Platydoras armatulus (Valenciennes, 1840)

Platydoras armatulus - ryba akwariowa fot. flickr by Hakon
 • Rozmiar: 20 cm
 • Akwarium: 112 l
 • Wymagane pH: 5.8 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Sumy liniowe – Platydory kolczaste - ryby akwariowe

Sum liniowy, Platydora kolczasta (Platydoras armatulus) –  średnich rozmiarów przydenna ryba akwariowa z rodziny kirysowatych. Przez dekady mylona z Platydoras costatus. W handlu spotykany jest też podobny gatunek Orinocodoras eigenmanni, ma on jednak wydłużony pysk i płetwę tłuszczową oraz ciemniejszy kolor.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dorzeczu Amazonki w Peru, Boliwii i Brazylii, a także w dorzeczu Rio Orinoko w Kolumbii i Wenezueli oraz dorzeczu Rio Essequibo w Gujanie. Zamieszkuje wolno płynące lub stojące wody strumieni, potoków i tereny zalewowe. Najczęściej spotykany w ukryciu między zatopionymi korzeniami drzew lub gęstą roślinnością.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym mogą osiągać do 24 cm długości. W akwarium zwykle mniej ok. 16 cm. Ciało koloru ciemno brązowego lub czarnego. Wzdłuż linii bocznej biegną wyraźne, białe pasy. Dolna część pyska i głowy oraz przednia krawędź płetw piersiowych są również białe. Z wiekiem pasiasty wzór zanika i staje się mniej widoczny. Głowa duża z dużymi oczami i szerokim pyskiem. Przy szczęce dolnej i górnej para wąsików. Podobnie jak u pokrewnych gatunków ich ciało pokrywa solidny pancerz z płytek kostnych, a ich specyficzne ułożenie tworzy wzdłuż tułowia dodatkową ochronę w postaci drobnych kolców. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej również wyposażone są w ostre kolce. Należy uważać przy odławianiu ryb. Siatka łatwo może się zaplątać, a jej odplątywanie będzie powodować dodatkowy stres. Do transportu zaleca się plastikowe lub szklane pojemniki.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dojrzałe samice zwykle są szersze, masywniejsze (patrząc z góry).

Co ciekawe sumy liniowe mogą wydawać z siebie charakterystyczne skrzeczące dźwięki powstałe przez pocieranie płetw piersiowych o tułów, uwydatniane pęcherzem pławnym.

W środowisku naturalnym przebywają w większych grupach. W akwarium mogą być trzymane również pojedynczo. W większej ilości widoczny jest niegroźny terytorializm. Prowadzą nocny, przydenny tryb życia. W dzień mogą być mało widoczne.

W sprzyjających warunkach dożywają ok. 20 lat.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i niewybredne. W siedliskach naturalnych odżywiają się mięczakami, skorupiakami i pozostałą materią organiczną. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm suchy, opadający na dno, regularnie uzupełniany żywym i mrożonym np. ochotka, tubifex, dżdżownica. Nie mają umiaru w jedzeniu i nie należy ich przekarmiać.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Akwarium

Akwarium dla jednego osobnika powinno mieścić min. 112 l wody. Na dnie najlepiej sprawdzi się piasek, w którym ryby lubią kopać. Suche korzenie, powykręcane gałązki oraz liście zapewnią im pożądane schronienie. Według uznania można również włożyć doniczki ceramiczne lub kawałki rurek PCV. Oświetlenie powinno być słabe, najlepiej dodatkowo stłumione roślinnością pływającą.

Wytrzymałe ryby, tolerują szeroki zakres parametrów wody, ale preferują raczej miękką i dobrze natlenioną.

Łagodnie usposobione w stosunku do innych gatunków, ale mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska, prędzej czy później zostaną zjedzone. Mogą być trzymane z większymi tetrami i innymi kąsaczowatymi, karpiowatymi, sumokształtymi, błędnikowcami i innymi łagodnymi gatunkami, a dzięki swojej opancerzonej budowie nawet z bardziej agresywnymi pielęgnicami Ameryki Środkowej i Południowej.

Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Rozmnażanie

Bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli i niewiele jest informacji na ten temat. Ryby dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do stymulacji wstrzykuje się specjalne hormony. W naturze rozmnażają się w rzekach i strumieniach, ikrę rozrzucają na podłoże między rozkładającymi się liśćmi i inną materią.

Ostatnio zmodyfikowano: 31 stycznia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • http://animal-world.com/encyclo/fresh/catfish/striperaph.php
 • https://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=880
 • http://www.tropicalfishkeeping.com/catfish-species/striped-raphael-catfish-platydoras-armatulus-194849/
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 45

 1. pan

  Wpuściłem Sumika i się boi, akwa 200l gupiki i gurami (plus kiryski) a on ciągle albo pod filtrem albo korzeniem albo drugi wiltrem i:( nwm co robić

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kazek

   Może dla tego że jest sam, nie wiem o jakim sumiku piszesz. Przykładowo sumik szklisty to tak ze 6 szt. minimum żeby się dobrze czuły.

  2. Jacek

   mam tego sumika, jest to ryba cieniolubna lub nocna, miałem ją już kiedyś w akwie lata temu, po prośbach dziecka założyłem z powrotem akwarium i znowu złapałem tego bakcyla 😉
   ten sum nie lubi światła i siedzi w ciemnych miejscach akwarium. wiem że potrafi zjeść gupika, ale raczej nie poluje na nie… jest to bardzo spokojna rybka, ale trzeba się liczyć z możliwością tego że jakaś może paść jej ofiarą gdy jest bardzo głodny a na dnie nie ma jedzenia, rozwiązaniem jest zostawianie jakiejś pastylki z jedzeniem na noc…

  3. pan

   Jaccek i Kazek dzk za odpowiedz w sprawie suma, teraz wszystko jest git i tak ryba jest nocna i nie lubi światła ale normalnie je w dzien i wszystko jest cacy tylko do dziś nwm jaka płeć, jak ktoś wie to niech napisze z góry dzk:)

 2. Poczatkukacy

  Zakładam akwarium 200l 100×40 powierzchnia dna i zastanawiam sie czy sum może byc z kiryskami (np panda albo spiżowe) czy ktos wie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marek

   może być i zwieloma innymi gatunkami

 3. Jakub RYTKER

  czy naprawdę z nim jest tak źle że od razu będzie jeść małe ryby ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wędkarz

   Mam z neonami, nie rusza ich

 4. piotr

  czy ta ryba jest dobra dla początkujących

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Zdecydowanie nie.

  2. Luk

   Mam takiego od 25lat i ma się dobrze. Najodporniejsza ryba.

 5. Rumcajs_

  Bardzo ciekawa i łatwa w utrzymaniu ryba. U mnie jest około półtora roku i ma się dobrze. Udało mi się raz usłyszeć charakterystyczne skrzeczenie przy odławianiu z akwarium w celu restartu. Polecam serdecznie, ciekawa i łatwa w utrzymaniu rybka.

  Odpowiedz
 6. Łukasz

  U mnie jeden egzemplarz żył około 12 lat, drugi pochodzi z początku 2011 roku. Nadal miewa się świetnie. Żyje od początku z opaczkami. Były też mniejsze ryby, a od 10 miesięcy dołączyły Malawi. Kłócą się czasami o kryjówki, ale tak to nieźle im się żyje.

  Odpowiedz
 7. vel Vet

  Miałem jedną taką przez około rok czasu. Ostatnio dorzuciłem drugą podobnych rozmiarów. Tak ucieszyły się z tego spotkania, że drugiego dnia weszły ewidentnie w tarło. Zobaczymy co dalej z tego będzie.

  Odpowiedz
 8. Mariusz

  Czy może być w akwarium 126l Bio: amazonki , temp: 24°C, obsada:
  5 żałobniczek
  6 neonów czerwonych
  2 akary z maroni (jeszcze młode więc niewiem czy to para)
  3 kirysy
  6 piskorków
  2molinezje (samice)
  1 otosek (tak wiem że powinna być grupka,lecz ten jest bardzo stary i jego grupka padła rok temu ze starości)

  Czy 1 platydora mogła by tam być? Dodam że za ok. 2-3 miesiące zamierzam zmienić litraż na 300.
  Z góry dziękuje za odpowiedzi 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwarysta

   Jak naj bardzie ale z tymi neonkami to troche strach ale jak są akary i neonom niec nie jest to raczej z sumem se poradzą

  2. Nie!

   To będzie męczarnia

 9. Joanna

  Bardzo spokojna ryba, zeruje glownie w nocy, wogole nie jest agresywna,. W ciagu dnia siedzi w ukryciu w jaskini lub pomiedzy roslinami. Samiec zawsze ustepuje miejsca samicy, nawet w ukryciu. Jedza pokarm dla kiryskow, wszystko z dna

  Odpowiedz
 10. Igralux

  Mam pytanie. Chciałbym mieć 2 takie sum w 240l bez żadnej dodatkowej obsady.
  Czy można je karmić tylko i wyłącznie żywcami i czy większym osobnikom można podawać krewetki

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Co do karmienia to można im dawać same żywe też co jakiś czas jakieś małe co nieco też by przyjęły… i do 240l wpuściłbym 3

  2. Daniel

   Tylko je w akwa to będzie raczej nudno. Są mało aktywne w dzień.

  3. Igralux

   W haremie 1 samiec i 2 samice?

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   Ryba tak rzadko się rozmnaża że nie ważne są płcie

  5. Michu

   Ja karmie tablerkami spiruliny. Rosna jak na drożdżach

  6. Bodzio

   one jedzą wszystko byle dużo

 11. Monika

  Mam 2. Ogólnie sprawa wygląda tak…. Nie lubią nowości, intruzów oraz ryb które są ciekawskie i wpływają w ich kryjówki. Dla 4 moich nowych lokatorów skończylo się to tragedia. Zauważyłam też że zaczyna im odbijać jak chociaż raz na tydzień nie dostaną mrozonki lub żywca. Jeżeli zachowana jest równowaga w tym wszystkim to mam spokój w baniaku.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grze

   to dorzuć jeszcze ze 2 szt, mam 5 i zachowują sie jak dzieciaki w piaskownicy 😀

 12. Robert

  4 sztuki ( 14 cm dopiero rok je mam), akwa 240 l. ( strumień z oświetleniem 6-cio kanałowym ). Piękna ryba wieczorem jak światło przygasa zaczynają żerować. Od 3-ch lat pływa też w akwa kardynałek ( jakiś tam, nie mam serca go odłowić) i w brew pozorom pływa dalej. Bym proponował karmić ryby tak jak żerują, a nie jak mi pasuje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarysta

   Chyba wiem czemu nadal pływa, czyba jest leniwy i nie chce mu się polować

 13. Leszek

  Na początku było wszystko ok później w ciągu jednej nocy wytepił całą ławicę Rodostomusuw 6 Neonów czerwonych 2 Bystrzyki Pereza ijeszcze kilka małych rybek w sumie wszystko to co pływa w dolnej parti akwarium razem około 17 lokatorów mojego akwarium-jakaś totalna masakra a dostałem go od kumpla bo likwidował akwarium czyli zrobił mi niedzwiedzią przysługę

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Anna

   Jestem w szoku, o czym piszesz ja mam te sumy od lat i spokojniejszych ryb nie widziałam zyją sobie z kiryskami i małymi glonami bo się dopiero rozmnożyły i nikt nikogo nie zjada….

  2. Łukasz

   Jest wiele przyczyn czemu tak się stało. Słabe karmienie ,małe akwarium, wielkość ryb i wrodzona agresywność suma. I mógł zjeść te rybki tak jak wiele innych które się zmieszczą do pyska. Bo jest taka zasada jak się dobiera odsadę kupuje się ryby z tym samym temperamentem, w tym samym wieku[mniej więcej], i tej samej wielkości lub przynajmniej większej od pyska tej największej.

  3. Wędkarz

   To i Tobie zlikwidował akwarium, dobre 😁

 14. Igor

  Ja nie zaliczę platydory do kiryskowatych. Kiryskowate to kiryski które osiągają ok. 5 cm. A platydorę zaliczę do kirysowatych lub sumowatych. Więc inne gatunki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Poprawione, dziękujemy.

  2. Igor

   Nie ma za co. Można usunąć wpisy z bagrem i sumem pospolitym bo ich już nie mam.

 15. Katarzyna

  Mam tę rybkę już kilka lat, przez pewien okres miałam ślimaki ampularie, platydora bardzo ochoczo zjadała młode ślimaki..wciągała jak odkurzacz

  Odpowiedz
 16. Lukasz

  Witam dziś zauważyłem ranę na głowie suma oraz lekkie zaplesnienie na ranie czym może byś spowodowane ?? Nie ma raczej ryby z którą mógł walczyć

  Odpowiedz
 17. Ariel

  Mam około roku 1 sztukę. Ryba spokojna. Większość dnia siedzi w kryjowkach na dnie. Wychodzi w nocy lub jak coś ja wyploszy z kryjówki. Jem stosunkowo mało według mnie

  Odpowiedz
 18. sebol

  Mam takie dwa ale kazdy zyje wlasnym zyciem w innej czesci akwarium (360l) piekna ryba ale widac ja tylko podczas karmienia lub poznym wieczorem przy przyciemnionym swietle 🙂

  Odpowiedz
 19. Mirekvzm

  Witam, podany wiek nie bardzo się zgadza. Mam weterana 30-to letniego .Pozdrawiam

  Odpowiedz
 20. Robert

  Ostatnie zdjęcie to inny gatunek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Dokładnie to sumik koralowy (plotosus lineatus).

 21. Paulina Katarzyna Woźniak

  Mam dwa piękne okazy i są to tak urocze rybki, samiec jest płochliwy ale przy tym bardzo sprytny. Mają u mnie wielki sentyment bo są najdłużej żyjącymi rybkami w moim akwarium. Serdecznie polecam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Gdzie pani kupiła?