Pethia conchonius

Brzanka różowa - ryba akwariowa fot.rb5killifish.blogspot.com by Jui-Pin Paul Wu
  • Rozmiar: 9 - 12 cm
  • Akwarium: 110 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 16 - 24°C
  • Biotop: Azja

Brzanki różowe - ryby akwariowe

Brzanka różowa (Pethia conchonius) – często spotykana w akwariach ryba z rodziny karpiowatych. Jest powszechnie używana jako ryba doświadczalna w najrozmaitszych badaniach laboratoryjnych.

Brzanka różowa - Pethia conchonius - Występowanie

Pochodzi z Azji. Naturalnym miejscem jej występowania są wody północnych Indii – Bengalu i Asamu. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim rwące potoki górskie. W zależności od występowania może różnić się wielkością i ubarwieniem.

Brzanka różowa - Pethia conchonius - Charakterystyka i usposobienie

Brzanka różowa w naturalnym środowisku osiąga nawet do 15 cm długości, w akwarium jednak nie więcej niż 12 cm. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, mają czarne płetwy i opalizujące, czerwone ubarwienie ciała, szczególnie intensywne w okresie tarła. Samice są przeważnie żółtawe, srebrzyste i niezbyt rzucające się w oczy. U młodych ryb płeć trudna do rozróżnienia. Spotykana jest również wyhodowana odmiana złota, neonowa czy ozdobiona weloniastymi płetwami. Te odmiany są zazwyczaj mniejsze.

Z natury ryby ławicowe, powinny być trzymane w grupie przynajmniej 8-10 osobników. W takiej ilości są mniej płochliwe i efektowniej się prezentują. Gatunek lubi obgryzać delikatne, miękkie liście niektórych roślin akwariowych. Można temu przeciwdziałać, regularnie podając pokarm roślinny.

Brzanka różowa - Pethia conchonius - Odżywianie i karmienie

Są rybami wszystkożernymi. W naturze odżywiają się robakami, insektami i innymi małymi bezkręgowcami, materią roślinną i organiczną. W akwarium najlepiej podawać dobrej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami żywymi i mrożonymi  takimi jak Ochotka, Artemia, Dafnia oraz roślinnymi. Taka dieta zapewni rybom dobrą kondycje i  piękne ubarwienie.

Brzanka różowa - Pethia conchonius - Akwarium

Zalecane przestronne akwarium o długości co najmniej 100 cm. Brzanki różowe najlepiej prezentować się będą na tle gęstej roślinności i ciemnego podłoża. Stłumione pływającą roślinnością światło i poskręcane korzenie dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Lubią dość silny przepływ wody.

Gatunek generalnie łagodny i często polecany do akwariów ogólnych. Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do składu chemicznego wody. Najlepiej czuje się w temperaturze 18 – 22°C. Od czerwca do września może przebywać w oczkach wodnych. Może być łączony z większością popularnych ryb akwariowych takich jak np. małe kąsaczowate, tetry, żyworódki, tęczanki, guramiowate, sumokształtne, bocje.

Brzanka różowa - Pethia conchonius - Rozmnażanie

Jak większość karpiowatych należą do ryb rozrzucających ikrę i nie troszczą się potomstwem. W dobrze utrzymanych akwariach często dochodzi do tarła bez ingerencji akwarysty. Jeżeli jednak chcemy odchować większą ilość narybku wymagane jest bardziej kontrolowane podejście i przygotowanie osobnego akwarium.

Akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone. Jego dno przykrywamy siatką, która uchroni ikrę przed wyjadaniem. Do tego celu może posłużyć również mata ze sztucznej trawy lub szklane kule. Najlepiej jednak zastosować drobno listne rośliny lub mop akwarystyczny. Woda powinna być lekko kwaśna, pH 7.0 o temperaturze 24°C. Filtr gąbkowy zapewni odpowiednie napowietrzenie i ruch wody.

Ryby karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze, wybieramy 2 lub jedną parę i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia.

Po zakończonym tarle z akwarium usuwa się rodziców, a połowę wody trzeba wymienić na świeżą o tej samej temperaturze. Do wody można także dodać kilka kropel błękitu metylenowego. Wylęg następuje po 24 – 48 godzinach a po kolejnym dniu larwy zaczynają swobodnie pływać. Należy je intensywnie karmić, trzy lub cztery razy dziennie, solowcem, widłonogami czy drobnym pokarmem sztucznym i regularnie dolewać świeżej wody. W przestronnym zbiorniku narybek rośnie bardzo szybko.

Ostatnio zmodyfikowano: 24 czerwca 2014 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Pethia conchonius
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 110 l
    • min-długość: 100 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 37

  1. JUSTYNA

    Mam brzanki różowe. Tolerują tylko tetry. Inne ryby skutecznie eliminują po jednej. Ogólnie przyjemnie się na nie patrzy. Wesołe i żywiołowe.

    Odpowiedz
  2. TęczowyAksolotl

    Powszechnie uważa się, że brzanki są spokojne i łagodne, lecz niektóre mogą mieć objawy agresji, które niekoniecznie są uzasadnione.
    Może walczy o terytorium, lub o samca, i chce osłabić inną samicę.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  3. edyta

    mam 12 sztuk brzanek różowych-weloniastych, było10 ale się rozmnożyły.Rybki są urocze ,bardzo żywe ,jak są w grupie to wcale nie podgryzają innych rybek. Dobrze karmione nawet roślin nie niszczą, czasem próbują wyskakiwać z akwarium.

    Odpowiedz
  4. Kaja

    Jestem zła. Kolejny raz to samo w kolejnym sklepie. Za pierwszym razem myślałam, zapytam sprzedawcy (sklep prowadzony przez Pana jakiegoś od lat wiec powinien się znać) wiec poprosiłam o wybór rybek do 80l z tym ze krótkiego a wysokiego. Pan mi polecił skalary, prętniki, kirysy, suma szklistego – mi się spodobał jeszcze półdziobek i długonos! pytam Pana czy te ryby będą dużo większe czy nie bo w sumie moje akwarium nie jest zbyt duże. Pan mówi „nie spokojnie niewiele już urosną!” Wzięłam, nazwy zapisałam przyszłam do domu czytam i się okazuje, że poza neonami, kirysami i półdziobkami to nic w tym akwarium nie powinno mieszkać. Syn (4 lata) imiona im juz ponadawał wiec pomyślałam, że rozejrzymy się za nowym domem dla nich za jakiś czas. W międzyczasie mieliśmy jakąś zarazę i cześć rybek nieprzeżyła. Dziś poszłam dokupić jakieś nowe do innego sklepu. No i co… wróciłam z 6 brzankami weloniastymi i skalarem do pary dla tego który nam zoslał. Póki co są malutkie. Zapytałam Pani czy urosną większe bo że mam małe akwarium a pani ma to że nie – może z 1cm. 🙁 Już nigdy nie kupię ryby opierając się wyłącznie o opinię sprzedawcy. Dobrze, że nie kupiłam suma rekiniego – tylko dlatego że wydał mi się zbyt dynamiczny a mamy tylko częściowo zakryte akwarium.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Szymson

      No widzisz nie jesteś jedyna mi upchnęli suma rekiniego miał na oko z 3cm zapytałem jaki urośnie powiedziała maksymalnie jeszcze centymetr, oczywiście ma już 13 cm w akwarium 126l. Więc morał z tego taki : „kiedy w zoologicznym zaproponują ci jakąś rybę to wróć do domu bez niej przeczytaj jej opis i dopiero wtedy jeżeli wszystko jest ok (parametry wody, wielkość akwa oraz obsada) to ją kup

    2. Adam

      Mi chcieli wcisnąć paletki brzanke rekininią i ducha amazońskiego do 112l

    3. Nygus

      Bo prawda jest taka, że w małym akwarium ryby nie rosną. Potrzeba miejsca żeby się rozrosły, inaczej są karłowate.

  5. Maja

    Są przepiękne 🙂 Zakładam właśnie 200l i zastanawiam się nad obsadą. Boję się tylko, że poniszczą mi rośliny. Co wy trzymacie w stadach w takim litrażu?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Peroczek

      Możesz dać razbory klinowe, kiriski,
      Platki, paletki, i wiele innych

  6. Karolina

    Mam 3 piękne z długimi płetwami. Właśnie przeczytałam że same samiczki. Są najmniejszymi rybami w moim akwarium. Mieszkają razem min. z parrot fish, blue acaras i skalarami.

    Odpowiedz
  7. Szymson

    czy niszczą delikatne rośliny?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      U mnie uchowały się tylko rośliny „twarde” : kryptokoryny, anubiasy, jeśli chodzi o „trawy” to zżerają namiętnie, najpierw (nadgryzają) szarpią za liście , wyrywają z korzeniami i zostaje kupka śmieci . Ale bardzo fajne rybki .

    2. Szymson

      Dzięki za info. Wiem że fajne bo sam hoduje, prześliczne ryby.

    3. Krystian

      Ja mam 20brzanek, mix mszystych i neonowych i nigdy żadnej roślinki mi nie pogryzły, a jest ich w zbiorniku ponad 50 gatunków. Tak jak jest napisane w artykule – wystarczy dawać im pokarm roślinny (żaden specjalny, w każdych płatkach praktycznie jest). Tak samo nigdy żadna brzanka nie wyskoczyła u mnie w akwarium. Nawet żaby nie próbują wyskoczyć, a akwa duże, otwarte. Chyba im dobrze :p

      Polecam wszystkim brzanki każdego rodzaju, małe, non stop energiczne, piękne rybki 🙂

      Co do komentarzy na temat sprzedawców w sklepach – nigdy nie sugerujcie się ich gadaniem. Samemu trzeba poczytać w internecie i to też nie z jednego źródła, bo wszędzie ludzie głupoty piszą. No albo kupić dobra książkę w księgarni i najzwyczajniej się doinformować.

    4. benek

      jedzą rośliny żywe,więc kup sztuczne jak masz ryby roślinożerne !

  8. Mirek

    Witam, mam pytanie dotyczące tego gatunku
    Czy brzanki różowe mogą żyć w jednym akwarium ze skalarami?
    Z góry dziękuję za pomoc

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Peroczek

      Mogą, nie są agresywne więc mogą.

  9. Edi1507

    Dadzą radę, moje cały czas mają od 27 do 30 stopni i nic im nie jest, ale mam je w akwarium od ikry, więc może być inaczej u Ciebie

    Odpowiedz
  10. Marek

    Czy brzanka różowa wytrzyma temperaturę 27 stopni w akwarium? Nie mogę niżej obniżyć w czasie upałów

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      fala upałów daje się we znaki wszystkim akwarystom .Temp wody oscyluje w granicach 28-30 stopni powyżej już robi się bardzo niebezpiecznie. Nasze ryby na szczęście od pokoleń hodowane w sztucznych warunkach są nieco bardziej przystosowane do takich sytuacji niż dzicy krewniacy. dlatego myślę , że sobie poradzą. Możesz uchylić pokrywę, nad zbiornikiem zamontować mały wiatraczek lub wkładać do akwarium zamrożone butelki z lodem. Dla majętniejszych hobbystów są jeszcze chłodziarki akwarystyczne.Brzanka różowa jest odporną rybą dlatego myślę, że trzeba ten okres cierpliwie przeczekać

    2. Marek

      Dzięki za rady. Wstrzymałem się z zakupem do chłodniejszych dni.
      Zbieram wszystkie informacje jak schłodzić wodę. Przyda się na przyszły rok.

  11. Alex

    Brzanka różowa lubi obgryzać płetwy, szczególnie spokojniejszym rybkom takim jak kiryski. Już parę razy ją na tym nakryłem. O dziwo molinezji nie tykają.

    Odpowiedz
  12. Asia

    Pytanie do osób które już ten gatunek posiadają u siebie… Czy faktycznie w większej grupie ogryzanie delikatnych części ciała innych mieszkańców akwarium zanika?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Parę lat temu miałem stado tych ryb w 240 litrowym akwarium, systematycznie dochodziło do tarła i pomimo ,że było to akwarium ogólne to z każdego miotu zawsze kilka sztuk się uchowało. Z tego co pamiętam to miałem wtedy jeszcze Gurami Dwuplamiste ,Kiryski Spiżowe i Kiryśnika Czarnoplamego. Brzanki były zajęte jedynie własnymi gonitwami także już lekko podrośnięty narybek był bezpieczny

    2. Szymson

      Mam 6 u siebie w 160 i nie mam problemów

  13. Weronika

    Dzień dobry ja też 2 rybki z tego rodzaju miały być spokojne a tu mi zjadają małe glonojady i inne małe rybki 😉

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Six

      Witam.
      Jeżeli miałbyś ich około 6 do 10 sztuk goniły by siebie i dały innym rybkom spokój. Druga sprawa karm je żywym i mrożonym pokarmem jak w opisie a będzie wszystko ok.

  14. Ania

    Witam, ja posiadam 2 parki brzanek weloniastych, dobrze się zachowują również w stosunku do innych ryb. W akwarium tarliskowym bez problemu doszło do tarła, choć tylko 4 młode się wychowały. Rybki są piękne:-)

    Odpowiedz
  15. Adam

    Trochę źle napisali o ich minimalnej liczbie w akwarium. U mnie już przy 4 osobnikach czuły się dobrze i się nie gryzły. Na początku miałem 1 samca i 2 samice – jedną zagryzł, dokupiłem drugiego samca i samicę i od razu było spokojniej.

    Odpowiedz
  16. wiktor

    Witam,kupiłem jedną brzankę różową i po wpuszczeniu pływa jak szalona mam akwa 54l karmie raz dziennie są też ryby:
    Neon innesa – 8 sztuk
    Brzanka sumatrzańska – 2 sztuki
    (wspomniana) Brzanka różowa – 1 sztuka
    gupiki – łącznie 10 sztuk (5 biało-czarnych i 5 biało-pomarańczowych)
    2 Labeo – Grubowarg zielony (czarne z pomarańczowymi płetwami)o długości 5-6 cm
    w akwarium pływa też kilka innych rybek których nazw nieznam

    2 czerwone z czarnymi płetwami o długości 3 cm ale jedna ma duży brzuch w przeciwieństwie do drugiej .
    Czy zachowanie brzanki jest normalne i czy w akwa nie pływa zbyt dużo ryb bo chce kupić jeszcze glonojada.za odpowiedzi dzienki 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Kuba

      labeo i brzanka w 54 litrach?! oddaj te ryby one się meczą! Myśl jak wybierasz ryby i czy możesz zapewnić im odpowiednie warunki a pozatym brzanki to ryby stadne

    2. koteka

      Obsadę masz fatalną. Te gupiki jeszcze żyją? Jak tak, to zostaw je a pozostałe ryby oddaj. Na Labeo potrzebne jest akwarium minimum 200l, a ty miałeś zamiar trzymać je w tej swojej klitce? Na brzanki również jest to za małe akwarium, a poza tym będą podgryzać ogony gupikom i to są ryby stadne. Jak to można nie wiedzieć co się ma w akwarium?! Człowieku, ogarnij się…
      P.S: Żadnego „glonojada” tam nie pchaj!

    3. Monika

      Z pewnością masz przerybione akwarium – istna zupa rybna. Na taki litraż te 8 inesków to już dużo, o Labeo nie wspomnę. I radzę poczytać, bo w większości masz ryby ławicowe, a ławica to min. 10 szt – by ryby czuły się komfortowo. Brzanki Ci szaleją, bo czują się zagrożone! Poza tym wystarczy tylko przeczytać te krótkie i konkretne notki na rybyakwariowe.eu, by dowiedzieć się PODSTAWOWYCH informacji o gatunku, to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku. Poczytaj i zrób coś, by nie męczyć ryb. Mi też się marzą te brzanki, ale moje 74 l są po prostu dla nich za małe, więc zrezygnowałam, choć jestem oczarowana tymi rybami.

  17. Karolina

    Czy to możliwe, żeby brzanka różowa atakowała glonojada? Za kazdym razem, gdy sprawdzam stan akwarium (ile ryb mi przetrwało), jest o jedną mniej…. Wczoraj musiałam spuścić w toalecie glonojada do którego się dorwały :/ . Mam same brzanki, miałam także pokaźne stadko kardynałków – ocalały tylko cztery. Jeden plus, że żałobniczek (ryby mojego brata, których nie mógł zabrać stąd są u mnie) nie ruszyły. Brat by się zapłakał za swoimi rybkami. A mam ich 3.
    Czy brzanki różowe mogą zaatakować innych pobratymców? Mam na myśli brzankę sumatrzańską i brokatową.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Bartek

      Niestety Brzanka Różowa to taki cichy zabójca i nie tylko potrafi zamęczyć swoich pobratymców, ale nawet własny gatunek. Nie ma na to reguły jak u ludzi tego się nie lubi, a innego tak.

  18. Sylwek

    W moim akwarium pływa cztery neonki i cztery brzanki różowe jak narazie nie pozjadaly sie

    Odpowiedz
  19. brzanka różowa

    niestety, załatwiły wszystkie neonki, a miały być spokojne

    Odpowiedz