Sumy liniowe – Platydory kolczaste - ryby akwariowe
Sum liniowy, Platydora kolczasta (Platydoras armatulus) – średnich rozmiarów przydenna ryba akwariowa z rodziny kirysowatych. Przez dekady mylona z Platydoras costatus. W handlu spotykany jest też podobny gatunek Orinocodoras eigenmanni, ma on jednak wydłużony pysk i płetwę tłuszczową oraz ciemniejszy kolor.
Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Występowanie
Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w dorzeczu Amazonki w Peru, Boliwii i Brazylii, a także w dorzeczu Rio Orinoko w Kolumbii i Wenezueli oraz dorzeczu Rio Essequibo w Gujanie. Zamieszkuje wolno płynące lub stojące wody strumieni, potoków i tereny zalewowe. Najczęściej spotykany w ukryciu między zatopionymi korzeniami drzew lub gęstą roślinnością.
Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Charakterystyka i usposobienie
W środowisku naturalnym mogą osiągać do 24 cm długości. W akwarium zwykle mniej ok. 16 cm. Ciało koloru ciemno brązowego lub czarnego. Wzdłuż linii bocznej biegną wyraźne, białe pasy. Dolna część pyska i głowy oraz przednia krawędź płetw piersiowych są również białe. Z wiekiem pasiasty wzór zanika i staje się mniej widoczny. Głowa duża z dużymi oczami i szerokim pyskiem. Przy szczęce dolnej i górnej para wąsików. Podobnie jak u pokrewnych gatunków ich ciało pokrywa solidny pancerz z płytek kostnych, a ich specyficzne ułożenie tworzy wzdłuż tułowia dodatkową ochronę w postaci drobnych kolców. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej również wyposażone są w ostre kolce. Należy uważać przy odławianiu ryb. Siatka łatwo może się zaplątać, a jej odplątywanie będzie powodować dodatkowy stres. Do transportu zaleca się plastikowe lub szklane pojemniki.
Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dojrzałe samice zwykle są szersze, masywniejsze (patrząc z góry).
Co ciekawe sumy liniowe mogą wydawać z siebie charakterystyczne skrzeczące dźwięki powstałe przez pocieranie płetw piersiowych o tułów, uwydatniane pęcherzem pławnym.
W środowisku naturalnym przebywają w większych grupach. W akwarium mogą być trzymane również pojedynczo. W większej ilości widoczny jest niegroźny terytorializm. Prowadzą nocny, przydenny tryb życia. W dzień mogą być mało widoczne.
W sprzyjających warunkach dożywają ok. 20 lat.
Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne i niewybredne. W siedliskach naturalnych odżywiają się mięczakami, skorupiakami i pozostałą materią organiczną. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm suchy, opadający na dno, regularnie uzupełniany żywym i mrożonym np. ochotka, tubifex, dżdżownica. Nie mają umiaru w jedzeniu i nie należy ich przekarmiać.
Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Akwarium
Akwarium dla jednego osobnika powinno mieścić min. 112 l wody. Na dnie najlepiej sprawdzi się piasek, w którym ryby lubią kopać. Suche korzenie, powykręcane gałązki oraz liście zapewnią im pożądane schronienie. Według uznania można również włożyć doniczki ceramiczne lub kawałki rurek PCV. Oświetlenie powinno być słabe, najlepiej dodatkowo stłumione roślinnością pływającą.
Wytrzymałe ryby, tolerują szeroki zakres parametrów wody, ale preferują raczej miękką i dobrze natlenioną.
Łagodnie usposobione w stosunku do innych gatunków, ale mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska, prędzej czy później zostaną zjedzone. Mogą być trzymane z większymi tetrami i innymi kąsaczowatymi, karpiowatymi, sumokształtymi, błędnikowcami i innymi łagodnymi gatunkami, a dzięki swojej opancerzonej budowie nawet z bardziej agresywnymi pielęgnicami Ameryki Środkowej i Południowej.
Sum liniowy – Platydora kolczasta - Platydoras armatulus - Rozmnażanie
Bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli i niewiele jest informacji na ten temat. Ryby dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do stymulacji wstrzykuje się specjalne hormony. W naturze rozmnażają się w rzekach i strumieniach, ikrę rozrzucają na podłoże między rozkładającymi się liśćmi i inną materią.
Ostatnio zmodyfikowano: 31 stycznia 2019 r.- http://animal-world.com/encyclo/fresh/catfish/striperaph.php
- https://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=880
- http://www.tropicalfishkeeping.com/catfish-species/striped-raphael-catfish-platydoras-armatulus-194849/
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Wpuściłem Sumika i się boi, akwa 200l gupiki i gurami (plus kiryski) a on ciągle albo pod filtrem albo korzeniem albo drugi wiltrem i:( nwm co robić
Może dla tego że jest sam, nie wiem o jakim sumiku piszesz. Przykładowo sumik szklisty to tak ze 6 szt. minimum żeby się dobrze czuły.
mam tego sumika, jest to ryba cieniolubna lub nocna, miałem ją już kiedyś w akwie lata temu, po prośbach dziecka założyłem z powrotem akwarium i znowu złapałem tego bakcyla 😉
ten sum nie lubi światła i siedzi w ciemnych miejscach akwarium. wiem że potrafi zjeść gupika, ale raczej nie poluje na nie… jest to bardzo spokojna rybka, ale trzeba się liczyć z możliwością tego że jakaś może paść jej ofiarą gdy jest bardzo głodny a na dnie nie ma jedzenia, rozwiązaniem jest zostawianie jakiejś pastylki z jedzeniem na noc…
Jaccek i Kazek dzk za odpowiedz w sprawie suma, teraz wszystko jest git i tak ryba jest nocna i nie lubi światła ale normalnie je w dzien i wszystko jest cacy tylko do dziś nwm jaka płeć, jak ktoś wie to niech napisze z góry dzk:)
Zakładam akwarium 200l 100×40 powierzchnia dna i zastanawiam sie czy sum może byc z kiryskami (np panda albo spiżowe) czy ktos wie?
może być i zwieloma innymi gatunkami
czy naprawdę z nim jest tak źle że od razu będzie jeść małe ryby ?
Mam z neonami, nie rusza ich
czy ta ryba jest dobra dla początkujących
Zdecydowanie nie.
Mam takiego od 25lat i ma się dobrze. Najodporniejsza ryba.
Bardzo ciekawa i łatwa w utrzymaniu ryba. U mnie jest około półtora roku i ma się dobrze. Udało mi się raz usłyszeć charakterystyczne skrzeczenie przy odławianiu z akwarium w celu restartu. Polecam serdecznie, ciekawa i łatwa w utrzymaniu rybka.
U mnie jeden egzemplarz żył około 12 lat, drugi pochodzi z początku 2011 roku. Nadal miewa się świetnie. Żyje od początku z opaczkami. Były też mniejsze ryby, a od 10 miesięcy dołączyły Malawi. Kłócą się czasami o kryjówki, ale tak to nieźle im się żyje.
Miałem jedną taką przez około rok czasu. Ostatnio dorzuciłem drugą podobnych rozmiarów. Tak ucieszyły się z tego spotkania, że drugiego dnia weszły ewidentnie w tarło. Zobaczymy co dalej z tego będzie.
Czy może być w akwarium 126l Bio: amazonki , temp: 24°C, obsada:
5 żałobniczek
6 neonów czerwonych
2 akary z maroni (jeszcze młode więc niewiem czy to para)
3 kirysy
6 piskorków
2molinezje (samice)
1 otosek (tak wiem że powinna być grupka,lecz ten jest bardzo stary i jego grupka padła rok temu ze starości)
Czy 1 platydora mogła by tam być? Dodam że za ok. 2-3 miesiące zamierzam zmienić litraż na 300.
Z góry dziękuje za odpowiedzi 😀
Jak naj bardzie ale z tymi neonkami to troche strach ale jak są akary i neonom niec nie jest to raczej z sumem se poradzą
To będzie męczarnia
Bardzo spokojna ryba, zeruje glownie w nocy, wogole nie jest agresywna,. W ciagu dnia siedzi w ukryciu w jaskini lub pomiedzy roslinami. Samiec zawsze ustepuje miejsca samicy, nawet w ukryciu. Jedza pokarm dla kiryskow, wszystko z dna
Mam pytanie. Chciałbym mieć 2 takie sum w 240l bez żadnej dodatkowej obsady.
Czy można je karmić tylko i wyłącznie żywcami i czy większym osobnikom można podawać krewetki
Co do karmienia to można im dawać same żywe też co jakiś czas jakieś małe co nieco też by przyjęły… i do 240l wpuściłbym 3
Tylko je w akwa to będzie raczej nudno. Są mało aktywne w dzień.
W haremie 1 samiec i 2 samice?
Ryba tak rzadko się rozmnaża że nie ważne są płcie
Ja karmie tablerkami spiruliny. Rosna jak na drożdżach
one jedzą wszystko byle dużo
Mam 2. Ogólnie sprawa wygląda tak…. Nie lubią nowości, intruzów oraz ryb które są ciekawskie i wpływają w ich kryjówki. Dla 4 moich nowych lokatorów skończylo się to tragedia. Zauważyłam też że zaczyna im odbijać jak chociaż raz na tydzień nie dostaną mrozonki lub żywca. Jeżeli zachowana jest równowaga w tym wszystkim to mam spokój w baniaku.
to dorzuć jeszcze ze 2 szt, mam 5 i zachowują sie jak dzieciaki w piaskownicy 😀
4 sztuki ( 14 cm dopiero rok je mam), akwa 240 l. ( strumień z oświetleniem 6-cio kanałowym ). Piękna ryba wieczorem jak światło przygasa zaczynają żerować. Od 3-ch lat pływa też w akwa kardynałek ( jakiś tam, nie mam serca go odłowić) i w brew pozorom pływa dalej. Bym proponował karmić ryby tak jak żerują, a nie jak mi pasuje.
Chyba wiem czemu nadal pływa, czyba jest leniwy i nie chce mu się polować
Na początku było wszystko ok później w ciągu jednej nocy wytepił całą ławicę Rodostomusuw 6 Neonów czerwonych 2 Bystrzyki Pereza ijeszcze kilka małych rybek w sumie wszystko to co pływa w dolnej parti akwarium razem około 17 lokatorów mojego akwarium-jakaś totalna masakra a dostałem go od kumpla bo likwidował akwarium czyli zrobił mi niedzwiedzią przysługę
Jestem w szoku, o czym piszesz ja mam te sumy od lat i spokojniejszych ryb nie widziałam zyją sobie z kiryskami i małymi glonami bo się dopiero rozmnożyły i nikt nikogo nie zjada….
Jest wiele przyczyn czemu tak się stało. Słabe karmienie ,małe akwarium, wielkość ryb i wrodzona agresywność suma. I mógł zjeść te rybki tak jak wiele innych które się zmieszczą do pyska. Bo jest taka zasada jak się dobiera odsadę kupuje się ryby z tym samym temperamentem, w tym samym wieku[mniej więcej], i tej samej wielkości lub przynajmniej większej od pyska tej największej.
To i Tobie zlikwidował akwarium, dobre 😁
Ja nie zaliczę platydory do kiryskowatych. Kiryskowate to kiryski które osiągają ok. 5 cm. A platydorę zaliczę do kirysowatych lub sumowatych. Więc inne gatunki.
Poprawione, dziękujemy.
Nie ma za co. Można usunąć wpisy z bagrem i sumem pospolitym bo ich już nie mam.
Mam tę rybkę już kilka lat, przez pewien okres miałam ślimaki ampularie, platydora bardzo ochoczo zjadała młode ślimaki..wciągała jak odkurzacz
Witam dziś zauważyłem ranę na głowie suma oraz lekkie zaplesnienie na ranie czym może byś spowodowane ?? Nie ma raczej ryby z którą mógł walczyć
Mam około roku 1 sztukę. Ryba spokojna. Większość dnia siedzi w kryjowkach na dnie. Wychodzi w nocy lub jak coś ja wyploszy z kryjówki. Jem stosunkowo mało według mnie
Mam takie dwa ale kazdy zyje wlasnym zyciem w innej czesci akwarium (360l) piekna ryba ale widac ja tylko podczas karmienia lub poznym wieczorem przy przyciemnionym swietle 🙂
Witam, podany wiek nie bardzo się zgadza. Mam weterana 30-to letniego .Pozdrawiam
Ostatnie zdjęcie to inny gatunek.
Dokładnie to sumik koralowy (plotosus lineatus).
Mam dwa piękne okazy i są to tak urocze rybki, samiec jest płochliwy ale przy tym bardzo sprytny. Mają u mnie wielki sentyment bo są najdłużej żyjącymi rybkami w moim akwarium. Serdecznie polecam!
Gdzie pani kupiła?