Paletki – Dyskowce - ryby akwariowe
Paletka (Symphysodon aequifasciatus) – słodkowodna, wymagająca i chętnie hodowana ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Występowanie
Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje najrozmaitsze wody w dorzeczu Amazonki, głownie Brazylii, Kolumbii i Peru. Paletki można spotkać w spokojnych strefach rzek oraz zalanych terenach leśnych. Żyją w stadach, chowając się między konarami drzew i kamieniami.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Charakterystyka i usposobienie
W akwariach Paletka osiąga długość do 20 cm. Charakteryzuje się okrągłym, silnie spłaszczonym ciałem. Ubarwienie brązowo oliwkowe z licznymi poprzecznymi pasami w poprzek tułowia, których intensywność zależy od samopoczucia. Występuje w licznych podgatunkach i odmianach hodowlanych, różniących się ubarwieniem i deseniem na ciele. Podział na dwa odrębne gatunki (Paletka, Dyskowiec) Symphysodon jest kwestią sporną. Różnice są niewielkie i dotyczą przede wszystkim deseniu na ciele oraz liczby łusek i promieni płetwy grzbietowej. Ryby dostępne w sklepach akwarystycznych przeważnie są mieszańcami paletki z dyskowcem. Płeć ryb można rozpoznać tylko w okresie tarła, po kształcie brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Ryby stadne, pływające w grupach, do akwarium zalecane min 5 sztuk. W mniejszej ilości, jedna dominująca ryba może tyranizować pozostałe. Dorosłe osobniki dobierają się w pary. Są rybami spokojnymi, zazwyczaj zostawiają w spokoju ryby zbyt duże do zjedzenia.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Odżywianie i karmienie
W naturze paletki jedzą bardzo zróżnicowane pokarmy. Podstawą ich diety jest detrytus (szczątki roślin, zwierząt), który stanowi niekiedy 50% zjadanych pokarmów. Pozostała część to bezkręgowce wodne, lądowe, glony oraz wpadające do wody liście i owoce. W warunkach akwariowych zaleca się urozmaiconą dietę z dobrej jakości specjalnych pokarmów suchych, żywych i mrożonych (np. krewetki, wodzień, ochotka, kryl), roślinnych ze spiruliną oraz warzyw (np. groszek, szpinak, sałata).
Wśród hodowców dość popularne są samodzielnie przygotowane pokarmy na bazie mięs tj. serc wołowych, końskich czy drobiowych. Jest to jednak sprawa dyskusyjna. Opracowania naukowe wykazują, że podawanie rybom mięsa zwierząt stałocieplnych prowadzi do degeneracji wątroby. Ryby z natury nie są przystosowane do trawienia takiego pokarmu.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Akwarium
Paletki muszą mieć przestronne, możliwie wysokie akwarium, o wymiarach co najmniej 120x40x50cm i gęsto obsadzone roślinami. Są rybami bardzo nieśmiałymi, niezbędne jest zapewnienie dużej ilości kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, konarów między którymi ryby lubią przebywać w środowisku naturalnym. Wymagają wody najwyższej jakości, miękkiej i kwaśnej o pH 6.0-6.5. Ph musi być kontrolowane i stałe. Stężenie azotanów nie powinno przekraczać 20mg/l. Wskazane jest filtrowanie wody przez torf. Woda musi być podmieniana co najmniej raz w tygodniu w ilości 20% – 30%. Młode dyskowce wymagają częstszych podmian, minimum 30% co drugi dzień, najlepiej jednak dokonywać podmian codziennie.
Należy uważać z doborem współmieszkańców dla Paletek. Ryby nie tolerują większości bakterii, które pozostałe ryby jak np. Gurami mogą wytworzyć. Większe ryby np. Skalary, Zbrojniki mogą wyrządzić im krzywdę, mniejsze ryby np. Neonki, Tetry, Brzanki mogą zostać natomiast potraktowane jako pokarm. Dobrym towarzystwem będą spokojne Kiryski.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Rozmnażanie
Paletki rozmnażają się stosunkowo chętnie w domowych akwariach. Czynnikiem decydującym o powodzeniu jest zapewnienie im wody o doskonałej jakości. Woda powinna być bardzo miękka (3-4°N) i kwaśna (pH 6) o temperaturze 29-30°C.
Kiedy ryby dobiorą się w pary zaczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca do złożenia ikry np. płaski kamień, duży liść, doniczka, szyba akwarium. Przed tarłem para skrupulatnie oczyszcza takie miejsce. Podczas tarła samica składa jajeczka na wybranym wcześniej miejscu a samiec płynąc za nią zapładnia je. Proces ten jest powtarzany kilku krotnie i zostaje złożonych ok 150-200 sztuk ziarenek ikry. Po tarle para strzeże i opiekuje się ikrą – pływa nad nią i wachluje płetwami, zapewniając dopływ świeżej, dobrze natlenionej wody. Rodzice nigdy nie powinni być oddzielani od ikry i narybku.
Wylęg następuje po ok 2-3 dniach. Para pomaga larwom wydostać się z osłonek. Może je również przenieść w inne miejsce np. do wcześniej przygotowanego w podłożu dołka. Kiedy młode paletki zaczynają pływać przebywają w najbliższym otoczeniu rodziców, odżywiając się specjalną śluzowatą wydzieliną występującą na skórze dorosłych ryb. Narybek karmiony jest w ten sposób przez ok. miesiąc. Po tym czasie można zacząć dokarmianie planktonowym pyłem np. wysuszone zarodniki pierwotniaków. Konieczne są codzienne 20% podmiany wody. Kiedy młode osiągną ok. 2 cm długości najlepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika i rozpocząć karmienie drobnym mrożonym pokarmem.
Ostatnio zmodyfikowano: 1 września 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
w moim 200l 2 dorosłe pary pięknej odmiany RED TURKUS pięknie się prezentują w gęsto obrośniętym krajobrazie
Cześć, jakie skałki są na tych dwóch zdjęciach z akawarium ?
z kamienia(chyba)
Witam! Co mogłoby być w akwarium 605l? Mam 2 dyskowce, 5 skalarów, 4 płaskoboki, zbrojniki, kirysy i mniejsze ryby które mogą pójść na sprzedaż w razie zmiany akwarium. Nie wiem tylko jak rozwiązać problem zjadanie przez płaskoboki roślin, bo swoje akwarium wyczyściły tylko mech jawajski zostawiły, a paletki i skalary lubią rośliność.
Paletki nie trzyma się 2 sztuk tylko 4 albo więcej więc lepiej dokup paletki
60l w tym to można hodować z 10 paletek, panie kto ci tak doradza,
witam, jakie mniejsze łagodne ryby ławicowe polecacie do 5-6 paletek?
Neony czerwone. Można je trymać w ciepłej wodzie. Paletki najlepiej hodować w wodzie ok 30 stopni nie są narażone na infekcje i najlepiej z dodatkiem substancji humusowych np. z azoo.
Dyski potrzebują pokarm, ale niekoniecznie żywy
witam chciałem się zapytać czy paletki rzeczywiście rosną takie duże tu informacje przeważnie są powielane wszędzie na portalach o tych rybach rzadko ktokolwiek ma paletkę 17 a standard to 15 do 16 i czy rzeczywiście potrzebują tak dużych zbiornikow
Na pytanie jakie rosną nie jestem w stanie odpowiedzieć bo ich nie mam u siebie w zbiorniku.Ale akwarium do nich musi być dużę bo są to ryby wymagające no i po prostu z mojego doświadczenia wynika że akwarium lepiej mieć większe niż mniejsze( np jeśli masz akwa 60l to lepiej mieć w nim 8 neonów niż 20)
Witam, mam kilka pytań odnośnie paletek, gdyż rozważam ich zakup. Po pierwsze czy skalary będą dla nich utrapieniem(widziałem, że w opisie gatunkowych piszą, że będą, ale pytam tylko o waszą opinię), po drugie czy gatunki takie jak neon czerwony będą zjadane czy mogę być spokojny a po trzecie czy robinie im co miesiąc profilaktycznych odrobaczań jest wskazane, czy może je zabić?
PS. Moje akwarium ma 720 litrów(200x60x60)
Mam akwarium 300l, wysolie na 84cm. Czy 6 paletek moge tam wsadzic?
Jaka dodatkowa obsada?
Mozesz ale niekoniecznie na zawsze
Czy do akwarium 260l o wymiarach 120x40x63 mogę mieć 7 paletek i 10 neonów czerwonych i 10 neonów innesa
Może 6, żeby mieli lepszą swobode, a z neonkami to moze być po 15 z obu rodzajów.
Nie z neonami inessa. Wymagają chłodniejszej wody. Czerwone spokojnie można hodować.
Witam, mam pytanie. 2 tygodnie temu zainwestowałem w 3 paletki. Już po raz drugi mam z nimi do czynienia i nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją. Czy to normalne że dwie paletki trzymają się razem, a jedna cały czas trzyma się w rogu akwarium za roślinami?
Jedna bez pary dlatego siedzi sama
Witam posiadam od ok 2 miesięcy 6 paletek(2xblue diamond 2x red melon i 2 xleopard) od około 2 tyg jedna Blue diamond siedzi schowana co się pokaże reszta ja atakuje 😟jaka może być przyczyną?
Witam, mam pytanie. Czy dyskowce mogą być trzymane z pielęgnicami kakadu? I ile mogę mieć dyskowców w 300l baniaku 120x50x40? Czy mogę je trzymać z zbrojnikiem czerwonym który jest spokojny
Moge trzymać je 160l ? Jeśli tak to ile ?
nie, no chyba że to akwa przejściowe, gdy są małe, ale w 240l już powinny się zmieścić przynajmniej 3
Generalanie najważniejsza jest wysokość akwarium przy trzymaniu dyskowców. Jeśli masz nietypowe 160l i ma 50 cm a nie 40 cm to teorytcznie wejda 2 szt. Zaś druga strona medalu jest taka, że dyski lepiej trzymac te 4-5 szt minimum a to juz takie 200l w góre bym proponował.