Carnegiella strigata (Günther, 1864)

Pstrążenica marmurkowa - ryba akwariowa fot. www.akva.sk
  • Rozmiar: 3.5 - 5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Pstrążenice marmurkowe - ryby akwariowe

Pstrążenica marmurkowa, Topornica marmurkowa (Carnegiella strigata) – ciekawie wyglądająca słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pstrążeniowatych.

Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dolnym, środkowym i górnym dorzeczu Amazonki oraz rzece Caqueta w Kolumbii. Zamieszkuje kwaśne środowiska typu „czarnej wody” – strumienie, cieki wodne i zalewane tereny leśne.

Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata - Charakterystyka i usposobienie

W warunkach naturalnych osiąga 3.5 cm, w akwarium może dorastać do 5 cm długości. Charakteryzuje się małym ale wysokim, toporowatym kształtem ciała. Ubarwienie przystosowane do życia w rzekach amazońskich, które razem z zachowaniem, ma upodabniać rybę do martwego liścia unoszącego się na powierzchni wody. Ciało zazwyczaj białe lub kremowe z ciemnym, marmurowym wzorem. Od oka do nasady ogona biegnie złota pręga. Odbicie światła od powierzchni ciała w lustrze wody ma przypominać strukturę liścia. W dodatku ryby poruszają się tylko nieznacznie, zwykle pozostają w bezruchu unoszone jedynie przez nurt wody. Taki kamuflaż chroni je przed potencjalnymi drapieżnikami.

Płeć trudna do odróżnienia. Prawdopodobnie samice rosną większe i bardziej krągłe.

Pstrążenice są spokojne i pokojowo usposobione. Początkowo po wprowadzeniu do akwarium mogą być nieśmiałe, ale z czasem nabierają pewności. Najlepiej czują się w większej grupie. W akwarium zaleca się trzymanie minimum 6 sztuk. W większej ilości są bardziej śmiałe, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania. Najchętniej przebywają w górnych partiach zbiornika, tuż przy tafli wody.

Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby. Pysk przystosowany do pobierania pokarmu z powierzchni wody. Nie będą zjadać pokarmów opadających na dno. W naturze odżywiają się muszkami i larwami komara. W akwarium należy podawać pokarmy, które jak najdłużej utrzymują się na tafli wody np. płatki. Na samej suchej karmie, jednak mogą nie przeżyć, dlatego też warto je codziennie dokarmiać np. larwami czarnego komara, muszkami owocówkami, ochotką, dafnią czy artemią.

Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata - Akwarium

Dla małego stadka pstrążenic marmurkowych zalecane jest minimum 54 l akwarium, z ciemnym podłożem, koniecznie z dużą ilością roślin pływających, między którymi ryby będą spędzały większość czasu. Do dekoracji zbiornika można użyć korzeni lub suchych liści, wydzielających do wody garbniki. Ruch wody nie powinien być zbyt silny. Przestraszone mogą wyskoczyć z akwarium, dlatego wymagana jest pokrywa. Preferują wodę kwaśną i miękką, przefiltrowaną przez torf.

Bardzo łagodny gatunek, jednak ze względu na mały rozmiar i usposobienie, nie jest polecany do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać tylko z podobnych rozmiarów spokojnymi kąsaczami, kiryskami, zbrojnikami. Często występują jako uzupełnienie obsady z przydennymi pielęgnicami z rodzaju Apistogramma lub innymi małymi pielęgniczkami.

Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata - Rozmnażanie

Rozmnażanie pstrążenic marmurkowych jest trudne, ale możliwe w warunkach akwariowych. Zaleca się rozmnażanie w grupie 4-6 dorosłych osobników, w akwarium gatunkowym, z dojrzałą, kwaśną wodą o temperaturze 25-26°C i odczynie 5.5-6.5 pH. Pomocne jest przefiltrowanie wody przez torf. W zbiorniku powinno się znaleźć dużo roślinności pływającej. Prąd wody powinien być umiarkowany  a światło niezbyt jaskrawe. Na kilka tygodni przed planowanym tarłem ryby należy częściej karmić żywymi i mrożonymi pokarmami. Ikra jest rozrzucana wśród roślinności lub bezpośrednio na podłoże. Po zakończonym tarle rodziców trzeba odseparować, gdyż zjadają zarówno jaja jak i narybek.

W temperaturze 25°C wylęg następuje po 36 godzinach. Larwy zaczynają samodzielnie pływać po następnych 2-3 dniach. Narybek przez pierwsze 2 tygodnie karmimy mikro pokarmami. Po tym czasie będą już na tyle duże aby przyjmować larwy solowca.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 maja 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Carnegiella strigata
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 16

  1. Michał

    Witam czy orietuje sie ktos moze czy pstrążenice sa skłonne zjadać ikre? mam baniak tarliskowy 54l z 6 kiryskami adolfi i myslalem nad jakims wypełnieniem a pstrążenica by tu swietnie pasowała obawiam sie tylko tego że moga zżerać ikre niby to ryba przystosowana do pobierania pokarmu z tafli a w artykule jest napisane że zjadaja swoja ikre z dna wiec nie jestem pewnien czy było by to mądre posunięcie

    Odpowiedz
  2. Brunon

    Czy z neonami innesa dadzą sobię radę? Akwarium będzie 54l i tak z 8-10 pstrążnic i 15 neonów. Będzie typ BW więc ich naturalne srodowisko

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. XYZ

      Witam. Za dużo rybek na taki litrarz. 15 neonków to już za dużo.

    2. Agata

      mogą być z neonkami 🙂

  3. Jacek

    Daniel , chyba sobie jaja robisz z tymi plaskobokami , że może je zostawić. Zastanów się kilka razy zanim coś napiszes

    Odpowiedz
  4. Matołek

    Orientacyjna cena zdecydowanie nieaktualna. Obserwuję ceny od kilku miesięcy i mieszczą się one w przedziale 10-18 zł. Ponadto w „zwykłych” sklepach zoologiczno-akwarystycznych raczej niedostępna. Cudna rybka, przepięknie dopełniająca górną część akwarium. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  5. Kasia

    Hej!
    Mam akwarium 200l i w nim:
    Neon Czerwony 20
    Zbrojnik pospolity 1
    Kirysek Czarny 6
    Płaskobok Tępogłowy 5 wiem że powinny mieć większe akwarium ale są na razie młode i jak urosną to je sprzedam
    Chciałam dodać kilka Pstrążenic ale nie wiem na ile mogę się szarpnąć.
    Z góry dziękuje za odpowiedź

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Myślę ,że 10-15 sztuk nie więcej. Jeśli chodzi o te płaskoboki to możesz je zostawić w tym akwarium nawet jak podrosną ,tylko wtedy pozbyć się neonów.

  6. Sky[Kiedyś Michał]

    Podobno ryby strasznie skoczne, widziałem na własne oczy jak jeden skurczybyk u znajomego podczas podmianki wody wyskoczył. Co wy na to aby spróbować założyć siatkę na otwór w pokrywie, ale tak dużą aby można było dawać pokarmy?

    Odpowiedz
  7. Aleksandra

    witam, czy pstrążenice bezpieczne będą w towarzystwie: barwniaków czerwonobrzuchych lub ramirezek?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Damian

      Z ramirezkami tak

  8. Mateusz

    Mam 3 zdrowe dorosłe osobniki do oddania jak ktoś jest zainteresowany. Warszawa i okolice
    pzdr

    Odpowiedz
  9. Damian

    Zakupiłem 5 sztuk. Fajne, ciekawe rybki. Pływają sobie w grupce tak pod powierzchnią, pośrodku. Niestety trzeba uważać, bo wyskakują są bardzo skoczne. Zdarzyło mi się, ze jedna wyskoczyła, pewnie wtedy jak dosłownie na chwile odszedłem. Poturlała się pod szafkę, bo tam właśnie już martwą znalazł mój kot. Moja wina, bo zazwyczaj liczę rybki po wyczyszczeniu akwarium, a tym razem po prostu zapomniałem. Teraz mam jedynie 4 szt i na razie nie planuje dokupić. Niech się rozmnażają 😛

    Odpowiedz
  10. napewno nie xcookie ok

    to julka szypryt mam jo w akwarium yolo ok bardzo szybko sie mnożyok lubi jeść płatki dla ryb jej przysmakiem jest woda ok zjada sw młode

    Odpowiedz
  11. rafal

    mozna je trzymac razem z red chery?
    ph6.8
    gh9
    akwa 60L

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rafal

      super rybka, nie zjada malych krewetek,
      dominujacy samiec przegania wszystkie ryby i krewetki ze swojej ulubionej przestrzeni ale nie robi nikomu zadnej krzywdy ( jak wkladam reke do akwarium to mi ja stuka ryjkiem 😛 )
      wyskakuje z wody podczas czyszczenia, w wiekszosci przypadkow trafia do niej spowrotem.
      samice z czasem robia sie bardzo grube, latwo to widac ale tylko jak sie patrzy z gory
      jedza wszystko co utrzymuje sie na powierzchni lub wolno opada
      nie udalo mi sie doprowadzic do tarla, a szkoda ale co jakis czas probuje wiec trzymajcie kciuki!
      kwarantanna jest nie zbedna w mojej opini, pierwsze 4 jakie kupilem mialo ospe na drogi tydzien, dokupilem jeszcze 2 po kilku miesiacach i dokladnie to samo.