Pangio semicincta

Cierniooczek Kuhla - Piskorek - ryba akwariowa fot.flickr.com
 • Rozmiar: 9 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 3.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 26°C
 • Biotop: Azja

Cierniooczki Kuhla – Piskorki - ryby akwariowe

Cierniooczek Kuhla (Pangio semicincta) – charakterystyczna ryba akwariowa o wydłużonym tułowiu.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Występowanie

Azja. Występuje w rejonach Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Borneo.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga długość 8-10 cm. Długie, wstęgowate, bocznie spłaszczone ciało koloru pomarańczowo-żółtego. W poprzek tułowia pokryty ciemnymi pasami. Oczy pokryte przezroczystą skórą a pod nimi znajduje się niewielki kolec. Przy otworze gębowym trzy pary wąsików. Występuje także w hodowlanej formie albino. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice nieco bardziej zaokrąglone. Ryby spokojnie usposobione. Mimo że nie są rybami ławicowymi w naturze znajdowane są w skupiskach dlatego do akwarium zalecane jest 5-6 sztuk. Aktywność wykazują nocą, za dnia lubią zakopywać się w podłożu lub chowają się w grotach i jaskiniach. Uchodzi za rybę trudną w hodowli, nie jest zalecana początkującym.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Odżywianie i karmienie

Cierniooczki są wszystkożerne, można podawać drobny, opadający na dno, pokarm żywy, mrożony i suchy.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Akwarium

Akwarium minimum 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, koniecznie z miękkim podłożem (najlepiej piasek z dodatkiem torfu). Zbiornik powinien być wyposażony w kryjówki z kamieni i korzeni oraz zacieniony kilkoma roślinami pływającymi. Preferują wodę miękką i kwaśną, dobrze natlenioną z dość silnym nurtem. W tradycyjnym akwarium towarzyskim można je trzymać z małymi, spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. W akwarium z piskorkami zaleca się stosowanie pokrywy.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest trudne. Pomimo, że dochodzi do rozrodu w akwariach, niewiele jest informacji na temat ich zachowań w okresie godowym. W naturze rozmnażają się sezonowo. Rozrzucają jasno-zieloną ikrę pod roślinami pływającymi – ikra osiada, zaczepia się na ich korzeniach. Powstaje coś w rodzaju pienistego gniazda, gdzie każde ziarenko ikry jest zamknięte w swoim pęcherzyku.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 marca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pangio semicincta
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 120

 1. Papryk

  Miałem piskorki kilka razy i zawsze uciekały mi z akwarium(a posiadam pokrywę)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Oświetlenie nocne powinno załatwić sprawe. Ryby wyskakują ze względu ze nie widzą co jest przed nimi dlatego się płoszą byle czym.Inne rozwiązanie to moskitiera nad akwarium.

 2. Krzysiu

  Witam skoro wszyscy piszą że piskorki muszą mieć piasek to dlaczego na filmie jest pokazany piskorek kopiacy w zwirze

  Odpowiedz
 3. Bartek

  U mnie Piskorki siedzą pod korzeniem.

  Odpowiedz
 4. Maciej

  Czy taka obsada:
  1x zbrojnik niebieskooki
  2x gurami dwuplamy
  6x piskorek kuhili
  10x gupik
  8x mieczyk
  4x kirysek czarny
  W 300 litrach się pogryzie czy pogodzi?
  Podłoże: mieszanka palonej gliny, torfu i piasku kwarcowego. Gęsta roślinność z niezarośniętymi miejscami:
  Zwartka becketta
  Limobium gąbczaste
  Grzybienie egipskie
  Hemiantus niski
  Hygrophila balsamica

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Kiryskow jest na pewno za mało. 6 to minimum. Moim zdaniem nie ma sensu ich łączyć z piskorkami i lepiej zdecydować się na jedne z nich, będą niepotrzebnie konkurować ze sobą. Idź w kiryski, są znacznie bardziej aktywne i widoczne. Nie wolisz obsady z jednego kontynentu zamiast takiego miksu? W Ameryce Południowej masz ryby każdego rodzaju. Na dno kiryski plus jakieś pielegniczki, wyżej wielki wybór kąsaczy, zbrojniki, pstrążenice na górę.

 5. Natalia

  Ja mam 30 litrów, a w nim jednego piskorka (od kilku dni), trzy samice bojownika, trzy gupiki, glonojada i dwa kiryski pstre. Jak na razie całkiem nieźle sobie radzi, codziennie sprawdzam, jak się zachowują i czy nic im nie jest. Po skończeniu remontu domu mam zamiar przerzucić się na akwarium 120l i wtedy dokupić więcej piskorków. Zastanawiam się tylko, czy można je połączyć z jednym wielopłetwem wspaniałym?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kostka

   Po co ci tam bojowniczki? Jak już kupisz te 120l sprzedaj bojowniki, dokup gupików i kirysków

  2. Natalia

   Cóż w tym akwarium już one były, resztę dostałam od chłopaka. 😉

 6. Michał

  Dałbym mniej. One nie są jakieś szczególnie towarzyskie i spokojnie dadzą radę jak będzie ich 2-3.

  Odpowiedz
 7. Mania30

  Karmiłem ryby w myśl zasady ryba głodna – ryba zdrowa, czyli raz na dwa dni różnorodnym pokarmem, cykliczne podmianki, czyszczenie filtra etc. Cierniooczek rzadko kiedy przychodził na karmienie, nawet przy zgaszonym świetle. może po tygodniu, może po dwóch zacząłem liczyć krewetki, były 4. Pomyślałem – są w zameczku, tam czasem jak zapalam światło wchodzi ciernooczek, one pewnie też, a były dwie wylinki, to pewnie uciekają w ciemne miejsce. Po paru dniach patrzę, widzę krewetka jedna leży bez głowy, kilka dni później druga krewetka w połowie zjedzona – połowa pancerza. Nic z tym nie zrobiłem. Myślałem, że danio. Przeczytałem tu jakiś czas później, że cierniooczki w małych grupach i głodne, atakują krewetki. Naliczyłem pewnego dnia max 2! Z 6 krewetek zostały 2. Czyszcząc z glonów zameczek zauważyłem, że w nim jest trupek jednej krewetki, sczarniały lekko tylko nadgryziony. Od razu skojarzyłem z cierniooczkiem. Te rybki uwielbiają siedzieć minimum 5 w jednym akwarium i niech nikt nie kupuje pojedynczo, uważa na karmienie. Zamieniłem oczywiście cierniooczka na otoski. Dziś moje 35 l to – 2 Kiryski ( wiem, że mało, ale o tym potem), 7 danio pręgowanych, 2 samce endlera, 2 krewetki i 4 otoski, taką obsadę mam już miesiąc i całkiem dobrze się czują, krewetki żyją. Zmieniłem też formę karmienia – raz dziennie, codziennie mniejszą ilością pokarmów równie zróżnicowanych. Być może przyszedł już czas na zakupienie kilku krewetek, mają 4 roślinki + dwie gałęzatki, a lubią swoje towarzystwo, we dwie siedzą głównie albo przy grzałce, albo w zameczku. Zamierzam do marca, względnie kwietnia zakupić 100 l akwarium i wtedy dokupię Kirysków aby było z 6 bo bardzo je lubię, zrobię biotop azjatycki i pomyślę, czy dorzucić tam z 5 cierniooczków, czy może zrobić inną obsadę, na pewno będą tam jakieś prętniki lub gurami. Coraz częściej odrzucam myśl o cierniooczkach.

  Odpowiedz
 8. Mania30

  Moje relacje z cierniooczkami można nazwać wchodzeniem ze skrajności w skrajność. Pomimo tego, że nie jestem najmłodszy, jestem początkującym akwarystą. Na samym początku wydawało mi się, że mogę mieć rybki w 10 l akwarium. Kupiłem grupkę 7 endlerów ( 3 samce, 4 samice). Szybko, bo po tygodniu uznałem, że trzymanie ich w takim małym litrażu w dodatku ze sztucznymi roślinkami to wielki błąd. Kupiłem akwa 35l nikomu nie polecam zaczynać od mniejszego jak 30 l. Woda wymagała kilkukrotnej naprawy z powodu wysokiego stężenia Azotów, gdyż z 7 endlerów zrobiły się 2 samce, nie zmieniałem tego. W zamian za to do dwóch endlerów dokupiłem 4 danio i 2 kiryski. Po jakimś tygodniu byłem w zoologicznym zakupiłem jednego cierniooczka i 6 krewetek red sakura młodziutkich. Miałem obsadę do 35 litrów 4 danio, 2 kiryski 1 cierniooczek i 6 krewetek RS. Uwielbiałem cierniooczka, rzadko kiedy wychodził z roślinek, a mam ich 4, ale jak wychodził było sporo zabawy. To był błąd, oczywiście nie ze względu na wielką ilość ryb, ale dlatego, że to ryby stadne i nie powinny być w tak małych grupkach. CDN

  Odpowiedz
 9. Darner

  Czy mogą być one trzymane z różnymi odmianami welonów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Spinosaurus Poland

   Tak bardzo łagodne i długowieczne ryby. Polecam. 😉

 10. Pandora

  Ja mam 3. Widać je ciągle, lubią siedzieć przy korzeniu, w mchu lub w kokosie, przekopują dno. A szaleństwa dostają po zgaszeniu światła, wtedy pływają wężowym ruchem po całym akwarium z prędkością światła 🙂 świetne są

  Odpowiedz
 11. Artur

  Pływa u mnie jeden z 4 paletami, parka skalarow, stadem neonów, dwoma kirysami i glonojadem 🙂
  Ma się całkiem dobrze, lubi pośmigać na 1 planie a bywają dni ze długo go jie widać.
  Ogólnie ciekawa istota 🙂
  Polecam 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dorsaj

   To rybka azjatycka i mieszka u ciebie z -„Amazonią” – no trudno. Szkoda tylko, że pojedyńcza sztuka. Piskorki naprawdę lubią swoje towarzystwo i chętnie gromadzą sie w jednym miejscu po kilka sztuk. Dokup kilka. Zrób im małą grotę z jakiś płaskich łupków czy korzeni i bedą miały jak w domu.

 12. kamil

  mam pytanie czy piskorki mogą żyć z gupikami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michal

   Piskorki i gupiki wymagają zupełnie innej wody: piskorki miękkiej i kwaśnej, a gupiki zasadowej i twardej. Wiec zawsze którymś z nich będzie źle.

  2. Tymoteusz

   Ja mam z gupikami w 300l inikt nie narzeka. Gupiki się rozmnażają Piskorski ładnie się zachowują

 13. Maciej

  Ile do akwarium 54 litry?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. janusz biznesu

   Około 6 sztuk powinno byc ok

 14. RAMPER

  Myślę że ok. Ciekawie dobrane zestawienie :), nikt sobie w drogę wchodzić nie będzie :), podniósł bym dla piskorków z deka temperaturę do 25.

  Odpowiedz
 15. Szymson

  mam pytanie co do obsady zbiornika 250l
  temp:24 stopnie C
  6.5pH
  7 stopni d G H
  podłoże piach
  rogatki sztywne i mchy jawajskie
  Czy w takim akwarium mogą żyć w zgodzie:
  2 prętniki karłowate odmiana neonowa parka
  30 razbor espei
  12 cierniooczków kuhla
  Prosze o pilną odpowiedż

  Odpowiedz
 16. Mateusz

  Czemu tracąc kolory robią SIĘ białe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Czemu zmieniają kolor na biały to nie wiem. Ale jak gubią kolor to oznaka że coś im nie pasuje

 17. Maciej

  Witam
  Ja w 100 litrowym akwarium mam:
  2 bocje wspaniałe
  2 glonojady
  1 glonojad weloniasty
  1 pielęgnice papuzią
  1 pielęgnice elektric blue
  3 pyszczaki
  I powiem że bardzo dobrze się mają razem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. LISEK

   terror i miazga. Jakim prawem pyszczaki z electricami i papuzimi?!?!? i całą resztą ryb??? a akwariumm za małe na cokolwiek oprócz może tych glonojadów (o ile są to pospolite)

 18. Natalia

  Mam molinezje, danio, neonki, sumiki(nie rekinie), kiryski i krewetke filtrujaącą. Czy do takiego stadka mogę dodać jednego piskorka.

  Odpowiedz
 19. Piotrek

  Witam
  Posiadam akwarium 72 litry czy mógłbym w nim trzymać:
  6 x neon innesa
  5 x otosek
  2 x cierniooczek kuhla

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Oczywiście że tak

  2. LISEK

   TAK ALEEEEE… cierniooczki to stadne rybyy… 6 to minumum.. a te neonkii… na 72 litry chyba troszke więcej może być tak z 10 neonów 5 otosków i np 5 piskorków (cieriooczków)

 20. Damian

  Często spotykam się z pytaniem czy piskorki mogą być trzymane z krewetkami.Owszem mogą jeżeli chcesz się pozbyć krewetek.Piskorki są drapieżnikami.Kolorowe piękne ryby duchy.Są ale ich nie widać. Fajne gdy masz noktowizor.W zarośnętym akwarium ich dzień nie zobaczysznawet gdy masz ich całe stado.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jakub Jankowski

   Mam piskorka i krewetki. Żyją raze, nie zauważyłem, aby krewetki były zestresowane obecnością piskorka. Robią swoje – mnożą się jak szalone! Nie prawda też że piskorki się chowają. Moje akwarium jest nieźle zarośnięte a piskorka często widuje jak przekopuje piach.

  2. ww3

   U mnie trzymam w 54 litrach 6 piskorkow z 13 prystelkami i mnóstwem krewetek red cherry i wszyscy maja sie dobrze,a małe krewecie gołym okiem widac jak się wypasaja,jeśli pisorki maja co jesc to nie beda sie uganiały za uciekajacym zarciem…

 21. Kuba

  Ja kupiłem już 2 lata temu i rośnie pięknie czasami go widze bo ma duzo kryjówek mam go z neonkami daniami
  I niestety na podłożu mam żwirek i nie może się wykopać ale ma dużo kryjówek

  Odpowiedz
 22. Ciapaty

  Po trzech dniach od zakupu tych rybek a kupiłem 2 została 1 gdysz mój 40 cm glonojad ją zeżarł i radze uważać na duże ryby takie jak glonojady albo sumiki rekinie ;(

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aneta

   U mnie glonojad ok 9 cm też nie dawał piskorką spokoju. Biedactwo nie mogły wyjść z kryjówki bo „besta” pilnował…. Po 3 dniach zostały przełożone do innego zbiornika i tam szaleją. Cały czas praktycznie aktywne.

 23. Jarek

  Czy mogą byc razem z brzankami sumatrzańskimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon102

   Raczej nie. Brzanki sumatrzańskie mają wredny charakter i tendencje do podgryzania płetw. Czyli raczej odpada

 24. Julia

  Kupiłam sobie taką rybkę niestety dokuczały jej cały czas molinezje. Ciastek ( bo tak się nazywa ) nie miał ani jednej kryjówki więc kupiłam mu korzeń taki specjalny do akwarium bo nie było domków ale i tak jestem zadowolona rybka łagodna i idealna do akwarium co prawda 30l. ale dobrze w nim się czuje od czasu kupna korzona ma swoją kryjówkę i jest dobrze. Polecam gatunek super.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Szymon102

   Nie uważasz, że 30l to za mało na molinezje?

  2. Tomek

   Ale mnie rozbawilas tym Ciastkiem 🙂 Faktycznie molinezje i Ciastek troche malo miejsca maja. Nie wjedzialem ze molinezje sa takie zlosliwe, w takim razie wyoadaja z moich planów. Pozdrawiam

  3. Piotr

   Ciekawe co oprócz tej rybki i molinezji jeszcze tam pływa 🙂

 25. danio

  Witam,
  mam akwarium 120 litrowe, bez pokrywy z wieloma roślinami. Czy mogłabym trzymać w nim:
  6 otosków przyujściowych
  2 pielęgniczki Agassiza
  4 kirysy karłowate
  2 cierniooczki Kuhla ?
  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Julia

   Myślę że to zależy jakiego rozmiaru kupisz te rybki najlepiej jeśli były by małe wtedy urosną do rozmiarów które będą odpowiednie. Pozdrawiam akwarystyka danio. Julia

  2. Ola

   Zamiast agassiza kup parkę ramirezów i będzie ok

  3. Kasia

   Cierniooczki to ryby stadne. Powinny być trzymane w grupie przynajmniej 4 – 5 osobników. Ponadto muszą mieć pokrywę, jeśli nie chcesz żeby wyskoczyły ze zbiornika, co dość często się zdarza.

 26. akwa3

  czy mogą być z paletkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak czemu by nie są spore i paletki nie potraktują ich jako pokarm

 27. Sumik 5

  🙂 super ryba szkoda że nie mam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kinga

   Mam jedną sztuke przypadkowo kupioną wraz z rośliną gdyby ktoś chciał to chętnie oddam lub zamienie na ładnego samca głupika.