Gyrinocheilus aymonieri

Glonojad syjamski - ryba akwariowa fot.nautilusmarinewholesale.com
 • Rozmiar: 20 - 25 cm
 • Akwarium: 150 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Azja

Glonojady Syjamskie - ryby akwariowe

Glonojad syjamski, chiński (Gyrinocheilus aymonieri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny okrągłoprzyssawkowatych, która odżywia się głównie glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Występowanie

Glonojady syjamskie pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, ale też zalane wodą pola ryżowe w Tajlandii i Laosie.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek osiąga długość 25 cm. Pysk przekształcony w przyssawkę służącą do zdrapywania glonów. Ciało kształtu wrzecionowatego, grzbiet lekko wygrzbiecony, ciemniejszy u góry, jaśniejszy od strony brzucha. Płetwa grzbietowa z 10–12 promieniami, płetwy jasne, ogon wcięty i nakrapiany. Barwa ciała ulega stopniowej zmianie. W początkowym okresie  życia wzdłuż ciała przebiega ciemny, brązowy pas przerzedzany ciemniejszymi plamami. W zależności od kondycji, może być on bardziej lub mniej wyraźny. W miarę upływu czasu plamy te stają się coraz bardziej widoczne a ciało ryby przybiera barwę brązowo-żółtą. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są z reguły nieco mniejsze i smuklejsze niż samice. Z wiekiem u samca w obrębie pyska pojawiają się kuliste brodawki. Natomiast u samicy w okresie tarła na głowie pojawia się wysypka. Glonojady wyposażone są w dodatkowy otwór ponad szczeliną skrzelową, który umożliwia oddychanie im skrzelami w momencie kiedy są przyssane do czegoś.

Oprócz formy dzikiej istnieje też hodowlana odmiana albino, złota, srokata i z krótszym tułowiem. Złota odmiana jest najprawdopodobniej uzyskiwana sztucznie przez wstrzykiwanie rybom barwnika. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to proces bolesny dla ryb i prowadzi do znacznego zmniejszenia długości ich życia.

Glonojad syjamski to ryba agresywna wobec własnego i podobnych gatunków. Mimo że młode osobniki mogą wydawać się łagodne i płochliwe to z wiekiem terytorializm tych ryb będzie coraz bardziej widoczny. W akwarium wskazane trzymanie jednego osobnika lub większej grupy składającej się z minimum 6 sztuk (potrzebny bardzo duży zbiornik).

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Odżywianie i karmienie

Podstawą diety tych ryb są glony, ale można im też podawać pokarm zywy, mrożony i suchy. Przy niedostatecznym poroście glonów konieczny jest dodatek pokarmu zielonego np. groszek, cukinia, ogórek, szpinak, siekane owoce. Jeżeli ryby będą miały pod do

statkiem innego pokarmu to mogą niestety zrezygnować z odżywiania się glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Akwarium

Glonojady syjamskie to duże i terytorialne ryby, którym należy zapewnić przestronne, gęsto obsadzone roślinami akwarium długości co najmniej 120 cm oraz liczne kryjówki z kamieni i drewna. Dorosłe osobniki mogą niszczyć delikatniejsze gatunki roślin dlatego do akwarium należy wybierać te bardziej wytrzymałe o mocnych liściach np. Mikrozorium, Zwartka, Bolbtis, Anubias. Nieustannie żerujące ryby zanieczyszczają wodę próchnicą i zbutwiałymi resztkami roślinnymi, zbiornik trzeba więc wyposażyć w dobry filtr biologiczny. Glonojady lubią silny prąd wody, która musi być także dobrze natleniona. Intensywne oświetlenie zapewni im odpowiedni porost glonów w akwarium.

Współmieszkańców należy dobierać ostrożnie. Glonojady często przyczepiają się do ciała dużych, mocno spłaszczonych ryb takich jak paletki, pielęgnice czy skalary, pozbawiając je śluzu, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Należy unikać ryb podobnych i przebywających w dolnych partiach zbiornika. Najodpowiedniejszym towarzystwem będą kąsaczowate, karpiowate i tym podobne ryby zamieszkujące wyższe partie wody.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Rozmnażanie

Ryby niechętnie rozmnażają się w domowych akwariach, nie są znane także metody stymulacji tych ryb do tarła. Pomimo tego niekiedy pojawiają się informacje o narybku w dojrzałych zbiornikach i dorosłymi rybami. Glonojady obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do rozrodu używa się specjalnych hormonów. Na miejsce do tarła ryby wybierają sobie duży kamień lub korzeń, nie dbają jednak o czystość miejsca składania jaj. Ikra jest drobna, przezroczysta.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Gyrinocheilus aymonieri
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 150 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 61

 1. Johnny Bravo

  Jest coś takiego z ryb azjatyckich tylko maks do 10 cm?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Przylga [jakakolwiek], Babka złota, Danio, Badisy, Półdzióbek Karłowaty, Prętniki, niektóre bocje,Bojowniki, Niektóre Brzanki, piskorki itp.

 2. ZakochanyWSyjamczyku

  Witam. Chciałbym Wam opowiedzieć moją przygodę z Tym pięknym gatunkiem. Jestem w nim wręcz zakochany, Syjamczyki są wręcz wspaniałe ( wygląd, zachowanie, wzrost, ogólny wygląd) ale do czasu gdy nie włączy się im terytorializm… masakra to krwiożercze potwory które powoli raz za razem wykańczaja ryby w Akwarium… u mnie pierwsze załatwił samiczke gupika, bocję siatkowaną, kolejne dwa gupiki, a gdy wpierdzielił mi zabezpieczona i pilnowaną ikre to miarka się przebrała. Gdy są młode to było ok lecz powyżej 9 cm zaczynają się kłopoty…

  Odpowiedz
 3. Tomasz

  Właśnie przekonałem się o jego agresji z mojej winy. Posiadalem dwie sztuki w miesięcznym odstępie i większy wykończył mniejszego. Nie mam pojęcia jak sytuacja ma się przy większej ilości ryb ale polecam rozwagę i raczej unikanie tego gatunku

  Odpowiedz
 4. Kuba

  Czy te glonojady mogą być w jednym zbiorniku z gurami ?? Czy będzie to zbyt niebezpieczne dla gurami ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Jak akwarium wystarczająco duże to gurami są kawałem cwaniaczków, w dodatku bitewnym, jeśli trzeba. No, chyba że planujesz wpuścić małe guramki do dorosłych glonojadów lub jakieś malutkie gatunki. Ja bym powiedziała gurami rozmiarów od mozaiki w górę.

 5. Maciej

  Ciekawa ryba, wspaniale czyści z glonów, ale dość mocno uszkadza roślinność, zwłaszcza delikatniejsze gatunki.

  Odpowiedz
 6. Paweł

  Miałem 1 w akwa 150l. Wcinal glony aż miło. Strasznie gonił mieczyka w pomarańczowej barwie. Pozostałych ryb nie ruszał tj. gupiki, molinezja.

  Odpowiedz