Heros efasciatus (Heckel, 1840)

Pielęgnica severum - Heros efasciatus fot. flickr by Setiritter
 • Rozmiar: 25 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Pielęgnice severum - ryby akwariowe

Pielęgnica severum (Heros efasciatus) –  ciekawie ubarwiona, sporych rozmiarów ryba akwariowa z rodzaju pielęgnic.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Szeroko rozpowszechniony na niemal całym obszarze dorzecza Amazonki. Spotykany w strumieniach, rzekach i jeziorach, raczej na obszarach gęsto zarośniętych roślinami, w sąsiedztwie podtopionych konarów drzew, w wodach głębszych i stosunkowo ciepłych.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym może osiągać do 30 cm długości. W akwarium dorasta do ok. 20-25 cm. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, raczej owalne z dużą głową i małym pyskiem. Ubarwienie zmienne – zależne od różnych czynników takich jak pochodzenie, oświetlenie, wiek, właściwości wody itp. W przypadku podstawowej formy od oliwkowo-żółtego, przez brunatno zielone do czarnego. Dolna część ciała jaśniejsza a niekiedy w okresie wybarwia się na pomarańczowo. Pysk i pokrywy skrzelowe ozdobione ciemną mozaiką. U młodych ryb widoczne są ciemne poprzeczne pasy, które w miarę dorastania robią się jaśniejsze a czasem zanikają. U dorosłych najczęściej pozostaje jedynie ciemna pręga tuż przed płetwą ogonową. Dorosłe samice przeważnie są słabiej wybarwione oraz nie posiadają wzorku na głowie. Samce są nieco większe, mają wydłużone płetwy grzbietową i odbytową a z wiekiem może pojawić się u nich garb tłuszczowy. W hodowli spotyka się również odmiany Gold, Redkeil (wybarwia się na niemal czarny kolor), Red spotted (jednolity kolor przyozdobiony na całym ciele czerwonymi plamkami). Pielęgnica severum często mylona jest z rzadko spotykaną pielęgnicą plamookąHeros severus. Samiec pielęgnicy plamookiej ma wyraźne kropki na głowie zamiast wzoru nieregularnych linii wodi plamek.

Pielęgnica severum jest gatunkiem raczej spokojnym ale jak na pielęgnice przystało dość terytorialnym w okresie tarła. W młodym wieku często można obserwować swojego rodzaju zapasy – rybki siłują się ze sobą chwytając za dolną szczękę. Najczęściej nie wyrządzają sobie przy tym krzywdy ale może się zdarzyć, że słabszy osobnik zostanie zabity.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby. W naturze odżywiają się insektami, małymi skorupiakami i w dużej mierze materią roślinną. W akwarium nie są wybredne, można im podawać groszek, sałatę, siekany szpinak, ogórek itp., na zmianę z pokarmami żywymi lub mrożonymi np. ochotką, krewetkami, siekaną dżdżownicą i specjalnymi pokarmami suchymi dla pielęgnic. Zalecane karmienie raz lub dwa razy dziennie.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Akwarium

Dla dorosłej pary wymagane minimum 240 litrowe akwarium a jeżeli chcemy trzymać je z innymi rybami potrzebny nam będzie przynajmniej dwa razy większy zbiornik. Podłoże najlepiej piaszczyste. W akwarium powinny się znaleźć dekoracje z gładkich kamieni, korzeni oraz roślin, które niestety są również przysmakiem pielęgnic severum i prędzej czy później zostaną zjedzone. Wytrzymać powinny wybrane gatunki np. Anacharis, Cabomba, Hornwort. Wymagana wydajna filtracja mechaniczna i biologiczna. Woda kwaśna i miękka. Intensywne oświetlenie nie stanowi problemu ale pamiętać należy o zapewnieniu kilku zacienionych obszarów (pływające rośliny, jaskinie skalne).

Poza okresem tarła dosyć pokojowo usposobione pielęgnice, jednak w przypadku ataku przez bardziej agresywne gatunki nie pozostaną im dłużne. Z sukcesami bywają trzymane w akwariach towarzyskich ale na pewno lepiej będą się czuły z innymi łagodnymi pielęgnicami lub w akwarium gatunkowym.

Dobrym współmieszkańcem może być np. zbrojnik, pielęgnica papuzia czy ziemiojad.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie pielęgnic severum nie jest trudne. Dobrym pomysłem jest zakup grupy młodych ryb, z których po czasie dobierze się para. Przyszli rodzice wybierają miejsce do tarła, może to być np. jaskinia, płaski kamień lub korzeń. Tam dorosła samica składa od 200 do 800 ziaren ikry, które zostają zapłodnione przez samca. Po tarle samica opiekuje się ikrą a samiec patroluje terytorium i przegania intruzów. Wylęg z jaj następuje po 3-5 dniach. W tym czasie samica najczęściej przenosi larwy do wcześniej wykopanego w podłożu dołka. Po ok. tygodniu narybek zaczyna swobodnie pływać po akwarium. Od tego momentu można zacząć podawać im rozdrobniony pokarm suchy i larwy artemi.

Na sukces hodowlany trzeba często poczekać, w pierwszych kilku podejściach młodzi rodzice mogą zjadać narybek. Jeżeli nie mamy na tyle cierpliwości to można młode odseparować i odchować samodzielnie.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 10 - 50 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 52

 1. Martita

  Cześć wszystkim!
  Mam pytanie, posiadam fajną gromadkę pielęgnic severum gold (7 sztuk) oraz akarę electric blue i ducha amazońskiego, ale był dla nich taki wredny, że musiałam przedzielić akwarium na dwie części (później i tak ma trafić do innego akwa). Ostatnio największa nie chce jeść. Karmię je płatkami jajecznymi i z zieleniny oraz suchym pokarmem mięsnym wszystko firmy Tropical oraz suszonym gammarusem i mrożoną ochotką. Chciałabym wprowadzić im świeżą zieleninę, ale nie wiem za bardzo jak.
  Czy wszystko należy sparzać?
  Czy jest coś z „trawnika” czym można je karmić, np. siekane liście babki, czy mniszka?
  Czy jeżeli będę dawać ogórka i marchewkę to też mam je sparzyć?
  Czy można im dawać zwykłe surowe kawałeczki mięska, np. serce wieprzowe, mięso z kurczaka itd.?
  Martwi mnie, że największa nie chce jeść, akara electric też nie jest zbyt chętna, ale tą już mam sporo czasu i wiem, że jest wybredna i że trzeba jej zmieniać jedzenie, Severum chce jeść tylko ochotkę, ale jak marną ochotką mam ją podtuczyć, zwłaszcza, że w akwa jest dużo więcej ochotników do jedzenia.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , zacznijmy od tego , że mięso zwierząt stałocieplnych całkowicie odpada z menu. Nie ,nie i jeszcze raz nie. Ryby tego nie trawią , taki pokarm otłuszcza im narządy wewnętrzne i prowadzi do śmierci w cierpieniach. Druga sprawa suche pokarmy dla tak dużych pielęgnic ? Jedynie jako uzupełnienie żywienia, nigdy jako podstawowy (ogólnie to syf i go unikaj). Tu w rachubę wchodzi pokarm własnej roboty. Ja dla pielęgnic robię coś takiego. Mrożone krewetki koniecznie koktajlowe , mrożony groszek zielony , mrożony szpinak. Lekko rozmrażasz , mielisz w maszynce i mieszasz powstałą masę. Krewetki i szpinak po połowie , groszku niewielki dodatek bo szybko psuje wodę. Pakujesz to do pojemników na kostki do lodu i zamrażasz. Przed karmieniem wyłuskujesz kostkę czy dwie lekko rozmrażasz i karmisz. Pięlegnice łykają wielkimi kęsami i przepadają za takim pożywieniem. Dostarczasz jednocześnie zdrowe dla nich mięso krewetek i zieleninę. Pozdrawiam

  2. Martita

   Bardzo dziękuję za odpowiedź. 🙂

  3. Martita

   Ale „przed jedzeniem lekko rozmrażasz”? Czytałam, że nie wolno dawać rybom nie do końca rozmrożonych pokarmów i sama się tego przekonałam na własnej skórze, bo właśnie ta jedna dlatego nie chce jeść, bo zjadła nie do rozmrożony pokarm i musiał jej zaszkodzić, bo właśnie tak łapczywie jadła.

  4. TOMASZ

   TAK dokładnie , w przypadku gatunków łapczywie rzucających się na pokarm jest wskazane rozmrozić go przed podaniem. Nie rozmrażam do końca bo kostka się rozpada a pielęgnice wolą większe kęsy. ńigdy nie miałem przypadku aby którejś to zaszkodziło a ryby hoduję już 37 lat. Pozdrawiam

  5. Tomasz

   Z zieleniny ” trawnikowej” , wczesną wiosną musisz się udać w teren ekologicznie niezanieczyszczony , i zebrać świeżą pokrzywę. Liście i szczyty łodyg ze świeżymi przyrostami. Zrób sobie większy zapas bo wiosenna pokrzywa sprawdza się najlepiej. Do gotującej się wody wrzucasz potrzebną ilość zielska i gotujesz 1:30 – 2 minuty. Następnie wylewasz do sitka i przelewasz zimną wodą. Podajesz rybom , wodę z gotowania po ostudzeniu wlej do akwarium , wywar samo zdrowie dla ryb i świetny nawóz dla roślin. Pozdrawiam

 2. Kamil

  Cześć akwamaniacy! Chcę się Was poradzić co mogę jeszcze dokupić do zbiornika 240l z parą severum red spot, duchem amazońskim, 2x zbrojnik niebieski. Severumy i duch są jeszcze młode. Pielęgnice mają może max 7 cm, duch natomiast jest niewiele większy, zbrojniki mają około 10 cm. Czytałem, że z Severum można trzymać pielęgnice papuzie. Co Wy na to?

  P.S. Jaki znacie najlepszy sposób na zakwaszenie wody? Taki aby był bezpieczny dla ryb w akwarium? Stosowałem preparat JBL pH -, ale bez skutku. Miałem szyszki olchy czarnej i liście ketapangu. Czytałem też o węglu aktywnym, dodałem go do filtra zewnętrznego (na 2 tygodnie), ale również bez zmiany. Niektórzy piszą aby dodawać po trochę kwasku cytrynowego.

  P.S2. I jeśli na moje pytanie o pielęgnice papuzie stwierdzicie, że będzie dobrze to ktoś wie czy w jakimś sklepie na dolnym śląsku w okolicach Legnicy można je kupić? Szukałem na olx, ale brak ogłoszeń.

  Odpowiedz
 3. gdhsf

  Co powiecie o mojej obsadzie w 240l?
  58x razbora klinowa 10x żałobniczka 6x cudaczek 2x Pielęgnica miodowa 2x akara z maronii 2x akarka wiśniowa 4x severum 3x kosiarka, tak wiem dużo pielęgnic jak na takie akwarium ale chyba trafiłem na jakieś wyjątkowo spokojne i tolerancyjne bo w ogóle nie ma szału w akwa, nie biją się, a najmniejsze razbory nie są atakowane przez większe miodowe czy severumy i są zostawione w spokoju

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrr

   Trochę za dużo tych razbor.

  2. gdhsf

   Razbory lubią być w duuużym stadzie

  3. rrrr

   Wiem bo miałem, tylko że w takim akwarium jednak troche za małe na taką dużą grupe

  4. gdhsf

   No nikt mi jeszcze nie powiedział że to źle że mam aż tyle ich, według mojego wujka co siedzi w tym od x gdzie x to liczba >10, powiedział że to ilość wystarczająca

  5. kris

   Wg artykułu dla pary dorosłych severum akwarium to min 240l. Jeżeli chcemy je hodować z innymi rybami to x2. Ty masz jeszcze 1000 innych ryb?
   Wystarczy że severumy dobiorą się w parę i zabiją resztę ryb w tak małym akwarium. Ja w 450l miałem parę skalarów która terroryzowała resztę ryb.

 4. Rafał

  Cześć,
  czy para pielęgnic severum, i para pielęgnicy plamookiej będzie się dogadywać w akwarium 500L

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rafał

   I czy w sklepie ,,Discus Zoo” można znaleźć pielęgnice plamooką?

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   Hmm… Wydaje mi się że dogadywałyby się ale nigdy nie wiadomo, jeden osobnik będzie żył zgodnie drugi będzie agresywny. Co do drugiego pytania to odpowiadam że tak bo mają tam ogromny wybór 🙂

 5. Gumis

  Skonczylem z akwarystyką w tych czasach gdzie silikon „puszcza” i rozklejaja sie zbiorniki .Jakie sie rozklejaja ? Rozne i male i duze i gotowe i te na zamowienie ,czas tez jest rozny ale potrafi sie rozklejac juz po 2 -3 latach ,czasami 5 ciu a czasami nawet po pol roku .Silikony tez sa rozne : czarne i przezroczyste .Nie ma reguly i dlatego mysle z ejest to spowodowane zmianą skladu kleju silikonowego przez producentow .Po prostu produkuja gorszy czyli slabszy klej .
  Kiedys to sie nie zdarzalo a teraz niestety zdarza sie czesto .Mialem juz zbiorniki ktore byly zalane non stop ptrzez 20lat .I nic .Zadnego starzenia sie silikonu
  W ramach juz nie robą zbiornikow i alternatywy nie ma .
  Nikomu nie zycze zalania ale …wezcie to mocno pod uwage

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Potr

   Potwierdzam .Stracilem tak dwa akwa .Nie mowiac juz o zalaniu siebie i siasiadow.

   Znajomy pospawal mi ramy i spie spokojnie 😉

   Gumis znajdz sobie spawacza i nie rezygnuj z akwarystyki .

   Pozdro 😉

  2. Cichy303

   Nie straszcie. Ja właśnie stawiam akwa, które stało w piwnicy 5 lat. Jak mnie chałupe zaleje i sąsiedzi z dołu przyjdą że im z sufitu leci to będzie niefajnie. A właśnie remont skończyli. Po waszych wpisach aż…. zwątpiłem.

 6. Michał

  Witam,
  Mam te rybki u siebie w akwarium już od kilku lat i niestety z jedną z nich jest ostatnio coś bardzo nie tak… Dlatego też prosiłbym o poradę…
  Najstarsza z moich severum ma już jakieś 8 lat, właściwie od samego początku miała zdeformowany pyszczek. Nie przeszkadzało jej to jednak w jedzeniu. W ciągu kilku następnych lat deformacja powiększala się i zaczęła wygladac jak jakiś guz, ale co z takim guzem zrobić w przypadku ryby? Zwłaszcza, że rybka chętnie jadła, była żywa i ruchliwa. Niestety kilka dni temu sprawa się skomplikowała. Guz pod skóra musiał urosnąć na tyle, że zaczął wypychać na zewnątrz gałkę oczną:
  link to ibb.co
  link to ibb.co
  link to ibb.co

  Wygląda to strasznie a ja nie wiem co z tym zrobić? Nie wydaje mi się by ją to w tej chwili bolało, zachowuje się zupełnie normalnie… Ale co jak jej to oko zupełnie wypadnie?
  Czy można jej jakoś pomóc? Czy może nie czekać aż ją zacznie boleć i oszczędzić jej cierpień?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Jeśli zachowuje się normalnie czyli je , pływa ,nie chowa się w kącie to raczej jej to nie boli. Na takie coś nic nie poradzisz.Jeśli jej oko wypadnie to nic ryba bez oka też potrafi żyć.

  2. Michał

   Hmm… Ale tak poważnie? Mam czekać aż jej to oko wypadnie? I co będzie tak wisiało aż nie obumrze i nie odpadnie? Albo inne ryby jej to wyjedzą? Jakaś masakra, strasznie mi jej szkoda, już tyle lat mam ją w akwarium…

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie ma o co się martwić, nic jej nie boli ani nic… Oka nie będzie miała ale jeść i pływać będzie dalej

  4. Filip

   moja jedna ryba nie miała obydwu oczu ale przez to że długo już była w moim akwarium to poprostu wiedziała gdzie jest wszystko żyje do dziś i ma się bardzo dobrze więc jakby coś to się nią nie martw poradzi sobie trzymam kciuki (;

 7. Rafał

  Cześć,
  Jestem na etapie projektowania akwarium 500L.
  I złożyłem taką obsadę:
  -4 pielęgnice severum 2 samce 2 samice
  -3-4 mruki petersa
  -2 pielęgnice papuzie
  -4 ziemiojady
  -1 duch amazoński.
  Czy taka obsada pasuję i będzie żyła w zgodzie?
  i jakbyście mogli powiedzieć co tu można dorzucić.
  Z góry dzięki za odpowiedź

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Raczej bym dodał 2/3 mruki aby było 6/7 ale zrezygnował z papuzich

  2. Rafał

   A dlaczego z papuzich?
   Bo pielęgnice papuzie i ducha amazońskiego przerzucam z dotychczasowego akwarium.
   I jak byś mógł jeszcze dodać jakie inne ryby mógłbym dorzucić

  3. Rafał

   I jeszcze jedno,
   Pod moim komentarzem z mrukami ktoś mi napisał by nie trzymać ich w stadzie,
   a 6-7 to jest chyba stado

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   No w grupach się raczej nie poleca ale jak miałem 6 to było dobrze więc ja bym spróbował

  5. Daniel

   Obsada ok. Jak ci nie przeszkadza ,że papuzie to hybrydy to bez problemu się tu nadają. To 500l to ma jakie wymiary ?

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   Napisałem że papuzie nie bo severum z cytrynową mi się pomyliła

  7. Rafał

   wymiary, jeszcze do końca nie jestem pewien bo jeszcze szkła nie kupiłem, ale na pewno będzie miało 150cm długości.
   A jakbyście mogli to jakieś ryby bym mógł dorzucić?

 8. Rych89

  Posiadam 5sztuk w akwa 240l od 7.09.19r(czyli 3 miesiace) Gdy je kupiłem, miały około 4cm. Teraz mają okolo8-9cm. Cały czas czekam, aż dobierze się jakaś para. Będę miał do oddania 3sztuki po dobraniu się parki, ale tylko i wyłącznie po tym, jak zobaczę akwarium przyszłego nabywcy(litraż, obsada). Pozdrawiam i w razie czego zostawiam kontakt: 577 296 232.

  Odpowiedz
 9. Tadeusz kościuszkoxd

  Dostałem dwie sztuki , mam akwarium 120l i na szczęście są jeszcze małe , ile czasu mniej więcej mogą wytrzymać w takim akwarium?? (jak będą za duże raczej oddam ale i tak o czas się wole zapytac)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymson

   spokojnie 10 miesięcy, moje miały 1,5 roku i miały 15cm. Akwa 240l

 10. Akwarysta

  Czy pielęgnice severum będą w stanie obronić się w przypadku ataku niebieskołuskiej? Posiadam zbiornik 500l i na razie pływają w nim 2x pielęgnica papuzia (one wiem że se dadzą radę) i 2x spore severumy i kusi mnie dodać niebieskołuskie ale nie wiem czy to dobry pomysł.
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. debuin

   EEE wiesz.. to są pielegnice… każde zajmią sobie jakieś terytorium… musiałbys dać wiele kryjówek itp:. wtedy może te niebieskołuskie nic nie zrobia reszcie ,,załogi”

 11. PapuziaxD

  Czy pielęgnice severum mogły by być w akwarium 240l ze zbrojnikiem i 4szt. papuzich? Czy nie byłoby za ciasno?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. barwniak

   papuzie to żywe 30 cm !!! zeZrom to co się im do pyska zmieści .. moje i 20 kumpli tak robią. min.na 3 ryby to 500l . bez mruka i severum. zeżrą je wszystkie mimo że mruki mają 34 cm .

 12. leszek

  Witam! Mam taką sytuację: zbiornik 375l, 6 szt.severum(średnie8-15cm)+2sztpapuzie okło18cm+9 kiryśników + 3 zbrojniki + 2 tęczanki neonowe. Chciałbym wpuścić jeszcze 2szt,severum okolo20 cm.
  Będzie gęsto? Pozdrawiam leszek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Trochę mały ten zbiornik, pielęgnice rosną.

 13. Mariusz

  Czy mogę posiadać severum z górami

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sławomir

   Nie ma czegoś takiego, jak „górami”…

  2. witek

   Jak to nie ma górami, a za lasami za górami to co … 😉

  3. Olaf

   Gorami dwoplamisty czyli kiedys popularnie nazywany astronomusem

 14. arek

  dzięki za odpowiedź, walka to raczej nie jest bo teraz są cały czas razem, czy ikrę idzie zobaczyć że jest!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Oczywiście widać są to pomarańczowe kuleczki, na kamieniu, a w akwarium hodowlanych na dnie akwarium 🙂

 15. Arek

  Witam, mam od dwóch miesięcy sewerum, wczoraj zauważyłem, że zrobiła się chyba parka bo są na uboczu i dziwnie się zachowują, czyli łapały się dziubkami a potem potrząsają całym ciałem i nie dopuszczają innych ryb, czy to jest tarło!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, ale czy to faktycznie jest samiec i samica? Jeśli są to 2 samce (oczywiście jeśli tak będzie) to walka, a jeśli samiec i samica jest to z całą pewnością tarło 😉

  2. Daniel

   Raczej wstrzymał bym się z odławianiem. duże akwa, 4/8 severum i obserwujemy ten proces nie trwa 5 minut. a takie zachowanie jak opisujesz może być walką dwuch samic lub samców o dominacje nad partnerem partnerką 🙂 . czekamy, i jak zwiększymy temperaturę do maksymalnej jakie te ryby mogą mieć to zauważysz z czasem że dwie ryby będą non-stop reszte odganiać to jest para, czasem się okaże że po przełowieniu para się ze sobą nie zgadza lub im coś nie pasuje. i robimy od nowa. pare razy tak miałem. 🙂

 16. Maciej

  Mam klasyczne Severum , to żółto pomarańczowe ale dziś dokupiłem 2 duże Severum kremowo-srebrne z czarnym pasem przy ogonie. Jeszcze się boją więc trzymają się na uboczu. W akwarium są i Tilapie i inne Severum. Moja woda jest b.twarda ale dobra ph 7.5. Ostatnio profesjonalista zrobił analizy w moich akwariach i okazało się, że w największym – 250 l. jest woda doskonała a w 100 litrowym ryby pływały w truciźnie. Azotany i azotyny były powyżej wszystkich skal. Nie wiedziałem ale teraz wiem dlaczego 4 z moich pielęgnic umarły. Jednak warto kontrolować wodę. Zalecił mi abym wymieniał wodę tylko wodą zdemineralizowaną. Tak zrobię. Pa. Maciek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Olaf

   Malo kto wie ze woda z kranu to istna mieszanina chemiczna .Sa tam naprawde juz rozne rzeczy jak np Glifosat ,chlor,metale ciezkie ,bisfenole A ,pozostalosci hormonow i antybiotykow itp syfy .
   Woda kupowana w butelce tez nie jest czysta szczegolnie ta w plastikach a ta w szkle to nie znamy ujecia wiec trzeba liczyc sie z oszustwem .Oprocz wody z filtra RO postaral bym sie o mineralizatory w proszku .Takie czasy dzis ze nawet woda to syf