Pielęgniczki Kakadu - ryby akwariowe
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) – pielęgniczka występująca w wielu różnorodnych formach barwnych.
Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Występowanie
Pielęgniczki kakadu pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują głównie małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz częściowo w Brazylii.
Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Charakterystyka i usposobienie
Ryba o ciekawym wyglądzie. Płetwa grzbietowa przypominająca czub papugi kakadu, czarno-czerwony rysunek na płetwie ogonowej. Samce dorastają do 8 cm, są bardziej ubarwione niż samice i mają nieco wydłużone promienie płetw. Samice dorastają do 5.5 cm. Pielęgniczki Kakadu występują w wielu odmianach barwnych. Ze względu na duży temperament samców, powinny być trzymane w haremach z przewagą samic.
Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Odżywianie i karmienie
Głównie podajemy pokarmy mrożone i żywe takie jak np. artemia, dafnia, larwy ochotki. Kakadu można także przyzwyczaić do przyjmowania pokarmów suchych ale tylko jako uzupełnienie dotychczasowej diety.
Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Akwarium
Jeżeli chcemy mieć kilka samców, akwarium musi być stosunkowo duże, tak aby nie dochodziło do walk między rywalami. Kakadu są bardzo wrażliwe na wysokie stężenia azotanów dlatego wymagane są częste podmiany wody. Dla haremu wystarczające będzie 70 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością z mnóstwem kryjówek, grot, zakamarków np. z kamieni. Podłoże najlepiej miękkie, piaszczyste. Światło rozproszone. Nie lubią zbyt silnego prądu wody. Ryby pasują do akwarium towarzyskiego lecz nie można ich łączyć z innymi pielęgniczkami. W czasie tarła przejawiają agresje w stosunku do innych ryb. Dobrze komponują się np. z małymi kąsaczami i sumami.
Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Rozmnażanie
Stosunkowo łatwe. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła dochodzi zazwyczaj bez naszego udziału. Podobnie jak inne pielęgniczki składają ikrę w podłożu lub na twardych elementach np. kamieniach. Samica opiekuje się złożoną ikrą a samiec strzeże terytorium. W mniejszych zbiornikach może zajść potrzeba odizolowania samca, gdyż w tym okresie bywa bardzo agresywny.
Ostatnio zmodyfikowano: 3 grudnia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mogę trzymać kakadu z akara electric blue? Jakie ryby polecacie do akary lub kakadu?
mam dwie piękne kakadu i pytanie czy moge je dodać do stada gupików gdzie już wcześniej były z nimi i nic sie nie działo ale ostatnio dokupiłem 4 tetry kolor i czy mógłbym je tam dać do nich czy nie za bardzop akwarium 112l
Witam;) od mce posiadam mój pierwszy baniak. Potrzebuję rady doświadczonych akwarystów. Zbiornik dojrzewał 2 tyg przy pomocy bakterii później stopniowo wprowadzałem krewetki i ryby ( żadna z wprowadzonych mi nie padła:). W akwa 24st. nie mam żadnych testów:/ a poza tym sporo roślin(ładnie rosną na podłożu z ziemi ogrodowej), korzeń, kamienie (zrobiłem sporo kryjówek) i na tą chwilę w 112l mam:
5 krewetek Amano
5 krewetek Red Cherry
4 otoski przyujsciowe
4 kiryski panda
7 rodostomusy
12 neon innesa
Wygląda już całkiem fajnie ale chciałbym jeszcze ” coś ekstra” żeby była większa frajda z obserwacji podwodnego świata i myślałem o haremie( 1+2) pielegniczek kakadu. Czy w takiej obsadzie zda to egzamin? Czy baniak nie będzie przerybiony? Z góry dzieki za wskazówki, z akwarystycznymi pozdowieniami
Jak chcesz jakąś większą rybę do tej obsady taką powiedzmy z 10cm to wybór masz spory, pamiętaj tylko że kakadu jak są na co dzień w miarę spokojne to przy tarle ich poziom agresji wzrasta i według mnie robią się agresywniejsze od np. Ramirezek albo Barwniaków Czerwonobrzuchych spróbuj dać im sporo kryjówek np z boku akwarium gdzie byłyby bardziej terytorialne a reszta ryb dennych by miała spokój na drugiej stronie zbiornika.
i żułtaczki indyjskie