Paletka – Dyskowiec

Symphysodon aequifasciatus

Paletki – Dyskowce - ryby akwariowe

Paletka (Symphysodon aequifasciatus) – słodkowodna, wymagająca i chętnie hodowana ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje najrozmaitsze wody w dorzeczu Amazonki, głownie Brazylii, Kolumbii i Peru. Paletki można spotkać w spokojnych strefach rzek oraz zalanych terenach leśnych. Żyją w stadach, chowając się między konarami drzew i kamieniami.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwariach Paletka osiąga długość do 20 cm. Charakteryzuje się okrągłym, silnie spłaszczonym ciałem. Ubarwienie brązowo oliwkowe z licznymi poprzecznymi pasami w poprzek tułowia, których intensywność zależy od samopoczucia. Występuje w licznych podgatunkach i odmianach hodowlanych, różniących się ubarwieniem i deseniem na ciele. Podział na dwa odrębne gatunki (Paletka, Dyskowiec) Symphysodon jest kwestią sporną. Różnice są niewielkie i dotyczą przede wszystkim deseniu na ciele oraz liczby łusek i promieni płetwy grzbietowej. Ryby dostępne w sklepach akwarystycznych przeważnie są mieszańcami paletki z dyskowcem. Płeć ryb można rozpoznać tylko w okresie tarła, po kształcie brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Ryby stadne, pływające w grupach, do akwarium zalecane min 5 sztuk. W mniejszej ilości, jedna dominująca ryba może tyranizować pozostałe. Dorosłe osobniki dobierają się w pary. Są rybami spokojnymi, zazwyczaj zostawiają w spokoju ryby zbyt duże do zjedzenia.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus Odżywianie ryb akwariowych

W naturze paletki jedzą bardzo zróżnicowane pokarmy. Podstawą ich diety jest detrytus (szczątki roślin, zwierząt), który stanowi niekiedy 50% zjadanych pokarmów. Pozostała część to bezkręgowce wodne, lądowe, glony oraz wpadające do wody liście i owoce. W warunkach akwariowych zaleca się urozmaiconą dietę z dobrej jakości specjalnych pokarmów suchych, żywych i mrożonych (np. krewetki, wodzień, ochotka, kryl), roślinnych ze spiruliną oraz warzyw (np. groszek, szpinak, sałata).

Wśród hodowców dość popularne są samodzielnie przygotowane pokarmy na bazie mięs tj. serc wołowych, końskich czy drobiowych. Jest to jednak sprawa dyskusyjna. Opracowania naukowe wykazują, że podawanie rybom mięsa zwierząt stałocieplnych prowadzi do degeneracji wątroby. Ryby z natury nie są przystosowane do trawienia takiego pokarmu.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus Akwarium ryb akwariowych

Paletki muszą mieć przestronne, możliwie wysokie akwarium, o wymiarach co najmniej 120x40x50cm i gęsto obsadzone roślinami. Są rybami bardzo nieśmiałymi, niezbędne jest zapewnienie dużej ilości kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, konarów między którymi ryby lubią przebywać w środowisku naturalnym.  Wymagają wody najwyższej jakości, miękkiej i kwaśnej o pH 6.0-6.5. Ph musi być kontrolowane i stałe. Stężenie azotanów nie powinno przekraczać 20mg/l. Wskazane jest filtrowanie wody przez torf. Woda musi być podmieniana co najmniej raz w tygodniu w ilości 20% – 30%. Młode dyskowce wymagają częstszych podmian, minimum 30% co drugi dzień, najlepiej jednak dokonywać podmian codziennie.

Należy uważać z doborem współmieszkańców dla Paletek. Ryby nie tolerują większości bakterii, które pozostałe ryby jak np. Gurami mogą wytworzyć. Większe ryby np. Skalary, Zbrojniki mogą wyrządzić im krzywdę, mniejsze ryby np. Neonki, Tetry, Brzanki mogą zostać natomiast potraktowane jako pokarm. Dobrym towarzystwem będą spokojne Kiryski.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Paletki rozmnażają się stosunkowo chętnie w domowych akwariach. Czynnikiem decydującym o powodzeniu  jest zapewnienie im wody o doskonałej jakości. Woda powinna być bardzo miękka (3-4°N) i kwaśna (pH 6) o temperaturze 29-30°C.

Kiedy ryby dobiorą się w pary zaczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca do złożenia ikry np. płaski kamień, duży liść, doniczka, szyba akwarium. Przed tarłem para skrupulatnie oczyszcza takie miejsce. Podczas tarła samica składa jajeczka na wybranym wcześniej miejscu a samiec płynąc za nią zapładnia je. Proces ten jest powtarzany kilku krotnie i zostaje złożonych ok 150-200 sztuk ziarenek ikry. Po tarle para strzeże i opiekuje się ikrą – pływa nad nią i wachluje płetwami, zapewniając dopływ świeżej, dobrze natlenionej wody. Rodzice nigdy nie powinni być oddzielani od ikry i narybku.

Wylęg następuje po ok 2-3 dniach. Para pomaga larwom wydostać się z osłonek. Może je również przenieść w inne miejsce np. do wcześniej przygotowanego w podłożu dołka. Kiedy młode paletki zaczynają pływać przebywają w najbliższym otoczeniu rodziców, odżywiając się specjalną śluzowatą wydzieliną występującą na skórze dorosłych ryb. Narybek karmiony jest w ten sposób przez ok. miesiąc. Po tym czasie można zacząć dokarmianie planktonowym pyłem np. wysuszone zarodniki pierwotniaków. Konieczne są codzienne 20% podmiany wody. Kiedy młode osiągną ok. 2 cm długości najlepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika i rozpocząć karmienie drobnym mrożonym pokarmem.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Paletka – Dyskowiec

Galeria Ryba akwariowa - Paletka – Dyskowiec

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Cena: od 30 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 128

 1. tralalalal

  Jakie pielęgnice takie troszke większe (tak do 17cm) mogę mieć z paletkami i stadem zwinników ogonopręgich? (najmniejsze mają po 7cm a największy ma 9cm) i te pielęgnice takie w miare łagodne by były

  Odpowiedz
 2. Adrian

  Witam, mam aquarium Juwel 450l, w nim 6 paletek, około 20 neonów, kilka ślimaków lava,4 kiryski,3 zbrojniki pomarańczowe. Wczoraj dokupiłem dwie piekne paletki do 4 które juz miałem, lecz jedna z nich chyba nie ma oka, tzn.wyglada to tak jakby miała je odcięte idealnie równo przy skórze skalpelem. Czy to jest uraz mechaniczny? Sprzedali mi rybkę bez oka? Czy może to jakaś choroba albo pasożyt? Można taką rybę bez oka spokojnie trzymać w aqua z resztą, będzie się rozwijać normalnie nie widząc na jedno oko?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Ryba mogła stracić oko np. podczas karmienia. Często do tego typu sytuacji dochodzi w nowym otoczeniu, dlatego przez kilka pierwszych dni, najlepiej nie podawać pokarmów. Jeżeli rana po oku się zagoi prawidłowo, ryba będzie normalnie żyła i funkcjonowała.

  2. Adrian

   Dziękuję za odpowiedź, kamień z serca. Pozdrawiam

 3. Adrian

  Mam aquarium Juwel 450l, w nim 6 paletek ,około 20 neonow, kilka ślimaków lava, 4 kirysy, trzy zbrojniki pomarańczowe. Wczoraj kupiłem dwie piękne paletki do 4 które już miałem, lecz jedna z nich chyba nie ma oka, tzn. wygląda to tak jakby miała je odcięte idealnie równo przy skórze skalpelem. Czy to jest uraz mechaniczny? Sprzedali mi rybę bez oka? Czy może to jakaś choroba albo pasożyt?

  Odpowiedz
 4. Mateusz

  Witam, czy moge zaczac przygode z paletkami w akwarium 120x40x50cm czyli klasyczne 240l jak w opisie czyli minimum dla nich.. jesli tak to ile mlodych kupic i ile docelowo doros
  lych moge miec w tym baniaku? Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwarysta122222

   Oczywiście że możesz w 240l, w takich akwariach szczególnie hodowane są paletki.

  2. sebol

   na kazda paletke powinno sie liczyc 50l wody jak masz dobry filtr i malo ryb mysle ze max 6 sztuk mozesz wpuscic

 5. Piotr

  Paletki i dyskowce to nie to samo??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   W polsce zamiennie używa się tych dwóch nazw na określenie ryby z rodzaju Symphysodon.

 6. Patryk

  Mam pytanie mianowicie ile paletek moge trzymać 102 litrach ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Zero, twoje akwarium jest stanowczo za małe.

 7. Imię

  Czy dyskowce mają rację bytu z pielęgnicami papuzimi (posiadam spokojne osobniki)? Marzą mi się paletki, ale jestem dość zżyty i jeśli jest to możliwe to nie chciałbym się ich pozbywać.
  Akwarium 240l i 2 papuzie w nim.
  Jeśli coś takiego ma prawo się udać, to czy coś jeszcze mogło by tam pływać?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Igor

   Paletki najlepiej nie. Obsada może być taka:
   2xpielęgnica papuzia
   2-4xsum krzaczasty
   1xzbrojnik

  2. Imię

   Na pewno nie da się tego połączyć? Widziałem już papuzie z dyskami

  3. Igor

   Dyskowce i papuzie to delikatne ryby. Lepiej nie trzymać ich ze sobą.

  4. jaaaaa

   Powiem tyle. Miałem papuski z paletkami i muszą się trafić NAPRAWDE ŁAGODNE PAPUZIE, by paletki miały spokój, u mnie były agresywne w stosunki do 2x większej od nich paletki i do innych 4 sztuk. Odradzam trzymania tych gatunków razem.

  5. Imię

   Moje papuzie nie wykazują zainteresowania innymi gatunkami, chyba, że trafi się coś co zmieści się im do pyska. Zdarza się jedynie, że walczą ze sobą nawzajem

  6. Igor

   Obsada:
   2xpielęgnica papuzia
   2-4xsum krzaczasty
   1xzbrojnik
   Jest odpowiednia.

 8. YYY

  nie wytrzymają musisz kupić 450l akwarium

  Odpowiedz
 9. Leopold

  Witam , co polecacie do obsady z paletkami mam neonki czerwone co jeszcze mogę mieć?

  Odpowiedz
 10. Lisek

  Mam pytanie odnośnie paletek i ziemiojadów. Czy 4 małe paletki i 2 ziemiojady ( orangehead najprawdopodobniej) wytrzymają około 1-2 miesiące w akwarium 120l aż w święta dostane 240l?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. RAMPER

   A po co koledze do paletek potrzebne ziemiojady ?

  2. Lisek

   Dostałem w prezencie . Zawsze mi sie ziemiojady i paletki marzyły . I dostałęm oba gatunki. I teraz czy te 2 miechy wytrzymają aż gotowe bedzie 240 litrów?

  3. RAMPER

   Wytrzymać wytrzymają 🙂 Ciekawy jestem ja zrobisz podmiankę akwariów ? Prezent prezentem ale ziemiojady oddał bym w dobre ręce.

  4. Lisek

   akwarium dostałem niedawno (3 dni temu) są juz tam ziemiojady i paletki (z neonami akarami z maronii otochami i kosiarkami) czują się bardzo dobrze wybiarwione są przepięknie , w 120 l mam polski biotop 🙂

 11. tadek

  Mam pytanie. Czy 4 młode paletki wytrzymają te około 5 miesięcy zanim kupie większe akwarium. Narazie by były w 120 a potem pójdą do tej 350, byłyby tam razem z neonami otoskami piel. z maroni i parka barwniaków wytrzymają??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrykdoświadczony111

   chyba tak tylko gdyby troche podrosły mogły by zjadać mniejsze rybki

 12. Andrzej

  Witam mam pytanie czy mogę trzymać razem 8 paletek i 60 neonków tetra, posiadam akwarium 1000 l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piter

   na jedną paletkę 50 litrów wody to możesz jeszcze dokupić 8 palet neonki inessa mile widziane przy paletkach one są wskaźnikiem że coś złego dzieje się z wodą

  2. Anonim

   Na jedną paletke przypada 30l, a nie 50l ale kazdy ma inne zdanie

 13. andrzej zza sklepu

  z tego ci gdzieś słyszałęm… paletki mozna trzymać razem z neonami.. ale pierwsze muszą być neony… a potem paletki czy to prawda??? Pytam sie tych… najbardziej doświadczonych… ale odpowiedzi innych tez są mile widziane 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Radek

   To nie jest prawda.. Ja sam mam paletki z Altumami.. I jest git

 14. Tomasz

  Witam
  Mam pytanie. Mam chorą paletkę 17cm zmieniła kolor oddzieliła się od stada nie je pokarmu od kilku dni
  Pływa w rogu akwarium w jednym miejscu
  Testy wody robiłem w niedziele wykazało że mam za dużo amoniaku 4.0 kupiłem lek 25 ml wlałem na 200L i dwa razy zrobiłem podmianę wody 40% nie powiem efekt jest bo dziś testy wykazały 0.25 amoniaku.
  Paletka zachowuje się bez zmian Proszę was o poradę.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. zbigniew

   Masz prawdopodobnie przerybiony baniak ,paletki mają szybki metabolizm ,wymagają mega czystej wody ,biologia nie wyrabia w baniaku. Amoniak to śmierć dla ryb.
   Grzechy głowne akarystów;1 Przerybienie banika;2 Zła obsada 3 Złe parametry wody 4 Pośpiech .

 15. Zenon

  Witam
  Mam takie pytanie odnośnie towarzystwa w akwarium dla paletek, ostatnio wpadły mi w oko pyszczaki acai teraz widziałem że ma ktoś na wydanie w pobliżu. Czy można je trzymać razem z dyskowcami? Nigdzie nie widziałem żeby te ryby zestawiano razem w akwarium ale te nie ma napisane że nie można ( albo coś przeoczyłem). Bardzo by ubarwiły i dopełniły swoim wyglądem radość z tak pięknych widoków.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sebol

   pyszczak acai jest ladny jednak trzymany w zbyt malym gronie jak podrosnie staje sie dosc agresywny, z paletkami lepiej trzymac lagodne gatunki….
   sam trzymalem z paletkami rekiny, bojownika i kilku innych agresorow – przez ten okres paletki trzymaly sie na uboczu i nie rosly, po odseparowaniu paletki zaczely rosnac i zdominowaly akwarium

  2. Ludwik79

   zdecydowanie nie mozna. acei to inny biotop – malawi i preferuja ph ok 8.0

 16. zmijos

  Czy mogę mieć 2 młode paletki w 120l akwarium z 2mieczykami,4molinezjami,8neonkami,2ramirezami.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Nie

  2. Amanda

   Czytałeś w ogóle opis tej ryby czy patrzyłeś tylko na zdjęcia?

  3. sebol

   nie zaleca sie trzymanie mniej niz 5 paletek bo to ryba stadna, pamietaj przy tym ze na jedna paletke musisz liczyc 50l wody

 17. Norbert

  Czy mogę mieć kamień filipiński w akwarium z paletki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Nie, wapień podniesie ph wody.

 18. Jan

  Witam . Czy ktoś rozeznany mógł mi by powiedzieć
  czy paletki które mają czarne plamy na łuskach są
  chore ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie raczej nie

  2. IGrzegorz

   Nie to kwestia kolorystyki podłoża

 19. Michałeq

  Cześć Akwaryści! Mam do was pytanie czy mogę trzymać paletki z molinezjami i neonkami i gupikami?Czy z jakiś rybek trzeba zrezygnować?Akwarium 112l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Niestety nie bo molinezje z tego co wiem mają inne wymagania co do wody i by podgryzały paletki neony ciekawy wybór ale musiało by być gigantyczne gęste żeby paletki ich nie dopadły gupiki jak molinezje inne parametry wody i molinezje+gupiki=śmierć gupików.O jeszcze coś paletki akwa. 250l na pewno nie 112 wiec zupełnie inna obsada

 20. Michałeq

  Witam. Mam pytanko związane z paletkami. Czy mogę trzymać 4 młodziutkie paletki w akwarium 112l? Mam oczywiście plan, że jak dorosną za rok czy półtora oddam je komuś do większego zbiornika .Czy tak mogę zrobić??? Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Konrad

   Sam trzymałem 7 sztuk przez 2 lata w 100l zanim kupiłem większe akwarium. Jak pojedziesz gdzieś do hodowcy czy jakiegoś sklepu zoologicznego to co widzisz. Często w 40 litrach jest z 7-10 sztuk dyskowców lub więcej i skoro hodowcy się nie przejmują i te ryby dobrze żyją czemu ty masz się tym przejmować. Niby jest 50 litrów na jedną sztukę, ale mały odsetek tego przestrzega. Zapewnij im dobre warunki to nie będziesz ich musiał oddawać.

  2. Dusia

   Konrad nie wiem czy ty się na rybach znasz Ale jakbyś wiedział to te palteki nie czują się tam dobrze tylko jak sardynki w puszce ;-;

 21. Grzesio

  Witam. Mam dwie paletki (jedną pomarańczową i jedną zwykłą). Ta pomarańczowa gania tą zwykłą i czasem nie dopuszcza jej do pokarmu. Co robić aby paletki ,,przyjaźniły się”?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   A nie są to przypadkiem dwa samce? W ogóle rybki dobrać w pary (przy płci odmiennej) to jest wyzwanie, nie zawsze siebie zaakceptują, dlatego zaleca się je trzymać w większych grupach (min. 5szt.) aby miały możliwość wyboru. Jeśli masz tylko parkę, widocznie ten jeden (pomarańczowy) przejął rolę dominującą. Nie wiem jak duże masz akwarium? może dobrze było by dokupić kilka sztuk nowych…

  2. Grzesio

   Nie mam pojęcia czy są to dwa samce ponieważ u paletek bardzo trudno rozróżnić płeć. Mam akwarium około 200l. Dzięki za rady. Myślę że jak kupie jeszcze dwie ryby to wszystko będzie w porządku.

 22. benek

  czy w akwarium 112l mogą być 4 z 3 platkami,2 bojownikami,zbrojnikiem pospolitym i 5 kiryskami?

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   ???!!!
   Dyskowiec: temp. 26-30°C, pH=6,0-6,5, GH=0-5°d,
   Platynka: temp. 20-26°C, pH=7,0-8,5, GH=10-30°d.
   Więc jak mogą być razem??? i to jeszcze w 112l akwarium!!!
   Dyskowiec i Bojownik razem, też niefortunne zestawienie, z Paletkami najlepiej dobierać spokojne rybki.

  2. Wlodi13

   Nie powinno tak być, bo platki nie mogą żyć razem z paletkami

  3. Wlodi13

   Jeśli podszywasz się pod mój Nick – przynajmniej myśl logicznie, ja ująłbym to inaczej: Dyskowce nie mogą żyć razem z Platynkami ze względu na bardzo wysokie wymagania warunków wodnych, są gatunkiem bardzo wrażliwym na jakiekolwiek uchybienia w tym względzie – woda kwaśna i b. miękka, Platki natomiast są o wiele bardziej odpornymi rybkami, potrafią znieść wiele, jednak preferują wodę alkaliczną i twardą, co dyskwalifikuje trzymanie ich razem.
   Wszystko wyjaśnione jest w powyższych opisach oraz w bardzo przejrzysty sposób ujęte w tabelkach, wystarczy tylko poświęcić 5 min. aby to przeczytać, dlatego nie rozumiem czasami tych pytań. Pomijając fakt że wyraźnie jest napisane min. wymagania litrażu akwarium 250l oraz nawet podany rozmiar dorosłej rybki 20cm, więc trochę wyobraźni żeby trzymać 4 szt. w 112l zbiorniku.
   Normalnie głowa boli…

  4. benek

   Ale ty się zaraz nie denerwuj. Poradź lepiej jaką obsadę wybrać.Jesteś na tej stronie częstym gościem i często komuś coś doradzasz.Widzę,że masz spore doświadczenie, ale jak ja się jak człowiek spokojnie pytam, to ty się nie unoś od razu.

   PS.O co ci chodzi? Ja się pod żadny Nick nie podszywam!

  5. Wlodi13

   Benek, to nie były słowa do Ciebie, tylko do gościa który mimo całkowitej anonimowości na tym serwisie nie ma cywilnej odwagi wyrażać opini we własnym imieniu (poprzedni post, który bezsensownie powtarza) tylko podszywa się pod kogoś. Z całym szacunkiem – dziecinada.
   Niestety, od jakiegoś czasu ktoś robi sobie „Twittera” z tego portalu i najwyraźniej szuka zaczepki, zamiast wykorzystywać ten serwis do tego czemu on służy – doradzaniu. Z nudów chyba ludziom już odbija na głowę, a internet najwyraźniej w tym im pomaga. Sam przyznasz, że to żenada…
   A jeśli masz jakieś pytania, w miarę możliwości jeśli czas mi na to pozwoli i moja wiedza, chętnie podpowiem.
   P.S.
   Ja się nie denerwuję, pisanie ma jedną wadę – nie zawsze jest się w stanie wyrazić własne emocje, które ktoś może odczytać (odebrać) w inny sposób niż zostało zapisane. Na głupie docinki zazwyczaj reaguję śmiechem, którego niestety nie widać…

  6. Wlodi13

   Niestety, Pan Administrator wstrzymał mój poprzedni post (nie wiem dlaczego), w którym wyjaśniłem o co chodzi, a nie chcę się powtarzać.
   Benek, wiem że masz 112l akwarium, ale jakieś rybki już pływają? czy szukasz narazie obsady?
   Jeśli tworzysz obsadę od samego początku sugeruj się przede wszystkim parametrami pH i GH oraz temp. aby spełnić wymaganiom rybek, no i oczywiście musisz wiedzieć jakie warunki panują w Twoim akwarium.

  7. admin

   Komentarze czasami mogą być wstrzymywane przez filtr antyspamowy. Pozdrawiamy

  8. benek

   Szukam dopiero obsady.Niema jeszcze ryb.Temperatura-28 twardość-7 pH-6,5

   najmocniej sory.

  9. anonim

   To są ryby z zupełnie innych biotopów .
   Jeżeli chcesz zacząć przygodę z dyskami proponuje Ci najpierw dużo o nich poczytać (bardzo dużo dowiesz się na dyskowce.info , są tam pasjonaci dyskowców i udziela Ci sporo informacji i rad co do tych pięknych ryb) .

  10. ala

   tak……ale nie może być 2 bojowników w 1 akwa!!!!nawet samiec i samica mogą być razem tylko w tarłowisku do rozmnażania :/ ja miałam 2 samice i 1 samca.1 samica najpierw pogryzła śmiertemnie 2 saice a potem samca 🙁 . a oprucz tego wszystko jest oki kiryski i zbrojniki zabierają mało mjejsca więc na paletki znajdzie sie mjeisce ,ale postaraj sie żeby nie doszło do tarła między paletkami XD

  11. Braen

   Witam! Z jednej strony wszyscy pisza o duzych akwariach a jak czesto jezdze po ryby do hodowcow to jeszcze nie widzialem zeby ryby te byly rozmanazane w akwariach wiekszych niz 100 litrow. Do tego co do wody – wystarczy woda z RO a jak nie to wode sie zakwasza – niestety skutkiem zakwaszenia jest pozniej probolem z mlodymi. Generalnie chodzi o to ze ryby od malego przyzwyczajone zyc na kranowce dadza sobie rade.

 23. Przemek

  Witam, mam zbiornik 200l, zalany gdzies na 170-180, czy to będzie duża krzywda dla tych rybek? Chciałbym zgodnie z zaleceniem wpuścić ich 5. I czy jest szansa że nie zjedzą neonek i danio? 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Szczerze? Nie polecam. Sam miałem w 300l 6 tych pięknych rybek i wyglądaly nie za dobrze :/

  2. Daniel

   Będzie ok jak nie stracisz zapału. Sam trzymałem przez 4 lata 6 sztuk w 180L. Jedyne co cię będzie wkurzać po pewnym czasie to częstość podmieniania wody. Te rybki to straszne śmieciuchy. Jak od młodego będą pływać z neonkami to ci ich nie spałaszują. Choć lepiej trzymać Same Palety w takim litrażu i mieć te 28-29stopni w akwarium to szansa że ci zachorują będzie bardzo mała.

 24. Zuza

  Dziś rano zastałam 8 trupów????. Co to może być za choroba????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jakub

   śmiertelna

  2. Łukasz

   Przyducha przykładowo

 25. Zuza

  Cześć!
  Mam kłopot.
  Mam 350l a w nim 10 dysków.
  Problem jest taki: palety pływają
  ( o zgrozo! ) na boku choć to pływanie bardziej jest podobne do krzywizny znaku „/” niż do znaku „-„. pH: 6,4
  6,5*dGH temperatura 27*C
  Reszta obsady:
  2 skalary
  7 zbr. niebieskich
  1 przylga chińska
  23 gupiki pawie oczka ( było 45 ).

  zgroz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nikodem

   Zdecydowanie za małe akwarium, na jedną przypada 50l+ oczywiście netto bo ludzie często liczą swoje akwaria pod względem brutto. Czyli twoje 350l odliczając szkło, podłoże, korzenie, kamienie, rośliny itd daje netto +/- 280/300l max do tego te skalary które pewnie nie są wielkości neonka. Twoje akwarium i jego obsada to tak jak by człowiek z klaustrofobia (paletki) zamknięty w pomieszczeniu 2×2 z 2 innymi ludźmi (skalary). Wiem że komentarz sprzed 2 lat więc twoje paletki już dawno odeszły w zapomnienie ale dla innych początkujących z tymi rybami dokładnie czytać wymagania ryby i się ich stosować, przed zakupem nie czytajcie jedynego artykułu, przeczytajcie dziesiątki artykułów, wpisów na dziesiątkach stron, fora internetowe, książki broszury. Często u młodych akwarystów jest spotkany zapał ( zobaczą zdjęcie ryby jest zaje****a więc biorę i najlepiej jeszcze jak najwięcej, w akwarium misz masz a wody 30 litrów) Czytajcie!Nie męczcie ryb!!!

 26. Revis

  Mogę je trzymać w 54l? Bo mój kuzyn tzrymał 1 w 30l i żył mu 8 lat.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mert

   Nie rozumiem sensu pytania skoro wyraźnie warunki w jakich może przebywać ryba są wyżej opisane. No chyba, że mamy do czynienia z analfabetyzmem…

  2. Higis

   Oczywiscie ze nie!

  3. Michal

   To że żył 8 lat nie dowodzi że mu było dobrze, ludzie zamknięci w celach 5×5 metrów też mogą żyć latami.

 27. Kasia

  Czy parę paletek mogę trzymać z parą Ramirez? Czy nie wyniknie z tego żaden konflikt między gatunkami? 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Pawel

   mozesz 😉 ja trzymam i ramirezy dobieraja sie do tarla ale mam wode z ro bez kranowy ;p

  2. Kasia

   Dzięki 🙂

 28. Michał

  Pomocy! Mam trzy paletki i neony czerwone w akwarium. Jedna z paletek podczas karmienia nie może „dobrać się do jedzenia” ponieważ żąrłoczne neony są szybsze i zabierają jedzenie. Pozostałe dwie paletki są ok ale ta jedna jest chuda ale zachowuje się normalnie (pływa, ma intensywne kolory). Czy ktoś wie jak i czym nakarmić tą paletkę aby przybrała masy? ps. dodam że ryby są młode i karmię je TetraDiscus.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Pawel

   Twoja rybka moze byc juz chora jezeli jest chuda powinines odlowic ja do innego akwa i zbadac i leczyc i poczytac o chorobach… ja swoje lecze w misce 18 l.
   PODAJ POKARM MROZONY MIESO to jedza u mnie najchetniej jedna nie je wlasnie suchego…. tylko mieso. mrozonke z zoologika.
   PS jestem poczatkujacy z paletkami ale juz wiem jakie bledy popelnilem ;/

 29. Beszczol

  Witam jestem nowym akwarystom w tej dziedzinie, wcześniej hodowałem pyszczaki,ale się wybiły na wzajem więc teraz czas na zmiany,Pytanko mam takie, czy mogę trzymać w 200L. 3 paletki, ducha amazońskiego ,trzciniaka i 10 neonków?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   To zdecydowanie za małe akwarium dla paletek, rosną do dwudziestu centymetrów, teraz pomnóż to razy trzy.. to dużo..
   Trzcinnik to bardzo długa ryba, nazywana przeze mnie słodkowodną mureną 🙂 Jej pysk i wąsiki przypominają właśnie ją. Trzcinnik rośnie do długości 60 CM więc już nie ma o czym mówić.. Duchy amazońskie – do 30 cm, jedynym wyjściem i możliwością są neony.
   Żeby móc hodować rybki, trzeba wiedzieć parametry wody w zbiorniku, wyjaśniłeś tylko, że masz dwieście litrów, miałeś pyszczaki i chcesz mieć paletki, ducha, trzcinika i neony, nic o reszcie nie wiem i wolę nie zgadywać..
   Spróbuję tobie pomóc, jeśli podasz mi temp. wody, pH (kwasowość wody), dGH (twardość wody) i dKH (twardość węglanowa wody) i oczywiście podasz jaki chcesz mieć odmianę neonków (czerwone, innesa, zielone, czarne) i wtedy sobie pogadamy. Na razie nie mogę nic wytłumaczyć.
   Pozdrawiam

 30. grzegorz

  jestem nowy zabieram sie za chodowle paletek od 10 dni woda w akwarium sie klaruje jutro RO montuje!!!pod koniec tygodnia zrobie podmiane!!! kiedy moge jechać po rybki???

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Michal

   Ciesze się razem z tobą ja też uwielbiam paletki ,swoje wpuściłem tak 5 dni po montarzu.
   POWODZENIA

  2. Szymon

   Wpuszczasz ryby po miesiącu od zalania

  3. Wlodi13

   …tak to jest – kiedy jeden „nowy” się pyta, a drugi który kompletnie nie ma pojęcia o akwarystyce odpowiada „5 dni” i bierze się za hodowlę rybek

 31. Wiktor Wałek

  Witam. Zastanawiam się nad kupnem akwarium 250L i mam pytanie. Czy takie zestawienie ryb będzie odpowiednie: 4 Paletki, 15 Neonów Innesa, 5 Kirysków Pstrych, 5 Kirysków Spiżowych, 2 Zbrojniki Niebieskie, 1 Bojownik Syjamski. Z Bojownikiem nie mam co zrobić, ponieważ przekładam go z mojej 45 Litrówki którą sprzedaję. Proszę o szybką odpowiedź. 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Cytuję: „…mniejsze ryby np. Neonki, Tetry, Brzanki mogą zostać natomiast potraktowane jako pokarm. Dobrym towarzystwem będą spokojne Kiryski.”

  2. Wiktor Wałek

   Wiem ale nie raz widziałem jak ludzie trzymają neonki z paletkami

  3. Marcin

   W chwili jak zaczynałem przygodę z paletkami podszedłem do problemu jak Ty, 8 palet, 100 neonów innesa, 50 czerwonych. Dziennie brakowało ok 20 neonów aż zostały się dwa, potem przyszła choroba i zabrała palety.

 32. Michał

  Witam państwa..
  Proszę administratora bądź kogoś kto się zna…
  Moglibyście wymienić mi wszystkie odmiany kolorystyczne paletek (te co można kupić do 110zł)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Znam taki sklep co mają tylko paletki wszystkie odmiany i bardzo tanio

  2. Michał

   Podaj mi namiary na ten sklep…

 33. Grzesiek

  Cześć. Bardzo mnie ciekawi system napowietrzający w filmiku. Paletki nie lubią mąłych bąbelków tak dziwnie się z nich otrząsują :). Gdzie można taki dostać, lub jak taki zmajstrować.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   To jest raczej system dozowania CO2 :). Rośliny same napowietrzają wodę poprzez fotosyntezę.

 34. majka

  jeszcze jedno pytanie mam do was, mianowicie tego RO, przy tak dużym zbiorniku nie mam wyjścia jak go zakupić, tylko powiedzcie mi proszę jak to dokładnie działa? gdzie się go montuje i czy to oznacza że mogę po prostu podmieniać wodę z kranu? wybaczcie może zbyt głupie pytania, ale nie wiem… no jakoś sobie nie wyobrażam latać z baniakami bo nie mam ich nawet gdzie trzymać, dlatego bardzo proszę o odpowiedź o pomoc jak to zrobić, z góry wam dziękuję

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Asia

   Witam. Mój filtr Ro umieszczony jest w miejscu skąd pobieram wodę do podmian , przy pralce. Z kąd mam ok 4m do akwarium i odpowiedniej długości wężykiem doprowadzam ją bezpośrednio. Można też nalewać wodę do wiaderka i przelewać do akwarium. Uzupełnianie wody , przez filtr odwróconej osmozy, trochę zajmuje czasu….

 35. majka

  czy akwarium 576 litrów ,a w nim 11 młodych paletek, ok 8 cm, 5 rozbiór espei, 7 neonkow ,3 kiryski i glonojad, nie jest zbyt tlocznym połączeniem? oczywiście na chwilę obecną gdzie paletki są jeszcze małe? Nie będzie im zbyt ciasno?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MATEUSZ

   Nie będzie im za tłoczno lecz jeżeli podrosną to już troszkę większe musisz mieć ps. zjedzą ci razbory i neony, zbrojnika zostawią w spokoju

  2. majka

   dziękuję Mateusz, a ile będę mogła ich zostawić? Oczywiście mówimy kiedy będą już duże, na większe akwarium już sobie pozwolić nie będę mogła, niestety brak miejsca, ale zdaje sobie sprawę że taka ilość to jednak za dużo, jeżeli są z nimi od małego to podobno później nie rusza ani neonkow ani espei, ale ile w tym prawdy to nie wiem, dlatego radzę się was doświadczonych

 36. Majka

  witam, bardzo podobają mi się paletki, aczkolwiek nie mam z nimi żadnego doświadczenia, posiadam akwarium 240L w którym pływają neonki i rozbory klinowe, oczywiście wpuszczając paletki rozbory poszły by do innego akwarium, natomiast nie wiem czy mogę sobie pozwolić na paletki gdyż tyle o ile PH mam bardzo dobre bo granicę 6,4-6,6 temperatura ok 28 stopni, tak martwi mnie twardość ogólna bo ona jest natomiast wysoka GH 20 to chyba dyskwalifikuje posiadanie paletek, czy jest jakiś sposób na obniżenie tego wyniku? bardzo proszę o poradę gdyż bardzo bym chciała zacząć przygodę właśnie z paletkami.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Kup filtr RO (100-300zł) lub wodę destylowaną (ok 7zł 5l) Podmień 20% Wody i po godzinie sprawdź parametry (ph, kh, gh) jeśli nadal zbyt wysoko to powtórz następnego dnia. Moim zdaniem zakupienie filtra jest bardziej opłacalne niż bieganie na cpn po bańki z wodą.

  2. Majka

   bardzo dziękuję za informację

 37. ryfi

  Ile ich mogę trzymać w 150l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rafioq

   Zero. Minimalne wymagania są opisane powyżej. Na jedną rybę przypada 50l, a minimalne stadko to 5 osobników.

  2. Sebastian

   Jestem doświadczonym akwarystą i powiem ci tak.
   Paletki są to ryby stadne i wymagane jest co najmniej 5 sztuk.
   Na jedną paletkę przypada 50l wody.
   Czyli w 150 teorytycznie mógłbyś trzymać 3 osobniki ale nie zalecam ponieważ będą gorzej się czuły bez większego stada.

 38. Dominik

  Mam pytanie czy paletki mogą być trzymane z mieczykami gupikami i molinezjami? Dlatego że chciałbym mieć obsadę w której byłyby wyżej wymienione rybki oraz paletki akwarium ma 200l i jeszcze jedno pytanie czy mogą być trzymane z neonami innesa bo czytałem że neony nie lubią temperatury powyżej 26 stopni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cecylia

   Dorosłych mieczyków i molinezji raczej nie ruszą, neonki, gupiki i młode mieczyki czy molinezje mogą być potraktowane jak pożywienie…

 39. Adrian

  Paletki w sklepach są 40<100 . U mnie w sklepie są po 60. Bardzo prosze moderatora lub administratora strony o zmiane ceny żeby nie wprowadzać młodych akwarystów w błąd (błędne dane.). Dziękuję bardzo serdecznie.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Dane poprawione. Dziękujemy za uwagę.

  2. Jan

   Ja kupiłem za 6 zł w sklepie zoologicznym

  3. marcin

   Witam u mnie czyli w Żywcu są po 20 zł małe, natomiast duże 80 zł Pozdrawiam 🙂

  4. Majka

   I tu się nie zgodzę ponieważ paletki od hodowcy można kupić już za 25-30 zł, nie mówimy tu o sklepach tzw sieciowych

 40. Matek

  Czy paletki nadają się dla początkującego? Bardzo dużo czytam o tym ale nie chciałbym żeby przeze mnie cierpiały.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jeremiasz

   Jeżeli jest to początek przygody z akwarystyką to odradzam, bardzo wrażliwe ryby, trzeba dbać o jakość wody. Wiadomo można próbować ale jeśli jest się początkującym to odradzam

 41. zuza

  kupilam w niedziele 4 paletki i dzisiaj pomimo cieplej wody (max. 27) są nieswoje,malo plywają i malo jedzą…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. asia

   Jak twoje palety, poczytaj na: pkmd o dyskowcach temp. od 27-30 powinna być woda kranówa odstana 1:1 z wodą z demineralizowaną co tydzień podmiana 15% i serca indycze ze szpinakiem vibovitem i czosnkiem. To podstawy. Na 4 palety baniak ok 160l i większy wskazany.

 42. Bla bla

  Czy paletki rzeczywiście są takie tanie?

  Odpowiedz
 43. Grab

  jakie ryby mogą być z paletkami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek

   najlepiej kiryski i neonki

  2. Ron

   Odradzam neonki. Niestety staną się pokarmem dla paletek :/

 44. Anonim

  Raflezja

  Odpowiedz
 45. mirek

  Czy może ktoś mi powiedzieć jak nazywa się ta odmiana ryby na pierwszym zdjęciu gdzie jest niebieska i żółta ta niebieska to chyba blue cobalt chodzi mi o tę żółtą

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek dol.

   peingon blood red