Carassius auratus

Welonka, Złota rybka - ryba akwariowa fot. flickr by Kate Breimayer
 • Rozmiar: 10 - 20 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 16 - 24°C
 • Biotop: Azja

Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe

Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon –  niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Występowanie

Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Charakterystyka i usposobienie

Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.

Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.

Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Odżywianie i karmienie

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Akwarium

Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.

Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.

Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.

Badania doświadczalne

Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carassius auratus
 • Orientacyjna cena: powyżej 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 165

 1. Ola

  Dzień dobry mam pytanie czy taki zestaw może być. Akwarium 72l
  1 welon troszkę kardynałów chińskich 1 przylga chińska i krewetki małe. No właśnie czy welon nie zje krewetek ? Wiem że akwarium przydałoby się większe ale nie mam takich możliwości może od biedy być taki zestaw ?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Musisz zrezygnować albo z Przylg albo z Kardynałków… 1. Jak nie będzie przylg będziesz musiała często odmulać itp. + musi być minimum 5/6 sztuk bo będzie się chować i nie będzie sprzątać 2. Jak pozbędziesz się Kardynałków w sumie się nic nie stanie oprócz tego że ich nie będzie, one wpływają na ekosystem tym że dają dodatkowe odchody + Mają szybki metabolizm więc 72l i minimalna grupa 8 kardynałków = sprzątanie dna co 2/3 dni… 3. Krewetki nie mogą być w zimnej wodzie więc poumierają/welonki je powyjadają. 4. Po odjęciu filtra,granicy podłoża roślin itp. zostaje ok 50l więc masz rezultat

  2. Ola

   Czy polecasz coś zamiast kardynałów aby mogło żyć z przylgami ? czy sytuacja zostaje bez zmian ?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Welonka i np. 5 przylg to już bardzo dużo, zależy czy zależy ci na azji czy mogą być inne ryby

  4. Rafał

   Jeszcze dodam, że z welonką podmiany wody muszą być bardzo często, a sama welonka będzie niszczyć dekoracje, łatwiej by ci było robić akwarium z ciepłą wodą, ale jak chcesz…

 2. Adam

  Bardzo towarzyskie i komunikatywne, reagują miedzi innymi na imiona jeśli mają. Przy odpowiedniej filtracji i mocno zróżnicowanej diecie praktycznie nie chorują. Lubią podgryzać delikatniejsze roślinki z czego czasem wyrastaja

  Odpowiedz
 3. Martyna

  Moja rybka od kilku dni nie ma apetytu, osiada na dnie i nie pływa tak jak zawsze -co się może dziać ? Jak pomóc ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Jaka jest temperatura?

  2. Adam

   To mogą być zaparcia, jeśli karmisz pokarmem suchym. Karmienie przemrożonym groszkim i mrożona dafnią lub artemią może pomóc o ile powodem nie są pasożyty

 4. Paulina

  Kupiłam akwarium 112 l welony pływają razem same. A powiedzcie jakie rybki mogę dobrać do gupikow? I które są łatwe w utrzymaniu

  Odpowiedz
 5. ToJa

  Welony nie nadadzą się do takiego akwarium. Urosną za duże, a utrzymać w nim czystość będzie nie lada wyczynem. Jeżeli masz zamiar kupić akwarium >112l, to możesz je przetrzymać, ale w innym przypadku na dłuższy okres czasu to nie ma sensu ani dla Ciebie, ani dla ryb

  Odpowiedz