Złota rybka – Welon

Carassius auratus

Welonka, Złota rybka - ryba akwariowa fot. flickr by Kate Breimayer
 • 10 - 20 cm
 • 80 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 16 - 24°C
 • Azja

Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe

Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon –  niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Pochodzenie ryb akwariowych

Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.

Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.

Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Akwarium ryb akwariowych

Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.

Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.

Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.

Badania doświadczalne

Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Złota rybka – Welon

Galeria Ryba akwariowa - Złota rybka – Welon

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carassius auratus
 • Cena: powyżej 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 138

 1. Janusz

  Witajcie użytkownicy, małe pytanko. Chcemy zakupić ze 3 welonki do 140l akwarium, ale w kranie mam dosyć kiepskie parametry wody, twardość 22, ph 9,0 O_o Nada się taka do welonek? Nie chcę męczyć ryb. W akwarystycznym mówili, że ryby rozmnażane w niewoli są bardziej odporne i mają szersze widełki, jeśli idzie o parametry wody. Z góry dzięki za pomoc, piąteczka!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ada

   Ryby te rzeczywiście są dość odporne na wszystko. Jednak parametry które masz mogą wpłynąć np na ich długość życia lub zdrowotność. Ph i twardość możesz spokojnie obniżyć używając wody RO do podmianek. No i pamiętaj o odpowiednim podłożu dla nich – najlepiej piach do piaskownic i wytrzymałe rośliny – anubiasy lub bucki na korzeniach lub jakieś kryptokorony dobrze ukorzenione 🙂

 2. Kostka

  Mam pytanie jak wszyscy.
  Mam akwarium 100l (puste nic tam nie ma nawet wody) i zaplanowane mam już rybki. Czy taka welonka mogła by żyć z kiryskami trójpręgimi, razborami klinowymi i daniamy pręgowanymi? I pisze tu tak że to ryby stadne (te welonki) a potem że dla jedej szt wystaczy akwarium 80l więc nie wiem czy mogę mieć tą rybe czy nie…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Welonki wolą o wiele chłodniejszą temperaturę wody niż kiryski, razbory, danio więc nie

 3. Szymson

  Mam pytanie czy można trzymać te ryby w przydomowym oczku wodnym
  Jeżeli tak to ile takich rybek mógłbym trzymać w 1000-co litrowym zbiorniku.
  Dodam że zimą zbiornik będzie dogrzewany

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Można trzymać 13 rybek

 4. Kuba

  Witam mam pytanie mam zbrojnika i od 2 dni przyczepia się do mojego welonka i szarpie mu ogon jak mu pomóc?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Oddzielić je od siebie

 5. R.M.

  Witam. Jak to jest możliwe że Welonka złożyła ikre ?zwłaszcza że jest sama🤔

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. artur

   normalne samica sklada ikre a samiec ja zapladnia nasieniem….

  2. Wodzu177

   Samica pozbyła się nadmiaru ikry

 6. Szymon

  Bardzo chciał bym mieć dwa welonki w akwarium 112 l tylko nie wiem czy nie powyrywają mi mchu jawajskiego i nie będą pluły żwirem który ma grubość od 0.5 cm do 1 cm
  Co o tym myślicie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Za mchem nie przepadają, można próbować, ale drobne kamyczki będą przerzucać.

 7. Agnieszka

  od kilku dni moje welonki (2 szt) siedzą przy dnie. Ruszają się tylko żeby zjeść. Jaka może być tego przyczyna?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Jakie masz akwarium?

  2. Mikołaj

   Jak długo masz welonki?
   W jakim są wieku? (mniej więcej)
   Temperatura wody? Obsada?

  3. Agnieszka

   akwarium ma 70l i są tam tylko te 2 welonki, jedna jest u mnie około 3 lata, a druga miesiąc, temperatura około 20 stopni

 8. panbeton

  Dlaczego moja welonka nie pływa przy dnie tylko pod lustrem wody ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Oli

   Może brakuje jej tlenu

 9. Zuzanna

  Czy nie mogę umieścić rybki w mniejszym 25l akwarium? Długość to ponad 40 cm więc dla jednej rybki nie powinno być problemu ze swobodym poruszaniem się

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Welonka nie nadaje się do tak małych zbiorników, dużo je i dużo brudzi, nie mówiąc już o jej aktywności, lepiej kupić kilka malutkich rybek.

  2. Umarek

   Kiedyś miałem welona w akwa 25l nie polecam tragedia wode trzeba wymieniać co kilka dni (50%) albo wydać kupe forsy na bardzo dobry filter.

 10. filip

  Ile razy dziennie ją karmić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Najlepiej, 3 do 5 razy dziennie małymi porcjami.

 11. Piotr

  Witam czy welonka będzie mi zjadać malutkie ślimaki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rybka

   tak bedzie.moja czesto zciągała malutkie ślimaki z szyby i wypluwała same skorupki

  2. Jonatan

   Tak 3 do 5 razy dziennie

 12. Pietrek

  Czy w oczku wodnym mogę trzymać zwykłe welonki i teleskopy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   O ile w lecie dadzą radę, to zimy żadna nie przetrwa. Lepiej pomyśl nad karasiami ozdobnymi, kolory mają podobne, są większe, więc nie zginą Ci w tym (zapewne sporym) oczku, no i przetrwają każde mrozy, pod warunkiem, że nie dopuścisz do zamarznięcia wody. Jeśli oczko jest płytkie, to wystarczy ustawić pompkę tak żeby woda była w ciągłym ruchu, góra oczywiście zamarznie ale dół nie, nawet przy 15-20st mrozu. Ja tak robię u siebie (oczko tylko 700L) i przez wiele lat żadna rybka nie zdechła przez zimę.

 13. Renata

  Czy w zbiorniku 112 mogłabym trzymać 3 karasie? Jeżeli to za mało,to za jakie to będzie min. dla 3 karasi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Eee…Karasi jest wiele gatunków ale chyba chodzi Tobie o złocistego. Jeżeli tak to według mnie 250l minimum.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Karasi w ogóle nie powinno się trzymać w akwarium, chyba, że powyżej 1000L. Znajomy miał kilka w 450L i jak dorosły, czuły się jak sardynki w puszcze. W 112L można trzymać w/w welonki i to też nie za wiele, 3 max.

 14. Agnieszka

  Witam, czy wie ktoś może gdzie można w Łodzi kupić złotą rybkę welona z gatunku teleskop ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. A

   Na giełdzie akwarystycznej w niedziele od rana na stadionie start

 15. Tomek

  Chciałbym kupić 1 welonke teleskopa , ale chce ją przetrzymać w 40l do puki nie urośnie i kupuje 80l … tylko czy w 40l nie skarłowacieje i urośnie ładnie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Niestety w 40l skarłowacieje. Lepiej kup odrazu 80l , poza tym łatwiej będzie utrzymać czystość.

 16. janusz biznesu

  Moczarka taka zwykła ze sklepu nada się jako dekoracja do ryb typu słonecznica i kiełb???

  Odpowiedz
 17. Martitka

  Jak dbać o narybek welona??? Mam 12 mikroskopijnych maluchów. Pomocy… nie wiem jak sie nimi zając, czym karmić… nie sadzilam ze mi sie urodza… sa w duzym plastikowym pojemniku, maja napowietrzacz i grzalke ustawiona na 25 stopni? Pomocy 🙁 chciałabym je odchować

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Martitka

   To jest niebywałe :O 3 dni temu odłowiłam narybek a dziś znów moje welony złożyły ikre :O :O

  2. Aquabat

   Jak nie jesteś w stanie założyć akwarium dla nich to plastikowy pojemnik powinien spełnić swoją rolę, tylko jak duży on jest?? Przydał by się też filtr, jak żadnego nie masz to polecam filtr gąbkowy, brzęczyk mówisz że masz to akurat nie musisz kupić, koszty filtra 10-20zł. Karmić pyłem z dafni lub drobno pokruszonymi płatkami.

  3. lisek

   nie żeby cos ale gratulacje ._.

  4. Martitka

   No pojemnik jest duzy…szer. 40cm dł. 60cm i wys. 40cm. Mam wolny filtr gąbkowy ale narazie bałam się że je zassie bo jest dosć silny Aquael Turbo 100. Narazie zmiażdżyłam na pyłek pokarm Ichtiovit wieloskładnikowy i roślinny (pomieszałam). A czy temp. 25 stopni jest odpowiednia?

  5. Martitka

   Pojemnik jest spory bo 60x40x50. Czy temp 25 stopni jest dobra? Gdzies tak wyczytalam. Filtr mam gabkowy ale balam sie go wlozyc bo to Aquael Turbo 100 i jest dosc mocny…

  6. Neonka

   tez mialam mlode welonki i ich matke na 5 dni dalam do innego akwarium

 18. lisek

  Osobiście nigdy nie lubiałem za bardzo welonek.. ale jak ja czasem widze co na filmach potrafia zrobić… i te ich kozackie pyszczki hehe to wtedy mnie tak rozsmieszają hehehe

  Odpowiedz
 19. taki jeden ze sląska

  Nie wiedziałem gdzie sie oto zapytać więc pytam tu… Chciałbym w akwa. 60l założyć biotop polskich rzek i jezior w planach mam taka obsade : ok. 10 sztuk słonecznicy i 4 kiełby pospolite bo inne sa chronione.. wszystkie dekoracje zabiore z rzeki soła typu korzenie i kamienie … miałem również w planach jazgarza ale on to przecież drapieżnik…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Przy tak małym akwarium to pozostają do dyspozycji jedynie Cierniki i to też harem 1 samiec plus 4 samice. Słonecznice to ryby bardzo ruchliwe i 60 litrów nie zapewni im możliwości wypływania, natomiast Kiełbie potrzebują silnie natlenionej wody i dosyć chłodnej co przy tak małym zbiorniku w lato może się stać niewykonalne , no chyba że zainwestujesz w chłodziarkę akwarystyczną ale to już opcja dla akwarystów z grubszym portfelem

  2. taki jeden ze sląska

   Sam juz kiedyś miałęm i kiełby i słonecznice w starej szcześćdziesiątce i dobrze sie czuły.. potem posżły w odstawke na rzecz kolcobrzuchów.. ale te sie wybiły i wracam że tak powiem.. na stare śmieci… wode miałęm przy tych kiełbach i słonecznicach bardzo dobrze natlenioną… aa na grzałce miałęm cały czas ustawione 16 stopni… a z ciernikami w sole słabo.. to górska rzeka i tam cierników nie ma… sa za to różanki ale chyba one są pod ochroną… mój kolega miał nawet w akwa. 30l kiełba i 6 słonecznic… tez sie upar zrobił po swojemu i se tam walnął jeszscze 5 kiełbów i 12 słonecznic.. a dla tych słonecznic ja bym zrobił tak że po tyłach i bokach dałbym te korzenie i rózne kamienie a w centrum uwagi ze tak powiem bedzie miejsce do pływania..

  3. taki jeden ze sląska

   aaa jakbym juz tak zrobił jak bym chciał… to czy by jadły rozwielitke???

 20. Martitka

  Witam. Mam pytanie. U moich welonów zauważyłam na filtrach takie białe maleńkie kulki… początkowo przeszło mi przez myśl ze to ikra… z tym że dziś zobaczyłam że te „kulki” otoczone sa jakby… hmm… puszkiem? Co to może być?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Prawdopodobnie spleśniała ikra.

  2. Martitka

   Pewnie tak 🙂 przyjrzalam sie kamykom i zauwazylam mikroskopijne rybki 😀 do duzego plastikowego pojemnika ( takiego duzego np na zabawki) wlalam wode z glownego zbiornika, wlozylam napowietrzacz i odlowilam 6 rybek 🙂 musialy sie dopiero wykluc bo jeszcze nie plywaja… pytanie co dalej? Moga zostac w tym pojemniku? Czym i od kiedy karmic?

  3. Kacperrrro

   Może glony ale może to być ikra

 21. Skalar

  Witam ta rybka z czerwonym łebkiem to czerwony kapturek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. elo

   dzienki za info

 22. Adrian

  Welony z powodzeniem można karmić dżdżownicami oraz innym żywym pokarmem. Oczywiście dżdżownice należy przed podaniem umyć z ziemi. UWAGA. Dżdżownice nie mogą pochodzić z terenów nawożonych i zanieczyszczonych .

  Odpowiedz
 23. Paweł

  Oczywiście ze możesz . Jeżeli rybki je jedzą to będą dobrym zródłem białka.

  Odpowiedz
 24. Fexapico

  Witam!
  Czy można welonka karmić muszkami ?
  I nie, nie kupione tylko gdzieś tam nachwytane (Muszki mają wielkość 0,5 cm lub mniej są to chyba owocówki)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Wiesz możesz próbować ale będzie o wiele bezpieczniej karmić je kupionymi.Myślę ,że pomogłem 😉

 25. Jarek

  Witam państwa mam zamiar zakupić
  akwarium, 112L i czy w takim „akwarium”
  Mogą żyć 2 złote rybki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak.Z jak największym powodzeniem możesz je trzymać ,bo jest wystarczająco dużo miejsca. 😉

  2. Albert

   Da radę .. ale musisz zapewnić solidną zewnętrzną filtrację, czyli spory kubełkowy filtr.

 26. MauroMarian

  Wczoraj kupiliśmy takie rybki. Trzymamy je w średnim akwarium i dobrze im się powodzi. Mamy jednego welona złotego z pięknym ogonem oraz takiego mniejszego z czerwonym łebkiem. W naszym akwarium znajdują się dwie duże roślinki (sztuczne, ponieważ żywe są zjadane), duży kamienny zamek, filtr, grzałka i kamienie. Woda w akwarium ma 23 stopnie. Kupiliśmy dla nich TROPICAL (pokarm wysokobiałkowy, suchy) i chcieliśmy się zapytać ile razy dziennie takie rybki karmić, w sklepie powiedzieli, że powinno się karmić raz dziennie, jednak pokarm zbyt szybko znika i zastanawiamy się, nie karmić ich dwa razy dziennie. Do wody dodaliśmy żywe kultury bakterii, również z firmy TROPICAL.
  Z góry dziękujemy,

  Marianna i Maurycy

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Złote rybki to bardzo żarłoczne stworzenia .Trzeba bardzo uważać z karmieniem , zjedzą każdą ilość paszy jaką dostaną a to może się dla nich skończyć tragicznie.Często cierpią na otłuszczenie narządów wewnętrznych choroby układu pokarmowego i niestrawności. Można je karmić nawet co 2-3 dni. Pozdrawiam

 27. Julia

  Witam
  Niestety nie wiem gdzie zmieścić to pytanie, więc robię to w tym miejscu 😉
  A więc moje pytanie brzmi: jaki gatunek ryby dla osoby, która nigdy nie posiadała tych uroczych stworzonek? Jakie rybki są tanie i proste w utrzymaniu? Dodam, że rybkę planuję trzymać w kuli.
  Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Julia

   Jednak doczytałam, że trzymanie rybek w kuli to zły pomysł, więc jakie jest możliwie najmniejsze akwarium w którym można bezproblemowo trzymać rybki i jakie to mogą być gatunki?

  2. Sławomir

   Minimalne to 60l. Warto kupić dobrą książkę. Najważniejsze to założenie akwarium.Podłoże, filtr, napowietrzacz,itp. Dalej rośliny, najlepiej od kogoś komu wyrosło ich za dużo. Ryby na początek to glonojady, kirysy, gupiki, danio. Powodzenia.

  3. Marcin

   proponował bym bojownika samca bo atrakcyjny bez samic tylko on lub gurami może być parka a dlaczego poczytaj nie będziesz rozczarowana moge tylko dodać ze samice bojownika go zagryza

  4. Dagger

   Nie wiem, czy już nie za późno, ale to uzupełnię. Może przyda się komuś nieogarniętemu, jeśli tu kiedyś trafi.
   Z tymi glonojadami to nie wychodziłabym na początek. Dużo ludzi myśli, że one rzeczywiście zjadają glony, rzeczywiście nie do końca tak jest.
   Najmniejszy zbiornik w jakim można trzymać życie to jakieś 5l na ślimaki, dalej ok. 15l na krewetki neocardina.
   Najmniejsze akwa w jakim można trzymać ryby to 30l. a w nim bojownik (sam jeden) lub kilka samców gupików lub o ile się orientuję wchodzi też parka wielkopłetwa wspaniałego.
   Im większy litraż tym więcej możliwości. Kupowanie akwa 45l jest bez sensu, lepiej zainwestować te pare zł od razu w 54l, a tam kilka samic i samców gupika (dobieramy zawsze haremem – ilość samic powinna być chociaż o 1 większa od ilości samców) lub bojownik i 2 samice lub para prętników karłowatych/trójbarwnych lub małe stadko kilkunastu sztuk neonków innesa. Warto też trochę o tym poczytać, bo można też np. łączyć ze sobą ryby ławicowe i parki/haremowe, ale nie będę tego tutaj dokładniej opisywać, polecam wykorzystać czas na sprawdzenie wszelkich ewentualności w internecie, hobbyści z różnych stron akwarystycznych o wiele rzeczy już pytali i zawsze są gotowi pomóc, jednak najpierw poczytajmy na dany temat, zamiast od razu pytać o banały.

  5. rrrrrrrw

   Dagger, w 54 oczywiście można hodować kilka samic i samców gupika, pytanie tylko co robić z dziesiątkami małych co 2 miesiące? Bo sklepy z reguły ich nie chcą a jeśli nawet, to niewielkie ilości. Dla nieogarniętych jednak proponowałbym do 54l same samce, są ładniejsze i nie ma problemu z małymi.

  6. a.s.

   Trzymanie ryb w kulach powinno być zabronione. To tak jakby zamknąć kogoś w małym pokoju bez klamek.
   Są w sprzedaży zestawy akwariowe z grzałka, filtrem i oświetleniem do 40 litrów w sam raz na początek.

 28. Jozio

  Witam mam pytanie:
  Czy dla jednego welonka wystarczy 30litrowe akwarium, w którym wode wymieniam co tydzień ok.50%?Dodam jeszcze że posiadam filter.Welonek zaś to klasyczna odmiana najczęściej i najbardziej spotykana w sklepach zoologicznych.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Nie, nie i jeszcze 30x nie. W sklepie pewnie powiedzieli, że nawet w kuli można trzymać. Zobacz w tabelce wyżej, jest napisane jakie minimum akwarium powinno być dla jednej rybki i dla większej ilości.

  2. Jozio

   To że w kuli to wiedzialem. Jakby co to welonka oddam znajomemu (chwilowo jest tak mały że te akwarium troche czasu mu wystarczy)
   Ktoś wie jakie rybki moge trzymać w tym akwarium?

  3. rrrrrrrrw

   W takim zbiorniku mógłbyś trzymać np. kilka gupików endlera lub takie śmieszne małe rybki kolcobrzuchy karłowate a jeśli miałbyś bardziej miękką wodę to mogą być drobniczki lub razbory galaxy po kilka sztuk. Do tego można pokusić się o kilka małych krewetek. Ewentualnie jeden ładny bojownik (bez krewetek bo zeżre). Welonka szybko urośnie i będzie tak jak w kuli, siedzieć w kącie i sr@ć pod siebie więc jeśli nie chcesz, żeby się męczyła to już zacznij szukać jej lepszego większego miejsca. Pamiętając, że to rybka zimnolubna

  4. Jozio

   Ok, dzięki

  5. Jozio

   Ile krewetek z trzema gupikami?

 29. Kamieniowaty

  Witam, mam pewien problem gdyż:
  U mojego welonka pojawiają się czarne kropki (głównie na grzbiecie).Czy ktoś wie co to może być i
  czy mogę coś w tej sytuacji zrobić?Mam akwarium 30l., co na welonka jest trochę mało ale wodę wymieniam co kilka dni(50%).I tak, wodę mam odstawioną na 24h.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonimowa

   Witam. Miałam bardzo podobny problem, albowiem moja welonka miała takie ,,czarne rany” na całym ciele. Potem inne welony (mam ich 3) zaczęły podgryzywać jej płetwy. Początkowo się tym nie martwiłam, lecz pewnego dnia zauważyłam, iż ten welon praktycznie nie miał płetw. Zaczęłam działać, początkowo plan był taki, żeby ona poszła do plastikowego pudełka i tam doszła do siebie, lecz potem zdecydowałam, że lepiej będzie jej w kuli (tak wiem, że nie można ich trzymać w kuli, lecz ona jest młoda. Ma około 3-4 miesiące i taka kula jest dla niej dobra). Wyczyściłam pożądnie kulę, i powoli zapełniłam wodą. Na samym końcu, przełowiłam rybkę oraz dałam jej antybiotyk. (Antybiotyk można kupić w sklepie zoologicznym) Teraz rybka miewa się dobrze, niedługo trafi do koleżanek i kolegów =) A jezeli Twoja welonka jest sama, to proponuję jej nie wyławiać (ponieważ nie ma dla niej zagrożenia, a tym samym spowodujesz dla niej ogromny stres, czyli szybszą śmierć) tylko dodać antybiotyk do jej ,,naturalnego otoczenia”, czyli akwarium. Niestety nie wiem co to za choroba, ale mam nadzieję, iż chociaż trochę pomogłam =)
   Pozdrawiam i przepraszam, że się tak rozpisałam.
   Anonimowa

 30. Seba

  Mam welonki i co jest nie tak skoro ciągle robia długą kupę

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   One są znane z tego, że dużo brudzą, ale może dajesz jej pokarm, który ma dużo zbędnych wypychaczy, które są niepotrzebne rybie i po prostu je wydala.Przeczytaj skład i jeśli nie będzie za ciekawy to kup pokarm z wyższej półki,powinno się poprawić.

 31. Koi

  Dzieńdobry,
  Czy welony można chodować w oczku wodnym wewnątrz domu z dobrze napowietrzoną wodą i filtrem?
  Pozdrawiam i zgóry dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak bez najmniejszego problemu ja mam takie oczko wodne ale mam w salonie akwarium dla moich welonów na zime a jeśli cały rok chcesz je mieć tam i mniej wydać zainwestuj w grzałke i od listopada do marca raczej jak karpie koi nie jedzą ale no u mnie tak jest może jest inaczej nie wiem ale temperatura musi wynosić od 10-18C° nom i to tyle powodzenia????

  2. Hanna

   Tak mozna

 32. Martoza

  Witam.
  Ile tych uroczych skurczybyków mogę trzymać w 200l z nadfiltracją?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mariusz1982

   4 sztuki ładne duże

  2. Martoza

   Super! :]

 33. Mariusz1982

  Witam mam banak 250l posiadam złote rybki (nie welony) następnie parametry wody Ok podmiany regularnie , woda krystaliczna wręcz filtracja kubełkowa oraz dobrze napowietrzanie wody – teraz od około 7dni padły mi 2 rybki i teraz od 2 dni jedna z moich jest osowiała otępiały nie pływa czasem tylko sie ruszy ale nie pokazuje chęci pływania i życia ? Nie wiem co sie dzieje prosze o pomoc ( dodam ze rybka pływa po dnie i tak jak by wogole nie chciała nic robić ) co moze byc przyczyna . Dziękuje pozdrawiam

  Odpowiedz
 34. deka

  Chyba najbrzydsza ryba akwariowa

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mich

   Dlaczego? Według mnie to śliczna rybka.

 35. Patryk

  Mój rzyje 2 lata i już zdecha

  Odpowiedz
 36. Viktoria

  Welony są bardzo fajne mam je w akwarium, można się z nich uśmiać. Bardzo dobrze czyszczą dno/ kamienie. Tylko jest u mnie w akwarium jest jeden problem bo glonojad za mim lata koło ogona????????????????

  Odpowiedz
 37. Ruda

  Welon plywa przy odbycie i skubie wiekszego welona…. Dlaczego tak robi? Mam go odseparowac? Prosze o szybka odpowiedz

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dyskowiec

   Spokojnie… Moje też tak robiły. To najprawdopopodobniej zaloty (niegoźne)????

  2. Ruda

   Dzieki. Wlasnie sie zorientowalam ze dostal ta wysypke na skrzelach ☺ jestem ciekawa czy cos z tego bedzie

 38. Ruda

  Od kilku miesiecy bylam posiadaczka tej pieknej rybki. Wczoraj zwiekszylam mu akwa i stwierdzilam,ze dokupie mu towarzystwo. I tym sposobem od wczoraj mam 3 🙂 i teraz widze ze zdecydowanie lepiej czuja sie w grupie. Caly czas plywaja razem wszystkie. Widac ze sa szczesliwe 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Justyna

   Tez planuje dokupić mojej welonce rodzine, akwa większe juz jest tylko zwlekam z zakupem rybek od 2 miesięcy bo boje sie ze sie nie pokumplują i co ja wtedy zrobię ? (Pozwolenie na agresje czy obgryzanie płetw nie wchodzi w grę, tak jak eliminacja słabszego osobnika) czy takie łączenie stada moze byc kłopotliwe? Masz moze jakies rady?

  2. Ruda

   Ja bez obaw wpuściłam nowe 🙂 odrazu sie polubily i obyło sie bez „awantur”

 39. UlaUlaśka

  Syfiaste to one są, i tutaj przyznam rację.. ale najbardziej szkoda mi jest gurami, które hodowane jest z zimnolubnymi rybami i trzymane w warunkach, w których nie powinno się ich hodować.

  Odpowiedz
 40. ania

  Ryby syfiaste srają cały czas wszystko rozwalają i atakują mi gurami
  Nie polecam
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. halik

   Jakim cudem chcesz trzymać azjatyckie ciepłolubne gurami z zimnolubnymi welonami? Przecież one nie mogą być łączone

  2. Ruda

   Syfiaste moze sa bo taka ich natura. Za to nadrabiaja wdziekiem,oraz inteligencja. Moj Pirat ( tak sie wabi gdyz nie ma jednego oka) dal sie wytresowac ☺ podplywa jak tylko podchodze, na moj znak kreci sie w kolko , albo wystawia cala glowe ponad tafle…. Jest cudowny i jezeli ma sie odpowiedni filtr to brudzenie az tak nie przeszkadza ????

 41. mateusz

  welonki są bardzo fajne.pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Amelia

   Welony są takimi syfiarzami że nie wiesz .
   Nikomu bym ich nie polecała

 42. Kasia

  Mam do oddania welonkę, Wrocław.

  Odpowiedz
 43. Aleksandra

  Jest możliwość odróżniania płci w bardzo prosty sposób. W miejscu gdzie wychodzi kał, gdy jest taki malusieńki trójkącik wystający to samica, gdy natomiast jest dołek, to samiec (nie, niczego nie pomyliłam 😉 ). Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 44. Natalia

  Witam. Posiadam Teleskopa, ale ani ja, ani pani w zoologicznym nie była w stanie określić wieku ani płci ryby. Chciałabym dokupić do mojego nowego przyjaciela osobnika płci przeciwnej w możliwie jak najbliższym do niego przedziale wiekowym. Rybka ma ok 5 cm długości bez ‚tylnych’ płetw, jeśli to pomoże w ocenie wieku. Proszę o pomoc 🙂

  Odpowiedz
 45. Sylwia Rypel

  Mam welonkę. Problem w tym, że nie umiem rozpoznać czy to jest samiec czy samica. Czytałam na forach, że samiec ma trójkątne płetwy brzuszne, a samica bardziej zaokrąglone. Pomóżcie.

  Odpowiedz
 46. ANNA

  Witam. Od trzech miesięcy mam akwarium i próbuję hodować welonki. Dwa mam od początku jednak chciałam dokupić kolejnego tzn. teleskopa i kupiłam już trzy wszystkie żyły nie dłużej niż tydzień!!Czy zna ktoś może przyczynę ich zdychania?? Akwarium jest wyposażone w filtr i grzałkę

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   A jakieś wymiary akwarium, parametry wody znasz? Szczególnie temperatura. Welonka to ryba zimnolubna i może grzałką je „gotujesz” ?

 47. Marcin

  Moja jeszcze rano była ok a po południu miała zdarte niektóre łuski i pocięte płetwy i nie chce jeść.

  Odpowiedz
 48. klaudia

  Witam. Nie zgodzę się z tym że welonki nie mogą być z innymi rybami. Ja trzymam je np. Z molinezjami, brzankami różowymi, gupikami czy neonkami i żyją w zgodzie i harmonii. Nikt sobie krzywdy nie robi a prezentują się bardzo ładnie.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. ...

   u mnie tak samo w akwarium 70l welon jest razem z molonezjami gupikami i danio i nikt sobie nie przeszkadza

  2. rrrrrrrw

   Może i żyją w zgodzie, tylko pytanie czy wszystkim rybkom odpowiada woda w akwarium, np temperatura. Welonki to ryby zimnolubne a reszta ciepłolubna, szczególnie molinezje…

  3. Akwamaniaczka

   No tak, ale o ład i piękność akwarium tu nie chodzi. Co z tego, że wyglądają bardzo ładnie jak nie czują się dobrze?

  4. Kirysek3

   Pozbądź się welonek lub innych rybek lub oddaj do sklepu bądź znajomego!
   Chyba ,że masz dodatkowy zbiornik do którego przeniesiesz welony, to wtedy przepraszam!

 49. płotka

  Cześć, mam kilka pytań dotyczących płotek. Czy mogą żyć w akwarium? Mają jakieś szczególne wymagania? Czym je karmić? Mogą żyć z rybami akwariowymi? Lubią towarzystwo swojego gatunku? Czy jedna może być w akwarium czy koniecznie musi być w stadzie? Wiem, że pytania trochę nie na miejscu, ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Płotka nie powinna być i żyć w akwarium. Może Ci się to nie spodobało ale ja uważam, żeby były na swoim miejscu czyli w jeziorze i na wolności. Nie mogą żyć z rybami akwariowymi i można karmić je np.dżdżownicami. Odnośnie warunków dosyć duży zbiornik ale nie akwarium, np.oczko wodne. Tam czują się o wiele, wiele lepiej.

 50. KaraśToKozak

  Welonki albo inczej Karasie ozdobne miałem 11 lat w swoim 350 L 3 sztuki niesamowity gatunek niesamowite ryby z charakterem jak pies czy kot! ale nie welony tylko rasowe karasie bez tych brzydkich kombinacji płetw oczu skóry i kształtu … żadna rybka nie umywa się do złotej swoją kozacką odporonością na brak tlenu, obecność azotanów, temperaturę szkoda że nie ma miniaturowej wersji tej rybki nie zmodyfikowanej na welona…. coś przepięknego jak kopią dziubkami 😀 w dnie i mają taki zabawny wyraz pyszczków 🙂 Karaś pionier przetrwania!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. maki

   bardzo trafnie,idealnie – mam ich 6
   przeszły ze mną wiele trudnych momentów (akwarystycznych), wszystko przetrwały
   po roku wszystkie żyją i mają się wyśmienicie, co uważam za sukces 🙂

 51. Daniel

  Witam.. ja od 2 lat hoduje welonki i dorobiłem się już około 50 młodych które maja po kilka centymetrów… długo rosną i wiele z nich mi zdechło lub zostały zjedzone przez swoich rodziców i wujostwo.. kilkanaście trzymam w akwarium ogólnym ale to już około 3-4 cm bo mniejsze zjadają rodzice połykając w całości..

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ruda

   Jak wygladaja ich gody?

 52. Łukasz Wiśniewski

  Mam 2 welonki w 120l akwarium. Faktem jest, że lubią brudzić dlatego posiadam dwa filtry wew i zew. Jeśli chodzi o obsadę maja towarzystwo 2 kirysków i 4 zbrojowników.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. DEFALT510

   Mam jedną welonke w akwarium 54l już prawie 5 lat i w niedalekiej przyszłości kupie akwarium 125l i zamierzam też dokupić zbrojnika jednego albo dwa co polecasz?

 53. Wiktor Kłodziński

  Tutaj napisano, że te rybki mają być od 113 L do 240 L i więcej, a mi w sklepie zoologicznym powiedzieli, że może pływać w malutkiej kuli 🙁 Biedne rybki 🙁

  Odpowiedz
 54. Kasia

  Witam, oddam 3 welonki- Łódź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. komar

   ja mogę wziąć miejscowość Sierakowice województwo pomorskie podaj adres email

 55. Akwarystka

  To wspaniałe rybki. Ale jednak mają kilka wad… A najgorsza jest a szybka przemiana materii, która zawsze hamuje mnie przed kupnem tej ryby :-/

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Criollo

   Dobre rozwiązanie na szybko brudzącą się wodę. Welonki wytwarzają duże ilości produktów przemiany materii w związku z czym wielu ludzi się szybko do tego gatunku zniechęca. Zwłaszcza współcześnie kiedy ryby są karmione nowoczesnymi wysokobiałkowymi karmami zawierającymi w swoim składzie mączkę kostną i tłuszcze szybko spada jakość wody i gromadzi się sporo toksycznego szlamu w głębszych warstwach żwirku. Praktycznie jedynym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja Filtra pod żwirowego tłoczącego. Świetnie natleniony żwirek i wypchnięte z niego brudy są na bieżąco zasysane i wyprowadzane ze zbiornika. Efekt to bardzo czysta woda w akwarium i koniec problemów. Przy innej filtracji jest nie możliwe uzyskanie takiej czystości wody trzymając Welonki.

 56. Akwarystka

  Cieszę się, że jest w opisie zaznaczone tłustym drukiem, że nie wolno trzymać tych pięknych rybek w kuli. To zdanie powinno również znaleźć się w opisie bojowników wspaniałych.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Żadnej ryby nie powinno się trzymać w szklanej kuli.

  2. Akwarystka

   No przecież wiem, ale to bojownik i welony najczęściej trzyma się w kuli.

  3. Alicja lisia duszyczka

   Tylko debile bez serca trzymają ryby w kuli niech swoją głowę wsadzą w szklaną kule i przez całe życie tak trzymają!

  4. xel

   Nie debile bez serca a niewiedza i wina większości sklepów zoologicznych które nie informują w jakich warunkach powinny żyć te ryby.

 57. Neonek720

  Widzę, że poprawiono opis i piszę, że welon to jedna z wielu odmian karasia ozdobnego, czyli złotej rybki. 🙂
  Cieszę się, że w tym artykule jest już wszystko OK. (tylko temp. 26 i 27 stopni C to za dużo jak na welonkę. :D). Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych opisanych gatunków ryb! 😉

  Odpowiedz
 58. Neonek720

  Złote rybki nie są stadne, aczkolwiek czują się w stadzie lepiej. Można trzymać np. parkę tych ryb w jednogatunkowym akwarium. 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Przemek

   Ja bym powiedział właśnie, że są to rybki, które lubią się trzymać w grupie tak jak inne karpiowate, chociaż wiadomo że w mniejszym akwarium, mniejszym złem będzie trzymanie mniej rybek 😉 ja swoje złote rybki trzymam w stadku 12szt. wraz z naszymi pospolitymi karasiami w dużym oczku wodnym na podwórku 🙂

  2. Neonek720

   No to mówię, że lubią być w stadzie, ale nie muszą. 😉 Ogólnie zazdroszczę Ci oczka wodnego z tymi rybami. 🙂