Acantopsis dialuzona

Mułojad - ryba akwariowa fot. bluegrassaquatics.com
 • Rozmiar: 20 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Azja

Cierniooczki długonose – Mułojady - ryby akwariowe

Cierniooczek długonosy (Acantopsis dialuzona) – gatunek słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny piskorzowatych (Cobitidae).

Cierniooczek długonosy – Mułojad - Acantopsis dialuzona - Występowanie

Azja. Zamieszkuje strefy denne strumieni, potoków i rzek Azji Południowo-Wschodniej, od Indii przez rzeki Menam, Mekong, aż po Indonezję. W porze deszczowej migruje na tereny zalewowe.

Cierniooczek długonosy – Mułojad - Acantopsis dialuzona - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe osobniki mogą osiągać do 20 cm długości. Płeć trudna do rozróżnienia. Samice są przeważnie większe od samców. Charakterystycznie wydłużone ciało z długim pyskiem, który przypomina pysk konia – stąd też wywodzi się angielska nazwa tego gatunku horse-faced loach. Na jego zakończeniu znajdują się, służące do obrony, kolce. Ubarwienie oliwkowo szare, srebrzyste z rzędami okrągłych ciemnych plamek.

Ryby te prowadzą nocny tryb życia. W dzień trudne do zauważenia, przeważnie przebywają zakopane w podłożu. W akwarium najlepiej trzymać pojedynczo lub w małej grupie np. 6 osobników. Dorosłe samce mogą przejawiać terytorializm.

Cierniooczek długonosy – Mułojad - Acantopsis dialuzona - Odżywianie i karmienie

W naturze ryby zakopując się, przesiewają piasek przez skrzela jednocześnie szukając  larw owadów czy małych skorupiaków. W akwarium najlepsza będzie zróżnicowana dieta w postaci wysokiej jakości, opadających na dno, pokarmów suchych i żywych np. Artemia, Tubifex, Dafnia, Ochotka.

Cierniooczek długonosy – Mułojad - Acantopsis dialuzona - Akwarium

Akwarium powinno mieć co najmniej 120 cm długości. Najodpowiedniejszym podłożem dla cierniooczków jest piasek w którym chętnie się zakopują. W przypadku zastosowania innego podłoża mogą być zestresowane i mieć trudności z przyjmowaniem pokarmów. Do dekoracji zbiornika można użyć poskręcanych korzeni lub drewna, które zapewnią im zacienione kryjówki. Niezbyt mocne światło i kilka suchych liści na dnie dopełni efekt naturalności zbiornika. Niezbędny jest również wydajny filtr, który dobrze natleni wodę i zapewni jej właściwy obieg. Tak jak wiele innych gatunków zamieszkujących wody płynące tak i mułojady są dość wrażliwe na zanieczyszczenia organiczne. Dlatego też, zalecane są ok 30 – 50% cotygodniowe podmiany wody.

Jako towarzystwo polecane są rybki przebywające w górnych i środkowych partiach wody np. Razbora, Danio i inne karpiowate lub kąsaczowate.

Cierniooczek długonosy – Mułojad - Acantopsis dialuzona - Rozmnażanie

W warunkach akwariowych nie odnotowano udanego rozmnożenia tego gatunku.

Ostatnio zmodyfikowano: 21 lipca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Acantopsis dialuzona
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 26

 1. Wiktor

  dzień dobry chciałbym dać tą przepiękną rybke do mojego akwarium gdzie mam stadko gupików złotych, 4 tetry kolor, 2 kiryski i 4 całkiem małe glonojady czy mogłbym go dodać tam? akwarium 112 litrów lub mam też mniejsze 54l gdzie mam dwie pielęgnice kakadu i dwa welonki?

  Odpowiedz
 2. Monika

  Czy może mieszkać razem z dwoma zbrojnikami pospolitymi i kiryskami spiżowymi? Akwarium 450l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Andi

   Może, u mnie mieszkają w takim sąsiedztwie

 3. szymon

  ja mam nie stety tylko 1 mułojada od 2 lat na oko 10 cm nie czy to samiec czy samica był w zologu tylko 1 to wziełem a teraz nigdzie nie ma akwarium 300 l obsada przydena to 4 gatunki kirysów glonojady 3 gatunki piskorki kiryśniki czrnoplame i wszystko jest git czasami wychodzi czasami zakopany i praktycznie tylko na suchej karmie tabletki granulaty i czasami mrozony pokarm i nie mam w akwarium piachu tylko żwir i wszystko git zakopuje się w nim a żwir grubej frakcji ps sory za orto mam nadzieje że pomogłem

  Odpowiedz
 4. Michal

  Witam. Czy mulojad zagrażają krewetkom?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Daniel

   raczej krewetki nie przetrwają

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   jak są małe nie zagrażają ale jak podrosną nie ma szans dla krewetek

  3. Wojtek

   Mam dwa mułojady od trzech lat. Podejrzewam że to para: samiec ma z 16cm a samica ok 12cm i jest dużo chudsza – krewetki całe i zdrowe, nie zauważyłem braków.

  4. Ciubu

   Moje krewetki uwielbiają mułojada często siedzą na nim nawet przy jego pysku prawdopodobnie oczyszczają go z pasożytów i on jest z tego zadowolony

 5. Boss

  Czy mulojad moze byc z kiryskami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mona

   Tak mogą być z kirysami.

 6. Marcin

  Od tygodnia posiadam w swoim akwarium (120l) dwa egzemplarze Mułojada (około10cm wielkość). Jedna rybka jest bardzo żywa i aktywna,raczej nie zakopuje się tylko chowa w różne zakamarki.Druga rybka jest bierna i mało aktywna ,zakopała się w żwirku (3-5 milimetry)co mnie bardzo zaskoczyło nie sprawiło jej to najmniejszego problemu,choć z drugiej strony akwarium ma drobny piaseczek.Siedzi w jednym miejscu już kilka dni i praktycznie się nie rusza,nawet nie wychodzi na pożywienie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   wiesz Marcinie to mogło być spowodowane złą aklimatyzacją i twoja ryba jest zestresowane.Podałeś też sam w twoim komentarzu ,że mają one ,,żwirek” zamiast piasku ,a na górze masz piękny opis i wyjaśnienie czemu jest taka bierna i nie podpływa do jedzenia.Może to być dodatkowo spowodowane złymi współmieszkańcami 😉 Myślę ,że pomogłem

 7. Maciek

  Witam. Mam pytanie mój mulojad wogule się nie Zakopuj w podłożu jak może być tego przyczyną. Proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jędrzej

   To normalne że się zakopuje lecz z jedzeniem może być gorzej…

 8. Dawid

  Witam. Czy ktoś wie jaka gramatura piasku powinna byc dla mulojada.?

  Odpowiedz
 9. Martyna

  Zawsze przed włożeniem nowej rybki do akwarium odkażam rybki. Na 4 litry odstanej wody łyżka soli. Wcześniej wyrównuje temperaturę pomiędzy kwarantanną a woda z woreczka transportowego. Rybkę w roztworze trzymam 15-20 minut. Zdążyło mi się przeciągnąć do 30. Następnie wlewałam je do głównego akwarium. Z rybkami nic niepokojącego się nie działo. W przypadku czerniooczka po nie spełna kilku chwilach rybki jedna po drugiej wypłynęły brzuchem do góry. Ponieważ stało się to na moich oczach szybko przełożyłam je do akwarium i dałam na max napowietrzanie. Rybki udało się uratować jednak wynika z tego ze są czułe na sól dlatego uważajcie podczas kwarantanny czy odkażania.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   To po co to robisz? Ja po prostu nie odkażam ryby i nie robię roztworu. Wpuszczam je normalnie do akwarium, odlewam wodę ze sklepu. Jakaś delikatniejsza rybka Ci się trafi i zdechnie :/

  2. Martyna

   Ja uważam że nie naraże ryb w calym zbiorniku na to ze przyniosę z nową rybka jakaś bakterie. Do tej pory od kilku lat mi się to sprawdza jak również znajomym akwarystom i pierwszy raz się z czymś takim spotkałam dlatego piszę pod opisem tej ryby.

  3. Joanna

   Martyna – Jaką sól używasz do odkażania rybek ?

  4. misieq

   używa się soli niejodowanej

  5. Martyna

   Ja używam soli zwykłej gruboziarnistej. Faktycznie musze zwrócić uwagę bo nie wiem czy jest jodowana czy nie a mam ja juz w słoiku bez opakowania. Sprawdze w sklepie jaka jest. Ale wydaje mi się właśnie ze jodowana.
   misieq – dzięki za komentarz.

 10. DARO

  Nie wiem ale pojawiły się u mnie najpierw 1 później 2-gi mały a wcześniej miałem dwa. Nie mam czasu ale się staram znaleźć info o ich rozmnażaniu, najpierw po polsku. Dodam ze 8mies wcześniej kupiłem 4 ale po kupnie się zakopały po zadomowieniu widywałem tylko 2. Po ok 6 mies. pojawił się 3-ci ale zdecydowanie mniejszy ostatnio jeszcze jeden i teraz nie wiem ; się rozmnożyły? A może się pojawiły te których nigdy naraz nie moglem dojrzeć ale dlaczego mniejsze-małe (różnica – 2cm i chudsze) ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   To te co 8miesięcy temu kupiłeś – miałem podobną historię.

 11. Marek

  Mam te rybki i są świetne! Mam też 3 welony i pełno innych w 200 l akwa. Welon największy ma gdzieś z 8 cm a tamte 2 po 6 cm a inne rybki w przedziale od 2 do 9 cm.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Chmielu

   Ile masz tych ryb w akwa 200l ? czy z welonami to nie będzie za dużo ryb