Pseudotropheus sp. 'acei' (Regan, 1922)

Pyszczak acei "Msuli" - ryba akwariowa fot. cichlidsroombg.wordpress.com
  • Rozmiar: 10 - 15 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 7.6 - 8.8 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Malawi

Pyszczaki acei – złotopłetwe - ryby akwariowe

Pyszczak acei, złotopłetwy (Pseudotropheus acei) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, zamieszkująca litoral skalny jeziora Malawi.

Pyszczak acei – złotopłetwy - Pseudotropheus sp. 'acei' - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje wyłącznie w jeziorze Malawi. Znajdywany w zachodniej części jeziora, w okolicy Nhata Bay, Senga Bay, Nigara, Ruarwe, Bandawe, Karonga i w rzece Rukuru. Zamieszkuje skaliste, piaszczyste strefy.

Pyszczak acei – złotopłetwy - Pseudotropheus sp. 'acei' - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają od 10 do 15 cm długości. Występują w kilku odmianach barwnych. Najbardziej znana (Yellow tail acei), pochodząca z rejonów Nkhata Bay i Bandawe, charakteryzuje się błękitno-fioletowym, lekko błyszczącym ubarwieniem i płetwami piersiowymi, grzbietową, ogonową w kolorze żółtym. Może dorastać do 15 cm. Odmiana z okolic Ngara i Karonga (White tail acei) cechuje się ciemnoszarym lub purpurowym przechodzącym w czerń ubarwieniem z opalizującymi łuskami. Płetwy obrzeżone na biało. Mniejsza, dorasta do ok. 10 cm. Ryby z obszarów Ruarwe, Senga Bay i rzeki Rukuru mają nieco intensywniejsze kolory od odmiany Yellow tail.

Płeć trudna do odróżnienia. Samiec rośnie nieco większy i w okresie tarła przybiera jaskrawszych barw. Zarówno u samca i samicy występują imitacje jaj na płetwie odbytowej, jednak u samca są przeważnie liczniejsze i wyraźniejsze. Ryby najłatwiej rozróżnić po obserwacji zachowań. Tak jak u innych przedstawicieli grupy mbuna, samiec jest bardziej terytorialny i często goni za samicami oraz innymi gatunkami w akwarium.

Pyszczaki acei są dosyć łagodne, tolerują zarówno swój jak i inne gatunki. Samce rewiry obejmują tylko w czasie tarła. Chętnie pływają w toni wodnej, co rzadko się zdarza u mbuna, są przy tym dość szybkie i zwrotne. W naturze w bliskości skał pływają przeważnie w grupach 3-10 osobników. W pobliżu dużych, porośniętych glonami, konarów drzew spotyka się grupy 30-50 ryb. W akwarium zaleca się trzymanie 6 sztuk lub więcej. W większej grupie ładniej wyglądają i zachowują bardziej naturalnie.

Pyszczak acei – złotopłetwy - Pseudotropheus sp. 'acei' - Odżywianie i karmienie

W siedliskach naturalnym pokarmem pyszczaków acei są drobne bezkręgowce, glony (tzw. Peryfiton). W akwarium ich karmienie nie sprawia kłopotów, chętnie przyjmują dobrej jakości suche pokarmy. Większość diety stanowić powinny pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny, siekany szpinak, groszek, marchewka, sałata itp., regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi lub żywymi np. solowcem, dafnią, wodzieniem. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać serc wołowych i innego czerwonego mięsa. Niewłaściwe odżywianie często jest przyczyną choroby zwanej Bloat.

Pyszczak acei – złotopłetwy - Pseudotropheus sp. 'acei' - Akwarium

Dla grupy tych ryb zaleca się przynajmniej 150 cm długości akwarium, z wysoko ustawioną dekoracją skalną, piaszczystym podłożem i pozostawioną rozległą przestrzenią do pływania. W zbiorniku możemy umieścić również duży korzeń, który odzwierciedli nieco lepiej naturalne warunki panujące w ich siedliskach. Woda powinna być czysta i dobrze natleniona, raczej twarda o temperaturze 26-28 C, z przedziału 7.5-8.8 pH. Wymagane są regularne znaczne, cotygodniowe podmiany wody.

Nie jest wskazane trzymanie razem z dużymi gatunkami z grupy mbuna oraz innymi agresywnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie rodzaj Aulonocara, Copadichromis oraz spokojne pielęgnice z jeziora Malawi. Poradzi sobie również ze średnio-agresywnym Pyszczakiem żółtym.

Pyszczak acei – złotopłetwy - Pseudotropheus sp. 'acei' - Rozmnażanie

Rozmnażanie zalecane w parach lub haremach składających się z samca i 2-3 samic, w osobnym akwarium tarliskowym. Zbiornik powinien mieć co najmniej 120 cm długości. Wymagane płaskie, gładkie kamienie i obszary z wolną przestrzenią, gdzie najczęściej składają ikrę. Optymalne parametry wody to 8.2-8.5 pH i temperatura 26-27 C. Przed planowanym tarłem ryby należy karmić wysokiej jakości pokarmem, głownie roślinnym.

Samiec przygotowuje, oczyszcza wybrane miejsce i następnie w gonitwach, zachęca samice swoim pięknym wybarwieniem oraz naprężonymi płetwami. Jest przy tym dość napastliwy i zawzięty. Uległa samica podpływa do miejsca rozrodu i składa od 30 do 80 jaj. Następnie zbiera ją do pyszczka. Nabiera się również na imitacje jaj z płetwy odbytowej samca, wtedy uwalniany jest przez niego mlecz i dochodzi do zapłodnienia.

Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 3-4 tygodnie. W tym czasie nie będzie przyjmowała pokarmów a jej pysk jest wyraźnie nabrzmiały. Należy wtedy bardzo uważać i zapewnić jej spokój. Przestraszona, zestresowana może wypluć jaja lub larwy a nawet je zjeść. Bywa, że po ok. 2 tygodniach, doświadczeni hodowcy sztucznie wybierają narybek z pyska samicy i odchowują w oddzielnym zbiorniku, dzięki czemu uzyskują więcej młodych.

Narybek acei jest dość duży i może od razu przyjmować nicienie mikro, larwy solowca oraz rozdrobniony pokarm suchy.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Pseudotropheus sp. 'acei'
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 150 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 11

  1. rrrrrrrrrrrrrrw

    Pytanie do znawców, co sądzicie o hodowaniu ich z pielęgnicami papuzimi?

    Odpowiedzi: 10
    Odpowiedz
    1. Michał

      Bardzo słaby pomysł. Ogólnie łączenie pielęgnic z Malawi z rybami z innych miejsc nie jest dobrym pomysłem. Po drugie pielegnice papuzie to zły pomysł sam w sobie. Są to ryby bardzo zdeformowane, zdegenerowane koszmarnymi pomysłami hodowców. Są tysiące pięknych, naturalnych ryb.

    2. Michał

      Do Malawi większość ryb z poza nie da sobie rady :/ ja w Malawi miałem pielęgnice z Ameryki[Ramirezki i Kakadu] i dawały rade a Papuzie to ryby sztucznie wyhodowane więc nie polecam ale z mojego doświadczenia do Malawi[Czyli Acei] małe pielęgniczki z Ameryki dają rade więc je mogę polecić

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Michał, dwie papuzki zakupiłem razem z działającym akwarium. Wiem, że są sztucznie wyhodowane, i pewnie sam bym ich nie kupił, no ale skoro już są, to przecież ich nie zabije 😛 A tak ogólnie to są bardzo fajne, towarzyskie, pięknie i wieeelkie. Nie są agresywne, jedynie w czasie tarła odganiają inne ryby ze swojego miejsca. A skoro miałeś Acei z pielęgniczkami i dawały radę, to z grzecznymi pielęgnicami myślisz, że będzie gorzej?

    4. Michał

      rrrrrrrrrrrrrrw jeśli tak to je zachowaj Acei raczej z Papuzimi nie dadzą rady są sztucznie wyhodowane więc w Malawi sobie nie poradzą jak pisałem mniejsze pielęgniczki z Ameryki jak Ramirezki czy Kakadu mogą być i np:Ławica Neonów aby utrzymać Biotop Ameryki TYLKO NIE SIMULANSY jeśli chodzi o neony, dno może zajmować drewniak ewentualnie otosek stadko z 5/6 sztuk, Gupiki też i masz już ładną kolorową obsadę 🙂

    5. Michał

      rrrrrrrrrrrrrrrw z sztucznie wyhodowanymi jest ten problem że są mało odporne dlatego nie polecam ale jeśli chcesz to możesz spróbować moim zdaniem łączenie Papuzich i Malawi czy Tanganiki to zły pomysł

    6. rrrrrrrrrrrrrrw

      No nic, może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat i dopiero podejmę decyzję. Ramirezek i Kakadu nie chcę, mam średnio twardą wodę i będą się tylko męczyć. Ogólnie nie chcę już drobnicy, neonki też wolą miękką wodę ale myślę, że zanim zaczęłyby się tym „przejmować” to zostałyby zeżarte przez papuzki. Pisałem, że są łagodne ale dla „obiadu” robią wyjątek hahahah 🙂 Na dnie mam kiryski i ogromnego zbrojnika gibicepsa więc wystarczy. Drewniaka miałem jeszcze miesiąc temu, również zakupiony z akwarium ale padł ze starości (ok. 8lat). Z resztą to bez sensu rybka bo widać ją raz na miesiąc i to jak zgaśnie światło… Otoski podobnie jak ramirezki – woda extra miękka i czysta więc odpada. A gupiki zostawmy początkującym : )

    7. rrrrrrrrrrrrrrw

      A jeszcze jak się pojawi narybek np gupika to się woda „zagotuje”. Papuzki pływają majestatycznie i są zwrotne jak Titanic ale jak tylko pojawiał się narybek, to zwrotnością i szybkością zawstydzały myśliwce F-35 : )

    8. Michał

      rrrrrrrrrrrrrrw czyli raczej ryby większe? a jaki litraż i parametry wody

    9. rrrrrrrrrrrrrrw

      300L, temp 26, ok. 16dgh, ok. 7 ph

    10. Michał

      Harem Prętnika Karłowatego
      Ławica Hokejówek Amazońskich
      Grupka Kirysków Julii
      Molinezja Ostrousta
      Otoski[jestem świadomy że są małe ale coś do sprzątania się przyda]
      Żałobniczki

      Albo w ogóle polecieć w abstrakcje
      i Brać Same OGROMNE ryby jak Duch Amazoński czy właśnie pielęgnice Papuzie całkiem fajnie by to wyglądało jeśli ale Kirysy mogły by źle skończyć