Sum liniowy – Platydora kolczasta

Platydoras armatulus - ryba akwariowa fot. flickr by Hakon

Sumy liniowe – Platydory kolczaste - ryby akwariowe

Sum liniowy, Platydora kolczasta (Platydoras armatulus) –  średnich rozmiarów przydenna ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych. Przez dekady mylona z Platydoras costatus. W handlu spotykany jest też podobny gatunek Orinocodoras eigenmanni, ma on jednak wydłużony pysk i płetwę tłuszczową oraz ciemniejszy kolor.

Ryba akwariowa Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dorzeczu Amazonki w Peru, Boliwii i Brazylii, a także w dorzeczu Rio Orinoko w Kolumbii i Wenezueli oraz dorzeczu Rio Essequibo w Gujanie. Zamieszkuje wolno płynące lub stojące wody strumieni, potoków i tereny zalewowe. Najczęściej spotykany w ukryciu między zatopionymi korzeniami drzew lub gęstą roślinnością.

Ryba akwariowa Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym mogą osiągać do 24 cm długości. W akwarium zwykle mniej ok. 16 cm. Ciało koloru ciemno brązowego lub czarnego. Wzdłuż linii bocznej biegną wyraźne, białe pasy. Dolna część pyska i głowy oraz przednia krawędź płetw piersiowych są również białe. Z wiekiem pasiasty wzór zanika i staje się mniej widoczny. Głowa duża z dużymi oczami i szerokim pyskiem. Przy szczęce dolnej i górnej para wąsików. Podobnie jak u pokrewnych gatunków ich ciało pokrywa solidny pancerz z płytek kostnych, a ich specyficzne ułożenie tworzy wzdłuż tułowia dodatkową ochronę w postaci drobnych kolców. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej również wyposażone są w ostre kolce. Należy uważać przy odławianiu ryb. Siatka łatwo może się zaplątać, a jej odplątywanie będzie powodować dodatkowy stres. Do transportu zaleca się plastikowe lub szklane pojemniki.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dojrzałe samice zwykle są szersze, masywniejsze (patrząc z góry).

Co ciekawe sumy liniowe mogą wydawać z siebie charakterystyczne skrzeczące dźwięki powstałe przez pocieranie płetw piersiowych o tułów, uwydatniane pęcherzem pławnym.

W środowisku naturalnym przebywają w większych grupach. W akwarium mogą być trzymane również pojedynczo. W większej ilości widoczny jest niegroźny terytorializm. Prowadzą nocny, przydenny tryb życia. W dzień mogą być mało widoczne.

W sprzyjających warunkach dożywają ok. 20 lat.

Ryba akwariowa Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne i niewybredne. W siedliskach naturalnych odżywiają się mięczakami, skorupiakami i pozostałą materią organiczną. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm suchy, opadający na dno, regularnie uzupełniany żywym i mrożonym np. ochotka, tubifex, dżdżownica. Nie mają umiaru w jedzeniu i nie należy ich przekarmiać.

Ryba akwariowa Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus Akwarium ryb akwariowych

Akwarium dla jednego osobnika powinno mieścić min. 112 l wody. Na dnie najlepiej sprawdzi się piasek, w którym ryby lubią kopać. Suche korzenie, powykręcane gałązki oraz liście zapewnią im pożądane schronienie. Według uznania można również włożyć doniczki ceramiczne lub kawałki rurek PCV. Oświetlenie powinno być słabe, najlepiej dodatkowo stłumione roślinnością pływającą.

Wytrzymałe ryby, tolerują szeroki zakres parametrów wody, ale preferują raczej miękką i dobrze natlenioną.

Łagodnie usposobione w stosunku do innych gatunków, ale mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska, prędzej czy później zostaną zjedzone. Mogą być trzymane z większymi tetrami i innymi kąsaczowatymi, karpiowatymi, sumokształtymi, błędnikowcami i innymi łagodnymi gatunkami, a dzięki swojej opancerzonej budowie nawet z bardziej agresywnymi pielęgnicami Ameryki Środkowej i Południowej.

Ryba akwariowa Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus Rozmnażanie ryb akwariowych

Bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli i niewiele jest informacji na ten temat. Ryby dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do stymulacji wstrzykuje się specjalne hormony. W naturze rozmnażają się w rzekach i strumieniach, ikrę rozrzucają na podłoże między rozkładającymi się liśćmi i inną materią.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Platydoras armatulus
synonim:Striped Raphael Catfish
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy
Długość życia20 - 22 lat
Akwarium:duże, średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 30 °C
pH:5.8 - 7.5 pH
twardość:2 - 20 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Sum liniowy – Platydora kolczastaPoważnie o rybach - Sum liniowy – Platydora kolczasta

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 5

 1. sebol

  Mam takie dwa ale kazdy zyje wlasnym zyciem w innej czesci akwarium (360l) piekna ryba ale widac ja tylko podczas karmienia lub poznym wieczorem przy przyciemnionym swietle 🙂

  Odpowiedz
 2. Mirekvzm

  Witam, podany wiek nie bardzo się zgadza. Mam weterana 30-to letniego .Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Robert

  Ostatnie zdjęcie to inny gatunek.

  Odpowiedz
 4. Paulina Katarzyna Woźniak

  Mam dwa piękne okazy i są to tak urocze rybki, samiec jest płochliwy ale przy tym bardzo sprytny. Mają u mnie wielki sentyment bo są najdłużej żyjącymi rybkami w moim akwarium. Serdecznie polecam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Gdzie pani kupiła?