Hypsophrys nicaraguensis (Günther, 1864)

Pielegnica nikaraguanska - ryba akwariowa fot. flickr by Cameron_hf
 • Rozmiar: 25 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice nikaraguańskie - ryby akwariowe

Pielęgnica nikaraguańska (Hypsophrys nicaraguensis) – ciekawie ubarwiona, duża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. 

Pielęgnica nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis - Występowanie

Ameryka Środkowa. Zamieszkuje jeziora i wolno płynące odcinki rzek na terenie Nikaragui i Kostaryki. W rzekach bytuje blisko powierzchni, w jeziorach na głębokościach od 5 do nawet 200 m w jeziorach wulkanicznych.

Pielęgnica nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis - Charakterystyka i usposobienie

Samce mogą osiągać do 25 cm długości, mniejsze i smuklejsze samice do 20 cm. Ciało krępe z mocno zaokrągloną głową, pysk usytuowany jest w pozycji dolnej. Co ciekawe to samice są ciekawsze kolorystycznie. Samce bardziej jednolite z niewielkim garbem tłuszczowy w wieku rozrodczym. Górna część ciała zabarwiona na zielono lub niebiesko zielono. Wzdłuż tułowia u samic biegnie szeroki czarny pas. U samców zaledwie plama na środku.  Brzuch koloru czerwonego lub czerwono pomarańczowego. Na płetwach piersiowych akcenty fioletowe. Płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone na niebiesko. Ubarwienie zależy też od miejsca pochodzenia. Populacja z Kostaryki u samic ma na głowie przewagę koloru niebieskiego, a z Nikaragui, również u samców, złotego. Młode są mało atrakcyjne, cechują się szaro brązowym ubarwieniem.

Tak jak większość pielęgnic są terytorialne i agresywne w okresie rozrodczym, jednak umiarkowanie w porównaniu do innych z Ameryki Środkowej o podobnej wielkości. Gatunek monogamiczny. Zaleca się trzymanie dobranej pary.

W odpowiednich warunkach żyje 10-15 lat.

Pielęgnica nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis - Odżywianie i karmienie

Gatunek wszystkożerny. W środowisku naturalnym odżywia się glonami, larwami owadów, małymi bezkręgowcami. W akwarium może być karmiony dobrej jakości suchym pokarmem dla pielęgnic, regularnie uzupełnianym żywym, mrożonym i roślinnym np. artemią, ochotką, ślimakami, dżdżownicami, warzywami.

Pielęgnica nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis - Akwarium

Dla pary zaleca się min. 240 l akwarium, z wiekiem preferowane jednak większe. Wymagają piaszczystego podłoża, które chętnie przekopują oraz kryjówek z korzeni i kamieni. Elementy wystroju powinny być umieszczone bezpośrednio na dnie zbiornika. W czasie tarła mają upodobanie do zjadania delikatnych liści roślin. Rośliny mogą być dodane, ale tylko te wytrzymałe, które rosną przyczepione do dekoracji np. Anubiasy czy paprocie.

W odpowiednio dużym akwarium mogą być łączone z innymi pielęgnicami oraz większymi brzankami, kąsaczowatymi, sumami i zbrojnikami. Należy unikać towarzystwa bardzo agresywnych gatunków.

Pielęgnica nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis - Rozmnażanie

Rozmnożenie w warunkach akwariowych możliwe. Ryby rozmnażają się w ukryciu i składają ikrę w grotach lub wcześniej wykopanych zagłębieniach. W naturze ryby wykopują tunele. Ze względu na dużą agresję wobec swojego gatunku i monogamiczny tryb życia zaleca się zakup grupy młodych ryb i zezwolenie na naturalne dobranie się pary. Zbiornik tarliskowy powinien być urządzony według wskazówek zamieszczonych wyżej. Jako miejsca do tarła mogą posłużyć np. ceramiczne donice.

Jamę do rozrodu wybiera samica lub para może wykopać własną w podłożu pod większym kamieniem. Tarło zazwyczaj odbywa się w ciemności. Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawuje samica do czasu ich samodzielnego pływania. Broni dostępu do gniazda przed innymi rybami jak i partnerem. Ten patroluje i chroni pobliskiej okolicy. W porównaniu do innych pielęgnic Ameryki Środkowej, jaja nie są lepkie i nie przyklejają się do podłoża. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 3-5 narybek już samodzielnie pływa. Od tego momentu oboje rodziców opiekuje się potomstwem.

Narybek początkowo może być karmiony larwami artemii. Nie powinno się oddzielać ikry ani narybku od rodziców, którzy w taki przypadku mogą zwrócić się przeciwko sobie.

Ostatnio zmodyfikowano: 15 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 5 - 50 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

 1. Rafał

  Cześć 🙂
  Mam pytanie, czy ktoś wie gdzie można zakupić właśnie tą pielęgnice nikaraguańską?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Może poszukaj na olx w swojej okolicy.