Pielęgnice diamentowe – Salvini - ryby akwariowe
Pielęgnica diamentowa (Cichlasoma salvini) – ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.
Pielęgnica diamentowa – Salvini - Cichlasoma salvini - Występowanie
Środkowa Ameryka. Gatunek występuje w południowym Meksyku, Gwatemali, Hundurasie i Belize. Wprowadzony został również na terenach Stanów Zjednoczonych na Florydzie i w Teksasie. Zamieszkuje rzeki, strumienie z umiarkowanym i wartkim prądem wody.
Pielęgnica diamentowa – Salvini - Cichlasoma salvini - Charakterystyka i usposobienie
W naturze może osiągać do 22 cm długości. W akwarium zazwyczaj mniej – ok. 18 cm samce, 14 cm samice. Ciało owalne, wydłużone, ubarwione zazwyczaj żółtym kolorem, który może się różnić w zależności od miejsca występowania. Środkiem tułowia od oczu do nasady ogona przebiega seria ciemnych plam, a nad nią jeszcze jeden rząd łatek. Młode okazy są żółtawo brunatne lub szare, a żółte zabarwienie pojawia się z wiekiem.
Samce mają ostrzej zakończone końce płetw grzbietowej i odbytowej. Mogą mieć również nieco niebieskiego koloru na tylnej części grzbietu i niebieskie prążki na głowie. U niektórych może pojawić się czerwone zabarwienie na brzuchu. Samice są mniejsze, ale za to atrakcyjniej ubarwione. Środkowa seria plam u nich jest lepiej widoczna – bardziej kontrastuje z kolorem ciała, a kolor czerwony występuje na brzuchu oraz grzbiecie. U podstawy pokryw skrzelowych widoczna jest czarna plamka.
W odróżnieniu od wielu innych pielęgnicowatych, najwięcej czasu spędza (żeruje) w środkowych, otwartych częściach rzek i dopływów rzecznych, a nie w ukryciu między korzeniami i roślinnością.
Jak na pielęgnicę wykazuje średnią agresję, która jednak wzrasta w okresie rozrodu. Według niektórych opinii można ją odrobinę ograniczyć dodając do akwarium wytrzymałe rośliny i zapewniając rybie dużo kryjówek.
Pielęgnica diamentowa – Salvini - Cichlasoma salvini - Odżywianie i karmienie
W środowisku naturalnym odżywia się głównie małymi rybami i bezkręgowcami. W akwarium można podawać dobrej jakości karmę dla pielęgnic, pokarmy żywe, mrożone uzupełniane roślinnymi np. spiruliną, parzonym szpinakiem, ogórkiem.
Pielęgnica diamentowa – Salvini - Cichlasoma salvini - Akwarium
Sugerowany rozmiar akwarium dla pojedynczego osobnika to ok. 180 litrów, dla pary dwukrotnie większe. Rybom należy zapewnić kryjówki z korzeni i kamieni oraz otwartą przestrzeń do pływania. Podłoże najlepiej piaszczyste. Roślinny korzystnie działają korzystnie na ich wybarwienie oraz temperament. Nie mają tendencji do ich wykopywania i zjadania.
Wymagają wydajnej filtracji i dobrego ruchu wody. Zaleca się regularne cotygodniowe podmiany wody ok. 20-25%.
Terytorialne i średnio agresywne pielęgnice. Nie są odpowiednie do akwariów towarzyskich. Najlepiej trzymać je w parach lub akwarium gatunkowym. W bardzo dużych zbiornikach można łączyć je z innymi rybami podobnych rozmiarów i podobnym temperamencie z Ameryki Środkowej lub Północnej np. Pielęgnica niebieskołuska, Pielęgnica czerwony diabeł (Red devil). Mniejsze ryby będą traktowane jako pokarm.
Pielęgnica diamentowa – Salvini - Cichlasoma salvini - Rozmnażanie
Rozmnażanie dość łatwe o ile mamy dobraną parę. Niestety połączenie dorosłych ryb jest trudnym zadaniem i często samiec zabija nieznaną mu samicę. Można próbować oddzielać je przezroczystą przegrodą, tak aby przyzwyczaiły się do siebie przez kilka tygodni, jednak nigdy nie ma gwarancji na powodzenie tego zabiegu. Hodowcy zalecają zakup grupy sześciu lub więcej młodych ryb i pozwolenie aby w sposób naturalny dobrała się para. Do rozmnażania wymagany jest zbiornik o długości ok. 150 cm, z piaszczystym podłożem i kryjówkami z kamieni, korzeni czy donic ceramicznych.
Dobrana para nie wymaga stymulacji. Ryby gotowe do tarła nabierają intensywnych kolorów. Samiec wybiera miejsce do tarła (najczęściej jest to płaski kamień, liść lub dno akwarium) i zachęca samicę. Ta po zalotach układa ikrę w rządku i ustępuje miejsca samcowi, który zapładnia jaja. Sytuacja powtarza się kilkukrotnie. W czasie całego tarła dorosła samica składa 500-600 jaj. Tak jak w przypadku innych pielęgnic młodzi rodzice mogą zjadać potomstwo w swoich pierwszych próbach. Oboje rodzice opiekują się gniazdem i strzegą terytorium.
Wylęg następuje w ciągu 2-3 dni i larwy przenoszone są natychmiastowo do wykopanego zagłębienia w podłożu, gdzie pozostają do czasu zużycia woreczków żółtkowych. Po 4-5 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. W pierwszym okresie należy podawać 2-3 razy dziennie larwy artemii.
Ostatnio zmodyfikowano: 20 kwietnia 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
ja mam parkę w 180l i są spokojne, czasami zdarza się lekka agresja ale u pielęgnic to normalne.
Mam parę w akwarium 130l do tego P. Mekka i zbrojniki , kirysy spiżowe i sterby. Para regularnie podchodzi do tarła rozgrzebując kawał zbiornika ale narazie nie odchowała młodych. Nie jest aż tak agresywna jak zebry czy niebieskołuskie. Fajne do obserwacji
Ile sztuk można trzymać w 250l?
Parkę bo 4 to za dużo a 3 to tak nie za bardzo 🙂
Czy salvini może byc z welonkami? Albo z neonkami boję się że potraktują je jak pokarm lub z molinezjami albo w skrócie z jakimi nie mogą
Ja nie byłem w stanie połączyć ich z żadnym gatunkiem. Ryba jest mocno terytorialna i z moich obserwacji wynika, że atakuje raczej by zabić, a nie postraszyć. Zabiła mi kilka brzanek i zbrojników, więc odłowiłem ją do osobnego zbiornika. Kwestia jak wielkie masz akwarium, bo w zbyt małym może nie dać żyć niczemu – uzna je całe za swoje terytorium.
Widziałem Diamentowe pływające z różnymi gatunkami (Skalary, Skośnopręgie) ale to było akwarium o długości 2 metry, jak nie więcej. Jak nie masz tak dużego, to raczej nastaw się na problemy.
Co do pytania, to łączenie takich gatunków zawsze obarczone jest ryzykiem, ale nie zgodzę się, żeby, jak to kolega wyżej napisał nie pasowała woda i biotop, bo przecież nie każdy chce tworzyć akwaria biotopowe. I P. Managuańska i Salvini dobrze się będą czuły w wodzie zasadowej ok. 7.5 ph i średniotwardej, a więc na typowej kranówce, więc jedynym problemem może być optymalne karmienie ryb, bo część pyszczaków wymaga diety niskoproteinowej bazującej na produktach roślinnych. Prędzej nie zgodziłbym się z łączeniem Salvini i Managuańskiej ze względu na zbliżoną naturę ale dość znaczną różnicę wymiarów, co może się źle skończyć.
Czy może być razem w akwarium z pyszczakami z Tanganika i pielęgnicom managuańską w 2700l akwarium?
Z pielęgnicą managuańską tak. Pyszczaki jednak całkowicie odpadają. Nie ten biotop, nie ta woda.