Corydoras aeneus (Gill, 1858)

Kirysek Spiżowy - ryba akwariowa fot.fishtanksandponds.co.uk
 • Rozmiar: 7 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Spiżowe - ryby akwariowe

Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny kiryskowatych.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Występowanie

Gatunek zamieszkuje rzeki, strumienie i jeziora od Trynidadu aż po Argentynę. Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi z farm hodowlanych.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Charakterystyka i usposobienie

Kirysek Spiżowy - płeć, samiec samica

Kirysek – samica, samiec

Osiąga długość 7 cm. Ciało o metalicznym połysku. Brązowe ciało tej ryby pokrywają dwa rzędy płytek kostnych; wyższy ma szarawozielony połysk. Pokrywa skrzelowa i część głowy poniżej poruszających się niezależnie od siebie oczu. Występuje w wielu odmianach barwnych np: kirysek albinos, złoty, złoto-miedziany a nawet czarny. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice są nieco bardziej zaokrąglone i większe. Łagodnie i pokojowo usposobione. Kiryski dodatkowo oddychają przez jelito i często podpływają do tafli wody, aby zaczerpnąć powietrze. Doskonale pasują do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać w stadku min. 6 sztuk.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Odżywianie i karmienie

Kiryskom można podawać drobny pokarm opadający na dno żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub tabletkach.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Akwarium

Kiryski wymagają miękkiego (najlepiej piaszczystego) podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania w poszukiwaniu pokarmu. Dla grupki odpowiednie będzie akwarium o wymiarach 60x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni lub kamieni. W akwarium ogólnym mogą być trzymane z niewielkimi rybami np. tetra, brzanka, pielęgnica. Są wytrzymałymi rybami, które łatwo adaptują się do nowych warunków.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe, często rozmnażają się niespodziewanie w dobrze utrzymanych akwariach towarzyskich. Kiryski najlepiej rozmnaża się w grupach, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce.  Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Następnie robimy dużą podmianę wodą o 5°C zimniejszą od tej ze zbiornika. Czynność ta może być powtarza przez kilka dni.

W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę i w dół, po całej długości zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka pyszczkiem okolic płetwy odbytowej samca i połyka jego mlecz. Następnie wypuszcza jaja na własne płetwy odbytowe i je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Nie uchodzą one za ryby zjadające własną ikrę, ale dorosłe najlepiej odseparować. Wylęg trwa ok 3 dni. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 24 marca 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 139

 1. Lukasyno

  Witam wszystkich serdecznie mam pytanie no może nie jedno a kilka 🙄czy podłoże Jbl Sansibar czarne będzie ok czy 8 szt w 72l będzie ok do tego para gupików (zamówienie z Tajlandii)4 ślimaki military dno mam zamiar zrobić wyspę na około jbl i teraz bardzo ważne pytanie jaki pokarm premium polecacie dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 2. podający akwarysta

  Jestem początkujący. Czy mogę trzymać w 75l akwarium 6kirysków 3 cierniooczki kuhla i kolcobrzucha malutkiego? Proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. TripleStryke

   Kolcobrzuch odpada, będzie podgryzał wszystkie ryby

  2. Podający akwarysta

   Dziękuję za odpowiedź

  3. Przemo

   Mam niestety jednego były dwa ale jeden zdechł ten co żyje ma już 14 lat i wszyscy się dziwią mam molinezje i glonojady

 3. Początkujący akwarysta

  Dzień dobry, na początku chciałbym zaznaczyć że jestem początkujący. Mam akwarium 60l a w nim stadko 6 kirysków spiżowych. Chciałbym coś do nich dokupić ale nie wiem jakie gatunki i w jakich ilościach. Myślałem o otoskach. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Dawrol

   Możesz wpuścić jeszcze 15 neonów innesa i jakąś rybę żerującą przy tafli wody np. prętnik

  2. jan

   kup jakieś rybki stadne np ok 15 neonków gupików czy danio

  3. Początkujący akwarysta

   Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zdecydowałem, że kupię stadko neonów innesa. Czy do takiej ilości ryb można by było dokupić otoski i jeśli tak, to w jakiej ilości? Rybki te bardzo mi się podobają.

  4. Dawrol

   Jest szansa że otoski przegrają rywalizację o pokarm z kiryskami jeżeli i jedne i drugie będziesz karmić tabletkami . Bojownik lub inną ryba guramiowata o której pisałem może być agresywna wobec otosków. Jeżeli kupisz młode otoski (1 cm) mogą nie przetrwać . U mnię w akwarium towarzyskim grupka zmienników plamiastych zabiła zbrojnika niebieskiego 2,5cm więc nigdy nie wiadomo jak to będzie. Możesz spróbować kupić 4 otoski i jak przeżyją 2 tygodnie to dokupić 2 ale nie gwarantuję że przeżyją.

 4. Ciululu

  Co jeśli trzymam kirski w 40l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Ile sztuk, jeśli można spytać???

  2. Romanus

   No to warto pomyśleć o większym zbiorniku. W takim maleństwie niewiele można zrobić. I trudniej o równowagę biologiczną.

 5. Wiktorek

  moja ikra kiryska spizowego albinoska jest w środku biała . nie wiem co to w środku ziaren jest proszę o natychmiastowa odpowiedz

  Odpowiedz
 6. Oliwia

  Mój kirys (przekazany co prawda, razem z akwarium) tego gatunku miał ponad dziesięć centymetrów. Do jedenastu zabrakło mu cztery czy trzy milimetry.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sowa

   Możliwe że to był kirysek szmaragdowy 🙂

 7. Franciszek

  Mam świeżo założone akwarium 54L do którego za kilka dni wpuszczam bojownika, spokojnie mam pewne doświadczenie bo akwarystyką interesuję się ładne kilka lat. Za podłoże mam ciemny żwirek około 2-3 mm, wiem że kiryski preferują piasek, ale może jednak się znajdzie taki gatunek, który będzie się dobrze czuł na takim podłożu. Chciałbym mieć jakieś towarzystwo dla bojownika, ale jednocześnie żeby to on był głównym obiektem w akwarium, więc jakieś ryby przydenne, może są inne fajne oprócz kirysków do 54L? kiedyś jeszcze otoski wpuszczę jak jeszcze trochę postoi akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nieznany

   Oczywiście że są 😉
   Można wpisać w Google ,jakie towarzystwo do bojownika,wiem że brzanki napewno nie bo płetwy bojka będą kuszące dla nich,ogólnie bojowniki są to samotniki

 8. Bartaseek

  Mam stadko 6 szt w 112l. Rybki bardzo towarzyskie, prawie cały czas trzymają się razem lub niedaleko siebie. Ciekawskie, większość czasu „pracują” przekopując dno. Trzymane na piasku kwarcowym 0,8-1,2mm.

  Odpowiedz
 9. Czacho

  Cześć, Mam pytanie do Was doświadczonych akwarystów ile kirysków dać do akwa 72l. Obsadę planuje najpierw ~5 platek docelowo około 13 sztuk. Doradzicie ile kirysków dać do takiego akwarium czy wogóle dać może coś innego z rodzaju „czyścicieli”
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Planujesz 13 platek czy ogółem rybek?

  2. Czacho

   13 Platek ewentualnie do 15 a małe rybki będe oddawał

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   To bym zaproponował 6/7 kirysków, ale wymienił bym spiżowe bo rosną spore i będzie ciasno

  4. Czacho

   To może kolumbijskich z 6 sztuk

  5. Czacho

   A i to pytanie bardziej do wędkarzy którzy zajmują się akwarystyka
   Czy od czasu do czasu można rybą dać kulki proteinowe z własnej bio produkcji dla urozmaicenia diety

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   Kolumbijskie myślę że się nadadzą do towarzystwa platką, w drugim pytaniu nie pomogę bo wędkarzem nie jestem

  7. Czacho

   A może ktoś mi podpowie gdzie najlepiej kupić rybki w Warszawie. Czy diskus jest taki dobry jak opisują go na niektórych stronach. I czy przy robieniu akwa wsadzić roślinki przed zalaniem wodą czy po zalaniu. Czy przy aklimatyzacji akwarium itd. światło, filtr i inne rzeczy muszą chodzić i trzeba je doglądać bo chcę aby akwarium aklimatyzowało się podczas mojego wyjazdu

  8. Sky[Kiedyś Michał]

   Tak Discus gwarantuje jakość ale ceny są dosyć wysokie, jednak wolisz zapłacić 2 zł za rybkę która po 2 tygodniach padnie czy zapłacić 4 i niech żyje kilka lat, roślinki od razu po zalaniu wodą, Filtr musi być a światło nie musi być ale powinno, tylko też nie za dużo tego światła

  9. Czacho

   A jakbym wybrał inne kiryski np. Nakrapiany do 5 cm będą spoko czy tylko niektóre do platek.
   I jak jest z dostępnością kiirysków nakrapianych i platek w różnych odmianach w sklepach

  10. Sky[Kiedyś Michał]

   Nakrapiane też z platkami mogą być, ale nakrapiane są ciężko dostępne i drogie w HURTOWINIACH gdzie neonki po 1zł chodzą taki kirys po około 15zł

 10. Adam :)

  Witam mam pytanie wczoraj kupiłem do mojego akwarium 140l 3kiryski spiżowe wiem że to ryby stadne ale mam też 2pstre i zaczęły pływać razem tylko że od wypuszczenia do akwarium są strasznie póbudzone nie wiem dlaczego zachowują się jak podczas tarła ale to niemożliwe bo są na to chyba za małe (mniejsze od pstrych)
  Pozostali mieszkańcy to 10 neonów czerwonych 1samica gurami która pozostała po charemie 2małe skalary (tymczasowo) 2mieczyki i zbrojnik

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarek

   Moim podejrzeniem jest to że rybki się klimatyzują też tak miałem ale po kilku dniach się uspokoiły a i pamiętaj że skalary zjadają małe rybki i oczywiście jak inne ryby iskre. Inne rybki nie jedzą żyworodnych albo jak wyklują się z iskry ale iskre wszystkie jedzą a i tesame zachowanie miałem u raka ale to skorupiak 🙂

 11. Akwarek

  Witam moje kiryski trzymają się w kupie ale jeden nie czy mu coś dolega?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Trzyma się zasad i nie zbiera się w duże grupy!!!!
   A tak poważnie to zapewne nic, może jest kozłem ofiarnym i grupa się z nim nie trzyma, może po prostu nie lubi trzymać się z nimi w stadzie.
   Są różne powody ale raczej nic mu się nei dzieje

  2. Akwarek

   Dzięki a i on jest największy jakiego mam 5,5cm

 12. Akwarysta

  Witam
  Kupiłem 2 tygodnie temu 2 kiryski czy mogę kupić jeszcze 3 do akwa 200l oprucz tego mam jeszcze węgorka 15 neonów innesa 4 barwniaki i 7 błyszczyków parańskich.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarek

   Jasne masz duże akwarium i jeszcze możesz kupić dużo rybek 🙂

 13. D.K

  Można mieszać gatunki kirysków np trzymać pandy,albinos,pstry i spiżowy po 2 w akwarium 112 litrów

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Można ale jednak będą się czuć lepiej w 6 z jednego gatunku

 14. Stasiu

  Kupiłem 4 kiryski spiżowe i dwa są bez oka, zachowują się normalnie, chciałbym wiedzieć, czy jest szansa na pżeżycie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli miejsce po oku jest wygojone, to powinny żyć normalnie.

 15. Szymon

  Mam problem z 2 kiryskami spizowymi kupiłem je ok 3 tygodnie temu wszystko z nimi ok jedzą i grzebią w piasku były wtedy malutkie podrosły u mnie o ok 1cm teraz mają ok 3cm i jedno mnie martwi mają posklejane płetwy brzuszne i odbytową nie że je złożyły mają sklejone tak że mają jakby taką bule odpowiedzcie o co chodzi na początku myślałem że o podłoże im się coś stało ale mam piasek nie wiem może choroba także czekam na odpowiedź

  Odpowiedz
 16. Szymon

  Czy w moim akwarium 54l może być 6 kirysków spiżowych czy nie będą miały za ciasno narazie w akwarium jest ich 3 pozostała obsada to będą drobniczki ale na razie nie spieszy mi się żeby je zamówić w sklepie w akwarium wcześniej były z tymi 3 kiryskami żyworódki gupiki platki itp ale wiadomo jak to z nimi jest oddałem koledze wszystkie akwarium ma ok 2,5 lat proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Renn

   Śmiało możesz trzymać 7 sztuk

 17. Renio

  Witam, zakładam baniaczek 54l. Myślałem o jakiś odpornych rybkach. Czy obsada będzie ok:
  5x Gupik Pawie Oczko (samce)
  6x Kirys Spiżowy
  Czy to nie za dużo? Jakie zmiany
  musiałbym ewentualnie wprowadzić?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Obsada jest w porządku, spokojnie zmieszczą się w 54L. Przy zakładaniu pamiętaj tylko o dojrzewaniu akwarium 🙂

  2. Renio

   Jeszcze jedno. Czy te rybki wytrzymałyby z 2-3 dni bez jedzenia?

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tak, 2-3 dni wytrzymają.

  4. RAMPER

   Spokojnie wytrzymają bez jedzenia 2-3 dni.

 18. Kuba

  Mam 4 kiryski pstre. Ostatnio chciałem dokupić jeszcze 4 i przez przypadek kupiłem spiżowe. Czy te kiryski mogą się między sobą rozmnażać?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Rozmnażać – nie. Wspólne stadko – też nie. Natomiast żyć razem mogą jak najbardziej. No i szczerze mówiąc to nie nastawiałabym się na rozmnażanie, te ryby są bardzo fochate i w normalnych warunkach w jednym na milion przypadków masz szansę na dobranie się pary regularnie składającej ikrę i pozostałe tysiące, że po prostu będą pływać, jeść i i zdychać. A jedyna krzyżówka u kirysków to ta z albinosami – spiżowe ze spiżowymi albino i srokate ze srokatymi albino (nie do odróżnienia, w sklepie też nie wiedzą, które mają).

  2. Kuba

   Dzięki wielkie. Na razie wszystkie tworzą jedno stadko więc zobaczymy jak będzie w przyszłości. Co do rozmnażania to tak raz do roku tarło jest.

  3. Marta

   A czy czarny z albino ma szansę się rozmnożyć? Bo rozumiem, że to odmiany spiżowego?

  4. Kasia

   Chciałam dodać kilka słów od siebie. Mamy z mężem akwarium 240l i tam różne kiryski, między innymi spiżowe i ostre. Ostre od początku się rozmnażają, głównie od stycznia do kwietnia. Przy każdej podmianie wody składają ikrę. Jeśli ja zauważymy to przenosimy ikrę do mniejszego akwarium w którym trzymamy krewetki. W ciągu 2 lat dochowaliśmy się 9 swoich pstrych maluchów. A jakiś miesiąc temu niespodziewanie pojawiła się znów ikra, tyle, że była mniejsza niż zazwyczaj i było jej też mniej. Część oczywiście wyskubują inne rybki żyjące w akwarium, ale z uratowanej ikry wykluło nam się, jeśli można tak powiedzieć, 7 kirysków. Mają już miesiąc więc możemy stwierdzić, że to chyba krzyżówka pstrych i spiżowych. Są brązowe i mają plamki jak pstre. Zobaczymy jak się będą rozwijać 🙂 Pozdrawiam

 19. Kuba

  Tak, Iza, coś je pożarło. Najprawdopodobniej gupiki 😉

  Odpowiedz
 20. Iza

  Dostałam dwie rybki tego gatunku i okazały się być parką. Nie spodziewałam się jednak młodych, bo każdy mówił, że to nie takie proste itd.., pewnego dnia okazało się, że jednak kilka się wyklulo. Zaczęłam je odpowiednio karmić, ale ich nie odseparowalam, bo nie mam gdzie i na drugi dzień już ich nie widziałam. Czy to możliwego że zostały pożarte? W akwa znajdują się jeszcze tylko gupiki i ślimaki, które przyszły do mnie z roślinami….

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Gupiki już takie są że zjedzą wszystko co im się dy pyszczka zmieści, a czasem nawet się nie mieści a i tak zjedzą.

 21. Klaudia

  Mam stado owych kirysów i są stanowczo większe (12cm)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   To niemożliwe, prawdopodobnie posiadasz inny gatunek kiryska o podobnym umaszczeniu a znacznie większym rozmiarze np.kirysek olbrzymi (Brochis Britskii). Jeszcze inna opcja to mieszańce w/w gatunku z kiryskiem spiżowym sprzedawane pod nieprawidłową nazwą. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją , że ryby w sklepie sprzedawano niewłaściwie przyporządkowane.

 22. Karol

  Czy kiryski można trzymać w zbiornikach otwartych (bez pokrywy)? Jak często zdarza się, że wyskakują z akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lisek

   Wydaje mi się że lepiej żeby była pokrywa, kiryski to dość nieprzewidywalne ryby

 23. Tomek

  Mam problem dostałem ostatnio 3 młode kiryski.
  2 zachowują się normalnie a jeden cały czas pływa przy powierzchni i łyka powietrze chyba nic nie je i jest chudy
  Wiesz od czego może się tak zachowywać błagam o pomoc zależy mi na nim

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. krib

   Czym je karmisz i jak duże są twoje rybki (w cm)?

  2. Tomek

   Karmienie tabletkami mają 2/3cm

 24. Aneta

  Od dluzszego czasu mam tylko jednego kiryska (ok rok, dostalam w spadku), dzis zobaczylam na szybie ikre (mam tylko molinezje, gupiki, dwa otoski i kiryska). Na poczatku pomyslalam ze to otoskow, ale ponoc trudno o ich ikre, ze to predzej kiryska. Tylko czy to mozliwe? Czy pomimo braku partnera kiryska moze puszczac puste jaja?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Iza

   Moja Krystynka też nie miała partnera i robiła mi taka „niespodziankę” po każdej wymianie wody.. ????

  2. Pablo

   Obstawiam, że to była ikra otosków. U mnie wielokrotnie dochodziło do tarła. Otoski przyklejają ikrę do liści roślin i szyb akwarium

 25. liseł

  Czy mógłbym mieć w akwarium 45l dwie ramirezy 6 neonów (czerwonych) i 4 kiryski???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dominik

   Mogą

  2. Krystian

   Na neonki to za mały zbiornik :/

 26. gregory

  mam takie pytanko mam akwarium 200 l a w nim tylko stadko kieryskow w liczbie 28 szt wlasnie mi sie wytarly i czy jezeli wykluje sie narybek te stadko zje go czy sa szanse ze przezyje dodam ze ikry jest ok 1000 szt to moze cos przetrwa

  Odpowiedz
 27. Wiesiek

  Nie wiem jak to jest możliwe ale moje Kiryski (stado) żyły 20 lat, został tylko jeden osobnik który dobija już 30-tki 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Felka

   Eh zazdro.
   Kupiłam kiedyś 3 kiryski, z różnych sklepów a i tak po 3 miesiącach padły. 2x martwica płetw, 1x nie mam pojęcia. Zrób mu ciasto na urodzinki. 🙂

  2. Igor

   Nie ciasto tylko ochotkę, rurecznika, doniczkowca i wodzenia.