Pielęgnica wielobarwna

Pielęgnica wielobarwna - ryba akwariowa fot. cichlids.com

Pielęgnice wielobarwne - ryby akwariowe

Pielęgnica wielobarwna (Paraneetroplus synspilus, Vieja synspila) – piękna, kolorowa i duża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Środkowa. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w dorzeczu rzeki Usumacinta na terenach zachodniego Meksyku, Gwatemali oraz Belize. Spotykany w wolno płynących i stojących wodach słodkich – rzekach, jeziorach, a także czasami w wodach słonawych.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosły samiec może osiągać do 35 cm długości, samica do 30 cm. Gatunek charakteryzuje się pięknym wielokolorowym ubarwieniem. U osobników dorosłych, głowa i pokrywy skrzelowe są w odcieniach różu i czerwieni, środek jest zielonkawo niebieski, a tył i pokaźnych rozmiarów ogon pomarańczowo żółty. W pobliżu ogona i wzdłuż podbrzusza mogą występować ciemne punkty. Dymorfizm jest wyraźnie zaznaczony. U samców wraz z wiekiem pojawia się duży garb tłuszczowy, płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone i intensywniej się wybarwiają. Samice są mniejsze, mniej kolorowe i bardziej krągłe.

Wykazują duży terytorializm i agresję wobec swojego gatunku, a na zbyt małej przestrzeni również wobec innych ryb. W akwarium najlepiej trzymać pojedynczo lub w parach.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Odżywianie ryb akwariowych

W naturze w większości odżywiają się glonami oraz drobnymi bezkręgowcami. W akwarium ich karmienie nie sprawia problemów. W dużej mierze powinny przyjmować specjalne pokarmy roślinne dla pielęgnic, uzupełniane żywymi i mrożonymi pokarmami np. krewetkami, małżami, mięsem ryb.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na to, że samiec w okresie rozrodu wykazuje się dużą agresją to dla pary niezbędny będzie obszerny min. 240l zbiornik. Pielęgnice wielobarwne jako podłoże preferują piasek, chętnie i często w nim kopią, zmieniając co jakiś czas wystrój akwarium. Wymagają dużej ilości kryjówek, można je np. stworzyć przy pomocy kamieni, drewna morskiego, korzeni oraz doniczek i rur PCV. Rośliny nie są wskazane, a jeżeli już to tylko te wytrzymałe i sadzone w donicach. Przy tak dużych rybach niezbędna będzie wydajna filtracja, ale wytwarzająca niezbyt silny prąd wody. W siedliskach naturalnych zamieszkują spokojne rzeki i wody stojące. Zaleca się, też regularne, cotygodniowe podmiany wody.

W bardzo dużych akwariach mogą być trzymane z innymi pielęgnicami Ameryki Środkowej, należy jednak przy tym zapewnić wystarczającą ilość kryjówek na wyznaczenie terytoriów dla wszystkich mieszkańców. Dobrana para zazwyczaj żyje w zgodzie, ale trzeba uważać na zbytnią natarczywość samca.

Ryba akwariowa Pielęgnica wielobarwna - Paraneetroplus synspilus Rozmnażanie ryb akwariowych

Dobrana para pielęgnic wielobarwnych chętnie rozmnaża się w akwarium. Trudność polega jednak w doborze partnerów. Hodowcy zalecają zakup młodych ryb i pozwolenie na dobranie się w sposób naturalny. Nie należy łączyć dorosłych ryb z różnych źródeł, gdyż najczęściej kończy się to śmiercią samicy.

Para wybiera i oczyszcza miejsce do tarła, najczęściej jest to duży gładki kamień, a czasem jaskinia. Tarło rozpoczyna się agresywnymi zachowaniem samca w kierunku samicy, jest to normalne, ale gdyby było zbyt przesadne, to należy odseparować samicę.

Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 4 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. W początkowym okresie powinno się podawać larwy solowca, z czasem przechodząc do nicieni mikro i rozdrobnionych pokarmów suchych.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paraneetroplus synspilus
synonim:quetzel cichlid, redhead cichlid, firehead cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, samiec - 35 cm, samica - 30 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:9 - 20 ºdGH
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgnica wielobarwnaPoważnie o rybach - Pielęgnica wielobarwna

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 2

 1. Jakaub

  Czy można nia trzymać z pyszczakami w 450l akwarium ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Artur

   To jest zupełnie inny biotop inne parametry wody także nie bardzo .
   Pozdrawiam