Pstrążenica marmurkowa

Carnegiella strigata (Günther, 1864)

Pstrążenice marmurkowe - ryby akwariowe

Pstrążenica marmurkowa, Topornica marmurkowa (Carnegiella strigata) – ciekawie wyglądająca słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pstrążeniowatych.

Ryba akwariowa Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dolnym, środkowym i górnym dorzeczu Amazonki oraz rzece Caqueta w Kolumbii. Zamieszkuje kwaśne środowiska typu „czarnej wody” – strumienie, cieki wodne i zalewane tereny leśne.

Ryba akwariowa Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W warunkach naturalnych osiąga 3.5 cm, w akwarium może dorastać do 5 cm długości. Charakteryzuje się małym ale wysokim, toporowatym kształtem ciała. Ubarwienie przystosowane do życia w rzekach amazońskich, które razem z zachowaniem, ma upodabniać rybę do martwego liścia unoszącego się na powierzchni wody. Ciało zazwyczaj białe lub kremowe z ciemnym, marmurowym wzorem. Od oka do nasady ogona biegnie złota pręga. Odbicie światła od powierzchni ciała w lustrze wody ma przypominać strukturę liścia. W dodatku ryby poruszają się tylko nieznacznie, zwykle pozostają w bezruchu unoszone jedynie przez nurt wody. Taki kamuflaż chroni je przed potencjalnymi drapieżnikami.

Płeć trudna do odróżnienia. Prawdopodobnie samice rosną większe i bardziej krągłe.

Pstrążenice są spokojne i pokojowo usposobione. Początkowo po wprowadzeniu do akwarium mogą być nieśmiałe, ale z czasem nabierają pewności. Najlepiej czują się w większej grupie. W akwarium zaleca się trzymanie minimum 6 sztuk. W większej ilości są bardziej śmiałe, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania. Najchętniej przebywają w górnych partiach zbiornika, tuż przy tafli wody.

Ryba akwariowa Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne ryby. Pysk przystosowany do pobierania pokarmu z powierzchni wody. Nie będą zjadać pokarmów opadających na dno. W naturze odżywiają się muszkami i larwami komara. W akwarium należy podawać pokarmy, które jak najdłużej utrzymują się na tafli wody np. płatki. Na samej suchej karmie, jednak mogą nie przeżyć, dlatego też warto je codziennie dokarmiać np. larwami czarnego komara, muszkami owocówkami, ochotką, dafnią czy artemią.

Ryba akwariowa Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata Akwarium ryb akwariowych

Dla małego stadka pstrążenic marmurkowych zalecane jest minimum 54 l akwarium, z ciemnym podłożem, koniecznie z dużą ilością roślin pływających, między którymi ryby będą spędzały większość czasu. Do dekoracji zbiornika można użyć korzeni lub suchych liści, wydzielających do wody garbniki. Ruch wody nie powinien być zbyt silny. Przestraszone mogą wyskoczyć z akwarium, dlatego wymagana jest pokrywa. Preferują wodę kwaśną i miękką, przefiltrowaną przez torf.

Bardzo łagodny gatunek, jednak ze względu na mały rozmiar i usposobienie, nie jest polecany do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać tylko z podobnych rozmiarów spokojnymi kąsaczami, kiryskami, zbrojnikami. Często występują jako uzupełnienie obsady z przydennymi pielęgnicami z rodzaju Apistogramma lub innymi małymi pielęgniczkami.

Ryba akwariowa Pstrążenica marmurkowa - Carnegiella strigata Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie pstrążenic marmurkowych jest trudne, ale możliwe w warunkach akwariowych. Zaleca się rozmnażanie w grupie 4-6 dorosłych osobników, w akwarium gatunkowym, z dojrzałą, kwaśną wodą o temperaturze 25-26°C i odczynie 5.5-6.5 pH. Pomocne jest przefiltrowanie wody przez torf. W zbiorniku powinno się znaleźć dużo roślinności pływającej. Prąd wody powinien być umiarkowany  a światło niezbyt jaskrawe. Na kilka tygodni przed planowanym tarłem ryby należy częściej karmić żywymi i mrożonymi pokarmami. Ikra jest rozrzucana wśród roślinności lub bezpośrednio na podłoże. Po zakończonym tarle rodziców trzeba odseparować, gdyż zjadają zarówno jaja jak i narybek.

W temperaturze 25°C wylęg następuje po 36 godzinach. Larwy zaczynają samodzielnie pływać po następnych 2-3 dniach. Narybek przez pierwsze 2 tygodnie karmimy mikro pokarmami. Po tym czasie będą już na tyle duże aby przyjmować larwy solowca.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pstrążenica marmurkowa

Galeria Ryba akwariowa - Pstrążenica marmurkowa

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carnegiella strigata
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 8 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 7

 1. Aleksandra

  witam, czy pstrążenice bezpieczne będą w towarzystwie: barwniaków czerwonobrzuchych lub ramirezek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   Z ramirezkami tak

 2. Mateusz

  Mam 3 zdrowe dorosłe osobniki do oddania jak ktoś jest zainteresowany. Warszawa i okolice
  pzdr

  Odpowiedz
 3. Damian

  Zakupiłem 5 sztuk. Fajne, ciekawe rybki. Pływają sobie w grupce tak pod powierzchnią, pośrodku. Niestety trzeba uważać, bo wyskakują są bardzo skoczne. Zdarzyło mi się, ze jedna wyskoczyła, pewnie wtedy jak dosłownie na chwile odszedłem. Poturlała się pod szafkę, bo tam właśnie już martwą znalazł mój kot. Moja wina, bo zazwyczaj liczę rybki po wyczyszczeniu akwarium, a tym razem po prostu zapomniałem. Teraz mam jedynie 4 szt i na razie nie planuje dokupić. Niech się rozmnażają 😛

  Odpowiedz
 4. napewno nie xcookie ok

  to julka szypryt mam jo w akwarium yolo ok bardzo szybko sie mnożyok lubi jeść płatki dla ryb jej przysmakiem jest woda ok zjada sw młode

  Odpowiedz
 5. rafal

  mozna je trzymac razem z red chery?
  ph6.8
  gh9
  akwa 60L

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rafal

   super rybka, nie zjada malych krewetek,
   dominujacy samiec przegania wszystkie ryby i krewetki ze swojej ulubionej przestrzeni ale nie robi nikomu zadnej krzywdy ( jak wkladam reke do akwarium to mi ja stuka ryjkiem 😛 )
   wyskakuje z wody podczas czyszczenia, w wiekszosci przypadkow trafia do niej spowrotem.
   samice z czasem robia sie bardzo grube, latwo to widac ale tylko jak sie patrzy z gory
   jedza wszystko co utrzymuje sie na powierzchni lub wolno opada
   nie udalo mi sie doprowadzic do tarla, a szkoda ale co jakis czas probuje wiec trzymajcie kciuki!
   kwarantanna jest nie zbedna w mojej opini, pierwsze 4 jakie kupilem mialo ospe na drogi tydzien, dokupilem jeszcze 2 po kilku miesiacach i dokladnie to samo.