Pielęgnica wielobarwna

Paraneetroplus synspilus (C. L. Hubbs, 1935)

Pielęgnice wielobarwne - ryby akwariowe

Pielęgnica wielobarwna (Paraneetroplus synspilus, Vieja synspila) – piękna, kolorowa i duża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Środkowa. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w dorzeczu rzeki Usumacinta na terenach zachodniego Meksyku, Gwatemali oraz Belize. Spotykany w wolno płynących i stojących wodach słodkich – rzekach, jeziorach, a także czasami w wodach słonawych.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosły samiec może osiągać do 35 cm długości, samica do 30 cm. Gatunek charakteryzuje się pięknym wielokolorowym ubarwieniem. U osobników dorosłych, głowa i pokrywy skrzelowe są w odcieniach różu i czerwieni, środek jest zielonkawo niebieski, a tył i pokaźnych rozmiarów ogon pomarańczowo żółty. W pobliżu ogona i wzdłuż podbrzusza mogą występować ciemne punkty. Dymorfizm jest wyraźnie zaznaczony. U samców wraz z wiekiem pojawia się duży garb tłuszczowy, płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone i intensywniej się wybarwiają. Samice są mniejsze, mniej kolorowe i bardziej krągłe.

Wykazują duży terytorializm i agresję wobec swojego gatunku, a na zbyt małej przestrzeni również wobec innych ryb. W akwarium najlepiej trzymać pojedynczo lub w parach.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Odżywianie ryb akwariowych

W naturze w większości odżywiają się glonami oraz drobnymi bezkręgowcami. W akwarium ich karmienie nie sprawia problemów. W dużej mierze powinny przyjmować specjalne pokarmy roślinne dla pielęgnic, uzupełniane żywymi i mrożonymi pokarmami np. krewetkami, małżami, mięsem ryb.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na to, że samiec w okresie rozrodu wykazuje się dużą agresją to dla pary niezbędny będzie obszerny min. 240l zbiornik. Pielęgnice wielobarwne jako podłoże preferują piasek, chętnie i często w nim kopią, zmieniając co jakiś czas wystrój akwarium. Wymagają dużej ilości kryjówek, można je np. stworzyć przy pomocy kamieni, drewna morskiego, korzeni oraz doniczek i rur PCV. Rośliny nie są wskazane, a jeżeli już to tylko te wytrzymałe i sadzone w donicach. Przy tak dużych rybach niezbędna będzie wydajna filtracja, ale wytwarzająca niezbyt silny prąd wody. W siedliskach naturalnych zamieszkują spokojne rzeki i wody stojące. Zaleca się, też regularne, cotygodniowe podmiany wody.

W bardzo dużych akwariach mogą być trzymane z innymi pielęgnicami Ameryki Środkowej, należy jednak przy tym zapewnić wystarczającą ilość kryjówek na wyznaczenie terytoriów dla wszystkich mieszkańców. Dobrana para zazwyczaj żyje w zgodzie, ale trzeba uważać na zbytnią natarczywość samca.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Rozmnażanie ryb akwariowych

Dobrana para pielęgnic wielobarwnych chętnie rozmnaża się w akwarium. Trudność polega jednak w doborze partnerów. Hodowcy zalecają zakup młodych ryb i pozwolenie na dobranie się w sposób naturalny. Nie należy łączyć dorosłych ryb z różnych źródeł, gdyż najczęściej kończy się to śmiercią samicy.

Para wybiera i oczyszcza miejsce do tarła, najczęściej jest to duży gładki kamień, a czasem jaskinia. Tarło rozpoczyna się agresywnymi zachowaniem samca w kierunku samicy, jest to normalne, ale gdyby było zbyt przesadne, to należy odseparować samicę.

Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 4 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. W początkowym okresie powinno się podawać larwy solowca, z czasem przechodząc do nicieni mikro i rozdrobnionych pokarmów suchych.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pielęgnica wielobarwna

Galeria Ryba akwariowa - Pielęgnica wielobarwna

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Paraneetroplus synspilus
 • Akwarium:
 • Cena: brak danych
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 5

 1. Kaczarz

  Hej,

  czy możecie podpowiedzieć gdzie w ogóle można kupić Vieje z dobrego źródła?
  Jestem z Warszawy i poszukuję od dłuższego czasu.
  Mam akwarium 1500 litrów i 4 Vieje jak na razie, bo więcej nie mogę nigdzie znaleźć.

  Dzięki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Justyna

   Na Śląsku jest Pan który hoduje vieje i bardzo tanio sprzedaje.

  2. adam

   witaj. Jak coś mam do odstąpienia ok 20 szt młodych ok 5-6 cm

 2. Jakaub

  Czy można nia trzymać z pyszczakami w 450l akwarium ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Artur

   To jest zupełnie inny biotop inne parametry wody także nie bardzo .
   Pozdrawiam