Nannacara anomala (Regan, 1905)

Akarka paskowana - Nannacara anomala fot. aquadico.com/forum
 • Rozmiar: 7.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akarki paskowane - ryby akwariowe

Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Akarka paskowana - Nannacara anomala - Występowanie

Zamieszkują północne rejony Ameryki Południowej, od rzeki Aruka w zachodniej Gujanie po dolny brzeg rzeki Maroni w Surinamie. Spotykane na spokojnych, zalanych terenach trawiastych, w przybrzeżnych partiach wody.

Akarka paskowana - Nannacara anomala - Charakterystyka i usposobienie

Samce osiągają do 7.5 cm długości, samice są wyraźnie mniejsze i dorastają do ok. 4 cm. U samców płetwy grzbietowa i odbytowa są większe i ostrzej zakończone, tułów przyozdobiony szeregiem trójkątnych brązowych plamek. Wraz z wiekiem, w okresie rozrodu u samic pojawia się wzór ciemnej kratki. Ubarwienie samca jest raczej oliwkowo zielone lub niebieskie z metalicznym połyskiem, grzbiet brunatno-zielony. Płetwy w kolorze błękitnym. Samice są mniej ubarwione i dominują u nich barwy szaro-żółte.

Akarki to bardzo atrakcyjne, wytrzymałe i dość tanie ryby akwariowe, polecane początkującym akwarystom. Tak jak u gatunku Apistogramma, samice podczas opieki, prezentują ciekawe ruchy ciała, którymi komunikują się z narybkiem. Trzymając kilka samców, w mniejszych akwariach, słabszy osobnik, aby uniknąć agresji ze strony dominującego samca, może upodabnić się rozmiarem i wyglądem do samicy. Jak tylko dominujący samiec zostanie odłowiony, w ciągu zaledwie kilku tygodni słabszy samiec urośnie i stanie się tym dominującym.

Akarka paskowana - Nannacara anomala - Odżywianie i karmienie

W środowisku naturalnym ich pokarmem są larwy i poczwarki komarów. Akarki paskowane chętniej przyjmują pokarmy żywe (larwy komarów, rureczniki), ale można im także podawać, pokarmy mrożone i suche. Dietę warto urozmaicać pokarmami z dodatkiem spiruliny lub drobno poszatkowanym ogórkiem.

Akarka paskowana - Nannacara anomala - Akwarium

Parę akarek paskowanych można trzymać w min. 54 litrowym akwarium (preferowane jednak większe), gęsto obsadzonym roślinami, z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Dno można ozdobić skałkami czy korzeniami z bagnisk.

Tolerują wodę alkaliczną i średnio-twardą ale lepiej będą czuły się w wodzie kwaśnej i miękkiej od 5 do 8 °dH.

Poza okresem tarła są spokojnymi, nieagresywnymi rybami, które można z powodzeniem trzymać w akwarium towarzyskim z innymi małymi, łagodnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych. W zbyt małym akwarium szczególnie samica będzie agresywna podczas opieki nad potomstwem. W południowoamerykańskim akwarium biotopowym dobrym towarzystwem będą kąsaczowate i zbrojniki.

Akarka paskowana - Nannacara anomala - Rozmnażanie

Bardzo łatwe do rozmnożenia. Do czasu planowanego rozmnożenia, można je trzymać w akwarium ogólnym i częściej karmić żywymi pokarmami. Na czas rozrodu najlepiej przenieść je do oddzielnego min. 60 cm zbiornika. W akwarium tarliskowym powinno być dużo roślin oraz dekoracji drewnianych lub skalnych, pomiędzy którymi samica znajdzie schronienie przed zbyt natarczywym samcem.

Do rozrodu dochodzi na płaskich powierzchniach, kamieniach, korzeniach, rzadziej w grotach skalnych. Po rozmnożeniu role się odwracają i to samiec szuka schronienia przed mniejszą ale agresywną w tym okresie samicą. Hodowca powinien bacznie obserwować sytuacje w akwarium. Zastraszony samiec przeważnie traci kolory i chowa się w kącie.

Dorosła samica składa 150 – 200 ziarenek ikry i z dużym zaangażowaniem ich strzeże. Wylęg następuje po 2- 3 dniach. Po kolejnych 5-7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. W tym momencie samica może zostać odseparowana. Nie jest to jednak konieczne a jeżeli zdecydujemy się na pozostawienie samicy z młodymi będziemy świadkami ciekawej komunikacji między nią a narybkiem.

Narybek może być karmiony mikro nicieniem i larwami solowca. Młode rosną w różnym tempie, jedne po 4 miesiącach mogą osiągać 4 cm długości a inne zaledwie 2 cm. Dosyć szybko przyjmują grindale (Whiteworm) czy rozdrobniony pokarm suchy.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 września 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Nannacara anomala
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 24

 1. magdzia

  Czy dla akwarium 112l, (Ph ok 7, woda średnio twarda, dno piasek 0,2-0,6) możliwa byłaby taka obsada z akarką:
  akarka 1+1
  gupik pawie oczko 2+6
  kiryski spiżowe 6
  glonojady 2
  czy możnaby coś jeszcze pod taflę wody wpuścić? Jeśli tak to co?
  I czy na dnie mogły by być jeszcze otoski lub krewetki czy też już byłoby za dużo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. k

   Z Gupików polecam zrezygnować, tak samo sprawa z glonojadami. Proponowałbym w tym akwarium trzymać:
   -parę akarek
   -6 Kirysków
   -6 pstrążenic
   -6 otosków

 2. Karol109

  Czy taka obsada do akwarium 200l 100x40x50 ma sens 10 hokejówek amazońskich, kirisek 10, 1+1 akara paskowana

  Odpowiedz
 3. :)

  Nie, bojowników się nie trzyma z innymi rybami a tym bardziej bojownikami. One łączą się w pary tylko na czas tarła

  Odpowiedz
 4. Jacek

  Witam, właśnie dojrzewa mi zbiornik 120x50x45h. Podłoże to w 2/3 wyspa z JBL Manado, a w 1/3 drobny żółty piasek. Na wyspie sporo kamieni i roślin. Generalnie akwarium jest przedzielone tą wyspą na 3 części, i można je oglądać z każdej strony, oprócz jednej krótkiej ściany. Z innego zbiornika przeniosę tam krewetki RC, kiryski sterby 6szt, zmienniaki 3-4szt., 2 zbrojniki niebieskie. Planuje dokupić małą ławicę zwinników lub tetr cesarskich, i harem pielęgniczek. Czy ta akara odnalazła by się w takim towarzystwie? Czy w tak urządzonym akwarium możliwe by było trzymanie pary takich akar i haremu 1+2 pielegniczki kakadu?z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 5. Michał

  Mam akwarium 54L i przebywa w nim obecnie 10 neonów innesa i 4 kirysy spiżowe czy muszę zredukować obsadę, żeby dołożyć do nich parkę akar paskowanych. Jeśli tak to jak bardzo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Na tak małej przestrzeni nie zalecamy powiększania obsady. Akary, tak jak inne pielęgnice będą przeganiać inne ryby w okresie rozrodu.

 6. Lucky Luke

  Czy w 125l akwarium dobrym rozwiązaniem będzie para takich akar, ~8 drobnoustków beckforda, ~10 neonków, 6 kirysków i kilka otosków?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Para akar paskowanych – 👍, możesz z powodzeniem trzymać nawet harem 1+2/1+3
   Drobnoustki – jak najbardziej do małych pielęgnicowatych
   Neony – nic dodać, nic ująć 😉, możesz jedynie zwiększyć populację do 12-14 osobników.
   Otoski – możesz trzymać nawet 8 sztuk.
   Nie będę Cię tu zbytnio krytykował, akwa jest OK, ale zdecyduj się co wolisz (drobnoustki czy neony) bo są to gatunki ławicowe, a litraż nie jest jakiś ogromny.
   Lepiej trzymać 16 neonów albo 16 drobnoustków niż 8 neonów i 8 drobnoustków.
   Pozdro.

  2. Lucky Luke

   ok, dziękuje za odpowiedź – muszę w takim razie to jeszcze przemyśleć które rybki wolałbym w akwarium 🙂 z lektury wynikało że drobnoustki pływałyby nieco wyżej niż neony i miałbym rybki w każdej partii akwarium

 7. Kirysek

  Czy mogę trzymać akarki z gupikami pawie oczko 2szt, kiryskami spiżowymi 5szt, zbrojnikiem i neonami czarnymi 6szt w akwarium 54l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Radek

   Trochę za mało miejsca,
   Najlepiej by było gdyby były dwie akary, kirysy i zamiast zbrojnika otoski

 8. Kedar

  Czy będzie skutecznie ograniczała populacje żyworodek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba7777

   U mnie zaraz po wpuszczeniu zaczęły zjadać populację małych inwazyjnych ślimaczków. Może się rzuci na coś równie małego

 9. Michal

  Dzień Dobry, szybkie pytanie dotyczace akary paskowanej. Samica od kilku dni z 8-10 okupuje kokosa. Zmienila kolor, przegania inne ryby, glownie siedzi w kokosie. Ile czasu od zlozenia ikry do wylegu mija, bo zastanawiam sie czy z glodu nie padnie. Jakos ja dokarmiac?? Z gory dzieki za odp.
  M.

  Odpowiedz
 10. Tomi'AA

  Zamierzam wpuścić do dojrzałego (w miare? dawkuje bakterie rozsądnie, woda z lokalnego źródła bez żadnej toksyny czy „syfu” do neutralizacji) 54l akwarium parę Akarki paskowanej oraz sześć (może więcej jeśli cena w sklepie będzie sprawiedliwa) otosków, nie zajdzie problem przerybienia? W akwarium posiadam; filtr kaskadowy fluval c2 + 5 (każdego) wkładów z węglem aktywnym lub żwirkiem amonowym (też fluval), grzałka aquael easyheater (żeby samej ustawić temperature) 75W (na chłodne dni), skimmer powierzchniowy, mały zestaw CO2 dla roślin aby konkurencja z glonami była przy tej względnie sporej ilości ryb i tym samym amoniakiem.

  Odpowiedz
 11. janek

  Siemka mam pytanie: mam akwa 60l z 4 neonami 2 kirysami (będę jeszcze ze 4 kupował) 5 otoskami… jest to akwarium biotopowe ameryka południowa… i chciałbym tam dodać jakieś mniejsze pielęgniczki (ale nie mówcie mi o ramirezach bo ładne ale zbyt wrazliwe) mam na oku: parke barwniaków (wiem inny biotop no ale…) pielegniczki żółte , kakadu, i właśnie akarki paskowane… którą z tych które wymieniłem pielęgnic mi polecacie?? i będzie sie tam kamfortowo czuła

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   żadna. Zbyt małe akwarium

 12. Milek

  Witam, czy te rybki mogą być trzymane ze skalarami?

  Odpowiedz
 13. Paukina

  Moja samica akary złożyła ikrę i nie wiem po czym rozpoznać narybek pomocy

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Feluciaa

   rodzice przeniosą je do dołka po wykluciu a jak zaczną same pływać to dawaj im jeść strzykawką dobrze zmielone. Wtedy zaczną się problemy.

  2. Paulina

   Samica zaginęła a samiec zjadał ikrę więc przeniosłam kamień z ikrą do kotnika

  3. Daniel

   Witaj Paukina,
   I jak w kotniku ile się wykluło rybek?

 14. Lukasz

  Jak zależy komuś na narybku tych ładnych rybek, to nie wpuszczajcie do akwarium zbrojników, ani żadnych neonków i tym podobnych. Zbrojniki wyjadają ikrę nocą, a neonki polują na młode 🙂
  polecam wszystkim te piękne rybki 🙂

  Odpowiedz