Astronotus ocellatus

Pielęgnica Pawiooka Oskar - ryba akwariowa fot.zverimex.kvalitne.cz
 • Rozmiar: 25 cm
 • Akwarium: 400 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Pawiookie – Oskar - ryby akwariowe

Pielęgnica pawiooka, Oskar (Astronotus ocellatus) – osiągająca spore rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej. Ryby zamieszkują dorzecze Amazonki w Brazylii, Peru i Kolumbii, być może także w Gujanie Francuskiej. Najczęściej spotykane w płytkich, stojących wodach na terenach leśnych. Przebywają w ukryciu pomiędzy korzeniami drzew i wśród marginalnej roślinności.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Charakterystyka i usposobienie

Zazwyczaj osiąga ok. 25 cm długości całkowitej, największy odnotowany osobnik mierzył 45.7 cm. Ciało krępe, wysokie z dużym otworem gębowym i grubymi wargami. Ubarwienie ciemne z charakterystycznymi pawimi oczkami, zależne od wieku i miejsca pochodzenia. Istnieje wiele hodowlanych odmian barwnych np. Red Oscar, Red Tiger, Albinos, długo-płetwa. Dojrzałość płciową osiągają ok. 1 roku życia. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła mają wyraźnie zaokrągloną brodawkę płciową. Ryby terytorialne i szczególnie agresywne w okresie tarła. Z natury jest mięsożercą, mniejsze ryby będzie traktować jako pokarm. Przekopuje podłoże, przez co może niszczyć delikatniejsze rośliny.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Odżywianie i karmienie

Pielęgnice pawiookie karmimy dużym pokarmem żywym, granulatem mięsnym oraz pokarmami suchymi w pałeczkach. Nie powinny być karmione mięsem ssaków np. sercem wołowym czy kurczakiem. Tłuszcz w takim mięsie nie jest przez rybę przyswajany i prowadzi do nadmiernego otłuszczenia i degradacji organów.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Akwarium

Pielęgnica pawiooka wymaga akwarium ok 400l. Jeżeli chcemy trzymać parę musi być odpowiednio większe 500-600l. Trzymane w towarzystwie innych ryb wymagają zbiorników od 1000 l. Pielęgnice lubią piaszczyste podłoże i dekoracje z kamieni i korzeni. Dekoracje w akwarium powinny być solidnie umocowane, a rośliny – wyłącznie o mocnych liściach – sadzone w pojemnikach. Rybom należy zapewnić wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany wody, najlepiej w ilości 50%. Mogą być trzymane w towarzystwie dużych ryb np. sumów, zbrojników, bocji i innych pielęgnic.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Rozmnażanie

Gatunek dość łatwy do rozmnożenia pod warunkiem, że mamy odpowiednio duży zbiornik i dobierzemy parę. Najlepiej kupić 6 lub więcej młodych ryb i pozwolić im w sposób naturalny dobrać się w pary. Pielęgnice pawiookie, odpowiednio karmione, rosną stosunkowo szybko. Dojrzałość płciową osiągają, kiedy przekroczą 12cm długości. Zostawiamy jedną parę a pozostałe odławiamy.

Zbiornik przeznaczony do rozrodu powinien mieć co najmniej wymiary 150x60x60cm. Umieszczamy w nim kilka płaskich kamieni. Oskary, tak jak wiele innych pielęgnic składają ikrę na twardym podłożu. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie dekoracji bezpośrednio na spodzie akwarium. Ryby chętnie przekopują podłoże i mogą się w ten sposób rozpraszać.

Najłatwiej ryby zachęcić do tarła podnosząc o kilka stopni temperaturę wody. W pierwszej kolejności para wybiera miejsce do złożenia jaj i oczyszcza je. Samica może złożyć ok. 2000 ziarenek ikry. Oznacza to, że będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników do odchowu narybku.

Ostatnio zmodyfikowano: 25 marca 2020 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 25 - 250 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 76

 1. Amigo

  Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy zbiorników. Czytając komentarze zaczynam się zastanawiać czy zakładając akwarium ludzie wcześniej interesują się pochodzeniem ryb ich warunkami naturalnymi i wieloma czynnikami, które wpływają na ich życie w naturze. Wiadome jest że zakładając akwarium staramy się przybliżyć warunki sztuczne do warunków naturalnych i nie każdego jest stać na założenie bardzo dużego zbiornika, a i nie każdy ma miejsce na 1000 lub więcej litrów. Proszę Was o jedno, jest bardzo dużo gatunków ryb, które mają znacznie mniejsze rozmiary niż pawiooka lub pomarańczowopłetwa i są to też bardzo barwne i wdzięczne ryby. Jeśli Twoje warunki pozwalają na 70l lub na 112l to kup coś co rośnie max 5-8cm i nie trzymaj tam 50ryb.

  Nie jestem z żadnej organizacji ochrony zwierząt ale na logikę nie ma sensu trzymać dużych gatunków w małych zbiornikach, lub mniejszych o ilości nie wiadomo jakiej. Wystarczy sobie przedstawić taką sytuację: sześciu rosłych chłopów po 2m wzrostu w tz. maluchu. Pewnie że pojadą, pytanie jak daleko i ilu z nich zdrętwieją nogi i zrezygnują z dalszej jazdy. K

  onrad babka w sklepie miała rację, pewnie że do 160l można wpuścić 5-6szt, tylko pomyśl, dla niej to są pieniądze, ona Ci powie że można i 15szt wpuścić, jak jej padną ryby w sklepie to ona nie martwi się że padły ryby, tylko że straciła zarobek. Sky(Kiedyś Michał) szacun za odpowiedź dla Konrada. Z moimi zbiornikami żyję już 40 lat, jest ich 6sztuk, pierwszą pompką do napowietrzania ramowego zbiornika klejonego kitem był pęcherz od piłki nożnej i zacisk od kroplówki( takie czasy, ciężko o sprzęt, lub bardzo drogi na kieszeń małolata). Opisze Wam swoje największe 1500l bo tam pływa obsada o dużych gabarytach. Pływa tam para pawiookich, oboje po około 32cm, para pomarańczowopłetwych też w granicach 30cm, gromadka 6 bocji wspaniałych około 20cm no i ryby z tz. grupy czyścicieli: 4 zbroiniki, dwa pospolite koło 37cm i dwa albinosy też w tych rozmiarach. Są też 4 kirysniki, dwa czarnoplame po 15cm i dwa albinosy też po 15cm. Jeśli chodzi o to jak się odwdzięczają za moja opiekę, to nie jestem w stania zliczyć ile już oddały mi narybku i nie mam pojęcia jak opisać ich ubarwienie. Pozdrawiam Wszystkich i życzę Wam pięknych zbiorników i zdrowych nie skarłowaciałych ryb.

  Odpowiedz
 2. Konrad

  Witam wszystkich,zobaczyłem pawiookę w sklepie zoologicznym i się nią strasznie zainteresowałem. Akwarium mam 160L,babka w sklepie powiedziała że mogę tam dać 5-6 pielęgnic,że się przyzwyczają do akwarium i przestaną rosnąć.czytajac komentarze wiem ze niezbyt mogę to zrobić .czy mógłbym dać do 160 2/3pawiookie po 5cm? Z myślą że przestaną rosnąć przez małą wielkość zbiornika

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Sam mówisz że przestaną rosnąć, a wiesz jakie będą tego skutki że urosną za małe?

  2. Sajmon

   Zgadzam się ze Sky oraz odradzam kupowania ich (twoje akwarium jest zdecydowanie za małe)

 3. Daniel

  moja samica pawiookich wczoraj złożyła ikrę. Para bardzo pilnuje ikrę atakując nawet palec za szybą. Samica 22cm , samiec 20 cm.

  Odpowiedz
 4. Daniel

  Moje pawiookie są bardzo wybredne i przyjmują tylko określone pokarmy. Aktualnie 1 je tylko duże płatki ,a druga tylko takie małe mięsne kuleczki. Jak ta co lubi jeść płatki weźmie te kuleczkę to od razu wypluwa , za to ta druga nawet nie patrzy na płatki. Kostki z rureczników ignorują obie.Miał ktoś też taki przypadek ? . Ryby mają po 20 cm i raczej są zdrowe . Zamówiłem różne pokarmy na allegro może jeszcze coś im posmakuje.

  Odpowiedz
 5. Kuba

  czy 250 l(120cm długości) nie wystarczy dla jednej ryby?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Tak ale jak będzie miała ok 16cm to oddaj/sprzedaj

 6. Dawid

  Witam chciałem 1 pawioką i 4 papuzie i że 2 glonojady jak pospolity czy taka obsada do 400l może być ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Na spokojnie jeszcze możesz se pozwolić na inne większe ryby

 7. Szymson

  Łukasz (nie Lukasz) w 240l możesz trzymać ją póki jest mała ale w przyszłości gdy będzie większa to zainwestuj w akwa 400-600l to większe dla parki

  Odpowiedz
 8. Lukasz

  Witam, posiadam dwie pawiookie, jedna niebieskoluska i trzy akary pomaranczowo pletwe, plywaja w towarzystwie suma rekiniego, dwoch zbrojnikow lamparcich oraz dwoch kirysnikow. Zbiornik ma 240 litrow, temp 24-28 st. Zwykla kranowka. Rybki nie sa agresywne, wszystkie sie toleruja nawzajem czasem zdarzy sie ze ktoras ktoras pogoni. Jedza wszystko, mlode glupiki, molinezje czy pyszczaki, z suchej karmy daje im wybarwiajaca dla pyszczakow. Wprost ja uwielbiaja:), raz w tygodniu dokarmiam zywymi robakami dafnia . nie mam zadnych priblemow z nimi. Rybki sa zdrowe i pieknie ubarwione.pozdrawiam wszystkich

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Ale na przyszłość pomyśl o większym akwarium, nie ma szans w 240 litrach takie ryby.

  2. Łukasz

   Witam..Ja mam jedną rybkę Pielegnice pawiooka..rybka jest jeszcze mala ale mam akwarium 240litrow.. czy to naprawdę nie wystarczy?

  3. Marlena

   Za małe akwarium na taką ilosc ryb.A jeszcze to info,ze karmisz innymi rybami jest koszmarne.Nie nazwalabym Ciebie milosnikiem zwierzat.Ale skoro daje Ci to satysfakcje…

  4. Lena

   Dla większości akwarystów to normalne że większe ryby karmi się narybkiem bądź mniejszymi rybami tak samo jak żółwie czy kraby, i to nic dziwnego.