Pseudotropheus saulosi (Konings, 1990)

Pyszczak Saulosi - ryba akwariowa fot.ciklid.org
 • Rozmiar: 8 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 7.5 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 26 - 28°C
 • Biotop: Malawi

RYBY - ryby akwariowe

Pyszczak Saulosa (Pseudotropheus saulosi) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, należąca do grupy roślinożernych pyszczaków Mbuna.

Pyszczak saulosi - Pseudotropheus saulosi - Występowanie

Gatunek pochodzi z Afryki. Zamieszkuje skalisty litoral jeziora Malawi. Pływa w dużych ławicach na głębokościach 7-15m.

Pyszczak saulosi - Pseudotropheus saulosi - Charakterystyka i usposobienie

Są jednymi z najłagodniejszych i najmniejszych pyszczaków – osiągają niewielkie rozmiary do 8 cm długości. Płeć ryb dosyć łatwa do odróżnienia. Samce, które objęły rewiry są koloru niebieskiego z czarnymi pionowymi pasami na ciele, samice ubarwione na żółto. Młode ryby są koloru żółtego – samca wtedy możemy odróżnić po plamkach na płetwie odbytowej. W zależności od wielkości zbiornika i liczebności, może być tylko jeden dominujący samiec wyraźnie wybarwiony głębokim, niebieskim odcieniem. Pozostałe samce będą blado niebieskie. Natężenie koloru niebieskiego samców będzie się zmieniać razem z sytuacją w akwarium. Pyszczaki Saulosa najlepiej trzymać w grupie 6 lub więcej osobników, dzięki czemu bardziej rozłoży się agresja dominującego samca.

Pyszczak saulosi - Pseudotropheus saulosi - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywia się głównie zooplanktonem, glonami i drobnymi bezkręgowcami. Wymaga diety nisko-proteinowej. Jej skład powinny stanowić głównie pokarmy roślinne. Szczególnie zalecane są granulaty i płatki ze spiruliną. Dietę uzupełniamy mrożoną artemią, dafnią oraz cyklopem. Należy unikać podawania pokarmów mięsnych. Ryby lepiej karmić częściej a w mniejszych ilościach. Kiedy włożymy rękę do akwarium, zaciekawiona ryba nie omieszka sprawdzić czy nie mamy czasem na niej czegoś smacznego do zjedzenia.

Pyszczak saulosi - Pseudotropheus saulosi - Akwarium

Dla jednego samca i 2-3 samic wystarczające będzie akwarium ok 100l z piaszczystym podłożem. Do dekoracji najlepiej użyć skał i kamieniami, tworząc z nich liczne szczeliny czy groty, nie zapominając jednak o pozostawieniu miejsca do pływania. Ryby kopią w podłożu dlatego kamienie powinny być ustawione na dnie akwarium. Wymagają dużego prądu wody, wydajnej filtracji i częstych podmian. Tak jak inne pyszczaki mogą być wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury wody, prowadzić to może np. do wytrzeszczu oczu.

W odpowiednio dużym akwarium mogą być trzymane w większych ilościach lub z innymi podobnych rozmiarów, spokojnymi pielęgnicami z jeziora Malawi np. Pyszczak Yellow, Pyszczak Zebra Red.

Pyszczak saulosi - Pseudotropheus saulosi - Rozmnażanie

Rozmnażanie pyszczaków Saulosi jest stosunkowo łatwe. Ryby stają się dojrzałe w wieku 7 miesięcy lub po osiągnieciu ok 5cm długości. Powinny być rozmnażane w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Do rozrodu wymagane jest akwarium o długości 80-100 cm, udekorowane skałami, kamieniami z licznymi kryjówkami, szczelinami, grotami. Niezbędne są też płaskie kamienie i piaszczyste podłoże, na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Woda zasadowa, najlepiej w zakresie 8.2-8.5 i temperaturze 27-28°C. Ryby należy obficie karmić pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.

Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. W tym czasie przybiera intensywniejszych kolorów, stroszy i pręży swoje płetwy przed potencjalną partnerką. Samiec podczas zalotów bywa dość natarczywy, dlatego właśnie pyszczaki najlepiej rozmnażać w haremach. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego przez samca miejsca i składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Zmylona samica próbuje także zebrać jaja (atrapy) z płetwy odbytowej samca. W tym momencie uwalniany jest przez niego mlecz i ikra obecna w pysku samicy zostaje zapłodniona.

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Samica nosi ok 20 jaj, przeważnie jednak mniej 10-15, przez okres 13-18 dni, co łatwo zaobserwować po jej rozdętym pysku. W tym czasie je niewiele lub w ogóle nie przyjmuje pokarmu. Należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika, kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode. Warto wspomnieć, że jeżeli samica będzie zbyt długo poza kolonią to może stracić swoją pozycję w grupie. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest niespokojona przez współmieszkańców. Niekiedy hodowcy po ok 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy, dzięki temu mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków. Samica po porodzie odzyskuje siły dość szybko i jest gotowa do kolejnego tarła po ok. miesiącu. Pływający narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić np. artemią.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 10 zł
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): CR - krytycznie zagrożone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 62

 1. Łukasz

  Witam serdecznie mam pytanie ostatnio ospa zdziesiątkowała mi stadko saulosi przeżyło tylko 6 samców dwa kupne 4 odchowane wszystkie samice padły akwarium 350l teraz pytanie jeśli bym dokupił kilka samic tj 5 sztuk czy nie bedzie rzezi młodych chodzi mi o to że będą obce i nie wiem jak zareagują te dorosłe miałem małe odchowane czasem jakas większą pogoniła malucha mają kryjówki więc jest gdzie się schować jak by co więc moje pytanie brzmi czy ma to sens

  Odpowiedz
 2. Tomasz

  Witam , Dla haremu samiec plus 2 – 3 samice zbiornik będzie ok . Raczej nic bym nie dokładał. Natomiast filtracja i napowietrzanie obowiązkowo cała dobę i od tego odstępstw robić nie wolno . Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. pyszczakkk

  czy do 112l może być harem saulosi i parka fire fish?
  i czy potrzebują ciągłego (nawet w nocy) natleniania wody?

  Odpowiedz
 4. Wiktor

  ile pyszczaków saulosi mogę zmieścić w 80l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   i może jeszcze jakieś rybki bym tam zmieścił?

  2. Tomasz

   Akwarium za małe nawet dla samych saulosi. Jeden samiec i dwie samice to wszystko. Jednakże proponuje pomyśleć o innej obsadzie.Pozdrawiam

 5. Rafał

  5 zdjęcie od góry w galerii to moim zdaniem Demasoni a nie Saulosi

  Odpowiedz
 6. scp-953

  ile tych pyszczaków mogę trzymać w 200l akwarium (ile samców i ile samic) ???

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. scp-953

   są jakieś krabiki które można trzymać z pyszczakami (albo jakiś raczek) ?

  2. Łukasz

   Tak ze 2 samce i 6/8 samic i można na przykład krab panthera tylko musi mieć dużo kryjówek do których nie wpłyną pyszczaki.

  3. scp-953

   dzięki łukasz za odpowiedzi na moje pytania 🙂

  4. Wiktorek

   istnieje Proszę Pani wiele krabów wodnych np. krab pantera czy mikrokrab. Z raczkow to jak najbardziej 5 cm raczek CPO. na allegro są po 17 zł z dostawa

  5. scp-953

   czy taki 5 centymetrowy raczek nie zostanie pokarmem pyszczaków ?

  6. Wiktorek

   Umie nieźle szczypać a przy dostatecznej liczbie kryjówek może się ukryć a jest bardzo szybki :] TO TAKI OPANCERZONY ŁOBUZ !

 7. lorelo

  Czy w akwarium 112 litrów będę mógł hodować 3/4 Pyszczaki Saulosi i 3 Księżniczki z Burundii?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Niestety nie. Nie powinno się łączyć ryb z tych jezior. Poza tym te ryby mają kompletnie inne wymagania żywieniowe

 8. DX

  Mam mały problem. Chcę mieć 1 samca i 5 samic tego gatunku w akwarium 126l z grubą warstwą piasku kwarcowego i z dużą ilością kamieni (na początek kupuję ok.25kg) no bo malawi to malawi :). Boję się o jedno o to że nie będę miał tych ryb w sklepie zoologicznym a jak juz bede to młode a jak jest napisane to gdy są młode mozna je rozpoznać tylko po atrapach jajowych więc musiał bym kupić więcej ryb ,a ze w mojej okolicy nikt nie ma Malawi to jedyne wyjście to oddanie je ich do zoologicznego. Sprzedawca pewnie takie juz podrostki z 5 cm by trzymał w 15l Bo jest tak teraz jest to sklep zoologiczny/wędkarski.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Jeśli zamierzasz hodować pyszczaki radzę zajrzeć na stronę Forum Malawi.

 9. Daniel

  mogę wpuścić samiczkę saulosi około 7 cm do 6 saulosi 3-4 cm i d 6 rdzawych 2,5-3 cm ? Zbiornik ma 112 l 80 cm długości. Nie zrobi im czegoś ?
  Prszę o szybką odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Niestety nie, będzie im za ciasno

 10. Daniel

  kupiłem dzisiaj 6 pyszczaków saulosi 3 cm i od 3 godzin pływają przy szybie w górę i w dół tylko 1 ogarną ,że jest reszta akwarium . Czym to jest spowodowane i jak temu zapobiec? Jak coś światło jest zgaszone

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Daniel

   akwarium ma 112 l 8o cm długości jeśli to coś zmienia ,ale chyba nie.

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   Jeśli nie mają światła mogą nie widzieć reszty akwa

  3. Daniel

   w akwarium jest i tak widno a, teraz zapaliłem i trochę lepiej.
   Wydaje mi się , że po prostu się stresują i tak pływaj a bo to są maluszki i są nie przyzwyczajone do ludzi bo jak odchodzę to trochę ustępuje. To może być powód ?

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   możliwe że się boją

 11. Kuba

  ile mogę dać do zbiornika 120l (80cm długość)? Ile samców ,a ile samic ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   3 samiczki i 1 samiec 🙂 albo 4 samiczki ale może być potem ciasno

 12. Michal

  Witam. Samica wypluła młode 12 szt i pytanie czy jak długo ma zostać w kotniku z młodymi .

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Aż je zostawi i pozwoli pływać swobodnie po zbiorniku poza tym musi być przy dzieciach

  2. Sebastian

   Jak wypluła to od razu możesz samice wyjąć z kotnika i wrzucić ją do „głównego akwarium” młode po wypluciu są już na tyle przygotowane i samodzielne, że zaczynają sobie radzić same. U mnie cały czas tak ten proces wygląda. Samica nie nosi tam ikry i tylko jak się urodzą to je wyrzuca, lecz nosi je w sobie przez pewien czas, na ile jej otwór gębowy wytrzyma. Po naturalnym wypluciu bezstresowym młodych, młodym mama już nie jest do niczego potrzebna. Pozdrawiam

 13. Romek

  Chcę zacząć hodowle pyszczaków i patrzę na olx i kazde są inne czy wszystkie te barwy mogą być razem?
  Na ogłoszeniach nie.piszę saulosi

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Nie, nie mogą być wszystkie. To zależy od wymiarów akwarium itd.

  2. Lukasz

   To bardzo dziwne co piszesz u mnie samica była niebieska samiec żółty a młode były niebieskie po pewnym czasie zaczęły zmieniać barwy o po 2 latach u samicy pojawiły sie oczka na pletwie jak u samca

 14. Tomek

  Czy glonojady mogą być z pyszczakami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. SEBASTIAN

   Mogą, ale Pyszczaki będą przeszkadzać zbrojnikowi.
   Więc nie zalecane

 15. Tomek

  Ile pyszczaków zmieści się do akwarium 250 litrów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kubek

   ok. 10-20 saulosi

 16. Uki086

  Ja osobiście mam 216l, aktualnie pływają w nim pyszczaki Chindongo saulosi 10szt. / iodotropheus sprengerae makokola red 6szt. Pyszczaki mają około 2-4cm, więc jak lekko podrosną i zaczną się wybarwiać, będę miał 100% pewność ile mam samców i samic, wtedy zrobię redukcję ryb. Zostanie Saulosi 2+6(samiec+samica) i Iodotropheus sprengerae makokola red jeśli mi się uda bo na to wygląda, to będą 2+4… przypominam, że mam akwarium 216l (120dł.akwarium profilowane) czy ryby się dogadają, to okaże się w praniu 🙂 najwyżej zrobię jeszcze większą redukcję. Najważniejsze w akwarium jest to by ryby były z jednego biotopu(czyli Malawi) i by miały tą samą diete(w tym przypadku to przewaga roślin)… dla chętnych akwarium do obejrzenia na youtube pod profilem „Grupa na FB Pielęgnice Malawi-Tanganika” zachęcam do obejrzenia 🙂 mam również zamontowane oświetlenie LED RGB, również do wglądu na filmiku. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   Nie jest zbyt dobrze trzymac 2 samcow w akwarium,bo beda zbyt intensywnie walczyc o dominacje.Lepiej trzymac 1 albo 3 zamiast dwoch.Samic zawsze powinno byc jak najwiecej wiadomo.

  2. Tomasz

   Witam.
   Zaczelem hodowle Malawa. Rybki dorosły i same samce. Nie mogę zdobyc samicy. Proszę o niewielka pomoc w nabyciu samiczek.
   Pozdrawiam

 17. Kamil

  Zanim ktoś znowu zapyta ile pysków na ile litrów. W akwarium 80 cm optymalnie można trzymać 1 samca i 4/5 samic P.Saulosi. Absolutne maksimum to 2 samce i 4/5 samic bo z takimi opiniami też się spotkałem. Do tego żadnych innych gatunków w akwarium tej wielkości. Niech Wam to da do myślenia. 15/20 ryb w takim zbiorniku? Bez żartów.

  Odpowiedz
 18. Marta

  Ile pyszczków mogę kupić na 120 litry wody ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Ja mam zbiornik 120 l i mam 9 pyszczaków po 8-12 cm wydaje się, że jest w zupełności ale max 20 ryb bo
   Na 1. pyszczak ok.6 l (ja tak liczę).

  2. Marc

   Marta nie wiecej niz 1samca i 3 samice byłoby idealnym rozwiązaniem. Możesz spróbować max 5-6szt ale to będzie zależeć od wystroju, kryjowek itp. Nie słuchaj o jakimś przeliczniku 6L na rybe bo to irracjonalne. Nie ma żadnego przelicznika tylko zdrowy rozsądek z uwzględnieniem ruchliwosci ryb, wielkości czy temperamentu. Niektórzy np przyjmuja taki przelicznik 2-3L na 1 cm ryby co by oznaczało 20-30L na pyszczaka ok 10cm, ale to też nie jest żaden wyznacznik bo nie dasz np 1 pyszczaka do 25L akwarium i będzie OK nie mniej w akw 120L i tych ryb można się takim przelicznikiem pomocniczo posłużyć co by ci w tej dolnej granicy dało 6 ryb ale uwzględniając temperament ja bym obstawal przy 4 rybach

 19. Dawid

  Mam dla mnie bardzo ważne pytanie, w zoologicznym wcisnęli mi dwóch samców jedna samice (oczywiście pyszczki saulosi) co się może wydarzyć ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. jaro

   Najprawdopodobniej samce zaczną walczyć między sobą zwycięski samiec bęcie gnębił pokonanego.
   Samica też nie będzie miała łatwego życia bo każdy z samców będzie chciał odbyć z nią tarło.Dużo zależy też od wielkości zbiornika jeżeli masz akwarium długości 1m to raczej niema problemu ryby ewentualnie będą się przeganiać z miejsca na miejsce nie robiąc sobie większej krzywdy.Gorzej jeżeli akwarium jest dużo mniejsze.

  2. Uki086

   WALKA 🙂 zostanie jeden samiec, który z czasem zamęczy i samice 🙂

 20. jaro

  Moja samica pyszczaka saulosi właśnie inkubuje ikre w pysku ciekawe czy coś się wylęgnie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jaro

   Niestety nic się nie wylęgnie samica najprawdopodobnie zjadła ikre

 21. Marek

  Witam czy można trzymać je razem z pyszczakami yellow?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jarosław

   W odpowiednio dużym akwariumie możesz trzymać je z yelowkami

  2. łukasz

   Możesz trzymać je z wszystkimi pyszczakami ale musisz mieć specjalne akwarium ok 500l na 3 sztuki z każdego gatunku”, każdy pyszczak musi być tej samej wielkości”. Co do wszystkich gatunków to nie można trzymać ich z pyszczakiem hełmiastym.

 22. Incognito

  Witam. Mam akwarium 112 litr-80x40x35. Akwarium słodkowodne. Mam grzałkę 50w, bo w domu mam dosyć ciepło, także jest w zupełności wystarczalna. Filtr wewnętrzny Aqua Nova 1200l/h. Oświetlenie-listwa świetlna 2x20w (nie mam pokrywy). Nie jest zbyt gęsto obsadzone roślinami-dwa dosyć duże anubiasty bartrei. Do tego wiele skał z kryjówkami i dwa łupki od kokosa oraz dużo muszli. Wodę podmieniam często, także akwarium jest dosyć czyste. Na dnie mam drobny żwirek. Mam pytanie? Chodzi o obsadę.:
  8x pyszczak demasoni
  8x pyszczak red red
  1x kirysek pstry
  1x kirysek spiżowy
  1x glonojad czarny (mały)+1x glonojad złocisty(mały)
  Oraz jedna ryba której nazwy zapomniałem. Oto link do zdjęć. Czy ktoś rozpoznaję tę rybę. Jest ona na pierwszym linku.
  link to fotosik.pl
  Zdjęcie akwarium
  link to fotosik.pl
  Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Przepraszam za wcześniejszy komentarz. Przez przypadek nacisnąłem”wyślij komentarz”. Czy ta ryba nie jest czasami żółtaczką indyjską? 🙂 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Papryk

   Na pewno dodaj więcej kirysków

 23. maciek

  Mam akwarium 112 l, 80 cm. Czy mogę w takim zbiorniku trzymać 20 pyszczaków ewentualnie ile? Tak!!! Wiem pisze w opisie ale wszędzie spotykam się z inną opinią!!!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Incognito

   Mam taki sam zbiornik i mam 16 pyszczaków i 1 pielęgnicę sajica. 8x demasoni 8 x red red. Pyszczaki mają się dobrze. Mam dla nich dużo kryjówek także możesz sb zobaczyć w poprzednim moim komentarzu zdjęcie mojego akwa, lecz 20 pyszczaków to trochę za dużo. Myślę że maximum 18, lecz podaj mi gatunek pyszczaków.

 24. macko

  Ile ryb mogę trzymać w akwarium 112l 80cm ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Adrian

   1cm ryby = 1 litr wody. Tak 10 Będzie ok 🙂 12 litrow ci pójdzie na sam żwir.

  2. Arczi

   Myślę ze nie macie pojęcia jak hodować takie ryby 10,16,20 pyszczaków w baniaku o dł. 80cm ??? To nie są gupiki…. a przeliczniki typu 1cm=1 litr nie maja przełożenia u ryb terytorialnych takich jak pielęgnice…

 25. Rafał

  Na zdjęciach są też pyszczaki Demasoni.

  Odpowiedz
 26. ktoś

  Czy ta rybkę można trzymać tylko jedna, jeśli tak to w ilu litrach??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Incognito

   Raczej nie. To są ryby stadne, rewirowe. Lepiej dla nich jeżeli trzyma się je w grupce od 5 do…