Platydoras armatulus (Valenciennes, 1840)

Platydoras armatulus - ryba akwariowa fot. flickr by Hakon
 • Rozmiar: 20 cm
 • Akwarium: 112 l
 • Wymagane pH: 5.8 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Sumy liniowe – Platydory kolczaste - ryby akwariowe

Sum liniowy, Platydora kolczasta (Platydoras armatulus) –  średnich rozmiarów przydenna ryba akwariowa z rodziny kirysowatych. Przez dekady mylona z Platydoras costatus. W handlu spotykany jest też podobny gatunek Orinocodoras eigenmanni, ma on jednak wydłużony pysk i płetwę tłuszczową oraz ciemniejszy kolor.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dorzeczu Amazonki w Peru, Boliwii i Brazylii, a także w dorzeczu Rio Orinoko w Kolumbii i Wenezueli oraz dorzeczu Rio Essequibo w Gujanie. Zamieszkuje wolno płynące lub stojące wody strumieni, potoków i tereny zalewowe. Najczęściej spotykany w ukryciu między zatopionymi korzeniami drzew lub gęstą roślinnością.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym mogą osiągać do 24 cm długości. W akwarium zwykle mniej ok. 16 cm. Ciało koloru ciemno brązowego lub czarnego. Wzdłuż linii bocznej biegną wyraźne, białe pasy. Dolna część pyska i głowy oraz przednia krawędź płetw piersiowych są również białe. Z wiekiem pasiasty wzór zanika i staje się mniej widoczny. Głowa duża z dużymi oczami i szerokim pyskiem. Przy szczęce dolnej i górnej para wąsików. Podobnie jak u pokrewnych gatunków ich ciało pokrywa solidny pancerz z płytek kostnych, a ich specyficzne ułożenie tworzy wzdłuż tułowia dodatkową ochronę w postaci drobnych kolców. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej również wyposażone są w ostre kolce. Należy uważać przy odławianiu ryb. Siatka łatwo może się zaplątać, a jej odplątywanie będzie powodować dodatkowy stres. Do transportu zaleca się plastikowe lub szklane pojemniki.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dojrzałe samice zwykle są szersze, masywniejsze (patrząc z góry).

Co ciekawe sumy liniowe mogą wydawać z siebie charakterystyczne skrzeczące dźwięki powstałe przez pocieranie płetw piersiowych o tułów, uwydatniane pęcherzem pławnym.

W środowisku naturalnym przebywają w większych grupach. W akwarium mogą być trzymane również pojedynczo. W większej ilości widoczny jest niegroźny terytorializm. Prowadzą nocny, przydenny tryb życia. W dzień mogą być mało widoczne.

W sprzyjających warunkach dożywają ok. 20 lat.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i niewybredne. W siedliskach naturalnych odżywiają się mięczakami, skorupiakami i pozostałą materią organiczną. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm suchy, opadający na dno, regularnie uzupełniany żywym i mrożonym np. ochotka, tubifex, dżdżownica. Nie mają umiaru w jedzeniu i nie należy ich przekarmiać.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Akwarium

Akwarium dla jednego osobnika powinno mieścić min. 112 l wody. Na dnie najlepiej sprawdzi się piasek, w którym ryby lubią kopać. Suche korzenie, powykręcane gałązki oraz liście zapewnią im pożądane schronienie. Według uznania można również włożyć doniczki ceramiczne lub kawałki rurek PCV. Oświetlenie powinno być słabe, najlepiej dodatkowo stłumione roślinnością pływającą.

Wytrzymałe ryby, tolerują szeroki zakres parametrów wody, ale preferują raczej miękką i dobrze natlenioną.

Łagodnie usposobione w stosunku do innych gatunków, ale mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska, prędzej czy później zostaną zjedzone. Mogą być trzymane z większymi tetrami i innymi kąsaczowatymi, karpiowatymi, sumokształtymi, błędnikowcami i innymi łagodnymi gatunkami, a dzięki swojej opancerzonej budowie nawet z bardziej agresywnymi pielęgnicami Ameryki Środkowej i Południowej.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Rozmnażanie

Bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli i niewiele jest informacji na ten temat. Ryby dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do stymulacji wstrzykuje się specjalne hormony. W naturze rozmnażają się w rzekach i strumieniach, ikrę rozrzucają na podłoże między rozkładającymi się liśćmi i inną materią.

Ostatnio zmodyfikowano: 31 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 14

 1. Robert

  4 sztuki ( 14 cm dopiero rok je mam), akwa 240 l. ( strumień z oświetleniem 6-cio kanałowym ). Piękna ryba wieczorem jak światło przygasa zaczynają żerować. Od 3-ch lat pływa też w akwa kardynałek ( jakiś tam, nie mam serca go odłowić) i w brew pozorom pływa dalej. Bym proponował karmić ryby tak jak żerują, a nie jak mi pasuje.

  Odpowiedz
 2. Leszek

  Na początku było wszystko ok później w ciągu jednej nocy wytepił całą ławicę Rodostomusuw 6 Neonów czerwonych 2 Bystrzyki Pereza ijeszcze kilka małych rybek w sumie wszystko to co pływa w dolnej parti akwarium razem około 17 lokatorów mojego akwarium-jakaś totalna masakra a dostałem go od kumpla bo likwidował akwarium czyli zrobił mi niedzwiedzią przysługę

  Odpowiedz
 3. Igor

  Ja nie zaliczę platydory do kiryskowatych. Kiryskowate to kiryski które osiągają ok. 5 cm. A platydorę zaliczę do kirysowatych lub sumowatych. Więc inne gatunki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Poprawione, dziękujemy.

  2. Igor

   Nie ma za co. Można usunąć wpisy z bagrem i sumem pospolitym bo ich już nie mam.

 4. Katarzyna

  Mam tę rybkę już kilka lat, przez pewien okres miałam ślimaki ampularie, platydora bardzo ochoczo zjadała młode ślimaki..wciągała jak odkurzacz

  Odpowiedz
 5. Lukasz

  Witam dziś zauważyłem ranę na głowie suma oraz lekkie zaplesnienie na ranie czym może byś spowodowane ?? Nie ma raczej ryby z którą mógł walczyć

  Odpowiedz
 6. Ariel

  Mam około roku 1 sztukę. Ryba spokojna. Większość dnia siedzi w kryjowkach na dnie. Wychodzi w nocy lub jak coś ja wyploszy z kryjówki. Jem stosunkowo mało według mnie

  Odpowiedz
 7. sebol

  Mam takie dwa ale kazdy zyje wlasnym zyciem w innej czesci akwarium (360l) piekna ryba ale widac ja tylko podczas karmienia lub poznym wieczorem przy przyciemnionym swietle 🙂

  Odpowiedz
 8. Mirekvzm

  Witam, podany wiek nie bardzo się zgadza. Mam weterana 30-to letniego .Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Robert

  Ostatnie zdjęcie to inny gatunek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Dokładnie to sumik koralowy (plotosus lineatus).

 10. Paulina Katarzyna Woźniak

  Mam dwa piękne okazy i są to tak urocze rybki, samiec jest płochliwy ale przy tym bardzo sprytny. Mają u mnie wielki sentyment bo są najdłużej żyjącymi rybkami w moim akwarium. Serdecznie polecam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Gdzie pani kupiła?