Dermogenys pusilla (Kuhl & van Hasselt, 1823)

Półdziobek karłowaty - ryba akwariowa fot. aquadico.com
 • Rozmiar: 7 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Azja

Półdziobki karłowate - ryby akwariowe

Półdziobek karłowaty, Półdziubek, Półdzióbek (Dermogenys pusilla) – niewielka, słodkowodna ryba akwariowa o ciekawym wyglądzie i zachowaniu, należąca do rodziny Zenarchopteridae.

Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla - Występowanie

Południowo-Wschodnia Azja. Szeroko rozpowszechniony gatunek. Występuje w Indiach, Brimie, Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Filipinach, Malezji i Indonezji. Zazwyczaj zamieszkują wolno płynące lub stojące wody, rzeki, kanały, cieki wodne, zalane pola, jeziora i stawy. Okazyjnie w porze deszczowej może być widywany w wodzie lekko zasolonej, wokół podtopionych lasów mangrowych. Zwykle spotykany w miejscach z dużą ilością roślinności nadwodnej.

Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla - Charakterystyka i usposobienie

Dorosła samica może osiągać do 7 cm długości, mniejszy samiec do 5.5 cm. Półdziobki cechują się smukłym, długim, umiarkowanie bocznie spłaszczonym ciałem. Najbardziej charakterystyczna jest ich długa dolna szczęka, która jest zablokowana i nie może się poruszać. Górna szczęka jest krótka i rusza się w połączeniu z czaszką. Jest to bardzo nietypowe dla kręgowców. Płetwa grzbietowa i odbytowa są położone daleko, tuż w pobliżu ogona. Płetwa ogonowa owalna. Przednia dolna część płetwy odbytowej tworzy andropodium, co czyni półdziobki żyworódkami. Pierwsza płetwa grzbietowa jest mała i leży w linii płetw brzusznych, większa znajduję się w linii płetwy odbytowej. U młodych ryb i u samic druga płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa są okrągłe, natomiast u dorosłych samców są one lekko wydłużone i ostrzej zakończone oraz zabarwione na czerwono.

Przebywają głównie w górnych partiach zbiornika. Uchodzą za ryby spokojne i płochliwe. Samce wykazują agresję do rywali, często walczą między sobą, chwytając się szczękami. W miejscach odłowu, podobnie jak bojowniki, używane są przez lokalną ludność do celów hazardowych. W warunkach naturalnych czy większym zbiorniku słabszy samiec szybko się odczepi i ucieknie. Aby zminimalizować agresję, w akwarium zaleca się trzymanie jednego samca z kilkoma samicami.

Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla - Odżywianie i karmienie

Pokarm pobierają wyłącznie z powierzchni wody. Najlepszym pokarmem dla nich wydają się muszki owocówki, ale nie pogardzą też solowcem czy ochotką. Niekiedy na początku mogą nie przyjmować pokarmów suchych.

Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla - Akwarium

Przy wyborze akwarium dla Półdziobka karłowatego większe znaczenie ma rozmiar jego powierzchni aniżeli jego głębokość. Duże znaczenie ma również roślinność. W zbiorniku powinno się znaleźć dużo roślin rosnących blisko tafli wody. Najczęściej właśnie tam ryby żerują i pływają. Warto gęsto obsadzić boczne ściany akwarium, które nieco zminimalizują ryzyko uszkodzenia ich delikatnych pyszczków. Półdziobki są doskonałymi skoczkami, dlatego dobrze jest zastosować pokrywę. Dekorację poniżej górnej części akwarium są dla nich mniej istotne.

Woda powinna być umiarkowanie twarda i alkaliczna. Dopuszczalne lekkie zasolenie do ok. 1.005 SG. Zaleca się częste, ale małe podmiany, ponieważ są wrażliwe na nagłe zmiany temperatur i właściwości chemicznych wody.

Mogą być trzymane z podobnych rozmiarów, łagodnymi rybami. W akwarium słodkowodnym dobrym towarzystwem będą żyworódki, mniejsze tęczanki i babki. Natomiast w wodzie słonawej z przeźroczką inyjską, babką złotą i molinezjami. Unikać należy dużo większych i agresywnych gatunków, przy których będą nieśmiałe i przegrają rywalizacje o pokarm.

Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest tak proste jak u innych żyworódek, ale możliwe. Trudność jednak nie polega na zachęceniu ryb do rozrodu, a na tym że samice często rodzą martwe potomstwo. Prawdopodobnie jest to związane z odżywianiem, dlatego należy im zapewnić najlepszej jakości pokarmy.

W celu odbycia tarła przez ryby zaleca się trzymanie grupy w akwarium gatunkowym, wyposażonym jak w opisie powyżej, z dużą ilością roślin pływających oraz obfite karmienie. Długość ciąży w dużej mierze uzależniona jest od temperatury wody i mieści się w przedziale 3-6 tygodni. Zazwyczaj z jednego miotu rodzi się 10-20 sztuk narybku. Dorosłe będą polować na narybek, który należy jak najszybciej odseparować od rodziców. Młode są dość łatwe w wykarmieniu i odchowaniu. Od urodzenia przyjmują zarówno larwy solowca oraz sproszkowany pokarm suchy.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 marca 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Dermogenys pusilla
  • Synonim: Wrestling Halfbeak
  • Opisał: Kuhl & van Hasselt, 1823
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 18

 1. AKWA TERRA

  Siema. Jakie macie sposoby aby pozbyć się ślimaków z akwa, jakie ryby do usuwania ślimakó. SOS

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :)

   Zależy jakie masz parametry wody, wymiary akwarium, obsadę oraz jakich ślimaków chcesz się pozbyć. Jeśli masz plagę, to znaczy że popełniłeś jakiś błąd – nie dałeś o akwarium (przekarmileś, nie wyrwałeś obumarłych liści itp.) Najlepiej dawaj liść sałaty na noc i rano wyciągaj że ślimakami

 2. kuba

  Cześć,
  dadzą radę z kolcobrzuchami?

  Odpowiedz
 3. Kacper

  Artykuł bardzo dobry, sporo się z niego nauczyłem przed kupnem półdziobków, ale nie jest prawdą stwierdzenie, że przyjmują pokarm tylko i wyłącznie z powierzchni wody. Oczywiście, stamtąd pobierają go najczęściej, ale mój samczyk regularnie nurkuje po jedzonko powoli opadające na dno, z tą płochliwością też różnie bywa, dzisiaj mój pogonił dojrzałego samca głowaczyka barwnego gdy poszło o pokarm. Oczywiście pokarmu jest wystarczająco dużo, ale obaj panowie chcieli ten sam kawałek.

  Odpowiedz
 4. Aquarium Man

  Mam parkę półdziobków w 54l. Świetnie radzą sobie z pobieraniem pokarmu z powierzchni jak i w głębszych partiach zbiornika. Bardzo ruchliwe rybki, świetnie się prezentują. Polecam karmić je mrożoną artemią.

  Odpowiedz
 5. Półdzióbki z Zagrzebkami

  Hej!
  mam akwarium od 2 lat i chciałbym zakupić Zagrzebki Afrykańskie i Półdzióbki ale problem jest w warunkach jakie potrzebują bo zagrzebka do 22 stopni a półdzióbki od 24
  a gH u zagrzebek do 8 a u półdzióbków od 10
  i Półdzióbki potrzebują zasolenia a zagrzebki nie… co sądzicie o połączenie tych gatunków?
  poza tymi 2 będą Otoski i Neonki akwa 126l
  parametry to:
  pH: 6,5
  temperatura 23 stopnie
  i gH 9
  23 i 9 bo to po środku dla obu tych gatunków, więc czy przy takich warunkach dadzą oba gatunki radę…
  słyszałem że Zagrzebki mogą być nawet w 28 stopniach ale to przyśpiesza ich metabolizm przez co krócej żyją
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie próbowałem ale jedynym problemem jest gH, bo to prawda że zagrzebki wytrzymują ekstremalne temperatury
   Jeśli będzie 9 to PRAWDOPODOBNIE będzie dobrze

  2. Półdzióbki z Zagrzebkami

   Czyli można zaryzykować?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Możesz spróbować ale jak zauważysz że np:Zagrzebki padły to z 9gH podjedź do 10gH

 6. BoLeK

  Rybki bardzo towarzyskie, mam je z rybami: Babka złota i Kolcobrzuch Karłowaty i otoski agresji nie ma w ogóle przyjmują ochotkę ale lubią podgryzać u mnie kryptokoryne i Pistie ale tak to idealne akwa 126l

  Odpowiedz
 7. Monika

  Mam w akwa 3 samice i samca, udało nam się złapać dwa pierwsze maleństwa:))
  Jedne z moich ulubionych rybek, potwierdzam, ze są skoczne. Akwa 500+ żyją z wszytkimi innymi rybkami (pielęgniczki, bojowniki, bystrzyki itp.) są grzeczne.

  Odpowiedz
 8. Radek

  Bardzo sympatyczne rybki, mam samca i trzy samice. Jedna z samic wyraźnie większa i grubsza żądzi resztą. Każda z samic ma swój kąt w akwarium a samiec pływa od jednej do drugiej. U mnie żyją w zgodzie w 120 litrach z rasborami galaxy i brygitkami. Polecam .

  Odpowiedz
 9. Adam

  Ryby ekstremalnie agresywne w stosunku do własnego gatunku. Nie zwracają natomiast w ogóle uwagi na rybki innych gatunków.
  Mam akwa 250 litrów. Na początku miałem 5 półdziobków (dwa samce i trzy samice). Mimo dużego zbiornika wszystkie ryby ze sobą walczyły. Nie pomogło dodanie roślin pływających, w których mogłyby się chować. Stopniowo padały kolejne sztuki. Mam wrażenie, że co najmniej jeden z głodu, po tym jak był zaganiany w kąt. Trochę uspokoiło się kiedy została tylko parka (samiec i samica), ale wciąż nie mam pewności czy samiec długo jeszcze pożyje, bo większa samica nie daje mu spokoju. Moim zdaniem nie należy kupować więcej niż jednej sztuki. Maksymalnie parkę!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ewa

   U mnie dokładnie tak samo

  2. Ktoś

   No nie do końca… jeżeli nie miały roślin pływających i były dwa samce (pół dzióbki zachowują się jak bojowniki, samiec z samcem bendął się zwalczać) to się nie dziwie że się pozabijały.

  3. Tomek

   To nie prawda, że tylko samce bywają wobec siebie agresywne. Dominującym osobnikiem może być również samica, szczególnie jeśli jest największa z grupy. Taka samica może terroryzować zarówno inne samice jak i samce, a zachowanie to nasila się kiedy samica jest bliżej rozrodu.

 10. Alwarystk

  Mam pielęgnice z welonkam i pielęgnice welonköw nie gryzą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Nie gryzą, ale na pewno wolałyby innych kolegów niż welony, z którymi spędzą swoją resztę życia. Powinieneś przeczytać wymagania dla pielęgnic i dla welonów zanim zabierzesz się za jakąkolwiek robotę z nimi. Podam link : link to rybyakwariowe.eu
   Zjedź na podsumowanie wymogów (jest na dole) i przeczytaj.
   Co do pielęgnic nie wiem jaki gatunek posiadasz więc proponuję po prostu wejść w dział ,,Pielęgnicowate” i tam poszukać.
   Powodzenia