Kirysek panda

Kirysek Panda - Corydoras Panda - ryba akwariowa

Kiryski panda - ryby akwariowe

Kirysek panda (Corydoras panda) jest to rybka słodkowodna typowo denna z rzędu sumokształtnych i rodziny kiryskowatych.

Ryba akwariowa Kirysek panda - Corydoras panda Pochodzenie ryb akwariowych

Kiryski panda występują w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie piaszczystym dnem w dorzeczu Ukajali w górnej części basenu Amazonki.

Ryba akwariowa Kirysek panda - Corydoras panda Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Kirysek panda osiąga długość 5cm. Ciemna plama przechodząca przez oko, której ryba zawdzięcza swą nazwę, druga plama u nasady ogona, trzecia – na płetwie grzbietowej. Płeć trudna do rozróżnienia. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, zwłaszcza w okresie tarła. Spokojny i stadny, oddycha dodatkowo przez jelito i musi mieć wolny dostęp do lustra wody. Osobniki młode kiryska pandy mają bardziej kontrastowe ubarwienie. Gatunek delikatniejszy od innych kirysków, wymaga starannego nadzorowania jakości wody. Te małe kiryski dożywają niekiedy 10 lat!

Ryba akwariowa Kirysek panda - Corydoras panda Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują drobny pokarm żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub specjalnych tabletkach opadających na dno.

Ryba akwariowa Kirysek panda - Corydoras panda Akwarium ryb akwariowych

Kiryski wymagają miękkiego podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania (nie zalecany jest np. bazalt). Najlepiej czują się w akwarium z drobno ziarnistym jasnym piaskiem, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Akwarium powinno mieć wymiary co najmniej 45x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki. Kiryski panda należy trzymać w małym stadku. Źle znoszą dłuższy pobyt w wodzie powyżej 25°C (krócej żyją).

Ryba akwariowa Kirysek panda - Corydoras panda Rozmnażanie ryb akwariowych

Kiryski panda, podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Corydoras, najlepiej czują się w stadku. Jeżeli chcemy ryby pobudzić do tarła należy systematycznie wymieniać część wody. Przed planowanym rozmnażaniem najlepiej podawać wyłącznie pokarm żywy. Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras panda
synonim:Panda Cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 25 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:6 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek pandaPoważnie o rybach - Kirysek panda

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 49

 1. Xhyouax

  Czy ta odmiana kiryska oczyszcza akwarium z glonón

  Odpowiedz
 2. Aquabat

  Czy ten gatunek równie energicznie przetrząsa dno jak kirysy spiżowe??

  Odpowiedz
 3. Xhyouax

  Czy te kiryski mogą żyć w akwarium gdzie podłoże jest całe w poniosło maleńkie

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Podłoże jest w czym?? Generalnie miałem 2 kiryski spiżowe od kogoś kto miał na dnie same kamyki, były tam jakieś 3 lata i nadal dały radę, ale jak tylko dałem im plażę to wyprawiały na niej cuda niewidy, następnie pokryłem kawałek dna dywanikiem z wgłębki i znowu radość u mordeczek (lubią na tym dywaniku odpoczywać jak i przetrząsać go w poszukiwaniu żarełka). Śmiem więc twierdzić że, chociaż mały kawałek plaży muszą mieć mimo, że podoba im się rycie w miękkich drobnych roślinkach.

  2. Aquabat

   Poszukałem i chodzi Ci pewnie o ponikło maleńkie. Powinieneś być zadowolony z poziomu przetrzepania takiego podłoża, ale pomyśl może czy nie jesteś w stanie wydzielić chociaż jednego narożniczka żeby im żwirku trochę udostępnić. Wiele ryb lubi się ocierać o żwirek, co strasznie komicznie wygląda (coś jak szybki atak z powietrza otarcie bokiem i powrót, lepiej nie umiem wyjaśnić).

  3. Xhyouax

   Po pierwsze tak.
   A po drugie to czyli jak zostawię trochę miejsca gdzie będzie żwirek to będą się dobrze czuć

  4. Aquabat

   Zostaw im tak pole ze 15cm na 15cm, to takie absolutne minimum mi się wydaje (jak masz większe akwarium to daj więcej), jaki kształt plaży wymodelujesz to już twoja sprawa, jakoś sobie dopasuj do wystroju. mała rada jak chcesz żeby zostawał żwir tam gdzie jest i aż tak nie latał po zbiorniku zrób coś na wzór baseniku i otocz plażę wyższymi kamieniami. żwirek najlepiej jak by był bardzo drobny.

  5. Xhyouax

   Dzięki

 4. Aurelia

  hej mam pytanie, czytałam komentarze i chciałam mieć trzy kiryski panda, ale mam mały problem bo boję się że, będą się rozmnarzać. Proszę pomurzcie, i terz proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedz
 5. Dominika

  witam, posiadam w akwarium taki żwirek jak na video. Czy będzie on bardzo przeszkadzał kiryskom?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Kiryski penetrują podłoże w celu pozyskania pokarmu, jeżeli wyczują pożywienie które utkwiło między kawałkami tak grubego żwiru (grysu) mogą podczas wygrzebywania połamać sobie wąsy (w najgorszym przypadku powyrywać). Dlatego zaleca się dla Kirysków jakieś drobniejsze podłoże.

  2. mysza85

   Hej , ja mam też taki sam żwirek jak na filmie . Mam kiryski panda 4 szt ok roku . Nie zauważyłam ,zeby zbytnio im to przeszkadzało . Są żywe, penetrują dno , żwawo wzbijają sie do lustra wody i od momentu zakupu sporo urosły . Wąsiki mają całe. Może to nie rozsądne , ale przyznam sie ,że pierwsze akwarium założyłam bez zasięgnięcia jakichkolwiek informacji . Po prostu kupiłam całą obsade łącznie z rybkami i już tego samego dnia cieszyłam się na widok mojego akwarium . Rybki do tej pory mają się dobrze , rozmnażają się na potegę , zwłaszcza platki 🙂

 6. kinga

  ja mam 1 kiryska pandę i inne kiryski m.in.kiryska pstrego i kiryska albinosa i razem dobrze się czują

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Kiryski po 1 sztuce z gatunku??? Horror normalnie. Mam nadzieje, że nikt po twoim komentarzu nie wpadnie na ten sam durny pomysł. Ludzie przecież o ryby stadne 4 to grube minimum jakie należy razem trzymać, a najlepiej jak by to było 6 i więcej.
   A co do tekstów typu dobrze się czują to jak wy oceniacie to czy się dobrze czują, bo jedzą i nie zdechł?? Ryba która się dobrze czuje to taka, która wykazuje zachowania jak w naturze, a nie po prostu egzystuje, ciekawy jestem jak ryba stadna ma wykazywać takie zachowania jak jest sama?? Heh ludzie.

 7. Malina

  Czy te rybki nadają się do 45l akwarium z 4 pielęgniczkami żółtymi i glonojadem?
  Proszę o szybką odpowiedź!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ajgor

   Nie, dla glonojada jest za małe takie akwarium a pielęgniczki się pozabijają

  2. benek

   nie!owiele za małe.

 8. Kuba

  @Agata
  Na pewno same się nie rozmnożą, coś na pewno zje ewentualną ikrę lub nawet narybek – kupuj śmiało nawet z 15 sztuk. Tylko pamiętaj że one muszą mieć piasek!
  Nawet wizualnie lepiej jest jak jest tylko jeden gatunek, a nie jakaś mieszanina. Po prostu lepiej to wygląda 😉

  Odpowiedz
 9. Agata

  Mam taki dylemat kiryskowaty… Mam akwarium 112l, chciałabym przynajmniej 6 kirysków, żeby nie czuły się samotne ale boję się samoistnego rozmnażania. W mojej miejscowości nie ma opcji że uda mi się oddać narybek gdziekolwiek, spuszczania w toalecie nie mam zamiaru praktykować a boję się ze za jakiś czas będę mieć rybek za dużo w stosunku do litrażu. Myślicie, że to słuszne obawy? Czy bez mojej interwencji nie ma szans, że się rozmnożą?
  Czy te 6-10 żeby czuły się dobrze musi być dokładnie z tego samego gatunku? czy może mogę mieć z 2-3 pandy, kilka karłowatych i z dwa pstre?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Aby doszło do tarła trzeba wywołać specyficzne warunki, więc tym obfitym rozmnażaniem tak bardzo bym się nie przejmował.
   1) Kiryski Panda – duże podmiany wody, podawanie żywego pokarmu i podniesienie temp. do 29°C,
   2) Kiryski Pstre – duże podmiany wody, podawanie żywego pokarmu i mocne ochłodzenie do 20-22°C.
   Z tym że zauważ, ogólnie Pandzie nie lubią ciepłej wody – źle znoszą dłuższy pobyt w wodzie powyżej 25°C, a wysoka temp. jest tylko okresowa dla wywołania tarła. Najlepiej czują się w zakresie 23-24°C, oraz wymagają wody MIĘKKIEJ – zwróć uwagę jaka temp. średnio utrzymuje się w Twoim akwarium i sprawdź twardość ogólną GH.
   Pstre nie są aż tak wymagające – tolerują wodę miękką i średnio-twardą (a nawet twardą), więc śmiało możesz stworzyć obsadę z 6 szt.
   Natomiast Kirysków Karłowatych czy Pigmejków nie polecam do tak dużego akwarium (112l), nie będziesz miała z nich pociechy, chyba że stworzyłabyś naprawdę dużą ławicę (ok. 20 szt.). A pewnie planujesz do swojego zbiornika jeszcze jakieś inne rybki, żeby te maluchy (~2,5 cm) nie padły ofiarą jakichś większych gatunków.
   Owszem, możesz mieszać np. 3-4 Pandy + 3-4 Pstre, ale wtedy woda: temp. 23-24°C i GH<12°d, przy samych Pstrych nie ma aż tak rygorystycznych wymagań.
   Powodzenia.

 10. UlaUlaśka

  Witam,
  w moim akwarium przeważnie króluje Azja, kryptokoryny, bojowniki, i inne stworzenia..
  Podczas, gdy wy tutaj komentujecie, może zdajecie sobie sprawę, że ta niewielka rybka nie potrzebuje wiele przestrzeni 🙂
  Nie wiem, może to ja tutaj niepotrzebnie wpadłam i dostałam jakiejś wścieklizny, ale u mnie w sklepie zoologicznym facet wyjaśnił, że te kiryski mogą żyć w zwykłej kostce, 25x25x25 🙂
  Niektórzy tutaj dyskutują ,, O BOŻE, CO TRZYMASZ W AKWARIUM O NIE, TEN KIRYSEK SIĘ U CIEBIE MĘCZY, MÓJ BOŻE KOCHANY ODDAJ GO” – męczyć się to on może tylko w kuli, słoiku lub w 5-6 litrowym akwarium.
  Więc może ta społeczność, która ,,wie lepiej i ma tylko i wyłącznie zwracać uwagę” weźmie się za swój zbiornik?
  Ja też mogę tak powiedzieć ,, ja tylko zwracam uwagę” 😉
  Dziękuję i do widzenia

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli już chodzi o nano akwaria (o tak małym litrażu – rzędu 15l), lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o wymiarach 30x25x20cm lub 30x30x17cm (można wykonać na zamówienie) niż kostka 25x25x25cm. Niby niewielka różnica (zauważ że jest to taka sama pojemność), ale przy tak małych akwariach liczy się każdy centymetr. Dzięki temu uzyskamy powierzchni podłoża w 1. przypadku 20% więcej, w 2. przypadku 40% więcej. A że Kiryski to rybki denne będą miały wtedy więcej miejsca do plądrowania.
   Jednak nie bez przyczyny podane powyżej min. dla Kirysków Panda to 40l (a min. dł. 45cm), jest to rybka stadna i najlepiej będzie czuła się w grupie 6-8 sztuk, a dla takiej ilości 15l będzie już za małe, ewentualnie 2 rybki max.
   Sam posiadam nano akwarium, ale wykorzystuję je jako kotnik do odhodowania maluchów, kiedy po 3 m-cach takie rybki osiągają wielkość 1cm, wyławiam je i sprzedaję, nie specjalnie wyobrażam sobie trzymać w tak małym zbiorniku rybki o wielkości 4cm, wg mnie 15l to za mało.
   P.S.
   Uwagi oparte na własnych doświadczeniach.

  2. UlaUlaśka

   Wiem, tylko zwracam uwagę tym, którzy nie mają pojęcia o akwarystyce i krytykują tych chociażby amatorów w miarę znający się nad utrzymaniem zbiornika.

  3. Hebi

   Ale widzisz, głupotą samą w sobie jest pytanie o to sprzedawców z zoologa. Oni nie sprzedają ci akwarystyki tylko kit, aby ci coś wcisnąć i zarobić. I to nie tak, że sprzedawcy są różni – żaden sprzedawca nie powie ci „tego nie można w tym i z tym” tylko każdy wali głupoty jak te że złotym rybkom wystarczy kula a kirysom mała kostka.
   I popieram, dla 1-2 sztuk może tyle wystarczy, ale nie dla całego stada.

  4. UlaUlaśka

   No może i tak, ale powiedzmy, że sprzedawca powiedział o karasiach i zaznaczył możliwość hodowania ich w kuli. Oni robią wszystko dla zarobienia kasy i sprzedawania rybek. Byłam raz w zoologicznym i kobieta z wnuczką kupowała stadko danio pręgowanych. Po kilku dniach znowu wracam do zoologicznego w połowie dość zaciętego dialogu kobiety ze sprzedawcą dotyczącego rybek. Było to dawno, nie pamiętam dokładnie zdań przemawianych między nimi, ale zapamiętałam coś w stylu:
   – Proszę pana, karmiłam te ryby normalnym pokarmem tak jak mi WNUCZKA kazała i zdechły po paru dniach, a wnuczka czytała na opakowaniu, że karmić mam codziennie.
   – To może być spowodowane przekarmieniem ryb. Proszę mi powiedzieć, ile razy dziennie pani karmiła danio?
   – Trzy razy dziennie.
   – W jakiej ilości?
   – Płatków było tyle, ile mi wnuczka kazała wsypywać.
   – Czyli dokładnie?
   – Łyżka stołowa.
   – Ile litrowe akwarium pani posiada?
   – Ok. 20 l podajże.
   – No to pani mnie oskarża o chore ryby, jak pani je przekarmia i ma pani za małe akwarium na te ryby po pierwsze. Temperatura w zbiorniku ile wynosi?
   – Nie mam termometru ani grzałki.
   – A chociaż filtr pani ma?
   – Filtr? Po co mi filtr?
   – Filtr jest potrzebny, aby utrzymać prawidłowe parametry wody. Jeśli pani go nie posiada, niestety rybki miały brudno i nieprawidłową jakość wody, w której żyją. W dodatku nie ma pani doświadczenia w akwarystyce, to co się pani dziwi, że rybki pani zdechły. Było nie kupować zwierząt skoro sama pani wiedziała, że nie miała pani odpowiednich warunków na nich hodowlę.
   Kobieta oburzyłą się i wyszła ze sklepu. Facet poprosił, aby już nie kupowała u niego ryb i wszelakich akcesoriów do zbiorników akwarystycznych. Na tym się skończyło.

 11. Michal

  Moje ulubione rybki. Ok 7 miesięcy temu kupiłem 4 szt. I chyba kupie więcej bo się nie tarły jeszcze. Uwielbiają pływać w prądzie filtra. Godzinami to robią. Polecam trzymać w grupie minimum 6 szt.

  Odpowiedz
 12. Konrad

  Do rozmnożenia kirysków w moim przypadku nie była konieczna wysoka temperatura. Doskonale sobie poradziły w temperaturze 24 st.C. Czują się najlepiej przy piaszczystym dnie i to rzeczywiście jest bardzo istotne przy kiryskach. Przepłukują sobie skrzela piachem podczas poszukiwania pożywienia.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michal

   Ile szt masz? Tzn na początku ile kupiłeś? Tarły się jak to kiryski…

 13. aqua

  Mam dwa osobniki. Na moim żwirku prawie ich nie widać. Czytałem że najlepiej żeby był piasek, trzeba będzie zrobić wymianę 😛

  Odpowiedz
 14. Latimeria

  Dwarf Rasbora Erythromicron
  Rasbora Margaritatus
  Pseudomugil Paskai
  Drobnoustek Beckforda
  Kirysek karłowaty – sierpoplamy
  Krewetki Crystal Red / Red Cherry/ kto woli ważne by miały te same wymogi co rybki.
  …. ciągle te oklepane mieczyki, molinezje, gupiki, glonojady i guarmi … troche ambicji! Fakt nie wszystkie te gatunki które wybrałem są do jednego biotopu ale niektóre da się łączyć miłych poszukiwań.

  Odpowiedz
 15. LUKASZ

  Zjedzą krewetki czy nie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patryk

   Nie.

 16. Shogun03

  Mam 2 kiryski panda. Nie umiem rozpoznać samca i samicy a jest mi to potrzebne bo staram się żeby miały młode,czytałem na internecie kilka wskazówek i zrobiłem tak: Podwyższyłem temp. do 28 czy 29 stopni, Regularnie wieczorem karmie je mrożonymi robakami, Regularnie co tydzień wymieniam wodę w Akwarium. Jedyne co zauważyłem u nich to to że pływają w górnej części Akwarium i podskubują się! Czy to oznaka zamiaru złożenia ikry i jak ikra już będzie czy mam coś z nią zrobić np. przełożyć ją do kotnika razem z obydwoma kiryskami i nie jestem pewien czy to samiec i samica! Z góry dziękuje za odpowiedź 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Rozróżnienie młodych osobników jest praktycznie niemożliwe. W sklepach sprzedawane są zazwyczaj bardzo młode ryby a pandy osiągają dorosłość płciową w okolicach 10 – 12 miesiąca. Dorosła samica, szczególnie w okresie rozrodu jest widocznie większa i grubsza, patrząc z boku i z góry, od smuklejszego samca. Jeżeli myślimy o rozmnażaniu kirysków najlepiej kupić większą grupę. Na jedną samice powinny przypadać 2 samce. Dorosłe ryby stymulujemy do tarła częstym podawaniem żywych pokarmów (np. ochotka) oraz większą podmianą (50%) chłodniejszej o ok. 2 °C, wody. Akwarium musi być zadbane, trzeba pilnować jakości wody i odmulać podłoże. Pomocne są również liczne rośliny lub sztuczne mopy akwarystyczne.

 17. łukasz

  Mam pytanie propozycja ryb do akwarium 120 l. Chce zmienić do tej pory miałem pielęgnice mekka i ramiareza znudziło mi się szukam czegoś kolorowego. Dziękuję z góry

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Szczupieńczyk Karłowaty
   Proporczykowiec z Kap Lopez
   Modrook Słoneczny
   Kirysek Pigmej
   Ampularia (ślimak)
   Mieczyk Hellera
   Molinezja
   Gupik
   Górami Złote
   Glonojad Lamparci
   Danio Czerwone i Niebieskie
   Brzanka Rekinia

  2. Peterz

   Kolejny „spec” 120L Brzanka Rekinia i „Glonojad” Lamparci

 18. Natalka

  Witam mam 2 pytania: Czy kiryski pandy zjedzą pancerzyki krewetek i czy przez miesiąc może się zmienić wygląd akwarium, bo pod żwirkiem mam piasek.

  Odpowiedz
 19. mac

  Skup się na pierwszej focie jeżeli masz wątpliwości w kwestii podłoża 😛

  Odpowiedz
 20. Pablo

  Witam mam 3 pandy, po zakupie parki pielęgniczek ramireza pandy maja niespokojne ruchy I często pływają na powierzchnie jak by łapały powietrze, i bardzo szybko oddychają. Czy ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Thewalldi

   Prawdopodobnie za słabo natleniona woda. Proponuję więcej roślin, więcej światła lub intensywne napowietrzanie.

 21. Ptasior86

  Witam wszystkich. I mam pytanie. W tekście jest napisane że potrzebują drobny piasek a na zdjęciach i filmiku widać że są trzymane na żwirku. To jak to jest?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Żwirek może być ale taki bez ostrych krawędzi. Najlepszy jest jednak piasek, który przesiewają podczas poszukiwania pokarmu.

 22. SamaJa

  kuba – lepiej nie kupuj jednego, tylko małe stadko tak gdzieś 4 – 5 sztuk, będą się lepiej czuły 🙂

  Odpowiedz
 23. kuba

  Mam kilka gatunków kirysków , ale nie wiem czy jak kupie 1 kiryska pande to będzie się dobrze czuł .

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. klaudia

   Ja przez jakiś czas miałam jedna pande bo mnie zafascynowala w sklepie, ale miałam w akwarium kiryska albinosa i spiżowego i dogadywaly się dobrze 🙂 lecz o wiele lepiej było jak były dwa, teraz mam trzy i pięknie razem wyglądają 🙂 planuje jeszcze zakupić dwa dodatkowe 🙂

  2. hab

   Tak będzie się źle czuł

  3. Patryk

   Akwarści namawiają do kupowania jednego gatunku kiryska, ale dużo osób ma kilka rodzajów i żyją razem dobrze.

 24. Zuza

  Miałam kiedyś kiryski panda, były bardzo fajne, żyły mi prawie 6 lat! 🙂 Miałam je w małym stadku 5 sztuk, kupiłam je jak były malutkie 😉

  Odpowiedz