Cyrtocara moorii (Boulenger, 1902)

Pyszczak moorii - Cyrtocara moorii fot. flickr J. de Lange
  • Rozmiar: 25 cm
  • Akwarium: 280 l
  • Wymagane pH: 7.5 - 8.8 pH
  • Wymagana temperatura: 25 - 29°C
  • Biotop: Afryka, Malawi

Pyszczaki moora - ryby akwariowe

Pyszczak moorii (Cyrtocara moorii) – duża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, wyglądem przypominająca delfina. Jedyny przedstawiciel rodzaju Cyrtocara.

Pyszczak moorii – Delfinek błękitny - Cyrtocara moorii - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny występuje jedynie w jeziorze Malawi. Widywane na głębokościach od 3 do 15 m, na obszarach z piaszczystym dnem.

Pyszczak moorii – Delfinek błękitny - Cyrtocara moorii - Charakterystyka i usposobienie

Samce osiągają ok. 25 cm długości, samice nieco mniej ok. 20 cm. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone,  krępej budowy. Ubarwienie niebieskie z licznymi ciemnymi plamami i/lub pasami. Wzór może się różnić w zależności od miejsca występowania. U dorosłych osobników obu płci na czole pokazuje się garb tłuszczowy. Z tego powodu potocznie nazywane są Delfinkami lub Delfinami z Malawi. Płeć jest trudna do odróżnienia. Samce przeważnie są większe, mają większy garb tłuszczowy i są jaskrawiej ubarwione, ale nie jest tak zawsze.

Mimo pokaźnych rozmiarów uważane za łagodne, należy jednak pamiętać, że tak jak inne pielęgnice wykazują terytorializm w okresie rozmnażania. Samce mogą być agresywne względem siebie. Zaleca się trzymanie jednego samca z 3 lub większą ilością samic.

W dobrych warunkach żyje ok. 10 lat.

Pyszczak moorii – Delfinek błękitny - Cyrtocara moorii - Odżywianie i karmienie

Drapieżnik z natury, dlatego podstawę diety powinny stanowić żywe i mrożone pokarmy uzupełniane suchymi i roślinnymi. Chętnie zjada ochotkę, artemię, siekaną dżdżownicę czy krewetki. Najlepiej karmić 2-5 razy dziennie małymi porcjami.

Pyszczak moorii – Delfinek błękitny - Cyrtocara moorii - Akwarium

Wymagają zbiornika o długości co najmniej  150 cm, z piaszczystym podłożem i dekoracjami z korzeni lub kamieni z wieloma kryjówkami. Koniecznie muszą mieć dużo pozostawionej przestrzeni do pływania wzdłuż akwarium. Lubią przekopywać podłoże, dlatego kamienie powinny leżeć na dnie, a nie na piachu. Z roślin należy wybierać tylko te wytrzymałe, które rosną przymocowane do dekoracji.

Wrażliwe na zanieczyszczenia. W złych warunkach często zapadają na choroby oczu. Wymagają wydajnej filtracji i dużego ruchu wody oraz cotygodniowych podmian (10-20%).  Optymalne parametry wody dla tego gatunku to ok 8 pH, 10 – 18 dGH i między 25 a 28°C temperatury. Mogą również tolerować lekkie zasolenie poniżej 1.0002 g/cm3.

Mimo łagodnego usposobienia nie są polecane do akwariów towarzyskich. Wszelkie mniejsze ryby zostaną potraktowane jako pokarm. W większych przestrzeniach mogą być łączone z np. pyszczakiem hełmiastym, Fossorochromis rostratus czy innymi dużymi i spokojnymi gatunkami jeziora Malawi.

Pyszczak moorii – Delfinek błękitny - Cyrtocara moorii - Rozmnażanie

Gatunek poligamiczny. Rozmnażanie trudne. Akwarium hodowlane powinno mieć min. 150 cm i być urządzone według wskazówek zawartych wyżej, z dodatkiem kilku dużych płaskich kamieni, na których często dochodzi do tarła. Optymalne parametry wody to 8.0-8.5 pH i 26-28°C temperatury. Ze względu na trudności z rozróżnianiem płci dobrze jest zacząć od grupy 8-10 młodych ryb. Samce dojrzałość płciową osiągają w wieku 16 miesięcy, samice w okolicy 2 lat.

Gotowy do tarła samiec wybiera miejsce do tarła, może to być płaski kamień lub wykopane wcześniej zagłębienie w podłożu. Następnie swoim zachowaniem i intensywnym ubarwieniem zachęca samicę do godów. Zwabiona samica składa w rzędzie jaja, które pozwala zapłodnić samcowi, po czym zbiera je do pyszczka.

Samica inkubuje w pyszczku 20-90 jaj przez ok. 3 tygodnie. Łatwo to zauważyć. W tym okresie nie przyjmuje pokarmów, jej wargi są rozdęte, a kolory ciemnieją. Jeżeli chcemy odchować narybek musimy oddzielić ją od reszty mieszkańców. Należy przy tym uważać i czekać jak najdłużej, ponieważ zestresowana często wypluwa miot.

Narybek po opuszczeniu pyska matki jest na tyle duży aby od razu przyjmować larwy solowca czy pokruszony pokarm płatkowy. Matka może przebywać z potomstwem i przez kilka pierwszych tygodni sprawuje nad nim opiekę, a na noc lub w razie niebezpieczeństwa chowa do pyszczka.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 10 - 50 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

  1. Michal

    Witam czy cyrtocara moorii moze byc trzymana razem z mniejszymy pyszczakami typu Yellow, Maingano, socolofi, mdoka white lips( wieksze). Akwarium 450 litro. 1,5 m Dlugie. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jarek

      Z mdoka white lips jak najbardziej, yellow też się nada, reszta nie bardzo.
      Ale na takie łączenie akwarium zdecydowanie za małe. Min to 200 cm długości.