Gurami syjamski

Gurami syjamski - ryba akwariowa fot. beke.co.nz

Gurami syjamskie - ryby akwariowe

Gurami syjamski, Gurami wężowy (Trichopodus pectoralis) – słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych. Ryba rzadko spotykana w polskich akwariach.

Ryba akwariowa Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Gatunek pochodzi z terenów Tajlandii i Kambodży gdzie zamieszkuje dorzecza rzeki Mekong i Chao Phraya oraz pola ryżowe, płytkie stawy i bagna. Występuje także w zalanych lasach dolnego Mekongu i stopniowo przemieszcza się z powrotem do rzek, kiedy powódź ustępuje. Można go również spotkać w Filipinach, Malezji, Indonezji, Singapurze, Papui-Nowej Gwinei, Sri Lance i Nowej Kaledonii gdzie został wprowadzony przez człowieka.

Ryba akwariowa Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gurami wężowy osiąga w naturze do 25 cm długości, w akwarium zazwyczaj nie przekracza 17 cm. Ryby cechuje oliwkowy grzbiet i zielono szare lub srebrzyste boki. Płetwy są szaro zielone. Zdarzają się okazy o czarnym ubarwieniu. Ryba ma wzdłuż ciała ciemną nieregularną pręgę, która ciągnie się od oka do płetwy ogonowej. Na ciele widoczne są również nieco ciemniejsze od reszty ciała pionowe pręgi. Podobnie jak inne labiryntowe ryby, może oddychać powietrzem bezpośrednio, a także pochłaniać tlen z wody przez skrzela. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej i odbytowej oraz smuklejszej sylwetce. Samice są z reguły bardziej krągłe i mają owalnie zakończoną płetwę grzbietową. Z reguły jest to ryba o spokojnym usposobieniu, lecz nie zawsze taką bywa. Jedne osobniki mogą być agresywne a inne zupełnie pokojowo nastawione. Jak u innych gurami samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Mogą być szczególnie agresywne podczas tarła.

Ryba akwariowa Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis Odżywianie ryb akwariowych

Gurami nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi. W naturalnym środowisku znaczną część diety stanowią wodne owady i larwy.

Ryba akwariowa Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis Akwarium ryb akwariowych

Minimalna pojemność akwarium dla dorosłych ryb to 112 l. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinami z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody. Na tafli wody powinno unosić się kilka roślin pływających, wymaganych do rozrodu. Muszą mieć dostęp do otwartej tafli wody by pobierać tlen z nad jej powierzchni.

Można je trzymać w towarzystwie innych labiryntowych, z bocjami, razborami lub skalarami. Z reguły do towarzystwa nadają się wszystkie ryby nie mające skłonności do podgryzania płetw.

Ryba akwariowa Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tych ryb jest dosyć łatwe. Ryby zaczną przystępować do tarła, kiedy osiągną ok. 12 cm długości. Zbiornik powinien być zalany na wysokość 20 cm. Nurt wody powinien być delikatny z dużą ilością roślin pływających na tafli wody. Na jednego samca powinny przypaść 2-3 samice. W okresie tarła ryby należy karmić wysokowartościowymi pokarmami żywymi. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec przystępuje do budowy pienistego gniazda, do tego celu wykorzystuje pływającą po tafli roślinność i małe części roślin. Następnie samiec pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, w którym samica składa do 5000 ziaren ikry. Samce tego gatunku nawet w okresie tarła są dosyć mało agresywne, co nie jest spotykane wśród innych labiryntowców, dlatego nie ma konieczności rozdzielania ryb. Rodzice nie zjadają ikry.

Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po 4-5 dniach. W tym momencie rodzice powinni być odseparowani od narybku. W pierwszym tygodniu narybkowi podajemy pokarm w żelu, następnie małe pokarmy żywe takie jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy obserwować i oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.

autor opisu:
Mateusz Świątek

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trichopodus pectoralis
synonim:Snakeskin gourami
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 17 - 20 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 6 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:132 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo miękka, bardzo twarda, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:5.8 - 8.5 pH
twardość:2 - 30 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gurami syjamskiPoważnie o rybach - Gurami syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.