Heros efasciatus (Heckel, 1840)

Pielęgnica severum - Heros efasciatus fot. flickr by Setiritter
 • Rozmiar: 25 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Pielęgnice severum - ryby akwariowe

Pielęgnica severum (Heros efasciatus) –  ciekawie ubarwiona, sporych rozmiarów ryba akwariowa z rodzaju pielęgnic.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Szeroko rozpowszechniony na niemal całym obszarze dorzecza Amazonki. Spotykany w strumieniach, rzekach i jeziorach, raczej na obszarach gęsto zarośniętych roślinami, w sąsiedztwie podtopionych konarów drzew, w wodach głębszych i stosunkowo ciepłych.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym może osiągać do 30 cm długości. W akwarium dorasta do ok. 20-25 cm. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, raczej owalne z dużą głową i małym pyskiem. Ubarwienie zmienne – zależne od różnych czynników takich jak pochodzenie, oświetlenie, wiek, właściwości wody itp. W przypadku podstawowej formy od oliwkowo-żółtego, przez brunatno zielone do czarnego. Dolna część ciała jaśniejsza a niekiedy w okresie wybarwia się na pomarańczowo. Pysk i pokrywy skrzelowe ozdobione ciemną mozaiką. U młodych ryb widoczne są ciemne poprzeczne pasy, które w miarę dorastania robią się jaśniejsze a czasem zanikają. U dorosłych najczęściej pozostaje jedynie ciemna pręga tuż przed płetwą ogonową. Dorosłe samice przeważnie są słabiej wybarwione oraz nie posiadają wzorku na głowie. Samce są nieco większe, mają wydłużone płetwy grzbietową i odbytową a z wiekiem może pojawić się u nich garb tłuszczowy. W hodowli spotyka się również odmiany Gold, Redkeil (wybarwia się na niemal czarny kolor), Red spotted (jednolity kolor przyozdobiony na całym ciele czerwonymi plamkami). Pielęgnica severum często mylona jest z rzadko spotykaną pielęgnicą plamookąHeros severus. Samiec pielęgnicy plamookiej ma wyraźne kropki na głowie zamiast wzoru nieregularnych linii wodi plamek.

Pielęgnica severum jest gatunkiem raczej spokojnym ale jak na pielęgnice przystało dość terytorialnym w okresie tarła. W młodym wieku często można obserwować swojego rodzaju zapasy – rybki siłują się ze sobą chwytając za dolną szczękę. Najczęściej nie wyrządzają sobie przy tym krzywdy ale może się zdarzyć, że słabszy osobnik zostanie zabity.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby. W naturze odżywiają się insektami, małymi skorupiakami i w dużej mierze materią roślinną. W akwarium nie są wybredne, można im podawać groszek, sałatę, siekany szpinak, ogórek itp., na zmianę z pokarmami żywymi lub mrożonymi np. ochotką, krewetkami, siekaną dżdżownicą i specjalnymi pokarmami suchymi dla pielęgnic. Zalecane karmienie raz lub dwa razy dziennie.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Akwarium

Dla dorosłej pary wymagane minimum 240 litrowe akwarium a jeżeli chcemy trzymać je z innymi rybami potrzebny nam będzie przynajmniej dwa razy większy zbiornik. Podłoże najlepiej piaszczyste. W akwarium powinny się znaleźć dekoracje z gładkich kamieni, korzeni oraz roślin, które niestety są również przysmakiem pielęgnic severum i prędzej czy później zostaną zjedzone. Wytrzymać powinny wybrane gatunki np. Anacharis, Cabomba, Hornwort. Wymagana wydajna filtracja mechaniczna i biologiczna. Woda kwaśna i miękka. Intensywne oświetlenie nie stanowi problemu ale pamiętać należy o zapewnieniu kilku zacienionych obszarów (pływające rośliny, jaskinie skalne).

Poza okresem tarła dosyć pokojowo usposobione pielęgnice, jednak w przypadku ataku przez bardziej agresywne gatunki nie pozostaną im dłużne. Z sukcesami bywają trzymane w akwariach towarzyskich ale na pewno lepiej będą się czuły z innymi łagodnymi pielęgnicami lub w akwarium gatunkowym.

Dobrym współmieszkańcem może być np. zbrojnik, pielęgnica papuzia czy ziemiojad.

Pielęgnica severum - Heros efasciatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie pielęgnic severum nie jest trudne. Dobrym pomysłem jest zakup grupy młodych ryb, z których po czasie dobierze się para. Przyszli rodzice wybierają miejsce do tarła, może to być np. jaskinia, płaski kamień lub korzeń. Tam dorosła samica składa od 200 do 800 ziaren ikry, które zostają zapłodnione przez samca. Po tarle samica opiekuje się ikrą a samiec patroluje terytorium i przegania intruzów. Wylęg z jaj następuje po 3-5 dniach. W tym czasie samica najczęściej przenosi larwy do wcześniej wykopanego w podłożu dołka. Po ok. tygodniu narybek zaczyna swobodnie pływać po akwarium. Od tego momentu można zacząć podawać im rozdrobniony pokarm suchy i larwy artemi.

Na sukces hodowlany trzeba często poczekać, w pierwszych kilku podejściach młodzi rodzice mogą zjadać narybek. Jeżeli nie mamy na tyle cierpliwości to można młode odseparować i odchować samodzielnie.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 10 - 50 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 19

 1. Rych89

  Posiadam 5sztuk w akwa 240l od 7.09.19r(czyli 3 miesiace) Gdy je kupiłem, miały około 4cm. Teraz mają okolo8-9cm. Cały czas czekam, aż dobierze się jakaś para. Będę miał do oddania 3sztuki po dobraniu się parki, ale tylko i wyłącznie po tym, jak zobaczę akwarium przyszłego nabywcy(litraż, obsada). Pozdrawiam i w razie czego zostawiam kontakt: 577 296 232.

  Odpowiedz
 2. Tadeusz kościuszkoxd

  Dostałem dwie sztuki , mam akwarium 120l i na szczęście są jeszcze małe , ile czasu mniej więcej mogą wytrzymać w takim akwarium?? (jak będą za duże raczej oddam ale i tak o czas się wole zapytac)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymson

   spokojnie 10 miesięcy, moje miały 1,5 roku i miały 15cm. Akwa 240l

 3. Akwarysta

  Czy pielęgnice severum będą w stanie obronić się w przypadku ataku niebieskołuskiej? Posiadam zbiornik 500l i na razie pływają w nim 2x pielęgnica papuzia (one wiem że se dadzą radę) i 2x spore severumy i kusi mnie dodać niebieskołuskie ale nie wiem czy to dobry pomysł.
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. debuin

   EEE wiesz.. to są pielegnice… każde zajmią sobie jakieś terytorium… musiałbys dać wiele kryjówek itp:. wtedy może te niebieskołuskie nic nie zrobia reszcie ,,załogi”

 4. PapuziaxD

  Czy pielęgnice severum mogły by być w akwarium 240l ze zbrojnikiem i 4szt. papuzich? Czy nie byłoby za ciasno?

  Odpowiedz
 5. leszek

  Witam! Mam taką sytuację: zbiornik 375l, 6 szt.severum(średnie8-15cm)+2sztpapuzie okło18cm+9 kiryśników + 3 zbrojniki + 2 tęczanki neonowe. Chciałbym wpuścić jeszcze 2szt,severum okolo20 cm.
  Będzie gęsto? Pozdrawiam leszek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Trochę mały ten zbiornik, pielęgnice rosną.

 6. Mariusz

  Czy mogę posiadać severum z górami

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sławomir

   Nie ma czegoś takiego, jak „górami”…

  2. witek

   Jak to nie ma górami, a za lasami za górami to co … 😉

  3. Olaf

   Gorami dwoplamisty czyli kiedys popularnie nazywany astronomusem

 7. arek

  dzięki za odpowiedź, walka to raczej nie jest bo teraz są cały czas razem, czy ikrę idzie zobaczyć że jest!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Oczywiście widać są to pomarańczowe kuleczki, na kamieniu, a w akwarium hodowlanych na dnie akwarium 🙂

 8. Arek

  Witam, mam od dwóch miesięcy sewerum, wczoraj zauważyłem, że zrobiła się chyba parka bo są na uboczu i dziwnie się zachowują, czyli łapały się dziubkami a potem potrząsają całym ciałem i nie dopuszczają innych ryb, czy to jest tarło!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, ale czy to faktycznie jest samiec i samica? Jeśli są to 2 samce (oczywiście jeśli tak będzie) to walka, a jeśli samiec i samica jest to z całą pewnością tarło 😉

  2. Daniel

   Raczej wstrzymał bym się z odławianiem. duże akwa, 4/8 severum i obserwujemy ten proces nie trwa 5 minut. a takie zachowanie jak opisujesz może być walką dwuch samic lub samców o dominacje nad partnerem partnerką 🙂 . czekamy, i jak zwiększymy temperaturę do maksymalnej jakie te ryby mogą mieć to zauważysz z czasem że dwie ryby będą non-stop reszte odganiać to jest para, czasem się okaże że po przełowieniu para się ze sobą nie zgadza lub im coś nie pasuje. i robimy od nowa. pare razy tak miałem. 🙂

 9. Maciej

  Mam klasyczne Severum , to żółto pomarańczowe ale dziś dokupiłem 2 duże Severum kremowo-srebrne z czarnym pasem przy ogonie. Jeszcze się boją więc trzymają się na uboczu. W akwarium są i Tilapie i inne Severum. Moja woda jest b.twarda ale dobra ph 7.5. Ostatnio profesjonalista zrobił analizy w moich akwariach i okazało się, że w największym – 250 l. jest woda doskonała a w 100 litrowym ryby pływały w truciźnie. Azotany i azotyny były powyżej wszystkich skal. Nie wiedziałem ale teraz wiem dlaczego 4 z moich pielęgnic umarły. Jednak warto kontrolować wodę. Zalecił mi abym wymieniał wodę tylko wodą zdemineralizowaną. Tak zrobię. Pa. Maciek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Olaf

   Malo kto wie ze woda z kranu to istna mieszanina chemiczna .Sa tam naprawde juz rozne rzeczy jak np Glifosat ,chlor,metale ciezkie ,bisfenole A ,pozostalosci hormonow i antybiotykow itp syfy .
   Woda kupowana w butelce tez nie jest czysta szczegolnie ta w plastikach a ta w szkle to nie znamy ujecia wiec trzeba liczyc sie z oszustwem .Oprocz wody z filtra RO postaral bym sie o mineralizatory w proszku .Takie czasy dzis ze nawet woda to syf