dawno zdechł. Sumiki to ryby ławicowe, muszą być w grupach min. 5 osobników. Samotne nie przyjmują pokarmu i giną.
Witam wszystkich. Mam problem z samicą bojownika, otóż dziś ją zakupiłem karmiłem 2 razy po powrocie z pracy zauważyłem że, samiczka ma powiększony brzuch i siedzi sporo czasu obok filtra. Jakieś porady co robić?
Skoro ma powiększony brzuch to prawdopodobnie ją przekarmiłeś. Nie dawaj im jeść przez jeden dzień i zobacz jak się będzie zachowywała i czy schudnie. Bojowników nie powinno się przekarmiać. Te rybki lubią się chować, może ma za mało kryjówek i dlatego siedzi przy filtrze. Jak nadal będzie tak samo to zobacz czy ta druga jej nie gania, samiczki też czasem bywają agresywne.
Ja jak karmiłam mojego (samiec bojownik) to tez miał taki, ale teraz jest ok. De santa śmiga w akwarium. Jest bardzo energiczny i wojuje, a jak mnie widzi to w ogóle. A pod czas karmienia to normalnie by akwarium rozsadził???? ogólnie de santa bardzo dobrze się chowa☺
Czy jedna samica bojownika może być z gupikami, mieczykami i molinezjami oraz tęcznkami neonów w jednym akwarium?
Może. Samice zwykle nie są agresywne, więc nic im nie zrobią. Tylko w dużym akwarium na tak dużą obsadę.
Może, ale trzeba wziąć pod uwagę, że będzie zjadać narybek. Ja właśnie po to, aby kontrolować populację gupików, nabyłam harem bojków 1+2.
Mam akwarium 112l, póki co w obsadzie 20x neon czerwony, 6x kiryski, 6x otoski. Myślę jeszcze o bojowniku +2 samiczki, jednak trochę się boje, żeby mi nie pozabijał pozostałych rybek. Jak to wygląda w praktyce? Jakie ewentualnie inne rybki polecacie do aktualnej obsady?
Też mam taki litraż. W obsadzie neony, kiryski, sumiki szkliste, krewetki karłowate, raczek, karliki szponiaste i bojek z dwiema samiczkami. nikt nikogo nie tłucze 🙂
Witam. Proszę o jakieś informacje czy można karmić te rybki surowym mięskiem z piersi kurczaka i innymi tego typu pokarmami? Wiem na pewno, że sercami wołowymi. Proszę o jakąś sensowną odpowiedź.
tak można
To chyba rzeczywiście ospa rybia. Teraz pokazały się tak jakby wrzody, ale po zastosowaniu kuracji zaleconej w sklepie przez podanie tych dwu preparatów razem Mycoforte, Bacteroforte wydaje mi się, że te kropki zaczynają pomału znikać. To takie chaotyczne pływanie to też jest spowodowane tak jak powiedzieli tą chorobą. Dzisiaj nawet dużo zjadł. Mam nadzieję że nie umrze i uda mi się moją kochaną rybkę wyleczyć choć wiem że nie będzie łatwo.