Pyszczaki Red Red - ryby akwariowe
Pyszczak Zebra Red (Maylandia estherae) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych, często hodowany w akwariach.
Pyszczak Zebra Red - Maylandia estherae - Występowanie
Afryka. Gatunek endemiczny, zamieszkuje litoral skalny jeziora Malawi. Spotykany na dużych głębokościach nawet do 20m.
Pyszczak Zebra Red - Maylandia estherae - Charakterystyka i usposobienie
Samiec osiąga długość 13 cm, samica jest nieco mniejsza ok 10 cm. Rozróżnienie płci jest dosyć łatwe. Atrapy jajowe samców, umiejscowione na płetwie grzbietowej, ogonowej i odbytowej, są nieco większe i występują w większej ilości 4-7 sztuk. Ryby te charakteryzują się bardzo pięknym i ciekawym ubarwieniem. Samce występujące w naturze są koloru jasno-niebieskiego z ciemnymi pionowymi pasami. Samice są brązowo-beżowe lub pomarańczowo-czerwone, nie posiadają pionowych pasów i mają mniej atrap jajowych (0-3). W handlu dostępne są w czterech odmianach kolorystycznych:
- red-red – najczęściej spotykana odmiana. Samice i narybek są żółto-pomarańczowe. Dorosłe samce natomiast są prawie białe z pomarańczowo-fioletowym odcieniem
- red-blue – samica jest żółto-pomarańczowa, samiec ubarwiony na niebiesko
- ice-blue – samica niebieska, dorosły samiec przybiera jasnoniebieski błękitny kolor
- morf – dorosłe ryby występują w odcieniach brązu z domieszkami różu, pomarańczu i fioletu oraz posiadają własny niepowtarzalny zestaw ciemnobrązowych plam
Tak jak wszystkie pielęgnice mają wysoko rozminięty aparat gębowy, który umożliwia wysuwanie szczęk. Posiadają dodatkowy zestaw zębów gardłowych, rozdrabniających lub miażdżących pokarm. Płetwy odbytowa, grzbietowa, piersiowa i brzuszna składają się z promieni miękkich, pomagających i ułatwiających pływanie oraz ostro zakończonych promieni twardych (kolce), służących do odstraszania drapieżników.
Pyszczak Red uchodzi za rybę relatywnie mało agresywną względem innych gatunków, jednak tak jak większość pyszczaków charakteryzuje się wyraźnie zaznaczonym instynktem terytorialnym. Najlepiej trzymać jednego samca i dwie lub trzy samice.
Pyszczak Zebra Red - Maylandia estherae - Odżywianie i karmienie
W naturze odżywia się głównie zooplanktonem, glonami i drobnymi bezkręgowcami. Podobnie jak inne pyszczaki wymaga diety nisko-proteinowej. Jej skład powinny stanowić głównie pokarmy roślinne. Szczególnie zalecane są granulaty i płatki ze spiruliną. Dietę można uzupełniać mrożoną artemią, dafnią oraz cyklopem. W żadnym wypadku nie należy podawać rybom pokarmów mięsnych. Ryby lepiej karmić częściej a w mniejszych ilościach.
Pyszczak Zebra Red - Maylandia estherae - Akwarium
Dla jednego samca i 2-3 samic niezbędne będzie akwarium o długości 100-120 cm z piaszczystym podłożem. Rybom należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek, tworząc szczeliny i groty z kamieni, nie zapominając jednak o pozostawieniu miejsca do pływania. Ryby uwielbiają kopać dlatego kamienie powinny być ustawione na dnie akwarium a nie na podłożu. Dobrze znoszą wodę słodką jak i lekko słonawą. W akwarium wymagają dużego prądu wody, wydajnej filtracji i częstych podmian.
Nie nadają się do akwarium towarzyskiego. W odpowiednio dużym akwarium mogą być trzymane w większych ilościach lub z innymi spokojnymi pielęgnicami z jeziora Malawi, które nie są do nich podobne kształtem/kolorem.
Pyszczak Zebra Red - Maylandia estherae - Rozmnażanie
Rozmnażanie pyszczaków red jest stosunkowo łatwe. Ryby powinny być rozmnażane w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Do rozrodu wymagane jest akwarium o długości 100-120 cm, udekorowane skałami, kamieniami z licznymi kryjówkami, szczelinami, grotami. Niezbędne są też płaskie kamienie i piaszczyste podłoże, na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Woda zasadowa, najlepiej w zakresie 8.2-8.5 i temperaturze 27-28°C. Ryby należy obficie karmić pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.
Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. W tym czasie przybiera intensywniejszych kolorów, zachęcając tym potencjalną partnerkę. Samiec podczas zalotów bywa dość natarczywy, dlatego właśnie pyszczaki najlepiej rozmnażać w haremach. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego przez samca miejsca i składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Zmylona samica próbuje także zebrać jaja (atrapy) z płetwy odbytowej samca. W tym momencie uwalniany jest przez niego mlecz i ikra obecna w pysku samicy zostaje zapłodniona.
Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Samica nosi ok 20-30 jaj przez okres 2-3 tygodni, co łatwo zaobserwować po jej rozdętym pysku. W tym czasie je mało lub w ogóle nie przyjmuje pokarmu. Należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika, kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode. Warto dodać, że jeżeli samica będzie zbyt długo poza kolonią to może stracić swoją pozycję w grupie. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest niepokojona przez współmieszkańców. Niektórzy hodowcy po 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy przez co mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków. Pływający narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić np. artemią.
Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Nieźle ryją podłoże potrafią cały krajobraz w akwarium zmienić.