Astronotus ocellatus (Agassiz, 1831)

Pielęgnica Pawiooka Oskar - ryba akwariowa fot.zverimex.kvalitne.cz
 • Rozmiar: 25 - 35 cm
 • Akwarium: 400 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Pawiookie – Oskar - ryby akwariowe

Pielęgnica pawiooka, Oskar (Astronotus ocellatus) – osiągająca spore rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Ryby zamieszkują dorzecze Amazonki w Brazylii, Peru i Kolumbii, być może także w Gujanie Francuskiej. Najczęściej spotykane w płytkich, stojących wodach na terenach leśnych. Przebywają w ukryciu pomiędzy korzeniami drzew i wśród marginalnej roślinności.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Charakterystyka i usposobienie

Zazwyczaj osiąga ok. 25 cm długości całkowitej, największy odnotowany osobnik mierzył 45.7 cm. Ciało krępe, wysokie z dużym otworem gębowym i grubymi wargami. Ubarwienie ciemne z charakterystycznymi pawimi oczkami, zależne od wieku i miejsca pochodzenia. Istnieje wiele hodowlanych odmian barwnych np. Red Oscar, Red Tiger, Albinos, długo-płetwa. Dojrzałość płciową osiągają ok. 1 roku życia. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła mają wyraźnie zaokrągloną brodawkę płciową. Ryby terytorialne i szczególnie agresywne w okresie tarła. Z natury jest mięsożercą, mniejsze ryby będzie traktować jako pokarm. Przekopuje podłoże, przez co może niszczyć delikatniejsze rośliny.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Odżywianie i karmienie

Pielęgnice pawiookie karmimy dużym pokarmem żywym, granulatem mięsnym oraz pokarmami suchymi w pałeczkach. Nie powinny być karmione mięsem ssaków np. sercem wołowym czy kurczakiem. Tłuszcz w takim mięsie nie jest przez rybę przyswajany i prowadzi do nadmiernego otłuszczenia i degradacji organów.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Akwarium

Pielęgnica pawiooka wymaga akwarium ok 400l. Jeżeli chcemy trzymać parę musi być odpowiednio większe 500-600l. Trzymane w towarzystwie innych ryb wymagają zbiorników od 1000 l. Pielęgnice lubią piaszczyste podłoże i dekoracje z kamieni i korzeni. Dekoracje w akwarium powinny być solidnie umocowane, a rośliny – wyłącznie o mocnych liściach – sadzone w pojemnikach. Rybom należy zapewnić wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany wody, najlepiej w ilości 50%. Mogą być trzymane w towarzystwie dużych ryb np. sumów, zbrojników, bocji i innych pielęgnic.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Rozmnażanie

Gatunek dość łatwy do rozmnożenia pod warunkiem, że mamy odpowiednio duży zbiornik i dobierzemy parę. Najlepiej kupić 6 lub więcej młodych ryb i pozwolić im w sposób naturalny dobrać się w pary. Pielęgnice pawiookie, odpowiednio karmione, rosną stosunkowo szybko. Dojrzałość płciową osiągają, kiedy przekroczą 12cm długości. Zostawiamy jedną parę a pozostałe odławiamy.

Zbiornik przeznaczony do rozrodu powinien mieć co najmniej wymiary 150x60x60cm. Umieszczamy w nim kilka płaskich kamieni. Oskary, tak jak wiele innych pielęgnic składają ikrę na twardym podłożu. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie dekoracji bezpośrednio na spodzie akwarium. Ryby chętnie przekopują podłoże i mogą się w ten sposób rozpraszać.

Najłatwiej ryby zachęcić do tarła podnosząc o kilka stopni temperaturę wody. W pierwszej kolejności para wybiera miejsce do złożenia jaj i oczyszcza je. Samica może złożyć ok. 2000 ziarenek ikry. Oznacza to, że będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników do odchowu narybku.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 października 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 25 - 250 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 115

 1. Marcin

  Kupiłem 3 pawiookie. W pierwszy dzień jedna zaczęła siedzieć przy dnie. Myślę sobie zmiana miejsca, przejdzie jej. Na drugi dzień przeszło jej wszystko łącznie z życiem. Myślę sobie zdarza się. Może przydnieciona w czasie odłowu.
  Po tygodniu druga to samo. Żarty się skończyły. To już nie jest przypadek.
  Niestety za dwa dni trzecia. Pływała normalnie. Zjadła i po jedzeniu na dno. Pewnie jutro będzie po niej.
  Pytanie co może być nie tak?
  Inne ryby bez problemu. Mam jeszcze dwa elektryki 4 nikaraguańskie i dwa glonojady.
  Akwa 500l plus sump. Woda kryształ, NO3 25 Po4 0 No3 0
  Karmie ochotką czasem krylem i suche w płatkach (wysokobiałkowe).
  Agresji miedzy rybami nie zauważyłem nigdy. Jedynie największa samica nikaraguańska czasem pogoni inną samicę nikaraguańską, ale bez przesady (mam 3 samice i samca)

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Tak myślałem o Twoim przypadku i może należałoby dowiedzieć się w sklepie w jakich parametrach wody je trzymali. Jeżeli warunki diametralnie się różniły od tych jakie Ty zaserwowałeś w swoim zbiorniku plus zbyt szybko przeprowadzona aklimatyzacja to nawet Pawiookie mogły tego nie przetrzymać. Pozdrawiam

  2. Michał

   Jakiekolwiek dziwne rzeczy z trupkami? Dużo śluzu, pusty/napompowany brzuch, obtarcia. Nie obstawiałbym towarzyszy akwarium bo były by widoczne braki płetw. Parametry wytłukłyby reszte, więc jedyne co zostaje to pasożyty/stres. Trudno powiedzieć, większe ryby za młodu potrafią być delikatesikami mimo bycia „nieśmiertelnymi” w dorosłym wieku.

  3. Marcin

   Aktualizacja.
   Pawiooka ma się dobrze. Na szczęście to był fałszywy alarm i po dniu ospałości ryba żwawo pływa po akwarium..
   Za to zniknoł mi samiec nikaraguański. Tu podejrzewam samice nikaraguańskie które były większe od niego. Niestety nie znalazłem zwłok. Jest szansa że mógł wyskoczyć z akwa ale to byłby pierwszy taki przypadek u mnie.
   Tomasz. Myślę że tu może być problem. Woda w sklepie „na oko” czysta ale co w środku nie mam pojęcia.. Ryby staram się aklmatyzować wolno. Wkładam worek do akwa i po mału dolewam wody z akwa. Całośc trwa nawet godzine więc o szku raczej nie można mówic.
   W ogóle to zauważyłem w ostatnim czasie że ryby ze sklepów coraz gorzej znoszą przeprowadzki.
   Myślicie że może to być wina masowych hodowli ukierunkowanych wyłącznie na zysk?

  4. Wojciech

   Jak no3 o to no2 je zabiło dlatego że akwarium nie przeszło cyklu azotowego

 2. Dorota

  Mamy dwie pielegnice. Jedna od dwóch dni pływala na boku, robiła koziolki a teraz prawie cały czas leży. Na chwilke się podrywa przepływa kawałek i znowu leży. Nie chce jeść. Nie wiem co się dzieje i dlaczego. Co z nią zrobić? …meczy się już tak 4 dzień. …

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Jak długo je posiadasz, czy zapewniony mają odpowiedni litraż, czy filtracja jest odpowiednia, czy woda jest napowietrzona jak należy, czy parametry wody są odpowiednie, czy w ostatnim czasie był podawany pokarm wątpliwego pochodzenia??

  2. Jan

   Sprawdź czy nie ma pasożytów w skrzelach?
   morze mieć taki biały nalot to jest groźne ryba pływa na boku chwyta powietrze nie pobiera pokarmu

 3. Dawid

  Czy tą pielęgnice można trzymać w akwarium 1000l z pielęgnicami cytrynowymi 4szt. i bocjami helodes lub berdmorei?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jah76

   ja trzymam pawiokie razem severum i niema w Akwarium duzej agresji

 4. Piotrek

  Jakie w ogóle ryby można trzymać pawiookimi w 800l???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Możesz dać 1 ducha amazońskiego ????

 5. WiseQ

  Czy mogę mieć parę w akwarium 450l + jakiś zbrojnik? Jak tak, to czy może w takich zbiorniku coś jeszcze pływać i co by to mogło być??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Bez problemu możesz mieć te ryby w tym akwa.Mówiłaś coś jeszcze o zbrojnikach że mają się tam pojawić to nie dawaj za małych tylko troche wieksze jak zbrojnik pospolity lub złoty.Jednak bez przesady i żeby nie był za duży ,czyli zbrojnik lamparci albo panaque nigrolineatus ,bo zajmą ci całe miejsce.No chyba ,że chcesz mieć widoczny efekt zjadania glonów to osobiście polecam glonojada syjamskiego ,który na serio zje tobie glony.Jak wybierzesz np. parka pielęgnic pawiookich i glonojad syjamski lub ten pospolity albo jeszcze złoty to dodatkiem może jeszcze być sum liniowy jedna sztuka ci wystarczy ,bo ja w swoim akwarium mam 4 i robią zawieruch jak zgaszę światło.No i jak zdecydujesz,
   że ta parka i zbrojnik będą w tym akwarium i dodasz do tego akwa tego suma to nic innego nie możesz dodać.Ale najpierw przeczytaj bardzo ale to bardzo dużo informacji związanych z tym zbrojnikiem jaki ma tam być i jeszcze te pielegnice i ten sum liniowy.Bo jak nie przeczytasz to kaput nawet nie wiesz co ty trzymasz w akwarium więc poczytaj jak się zdecydujesz.Jednak jak ten sum ci nie podpasuje to jeszcze jest pielęgnica miodowa.I pamiętaj tylko trzy gatunki ,bo jeżeli zrobisz np. pielęgnica pawiooka 2szt. i pielęgnica miodowa. 2szt i jeszcze bocja siatkowana 6szt. i zbrojnik złoty 1szt. to akwa pzrerybione polecam taka obsade:
   -pawiooka para
   -pielegnica miodowa para albo jedna
   -glonojad złoty,pospolity albo syjamski
   Wiecej nie dodawaj bo bedzie za dużo i ustaw dobre parametry.Myśle ,że pomogłem 😉
   PS. Przepraszam ,że tak dużo ale chciałem wszystko wyjaśnić najdokładniej.

  2. WiseQ

   Dzięki za odpowiedź. Jak będę mieć jeszcze jakieś pytania to napiszę.

 6. czachor

  Witam wszystkich mam pytanie czy moge trzymać pielegnice pawiookie 5szt około 15-20cm z wielkopletwami 7szt około 5-7cm akwarium 500litrow 150cm długości z góry dzięki za odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Trochę za małe dla samych Oscarów, a wielkopletwy rosną 3 razy mniejsze od pielegnic i jeśli nie zostaną zjedzone to mogą mieć obgryzione płetwy

 7. Piotr

  Kupię parę Pielęgnic Pawiookich „Red Tiger Oscar”.
  Wyłącznie prawidłowej budowy bez deformacji,wybarwione intensywnie boki czerwienią.
  e-mail : karlik07@onet.pl
  dolnośląskie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Nieaktualne

 8. daniel

  przyjme pawie dorosle

  Odpowiedz
 9. Artur

  Mam do oddania pielęgnicę pawie oko, dość już sporą oraz 2 sewerum gold około 13cm.dolnośląskie
  e-mail artur.wrona@o2.pl

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   Ją mg

 10. Rafał

  Dziś kupiłem dwie malutkie pawio okie po 4 zł szt. (Mają po 3 CM)

  Odpowiedz
 11. roman

  Moja pawiooka zaatakowała trzciniaka. Do połowy trzymała go w pysku i tak sobie z nim pływała.

  Odpowiedz
 12. Mateusz

  Witam. Przyjmę pielegnice. Tarnów

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina

   Oddam dwie pawiookie

 13. Andrzej

  Witam przyjmę lub kupie młode pawiookie z 4szt jestem ze śląska proszę o kontakt na e mail 83zygmunt@wp.pl z góry dziękuje mile widziane jasne albinosy 🙂

  Odpowiedz
 14. Lis

  Oddam 4 Pawiookie wielkości ~17cm, Jastrowie k/Piły.

  Odpowiedz
 15. rafal

  przyjmę pawiookie i inne pielęgnice małopolska, krynica, nowy sącz i okolice

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bogdan

   mam Bocoutrii na zbyciu

 16. pawica

  Niedługo dostane akwa 225l czy będę mógł w nim trzymać 2 pawice i 1 trzciniaka?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. PomagaszusPospolitus

   Wydaje mi się, że będziesz potrzebował baniaka o pojemności min. 450l

  2. rafal

   spokojnie ja mam 3 pielęgnice po 30cm w 277l, nie musisz mieć ponad 300l, ale im większe tym lepiej ja zmieniam na 1000l 🙂

  3. jakub

   tak

 17. Emilia

  Likwidacja akwarium
  2 sztuki Pielęgnica pawiooka
  4 sztuki managuańskie
  4 sztuki papuzie
  wielkość damskiej dłoni :>
  Cena 50zł za sztuke. Więcej info lub ewentualnie zdjęcia mitzlaffki@wp.pl

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Brak najistotniejszej informacji czyli lokalizacji.

 18. KacpeR

  U mnie po 1O zł

  Odpowiedz
 19. Kacper

  Witam mam pytanie moja pielęgnica pawiooka nie chce się wybarwić wręcz barwa zaczyna znikać co może być przyczyną ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek d.

   Za mało lub zły pokarm.

 20. Kacper

  Witam chętnie kupie 2 sztuki pawiooka albionsy lub red mieszkam w łodzi pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 21. Rafał

  Sprzedam 7 sztuk Pielęgnice Pawiookie około12-15cm-za 150zł z Polanicy Zdrój ogłoszenie mam na olx,zapraszam .

  Odpowiedz
 22. Andi

  Ja mam 70L i mam 4 sztuki takie po 15 cm chętnie je komuś oddam za darmo bo widzę że już się męczą mieszkam w trójmieście

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Re:Andi

   Też jestem z trójmiasta 🙂 Mam 375 więc z chęcią bym przygarnęła p.pawiookie 🙂
   pisz – demoniasta@onet.pl

 23. Maciej

  Witam. Mam mały problem z moją pawiooką, mianowicie od dwóch dni dziwnie się zachowuje i przebywa tylko na dnie akwarium „stojąc” lub nawet „leżąc”. Czym to może być spowodowane i czy powinno mnie to martwić? W akwa są 4 sztuki po 12 cm każda i tylko tak z tą jedną jest.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   Nie wiem czy się boisz o palce ale włóż tam rękę i ją dotknij albo wpuść jakąś welonkę. Pozdrawiam i myślę że pomogłem

  2. Filip

   Może pilnuje ikry

 24. krzysztof

  Mam trzy pawiookie w 170 litrowym zbiorniku. Oprócz gurami mozaikowego do dzisiaj nic więcej nie przeżyło. Po wpuszczeniu małe pawiookie atakowane były przez m.in. mieczyki. Po dorośnięciu w odwecie zjadły wszystko co się ruszało i dokuczało im wcześniej. Pozostała tylko, jak wspomniałem, gurami, która nie zwracała na nie uwagi. Dzisiaj ponad 15 cm pawiookie karmię: mrożonymi stynkami, kiełżem, wątróbką, krewetkami. Ponadto szklarka i inne drobniejsze ze względu na gurami. Ale pawiooke nie przejawiają większego zainteresowania drobnica.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Redi

   Ja mam trzy dorosłe pawiookie, sześć akar pomarańczowych dużych ok 17 cm i trzy duże glonojady ekipa jest doc zgrana i nie walczą ze sobą zbytnio ale po wpuszczeniu do zbiornika akar (bo pawiookie były tam dużo wcześniej) nie wszystkie zostały zaakceptowane, wpuszczałam je jako 7 cm rybki i niektóre musiałam odławiać bo pawiookie je chciały zatłuc. Teraz mam zgrany zespół i akwarium pięknie wygląda. Mam 500 litrów.

 25. Piotr

  A ja mam problem z moimi oskarami mianowicie nie chcą jeść a w akwarium są już rok, podmieniam wodę.
  Czy znacie odp. na moje pytanie? Jeśli tak to bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Redi

   Możesz mieć problem z woda, u mnie jak tylko nie pasuje im woda to mniej albo wcale nie jedzą. Spróbuj podmieni trzy czwarte wody i sprawdź napowietrzacz czy na pewno dobrze natlenia wodę.

  2. Redi

   Nie doczytałam ze podmieniałeś już wodę, może są w okresie tarła wtedy tez nie jedzą za dużo, przegłodź je jeden dzień i sprawdź czy zadziała.

 26. Hemi

  Do „radek”
  Pawiooka wymaga minimum 500l/parę, trzymanie tych ryb w mniejszym baniaku to męczarnia i profanacja gatunku!
  Mam parę Oskarów w 960l i moim zdaniem to są warunki dla tych ryb…trzymanie ich w 180l to jak zamkniecie człowieka w Toy Toyu..

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   Moim zdaniem w 450L można spokojnie trzymać 2 pary pawiookich i do tego 1-2 gibicepsy tak jak ja mam 🙂 są zdrowe jedzą normalnie mają 100% energii

 27. radek

  Nie zgodzę się że potrzeba 4oo doświadczeni hodowcy rozmnażają je w 80 l zbiornikach ja mam 180 l od 5 lat mam 2 jedna 32 cm a druga 30 jest to 3 moja para 2 poprzednie sprzedałem

  Odpowiedz
 28. Marek

  Pawiooka nie może być trzymana z ruchliwymi agresywnymi rybami, ponieważ pomimo wielkości daję się zdominować i męczy się w takim towarzystwie.
  Np. Tilapie nie pasują. Gupiki będą pokarmem, ale żywy pokarm w postaci ryb nie powinien być podawany.

  Pawiooka to inteligentna ryba. Trzeba o tym pamiętać, to nie jest właśnie gupik, pływający z kąta w kat nie wiedząc po co. Może być trzymana ze skalarami, podobny biotop, ze wszystkim co wystarczająco duże i spokojne (trzeba wziąć pod uwagę temp. parametry wody itp.). Jeżeli nie była od maleńkości karmiona rybami, to jest duże prawdopodobieństwo, że jako dorosły osobnik nie zaatakuje mniejszych od siebie współlokatorów.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rybka

   A z jakimi Pielęgnicami innymi niż skalar

 29. rybka

  z jakimi rybkami może być oskar

  Odpowiedz
 30. Julia

  Jestem zainteresowana tym gatunkiem ryb i pytam czy Pielęgnice Pawiookie mogą być trzymane np. z gupikami (żeby Oskary mogły się nimi odżywiać) czy lepiej mieć osobne akwarium z gupikami i co dwa dni wpuszczać z dwa do akwarium z „Pawiookami”?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kama

   gupiki po wpuszczeniu do oskarów zostana zjedzone, dlatego lepiej je trzymać w osobnym akwarium

  2. ktoś

   ty brutalu!!!!!gupiki to piękne ryby!!!!jak możesz!!!!

  3. radek

   julia jaką jestes kobieta ze podajesz zdrową malą rybke pielegnicy zeby ja zjadla, wiem ze tak sie dzieje w naturze ale normalny zdrowy czlowiek nie robi takich rzeczy, gdybys miała węża boa w terarium to tez podawalabys mu jako pokarm male kotki lub pieski, bo widzialem na youtube takie ludzkie kanalie,,,,kobieto wyluzuj i zastanow sie nad swoim postepowaniem,,,,,nie pozdrawiam