Gyrinocheilus aymonieri

Glonojad syjamski - ryba akwariowa fot.nautilusmarinewholesale.com
  • Rozmiar: 20 - 25 cm
  • Akwarium: 150 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Azja

Glonojady Syjamskie - ryby akwariowe

Glonojad syjamski, chiński (Gyrinocheilus aymonieri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny okrągłoprzyssawkowatych, która odżywia się głównie glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Występowanie

Glonojady syjamskie pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, ale też zalane wodą pola ryżowe w Tajlandii i Laosie.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek osiąga długość 25 cm. Pysk przekształcony w przyssawkę służącą do zdrapywania glonów. Ciało kształtu wrzecionowatego, grzbiet lekko wygrzbiecony, ciemniejszy u góry, jaśniejszy od strony brzucha. Płetwa grzbietowa z 10–12 promieniami, płetwy jasne, ogon wcięty i nakrapiany. Barwa ciała ulega stopniowej zmianie. W początkowym okresie  życia wzdłuż ciała przebiega ciemny, brązowy pas przerzedzany ciemniejszymi plamami. W zależności od kondycji, może być on bardziej lub mniej wyraźny. W miarę upływu czasu plamy te stają się coraz bardziej widoczne a ciało ryby przybiera barwę brązowo-żółtą. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są z reguły nieco mniejsze i smuklejsze niż samice. Z wiekiem u samca w obrębie pyska pojawiają się kuliste brodawki. Natomiast u samicy w okresie tarła na głowie pojawia się wysypka. Glonojady wyposażone są w dodatkowy otwór ponad szczeliną skrzelową, który umożliwia oddychanie im skrzelami w momencie kiedy są przyssane do czegoś.

Oprócz formy dzikiej istnieje też hodowlana odmiana albino, złota, srokata i z krótszym tułowiem. Złota odmiana jest najprawdopodobniej uzyskiwana sztucznie przez wstrzykiwanie rybom barwnika. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to proces bolesny dla ryb i prowadzi do znacznego zmniejszenia długości ich życia.

Glonojad syjamski to ryba agresywna wobec własnego i podobnych gatunków. Mimo że młode osobniki mogą wydawać się łagodne i płochliwe to z wiekiem terytorializm tych ryb będzie coraz bardziej widoczny. W akwarium wskazane trzymanie jednego osobnika lub większej grupy składającej się z minimum 6 sztuk (potrzebny bardzo duży zbiornik).

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Odżywianie i karmienie

Podstawą diety tych ryb są glony, ale można im też podawać pokarm zywy, mrożony i suchy. Przy niedostatecznym poroście glonów konieczny jest dodatek pokarmu zielonego np. groszek, cukinia, ogórek, szpinak, siekane owoce. Jeżeli ryby będą miały pod do

statkiem innego pokarmu to mogą niestety zrezygnować z odżywiania się glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Akwarium

Glonojady syjamskie to duże i terytorialne ryby, którym należy zapewnić przestronne, gęsto obsadzone roślinami akwarium długości co najmniej 120 cm oraz liczne kryjówki z kamieni i drewna. Dorosłe osobniki mogą niszczyć delikatniejsze gatunki roślin dlatego do akwarium należy wybierać te bardziej wytrzymałe o mocnych liściach np. Mikrozorium, Zwartka, Bolbtis, Anubias. Nieustannie żerujące ryby zanieczyszczają wodę próchnicą i zbutwiałymi resztkami roślinnymi, zbiornik trzeba więc wyposażyć w dobry filtr biologiczny. Glonojady lubią silny prąd wody, która musi być także dobrze natleniona. Intensywne oświetlenie zapewni im odpowiedni porost glonów w akwarium.

Współmieszkańców należy dobierać ostrożnie. Glonojady często przyczepiają się do ciała dużych, mocno spłaszczonych ryb takich jak paletki, pielęgnice czy skalary, pozbawiając je śluzu, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Należy unikać ryb podobnych i przebywających w dolnych partiach zbiornika. Najodpowiedniejszym towarzystwem będą kąsaczowate, karpiowate i tym podobne ryby zamieszkujące wyższe partie wody.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Rozmnażanie

Ryby niechętnie rozmnażają się w domowych akwariach, nie są znane także metody stymulacji tych ryb do tarła. Pomimo tego niekiedy pojawiają się informacje o narybku w dojrzałych zbiornikach i dorosłymi rybami. Glonojady obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do rozrodu używa się specjalnych hormonów. Na miejsce do tarła ryby wybierają sobie duży kamień lub korzeń, nie dbają jednak o czystość miejsca składania jaj. Ikra jest drobna, przezroczysta.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Gyrinocheilus aymonieri
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 150 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 75

  1. ala

    czy glonojad syjamski może przebywać z innymi rybkami w akwarium 30l ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piotr

      Niestety ale 30 l to zbyt male akwarium na glonojady czy zbrojniki. Polecam raczej otoski, jesli chcesz cos podobnego.

  2. Mateusz

    Mam pytania czy Glonojad Syjamski może trzymać z Labeo zielonym ??

    Odpowiedz
  3. Xhyouax

    Witam czy ten Glonojad może być jedynym osobnikiem swego gatunku w akwarium 72L

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. wojciech

      tak

    2. Xhyouax

      Dzięki pytam się bo chce go kupić ale na tej stronie pisze że powinien mieć akwarium 150L a ja mam 72L

    3. admin

      Wszystko wyjaśnione w opisie gatunku. Należy pamiętać, że w sklepach sprzedawane są ryby młode.

    4. Aquabat

      Ja tam ryby, która dorasta do 20-25cm raczej bym nie wsadzał do takiego małego litrażu bo się nie będzie miał nawet jak obrócić. Dać radę da ale po co męczyć rybe.

  4. Mateusz

    Glonojad Syjamski jest lepszy od zwkłego glonojada
    Syjamski nie brudzi i dobrze czyści glony a zwykły Glonojad tylko sra akawarium i słabo czyści glony

    Odpowiedz
  5. Piotrek

    U mnie to raczej wygląda że inne ryby jak molinezje dołączają ale tylko sobie a raczej samicom bo kilka same są jedną się ucznia pomimo że mam 3 samice na samca a co do glonojadów przestraszylem się jak charakterystykę przeczytałem bo moje są bardo grzeczne i nie podplywają nawet do innych ryb

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Al

      Eee… Co?

  6. Emilia

    Z tymi glonojadami trzeba uważać, szczególnie, gdy w zbiorniku mamy płaskie ryby np. skalary. Glonojad potrafi sie do nich przykleić i niestety poranić.

    Odpowiedz
  7. Irek

    Mogę trzymać 5 takich rybek w 240l akwarium z akarą błękitna labeo bocjami siatkowanymi kiryśnikiem czarnoplamym brzankami sumatrzańskimi brzankami wysmukłymi teczankami trójpregimi i teczankami czerwonymi ?????

    Odpowiedz
  8. Rude

    Jestem zszokowana opisami waszych glonojadów. Mnie poleciła go akwarystka z kakadu bo mi strasznie zarastało glonami akwarium z Aksolotlem, jako że typowy zbrojnik byłby dla Aksia niebezpieczny wybrałam tego, mam dwie sztuki godzą się nie zaczepiają żadnej innej ryby (otoski żałobniczki, cierniooczki) wszystko gra i buczy. czasem nawet czyszczą muszelkę ampularii, ogólnie bardzo pracowite rybki. Żadnej wojny ale przeraża mnie fakt że kiedys mogą się przyssac do mojego brzydala…

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Emilian

      Posiadam 2 sztuki w wieku około 2 lat. Nigdy nie miałem żadnych problemów z ich strony 😉 żyły w zgodzie z brzankami, welonami a nawet skalarami 🙂 Od czasu do czasu lubią coś przenieść albo zmienić płaszczyznę piaskowej wysepki 😉 Pozdrawiam

  9. Wiktor

    Ja miałem glonajada w 45-50 litrówce . Miał 5-6 cm . Nie wiem dla czego chował się ciągle za filtrem . Wychodził kiedy był głodny ,resztę czasu był za filtrem . dlaczego , kto wie ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      Dlatego Glonojad potrzeuje kilka roślinności korzeni oraz kamienia to wtedy nie będzie chował za filitrem

    2. Andrew

      Glonojad syjamski poszukuje szczelin, miejsc gdzie może się schować. Im ciemniej tym lepiej. Dodatkowo ucieka przed kolegą który go niemiłosiernie ściga.

  10. Asika

    Mój glonuś ostatnio zrobił się „złośliwy „. Cały czas przerzuca kamyki. Ma zaledwie 10 cm. Mam wrażenie że on chce sam sobie aranżować akwarium. Wczoraj zauważyłam że toczył taką zieloną kulkę przez całe akwarium. Na szczęście znalazłam na niego patent. Do korzeni roślinek przywiązuje coś ciężkiego (metalową śrubkę ) i sprawdza się to. Co najwyżej zmienia ich położenie, ale roślinki nie wypływają do góry. Zauważyłam że robi się wredny do reszty ryb. Poza tym nie robi więcej szkód. Jest dosyć gruby bo w akwarium mam duuużo glonu. Ma także dwa kolory oczu. Lewe brązowe a prawe żółte.

    Odpowiedz
  11. Asika

    Mojemu glonojadowi syjamskiemu(żółtemu) pojawiają się brązowe plamki pod skórą. konkretnie przy ogonie. Jest dosyć żarłoczny i szybko rośnie. Jak rozpoznać płeć i dlaczego robią się te plamy?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Przeczytaj dział „charakterystyka, płeć i usposobienie”, prawdopodobnie tam znajdziesz odpowiedź na pierwszą i drugą część pytania.

    2. Edyta

      Cześć
      Od roku mam dwa zlote glonojady syjamskie, w ośmioletnim akwarium. Nagle pojawił się problem z jednym z nich: podskakuje by nabrać powietrza z powierzchni, raz nawet wyskoczył całkiem z akwarium. Mam dużą pompę zewnętrzną EHEIM, woda wpada rozpryskując się, tak więc jest natleniona. Przez moment wlot do filtra był zalepiony brudami i woda leciała wolniej, wtedy wszystkie ryby były niedotlenione/ apatyczne, ale po oczyszczeniu wlotu do filtra wszystkie ryby czują się znów dobrze.
      Pozostałe ryby to staruszki, ok. ośmioletnie albo i więcej. Akwarium ma 300L, niezatłoczone: zostały 2 brzanki mszyste, 4 czy 5 brzanek tetea, 1 pielęgnica Seiko, jeden stary zbrojnik. Krewetki Red cherry i ślimaki. Nertina. Jest masa roślin więc każdy ma swój kąt i nie ma walk terytorialnych. Martwi mnie więc zachowanie mojego glonojada, bo nikt poza nim nie wykazuje oznak niedotlenienia, nikt go nie ściga. No i ten drugi zachowuje się jak zwykle. Czy ktoś ma pomysł, jak mu pomóc?

  12. Radosny

    Witam mam akwarium 300 L narazie walcze z PH poniewaz mam 7.6 okolo.
    chce kupic okolo 5 gurami narazie jako pierwsze ryby i 1 glonojada , za tydz badz 2 chce kupic okolo 8 skalarow , czy jak dodam gurami nie bd sie gryzly te ryby z skalarami i czy poprawia mi ph ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Majka

      Im większe akwa tym większe możliwości i mniej obaw że te rybcie się nie pogodzą.A 300 l to już duuuże pole manewrowe ;).Oczywiście na pewno pasjonaci akwarystyki wiedzą,że parametry wody muszą być zbliżone dla danych gatunków ryb które chcemy łączyć w zbiorniku.U mnie się akurat skalary godzą z guraminkami.Akwa 450 l.Dużo roślinności,korzenie itp.i wszystko świetnie gra.Oczywiście inne gatunki rybek też w nim sobie mieszkają.Tak że nic tylko działać! 🙂

  13. Alekzz

    No mój też był grzeczny, dopóki nie przybrał na wadze hehe
    Idealny do akwa towarzyskiego ale z labeo, nawzajem się temperują ale pokojowo 🙂
    … natomiast mój syjamczyk zaczął tracić kolor i teraz jest prawie jak albinos – to normalne ??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Asika

      A ile ma lat twój glonuś? Bo czasami jak są stare się takie robią lub jak są chore

  14. PapuziaxD

    Ostatnio kupiłem małego. Na razie siedzi za korzeniem i czasem łazi po roślinkach, nie atakuje innych ryb. Przeraża mnie co tu piszecie… Jak mój się do innych ryb będzie przyczepiał to go oddam albo dam do jakiegoś innego akwa.

    Odpowiedz
  15. Michal

    Witam.
    Od roku posiadam te rybki. Z tym że dziś trafiłem że to syjamki, bo ja myślałem że mam zbrojniki złote, bo pod taką nazwą je kupiłem haha. I teraz tak. Mam jednego ok 7 cm. Od małego z tym że czym większy tym rzadziej go widzę. Nocny tryb życia. Dokupiłem jeszcze trzy małe żeby była parka. Na razie nie widzę agresji. Może podczas karmienia czasami największy przegoni jakiegoś skalara gdy ten za blisko podpływa. A tak to luz na razie. Małe lubią razem się trzymać. To tyle.

    Odpowiedz
  16. Bartek_

    Ostatnio kupiłem glonojada i on ma gdzieś 6 cm mam akwarium 80 l i jest tam dużo kamieni i roślin w akwarium jest gdzieś 20 stopni czy on może duży urosnąć.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Asika

      20 stopni to masz za zimną wodę,mogą ci się ryby pochorować, a w zimnej wodzie rosną wolniej. Prawidłowa temperatura to 25 stopni, więc lepiej podkręć grzałkę

  17. Robin

    Zostałem namówiony do zakupu takiego glonojada ale niestety po kilku dniach zaczął atakować inne moje rybki i przyklejać się do nich po czym te rybki miały rany i były niespokojne, więc go odłowiłem. Zbiornik ma dużo roślin i 130 Litrów. Teraz pytanie czy to normalne zachowanie tej rybki?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      Niestety jest to normalne ryba ta jest agresywna tak jak zostało to napisane w opisie tego gatunku.

    2. Lukasz

      Jak Ci się udało go odlowic mój jest tak szybki że nie mogę go zlapac

    3. Asika

      Najlepiej spuścić trochę wody, żeby miał mniej miejsca do uciekania. Mój też mi często ucieka,ale nie jest agresywny wobec innych ryb. Raz nie wiedząc jakie są pyszczaki, trzymałam 4 razem z glonusiem i one go skubały. Potem jak oddałam te pyszczaki to około 2 tygodnie był sam i zaczynał świrować. Tak jakby bał się,że jest sam w akwarium. Potem kupiłam 6 neonek i 5 gupików. Na następny dzień się uspokoił i już jest grzeczny.

  18. bartek

    Glonojad może pożyteczny ale w moim przypadku nie jestem zadowolony ponieważ gdy zakupiłem odmianę albinos początki były dobre.

    Ale ostatnio robi bardzo dużo szkód bo strasznie rozkopuje żwir w akwarium i zmarnował mi już 2 rośliny.
    Nie wiem czy zbiornik za mały czy jak, ale nie jestem zadowolony.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      Mój tak kiedyś kopał ale przestał. A jakie masz akwa?

    2. bartek

      60 l

    3. Asika

      A w jaki sposób niszczy rośliny? Jakie one są? Czy mają raczej delikatne listki czy twarde? Ja mam miękką paprotkę, która szybko się rozrasta i jak glonuś ją liże to zostają takie ślady od przyssania, przypomina to takie odciśnięte łuki, roślinka potem robi się brzydka. Czy w twoim przypadku też tak jest? Aha…. nie martw się co do rozrzuconego żwirku, bo wszystkie glonojady lubią grzebać w podłożu. Ja mojemu wrzuciłam kilka szklanych kulek i przezroczyste kamyczki też szklane i on je bardzo lubi…… Hehehee… ja często się śmieje i mówię, że on po prostu sam chce zaaranżować swoje otoczenie.

  19. bartek

    Dla mnie rybka trochę za śmiała zaczepia wszystkie ryby oprócz skalarów i gurami. Aha i ja mam 2 i czasem siebie gonią akwarium małe 72l 60cm i czy to tym rybom szkodzi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Tak szkodzi, jak widać na tę rybkę potrzebny jest zbiornik 150-200l

  20. bogna

    Mam dwa takie glonojady syjamskie złote , nie wiem czy to para bo jak kupowałam to sprzedawca też tego nie wiedział. Mam je już ok. 4 lat są spore [15cm]. To bardzo widowiskowe ryby ale też robią dużo szkód w akwarium. Ciągle kopią duże doły w piasku i wykopują rośliny. No i żyją w 60 litrowym akwarium, nie zauważyłam żeby pastwiły się nad innymi rybami.

    Odpowiedz
  21. Lila

    Miałam tego glonojada i zjadał mi małe rybki. Nie dawno zdechł i nie wiem przez co. Na głowie pojawiły mu się małe plamki.

    Odpowiedz
  22. Sebastian

    Kupiłem go do akwarium z żółwiami bo jest na tyle szybki, że udaje mu się uciec przed atakami i szybko schować się w kamienie, a w nocy aqua czyści zbrojnik.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. lelek

      a w nocy aqua czyści zbrojnik???

  23. Glonojad

    Nie polecam mój to kanibal, regularnie przyssywał się do skalarów i jednego wykończył, a brzankę rekinia po przyssaniu się po prostu wykończył i zjadł !!!

    Odpowiedz
  24. Agata

    Posiadam jednego glonojada . Jest stosunkowo mały, ma ok 2-3 cm. Naturalnie jest dość spokojny, lecz strasznie wariuje gdy go coś wystraszy, np. Jakiś hałas w domu. Ale szczerze to polecam takiego ,,glonka” (jest jeszcze mały, bo kupiłam go niedawno) 😉

    Odpowiedz
  25. Anonim

    U mnie ciągle walczy z labeo

    Odpowiedz
  26. lolo

    U mnie jest spokojny i nikogo nie zaczepia

    Odpowiedz
  27. Bartosz

    Jak dla mnie to ryba bardzo energiczna (nie agresywna) 😉 wszystkie ryby sa w akwarium i tylko czasem je pogania

    Odpowiedz
  28. alexandra

    Według mnie zaczepia tylko glonojady a tak to jest OK!

    Odpowiedz
  29. Ewa

    Posiadam syjama albinosa i rzeczywiście rządzi się w akwarium, zaczepia inne ryby i nie wiem ale miałam 9 neonków i został mi tylko jeden, więc może to on je zjadł. Większe rybki tylko przegania.

    Odpowiedz
  30. Anastazja

    tak, to fakt, nie polecam szerze tego gatunku 🙁 zaczepia mi wszystkie rybki, a najbardziej skalara i kiryski ;(

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Asika

      Po prostu te gatunki się nie lubią, bo one cały czas konkurują, bo i glonuś i kirysek są denne, więc lepiej dobierz obsadę akwarium