Gyrinocheilus aymonieri

Glonojad syjamski - ryba akwariowa fot.nautilusmarinewholesale.com
 • Rozmiar: 20 - 25 cm
 • Akwarium: 150 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Azja

Glonojady Syjamskie - ryby akwariowe

Glonojad syjamski, chiński (Gyrinocheilus aymonieri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny okrągłoprzyssawkowatych, która odżywia się głównie glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Występowanie

Glonojady syjamskie pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, ale też zalane wodą pola ryżowe w Tajlandii i Laosie.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek osiąga długość 25 cm. Pysk przekształcony w przyssawkę służącą do zdrapywania glonów. Ciało kształtu wrzecionowatego, grzbiet lekko wygrzbiecony, ciemniejszy u góry, jaśniejszy od strony brzucha. Płetwa grzbietowa z 10–12 promieniami, płetwy jasne, ogon wcięty i nakrapiany. Barwa ciała ulega stopniowej zmianie. W początkowym okresie  życia wzdłuż ciała przebiega ciemny, brązowy pas przerzedzany ciemniejszymi plamami. W zależności od kondycji, może być on bardziej lub mniej wyraźny. W miarę upływu czasu plamy te stają się coraz bardziej widoczne a ciało ryby przybiera barwę brązowo-żółtą. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są z reguły nieco mniejsze i smuklejsze niż samice. Z wiekiem u samca w obrębie pyska pojawiają się kuliste brodawki. Natomiast u samicy w okresie tarła na głowie pojawia się wysypka. Glonojady wyposażone są w dodatkowy otwór ponad szczeliną skrzelową, który umożliwia oddychanie im skrzelami w momencie kiedy są przyssane do czegoś.

Oprócz formy dzikiej istnieje też hodowlana odmiana albino, złota, srokata i z krótszym tułowiem. Złota odmiana jest najprawdopodobniej uzyskiwana sztucznie przez wstrzykiwanie rybom barwnika. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to proces bolesny dla ryb i prowadzi do znacznego zmniejszenia długości ich życia.

Glonojad syjamski to ryba agresywna wobec własnego i podobnych gatunków. Mimo że młode osobniki mogą wydawać się łagodne i płochliwe to z wiekiem terytorializm tych ryb będzie coraz bardziej widoczny. W akwarium wskazane trzymanie jednego osobnika lub większej grupy składającej się z minimum 6 sztuk (potrzebny bardzo duży zbiornik).

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Odżywianie i karmienie

Podstawą diety tych ryb są glony, ale można im też podawać pokarm zywy, mrożony i suchy. Przy niedostatecznym poroście glonów konieczny jest dodatek pokarmu zielonego np. groszek, cukinia, ogórek, szpinak, siekane owoce. Jeżeli ryby będą miały pod do

statkiem innego pokarmu to mogą niestety zrezygnować z odżywiania się glonami.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Akwarium

Glonojady syjamskie to duże i terytorialne ryby, którym należy zapewnić przestronne, gęsto obsadzone roślinami akwarium długości co najmniej 120 cm oraz liczne kryjówki z kamieni i drewna. Dorosłe osobniki mogą niszczyć delikatniejsze gatunki roślin dlatego do akwarium należy wybierać te bardziej wytrzymałe o mocnych liściach np. Mikrozorium, Zwartka, Bolbtis, Anubias. Nieustannie żerujące ryby zanieczyszczają wodę próchnicą i zbutwiałymi resztkami roślinnymi, zbiornik trzeba więc wyposażyć w dobry filtr biologiczny. Glonojady lubią silny prąd wody, która musi być także dobrze natleniona. Intensywne oświetlenie zapewni im odpowiedni porost glonów w akwarium.

Współmieszkańców należy dobierać ostrożnie. Glonojady często przyczepiają się do ciała dużych, mocno spłaszczonych ryb takich jak paletki, pielęgnice czy skalary, pozbawiając je śluzu, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Należy unikać ryb podobnych i przebywających w dolnych partiach zbiornika. Najodpowiedniejszym towarzystwem będą kąsaczowate, karpiowate i tym podobne ryby zamieszkujące wyższe partie wody.

Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri - Rozmnażanie

Ryby niechętnie rozmnażają się w domowych akwariach, nie są znane także metody stymulacji tych ryb do tarła. Pomimo tego niekiedy pojawiają się informacje o narybku w dojrzałych zbiornikach i dorosłymi rybami. Glonojady obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do rozrodu używa się specjalnych hormonów. Na miejsce do tarła ryby wybierają sobie duży kamień lub korzeń, nie dbają jednak o czystość miejsca składania jaj. Ikra jest drobna, przezroczysta.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Gyrinocheilus aymonieri
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 150 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 75

 1. Manwe

  Do admina. Złota odmiana nie jest sztucznie barwiona a poprostu usuwany jest gen odpowiedzialny za czarna pigmentację dzięki czemu otrzymujemy złotą odmianę, oczywiście zdążają się podmiany na rynku nieudolnie wykonane zabiegi gdzie gen nie zostaje usunięty a uśpiony.

  Odpowiedz
 2. Marek

  A moje (odmiana złota) właśnie złożyły ikrę.

  Odpowiedz
 3. scp-953

  mam problem od kilku miesięcy zauważam że 2 z pięciu moich glonojadów nie rośnie 🙁 wręcz przeciwnie zmniejszają się co się może dziać ? (akwarium większe niż w wymaganiach bo 200l)

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. scp-953

   pozostała obsada to:
   4 brzanki sumatrzańskie
   2 zbrojniki (albinos i zwykły/ klasyczny, albinos to samica a klasyczny to samiec)
   2 kiryśniki (albinosy, samiec i samiczka)
   3 bocje wspaniałe (chyba 1 samica i dwa samce)

  2. Wiktorek

   jaki litraż ,proszę Pana? Jeśli ok. 100l to nie ma się co dziwic. Ryby po prostu ryby karłowacieją a to normalne w za małych zbiornikach. I JESZCZE 5 GLONOJADOW –
   Proszę Pana to ryby są terytorialne! musi pan oddać 4 ryby

  3. scp-953

   1.jestem dziewczyną.
   2.proszę przeczytać pytanie jeszcze raz ale dokładnie!
   3. wiem że są terytorialne, niestety jak dorosną będę musiała je oddać 🙁
   4.na razie mają dużo kryjówek i się nie atakują (jak dostrzegne pierwszy akt agresji wobec siebie to je porozdzielam i zaczne im szukać nowych domków)

  4. scp-953

   2 kiryśniki albinosy (parka)
   4 brzanki sumatrzańskie
   2 zbrojniki (albinos samiczka, zwykły/niebieski samczyk
   Prosze Pana na samym końcu mojego pytania napisałam że akwarium ma 200l dlatego prosiłam o drugie przeczytanie pytania

  5. Sky[KiedyśMichał]

   Może być im mało miejsca więc nie rosną, większość twoich ryb jest denna.

  6. scp-953

   no może większości przypisane jest denne życie ale to tylko kiryśniki się trzymają tego co im przypisano lecz też lubią na dużych liściach roślinek przesiadywać typu żabienica (reszta albo na roślinkach, szybach lub po prostu pływają ale na dnie są tylko gdy śpią, to nie dla tego że im za ciasno są jeszcze młode kupiłam je chyba około 4 miesiące temu ) (największe z moich rybek mają mniej więcej 10 cm a są nimi kiryśniki wszystkie rybki poza właśnie tymi dwoma pechowymi glonojadami rosną jak na drożdżach)

  7. scp-953

   tylko to jest dziwne że wszystkie moje ryby rosną jak na drożdżach a akurat te dwa glonojady nie

  8. scp-953

   jak na moje oko wszystko jest dobrze (ale mogę się mylić) :
   kiryśniki pływają po dnie, glonojady (oby dwa rodzaje) zajadają się glonami z liści i szyb, brzanki ganiają się nawzajem po całym akwarium

  9. Wiktorek

   Proszę Panią. 150 L to minimalny zbiornik. Dla tych to z 800 się nada

  10. Adam

   potwierdzam syjamskie glonojady straszne terytorialne ryby, przeganiała się nawzajem, a rozdzielone doganiają od kryjówek i pokarmu inner ryby denne

 4. Johnny Bravo

  Jest coś takiego z ryb azjatyckich tylko maks do 10 cm?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Przylga [jakakolwiek], Babka złota, Danio, Badisy, Półdzióbek Karłowaty, Prętniki, niektóre bocje,Bojowniki, Niektóre Brzanki, piskorki itp.

 5. ZakochanyWSyjamczyku

  Witam. Chciałbym Wam opowiedzieć moją przygodę z Tym pięknym gatunkiem. Jestem w nim wręcz zakochany, Syjamczyki są wręcz wspaniałe ( wygląd, zachowanie, wzrost, ogólny wygląd) ale do czasu gdy nie włączy się im terytorializm… masakra to krwiożercze potwory które powoli raz za razem wykańczaja ryby w Akwarium… u mnie pierwsze załatwił samiczke gupika, bocję siatkowaną, kolejne dwa gupiki, a gdy wpierdzielił mi zabezpieczona i pilnowaną ikre to miarka się przebrała. Gdy są młode to było ok lecz powyżej 9 cm zaczynają się kłopoty…

  Odpowiedz
 6. Tomasz

  Właśnie przekonałem się o jego agresji z mojej winy. Posiadalem dwie sztuki w miesięcznym odstępie i większy wykończył mniejszego. Nie mam pojęcia jak sytuacja ma się przy większej ilości ryb ale polecam rozwagę i raczej unikanie tego gatunku

  Odpowiedz
 7. Kuba

  Czy te glonojady mogą być w jednym zbiorniku z gurami ?? Czy będzie to zbyt niebezpieczne dla gurami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Jak akwarium wystarczająco duże to gurami są kawałem cwaniaczków, w dodatku bitewnym, jeśli trzeba. No, chyba że planujesz wpuścić małe guramki do dorosłych glonojadów lub jakieś malutkie gatunki. Ja bym powiedziała gurami rozmiarów od mozaiki w górę.

  2. Jadwiga

   Mam 2 syjamskie i dwa gurami mozaikowe. Raczej sobie nie przeszkadzają. Czasami glonuś się przyczepia do gurami, ale krzywdy im narazie nie zrobił. Syjamek energicznie walczy o pokarm (bynajmniej nie o glony) i tu gurami mogą mieć kłopot. Można z tym poradzić np płatki pływające dla gurami, a tabletki tonące dla glonojadków.

 8. Maciej

  Ciekawa ryba, wspaniale czyści z glonów, ale dość mocno uszkadza roślinność, zwłaszcza delikatniejsze gatunki.

  Odpowiedz
 9. Paweł

  Miałem 1 w akwa 150l. Wcinal glony aż miło. Strasznie gonił mieczyka w pomarańczowej barwie. Pozostałych ryb nie ruszał tj. gupiki, molinezja.

  Odpowiedz