Pielęgnice Meeka - ryby akwariowe
Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki) – terytorialna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. W przypadku zagrożenia przyjmuje postawę odstraszającą i stroszy swoje płetwy oraz co ciekawe skrzela.
Pielęgnica Meeka - horichthys meeki - Występowanie
Ameryka Środkowa. Zamieszkuje spokojne rzeki i strumienie, przede wszystkim w Gwatemali i na półwyspie Jukatan w Meksyku. Spotykana zarówno w wodach przejrzystych jak i mętnych, raczej płytkich na głębokości do 1.5 m, stosunkowo twardych.
Pielęgnica Meeka - horichthys meeki - Charakterystyka i usposobienie
W naturze osiąga do 16 cm długości. W warunkach hodowlanych samiec rzadko przekracza 13 cm a mniejsza samica 10 cm. Czerwień opalająca pysk rozciąga się na gardziel, pokrywy skrzelowe i brzuch aż po nasadę płetwy ogonowej. Płeć młodych trudna do odróżnienia. Dorosłe samce po za tym, że są większe, mają wydłużone płetwy grzbietową i odbytową oraz są lepiej wybarwione – szczególnie w okresie tarła, kiedy to odstraszają rywali prężąc płetwy i rozdymając ogniście ubarwione skrzela.
Pielęgnica Meeka - horichthys meeki - Odżywianie i karmienie
W środowisku naturalnym są wszystkożerne a głównie odżywiają się małymi skorupiakami, mięczakami i bezkręgowcami. Wyszukują pokarm przesiewając piasek pyskiem i skrzelami. W akwarium nie są wybredne ale powinny otrzymywać wysokiej jakości zróżnicowane pokarmy z przewagą żywych taki jak tubifex, ochotka, artemia czy larwy komara i jako uzupełnienie pokarmy zielone np. ze spiruliną. Hodowcy często przyrządzają sami zmiksowane pokarmy suchy ze skorupiakami, owocami i warzywami.
Pielęgnica Meeka - horichthys meeki - Akwarium
Parę dorosłych pielęgnic meeka najlepiej trzymać w min 114 litrowym akwarium, z piaszczystym podłożem oraz dekoracjami z korzeni i kamieni, tworzącymi liczne zakamarki i groty. Wymagają doskonałej jakości wody. Niezbędny wydajny filtr biologiczny i cotygodniowe podmiany wody (15-20%). Ryby przekopują podłoże. Do obsadzenia najlepiej użyć wytrzymałych, szerokolistnych roślin przyczepianych do dekoracji. Tolerują wodę słonawą do 1.0002 SG (specific gravity).
Jak na pielęgnice przystało bardzo terytorialne szczególnie w okresie rozrodu. Po za okresem rozmnażania są towarzyskimi rybami, które najlepiej czują się w większej grupie, 8 lub więcej osobników. Mogą jednak zjadać mniejsze ryby. W odpowiednio dużym zbiorniku mogą być trzymane z innymi, podobnych rozmiarów, pielęgnicami z Ameryki Środkowej. W akwarium biotopowym można je również łączyć z grupami odpornych żyworódek np. mieczyków, molinezji.
Pielęgnica Meeka - horichthys meeki - Rozmnażanie
Gatunek monogamiczny. Opiekę nad potomstwem sprawują oboje rodzice. Ryby składają jaja na twardym podłożu. Rozmnażanie łatwe. Nie są konieczne żadne specjalne warunki aby zachęcić ryby do tarła. Sukces zapewni dobra dieta i regularna opieka nad akwarium. Jedynie w przypadku ryb z odłowu może to być nieco trudniejsze.
Małe prawdopodobieństwo, że w sklepie akwarystycznym znajdziemy dobraną parę. Najlepiej kupić grupkę młodych pielęgnic i poczekać aż same dobiorą się w pary.
Samica składa jaja na oczyszczonych, płaskich powierzchniach np. podłożu, kamieniu, kawałku drewna, szerokim liściu lub na szkle akwarium. Młoda, niedoświadczona para może zjeść narybek z pierwszego swojego miotu, szczególnie kiedy zostanie np. przestraszona.
Tarło odbywa się w typowy dla pielęgnic sposób. Samica składa jaja w jednym lub kilku rzędach po czym zostają zapłodnione przez samca. Cykl ten powtarzana się kilkukrotnie. Dorosła samica może złożyć od 100 do 500 ziarenek ikry. Na czas inkubacji pozostaje blisko i sprawuje opiekę oraz razem z partnerem broni terytorium przed intruzami.
Jeżeli chcemy odchować znaczną część narybku to wszelkie towarzystwo poza rodzicami należy przenieść do oddzielnego zbiornika.
Narybek jest łatwy do wykarmienia. W początkowej fazie karmi się je np. dobrej jakości, suchymi pokarmami w proszku, gotowanym żółtkiem, pierwotniakami a następnie artemią, wodzieniem czy micro nicieniami.
Ostatnio zmodyfikowano: 13 stycznia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Mam jedną mekka (samca) z dwoma glonojadami w 120l akwarium. Czy mógłbym dokupić do niego samicę i harem mieczyka czy lepiej zrezygnować z mieczyków i dokupić więcej pielęgnic?
witam, dzisiaj dostałem ryby, jak je kiedyś nazwałem „melioty” i okazało się że ojcem jest pielęgnica „blue eye”, a matką pielęgnica eliota. Nazwałem je „blue fox” ponieważ mają niebieskie oczy, a na całym ciele kropki koloru „electric blue”
czy mógłbym ryby te trzymać z płaskobokami? a właściwie melioty (ja nazywam tak krzyżówkę meeki i eliota), ojciec ryb to meeka a matka to eliot. mojemu wójkowi ostatnio wykluło się sporo młodych, a ja planuję założyć akwa dla mojego płaskoboka, bo stare za małe (112l, ale jeszcze dużo innych ryb, np.brzanki wszelkiej maści, kirysy, bocje, danio malabarskie, zbrojniki, karliki szponiaste, molinezje, samica bojownika itp.) a chciałbym mu dokupić kolegów
(ps. ta samica bojownika od miesiąca znajduje się w tym akwarium bo w poprzednim prawie zabiła samca, ale na szczęście druga samica nic mu nie robi)
sory, miało być wujkowi xd
Mam 2 Mekki samce i jednego glonojada w 112 litrach. Czy mogę dokupić jakąś rybę aby się nie pożarły?
chyba będziesz mógł jakieś pielęgnice ramireza, ale nwm, bo mój wujek trzymał je razem, a właściwie hybrydy eliota i mekki, więc chyba tak. A tak wogóle to mógłbyś mi doradzić co do tęczanek neonowych i innych ryb, które wypisałem w temacie tęczanka neonowa pod tym samym nickiem.
Witam kolegów. Posiadam akwarium 120l A w nim 1 pielengnice Elliota i 1 Pielengnice Mekka (+ kilka skalarow ale to mniej istotne ) od 2 dni mam około 150_200 szt pielengnic..mial ktoś z was taka hybryde lub wie coś na ten temat połączenia Meeki i Eliota ? Dodam że Eliot to samica A Mekka to samiec.pozdrawiam
są bardzo podobne, więc mogły się skrzyżować
Ja trzymam 6 pielęgnic mekki ,pielęgnice skosnopregie i pielęgnice miodowe razem w akwarium
Mam 2 pielęgnice mekki. Akwarium 60/23/40 cm. Chciałbym jeszcze dokupić jakąś rybę do akwarium, np brzankę lub coś w tym stylu. Ale nie wiem czy mogę. Właściwie to martwią mnie 2 rzeczy. Czy pielęgnice jej nie zatłukłą i czy akwarium nie będzie za małe
*Akwarium ma 60L
Krytykować Cię tu nie będę, ale brzanki to ryby zadziorne i charakterne, większość również wymaga sporego zbiornika, ale ewentualnie możesz gromadkę trzymać w 60 l.
Z pewnością ryby będą między sobą walczyć, to nie jest dobry pomysł.
Aha i mówi się, że ryba potrafi się dostosować do warunków, w jakich rośnie.
Możesz ewentualnie 2 Meeki w 60 l zostawić, ale dobry pomysł to nie jest…
Poza tym te pielęgnice to ryby towarzyskie, tak jak jest wyżej napisane, aby rybki dobrze się czuły stadko minimum 8 osobników, z tym, że, jak wcześniej wspomniałem, każda ryba ma inny charakter.
Pozdro!
P.S. nigdy nie miałem dużych pielęgnic (powyżej 10 cm), jeżeli znam się jednak na teorii, to daj znać 😉 👍
Zakładam akwa biotopie 375l.
Czy mogę 6 Meek?
Chciałbym coś jeszcze np. mieczyka ale nwm gdzie dokładnie występuje meeka (nazwa rzeki itp.)
Ani mieczyki.
Mogę znać dokładne występowanie Meek i ryb z tamtego miejsca?
Z góry dziękuję za pomoc
Możesz trzymać 6 Meek jak coś Meeka występuje w Gwatemala w Meksyku a mieczyki występują w tej samej rzece czyli w Gwatemali w Meksyk. Więc się nie martw.😃😄
Czy taka obsada jest okej? 240l
2 meeki 2 miodowe 2 zebry 2 glonojady złote?
Czy mogę coś dodać coś odjąć?
Chętnie chciałbym więcej pielęgnic
Ja bym zmienił prawie wszystko.
Zebry są agresywne. Miodowe i meeki też.
Lepiej para miodowych i jakieś stadko + „glonojady”
Czy do 300l można dać Mekki z jakąś inną pielęgnica jak tak to ile Mekki i tych innych pielegnic
Witam mam akwa o pojemnościowy 350l i spora grupę lub Malawi (Red Top Yellow i Lapidiaptris) I zastanawiam się nad dokupieniem Meeki ale nie jestem pewien czy jest to dobry pomysł?
Zapytaj na Forum Malawi tam otrzymasz pomoc
To nie jest dobry pomysł.
Mogę trzymać parę lub stado takich pielęgnic w akwarium 240l z 4 skalarami 30 zwinnikami ogonopręgimi (tymi większymi zwinnikami rosną do 8cm) parką ramirezek parką akarek wiśniowych i kosiarkami z kirysami??
Mam pytanie czy można trzymać parkę pielęgnic zeberek razem z parką pielęgnic meeka. Akwarium biotopowe 300l.
Wydaje mi się że tak ale nie jestem pewien
Mam puelegnice mekka, i jest bardzo agresywna do innych ryb, np. Skalarow. Teraz mam inne rybki i nie wiem czy nie muszę jej wydać bo inaczej je pozjada
Czy parka tych rybek może mieszkać z parką skalarów? Akwa 200l
Na skalary 200l to za mało, ale odpowiadając na twoje pytanie można.
Mam pytanie czy pielęgnica meeka może być razem z pielęgnicą saulosi w jednym zbiorniku ?
Nie ma czegos takiego jak pielęgnica saulosi tylko jest pyszczak saulosi i nie nie mogą byc gdyz to zupełnie różne biotopy mekka: ameryka środkowa saulosi: afryka
Jeśli chcesz mieć akwarium biotopowe, to nie mogą być razem, bo są z różnych kontynentów, ale ja nie widzę przeciwwskazań do akwarium ogólnego. Ważne, żeby woda była zasadowa i przynajmniej średnio twarda, no i oczywiście akwarium o odpowiednich wymiarach. Pyszczaki z racji charakteru i ruchliwości wymagają stosunkowo większego akwarium od pielęgnic środkowoamerykańskich.
Widzę, że samozwani cenzorzy internetu zawsze czujni. Napisałem przed chwilą swoją opinię, że Meeka może być trzymana w akwarium z pyszczakami pod warunkiem, że woda będzie zasadowa i średnio twarda, a akwarium odpowiednio duże, ale już ktoś zainterweniował, że nie reprezentuję jedynej słusznej myśli. Mimo to piszę jeszcze raz, bo internet nie należy do jednej osoby. Moim zdaniem można łączyć te gatunki, ale akwa ze względu na zachowanie pyszczaków musi być odpowiednio duże, min. metr długości i 200 l.
Dziękuję bardzo za odpowiedź :).
Liseł jak byś miał pojęcie to wiedział byś że pyszczaki to też pielęgnice. Opiekują się ikrą i narybkiem…
Mam kilkanaście sztuk w pracy i zastanawiam się jaki gatunek ryb mozna by z nimi trzymać. Akwarium jest duże bo 700l. Może ktoś coś polecić?
Łukaszu wybór masz stosunkowo niewielki. W tak dużym akwarium możesz spróbować dołączyć inny gatunek pielęgnicy z ameryki środkowej. Muszą być to ryby zbliżone wielkością i z podobnym charakterem dlatego proponowałbym Pielęgnice:Zebra, Sajica,Miodowa, Salvini. Ewentualnie większe piękniczkowate które mają podobne wymagania co do parametrów wody : Mieczyki ,Molinezje
Bocje i zbrojniki fajnie się sprawdzają w akwarium z pielęgnicami. Myślę, że stado większych kirysków też by było ok. Brzanki (tylko trzeba uważać na temperaturę wody, bo są dość zimnolubne) różnych odmian, grubowargi. Uważałbym na kąsaczowate, które może przerażać zachowanie pielęgnic podczas karmienia. Osobiście nigdy tego nie sprawdzałem, ale ciekawy jestem połączenia pielęgnic środkowoamerykańskich z pielęgnicami z tanganiki np. naskalnikami.
Po ilu dniach rodzą się elioti.
Około trzech dób. 😉
Mam pielęgnice od dwóch tygodni,miałam trzy niestety jedna nie przeżyła ale zostały dwie i właśnie złożyły ikrę bardzo się cieszę.
Od lat mam te pielęgnice w akwarium ogólnym. Nigdy nie niszczyły roślin. Wg mnie to jedna z nielicznych pielęgnic nadająca się to akwarium ogólnego. Niestety nie da się wychować narybku w takim akwarium, szybko jest zjadany. Ja czasami odławiam narybek rurką i przenoszę do innego akwarium już bez rodziców. Karmienie solowcem daje 100% sukces w hodowli.
Eliot właśnie złożył ikrę i razem z akara pilnują jaj. Ciekawe czy i co się wykluje
wykluje się połączenie tych ryb
Witam chciałbym się zapytać czy to możliwe ze eliot dobrał się w parę z akara pomarańczowopletwa
oczywiście to są ryby praktycznie spokrewnione
Czy te pielęgnice można hodować z krewetkami?
Nie radze 🙂
Czy mekki (parka lub gromadka malców) może być razem z pielęgnicami eliotta w 200 litrach plus gromadka mieczyków
gromadka mieczykòw czyli ile? Reszta może być ale zależy od ilości mieczyków ????☺
Odradzam, z wlasnego doswiadczenia. Mialam parke eliot i dwie mlode parki mekki. Samiec eliota zameczyl dwie mekii, a te ktore zostaly terroryzowal. Elioty poszly na sprzedaz, bo jednak mekkami jestem bardziej zauroczona 🙂
U mnie są grzeczne z innymi gatunkami, co miesiąc maja młode, akwarium 240l
Mówię na nie pielęgnice mękki ponieważ jak masz je w akwarium to męka. Mam je i bardzo żałuję że je kupiłem. Poza tym bardzo mi się podobają, są kolorowe i mają duże pyski jak wszystkie pielęgnice. Pielęgnice to moje ulubione ryby.
Zastanówcie się zanim kupicie nie wiem jakim cudem w filmiku powyżej funkcjonuje z innymi rybami jedna na całe akwarium potrafi gonić i terroryzować druga aż ta musiała uciec za tło akwarystyczne żeby przeżyć potem maltretowała i pastwiła się nad dwa razy większym kiryśnikiem czarnoplamym ładowała pyskiem po roślinach z rozpędu żeby je dziurawić dramat