Naskalnik kędzierzawy – ozdobny

Julidochromis ornatus (Boulenger, 1898)

Naskalniki kedzierzawe, ozdobne - ryby akwariowe

Naskalnik kędzierzawy, Naskalnik ozdobny (Julidochromis ornatus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, zamieszkująca szczeliny skalne.

Ryba akwariowa Naskalnik kędzierzawy – ozdobny - Julidochromis ornatus Pochodzenie ryb akwariowych

Endemiczny gatunek, występuje jedynie w jeziorze Tanganika w Afryce. W większości spotykany w północnej części jeziora, za wyjątkiem jednej odmiany z południa. Zamieszkuje skaliste obszary wzdłuż wybrzeża.

Ryba akwariowa Naskalnik kędzierzawy – ozdobny - Julidochromis ornatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe osobniki osiągają do 8 cm długości. Kształt ciała wydłużony, walcowaty z wysoką płetwą grzbietową oraz grubymi, miękkimi wargami. Podstawowe ubarwienie złoto-żółte, w przypadku rasy południowej – złoto-zielonkawe. Znana jest też forma albino. Wzdłuż tułowia biegną trzy ciemno-brunatne pasy. Płetwy brzuszne obrzeżone na niebiesko. Płeć trudna do rozróżnienia. Wraz z wiekiem u samca pojawia się garb tłuszczowy, a jego brodawka płciowa jest wydłużona i ostrzej zakończona. Dorosłe samice są zazwyczaj odrobinę większe.

Gatunek terytorialny i dość agresywny, szczególnie w okresie rozrodu. Nie zmieniają raz obranego rewiru a także wyboru partnerki. Dobierają się w pary i tworzą wielopokoleniowe społeczności. Dominujący samiec wyróżnia się ciemniejszą barwą. Najwięcej czasu spędzają blisko dna lub między szczelinami. Mają specyficzny styl pływania, skierowane brzuchem do powierzchni skalnej, czasem zastygają sprawiając wrażenie przyklejonych, nierzadko do góry brzuchem.

Ryba akwariowa Naskalnik kędzierzawy – ozdobny - Julidochromis ornatus Odżywianie ryb akwariowych

Głównym składnikiem w ich diecie powinny być żywe lub mrożone pokarmy, rzadziej można podawać pokarmy suche oraz roślinne np. płatki ze spiruliną czy szatkowany szpinak.

Ryba akwariowa Naskalnik kędzierzawy – ozdobny - Julidochromis ornatus Akwarium ryb akwariowych

Dla pary naskalników ozdobnych zalecane jest ok. 70 litrowe akwarium, z miękkim, piaszczystym podłożem, wyposażone w dekoracje skalne, tak ułożone aby było jak najwięcej szczelin i zakamarków. Kryjówek musi starczyć dla każdego osobnika. W przeciwnym wypadku będzie dochodzić między nimi do częstych walk. Wystrój zbiornika powinien być dobrze przemyślany ponieważ ryby te źle znoszą jego zmiany. Wymagają dobrej jakości wody, niezbędne cotygodniowe podmiany (ok. 25%) i wydajna filtracja.

W większych akwariach z powodzeniem mogą być trzymane z małymi lub średnimi pielęgnicami z jeziora Tanganiki, które zamieszkują inne strefy zbiornika np. muszlowce (wielopręgi) czy ryby z rodzaju Cyprichromis. Unikać natomiast należy łączenia z innymi naskalnikami (terytorializm, krzyżowanie gatunków) oraz, jeżeli planujemy odchować potomstwo ze zbrojnikami.

Ryba akwariowa Naskalnik kędzierzawy – ozdobny - Julidochromis ornatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie łatwe ale wymaga cierpliwości. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych ryb i wspólne ich odchowanie do czasu aż w sposób naturalny wyklaruje się para. Trwa to zwykle ponad rok czasu. Po dobraniu się pary resztę ryb należy odłowić. Zakup dorosłej pary przeważnie skazany jest na niepowodzenie i często samiec zabija samicę. Akwarium tarliskowe powinno mieć co najmniej 75 cm długości. Woda w zakresie 8.2 – 9.0 pH i temperaturze 26 – 27 C.

Naskalniki kędzierzawe wycierają się w ukryciu, między zakamarkami skalnymi. Dorosła samica jest w stanie złożyć do 100 jajeczek, przeważnie jednak mniej. Ikra składana jest na ścianach lub sklepieniu jaskini. Ikrą opiekuje się samica. Samiec patroluje rewir i strzeże terytorium. Ciężko wychwycić moment rozrodu. O rozmnożeniu najczęściej dowiadujemy się dopiero wtedy jak młode zaczynają wypływać z kryjówki. Opiekę nad ikrą sprawuje samica.

Wylęg następuje po 2 -3 dniach. Narybek zaczynamy karmić jak tylko zauważymy, że nie ma już woreczków żółtkowych. Larwy są na tyle duże aby od razu przyjmować larwy solowca lub nicienie mikro.

Rodzice dosyć długo opiekują się potomstwem i mogą pozostać z małymi do momentu osiągnięcia przez nie ok. 2.5 cm wielkości.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Naskalnik kędzierzawy – ozdobny

Galeria Ryba akwariowa - Naskalnik kędzierzawy – ozdobny

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Julidochromis ornatus
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 70 l
    • min-długość: 75 cm
  • Cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.