Hemichromis guttatus (Günther, 1862)

Czerwieniak dwuplamy - ryba akwariowa fot. aquariumneon.be
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 110 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.8 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Afryka

Czerwieniak dwuplamy (Hemichromis guttatus) – pięknie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. W Polsce znana również pod nazwą Czerwieniak cętkowany i Akara czerwona.

Należy do grupy pielęgnic afrykańskich nazywanych „Czerwonymi Klejnotami” (Red Jewels Cichlids). Identyfikacja ryb z tej grupy nie należy do łatwych. Dokumentacja ich zasięgu występowania jest zazwyczaj niewielka. Wielu eksporterów nie ma pojęcia, jaką rybę tak naprawdę oferują, więc jako nazwę podają nazwę gatunku podobnego z tego samego kraju. Prawdopodobnie stąd w akwarystyce znalazło się tyle ryb błędnie identyfikowanych jako gatunek Hemichromis bimaculatus, który bardzo rzadko (o ile w ogóle) był eksportowany komercyjnie. Z nieznanych przyczyn to właśnie nazewnictwo tego gatunku zostało wykorzystane do oznaczania „Klejnotów”, których jednoznacznie nie można zidentyfikować. Z dużym prawdopodobieństwem większość ryb oznaczanych jako H. bimaculatus to w rzeczywistości H. guttatus, gatunek o szerokim zasięgu występowania w Zachodniej i Środkowej Afryce. Jednak w przeciwieństwie do większości afrykańskich pielęgnic z tego obszaru, spotykany jest zarówno w regionie Gwinea w Zachodniej Afryce, jak i Kongo w Środkowej Afryce. Co więcej, występuje on w zaskakującej liczbie odmian, które różnią się kolorem, wzorem i rozmiarem.

Czerwieniak dwuplamy – cętkowany - Hemichromis guttatus - Występowanie

Afryka. Zamieszkuje przybrzeżne rzeki od Sierra Leone do Kamerunu, z wyjątkiem dorzecza Dolnej Volty. W 1970 roku wprowadzony do strumieni zasilanych gorącymi źródłami w mieście Villach w Austrii. Zamieszkuje przede wszystkim leśne obszary – płytkie i spokojne odcinki dużych rzek, małe boczne dopływy, starorzecza, bagna i przybrzeżne laguny. Miejsca występowania często charakteryzuje zanurzona roślinność wodna.

Czerwieniak dwuplamy – cętkowany - Hemichromis guttatus - Charakterystyka i usposobienie

Dorosły samiec osiąga do 12 cm długości. Samica jest mniejsza i okrąglejsza w okresie rozrodu. Ciało wydłużone, żółto brązowe, matowo oliwkowe lub czerwone, pokryte niebieskimi opalizującymi cętkami, z zaokrągloną płetwą ogonową. Na pokrywie skrzelowej czarna plama, druga owalna na środku ciała (czasami nieobecna), często trzecia mniejsza u podstawy płetwy ogonowej. Plamy te są często blado obrzeżone. W porównaniu do pokrewnych gatunków, na bokach ciała nigdy nie występują wielokrotne plamy lub pasy. Usta małe. Pysk krótki, tępy, niewiele dłuższy od oka. Dwa środkowe zęby górnej szczęki niewiele dłuższe od pozostałych. Łuski na policzku w 3-4 rzędach. W gardle 22-24 zęby wzdłuż tylnej krawędzi. Płetwa grzbietowa posiada 13-15 promieni twardych i 9-12 promieni miękkich. Płetwa odbytowa 3 promienie twarde i 7-9 miękkich. Płetwy czerwono lub żółto zabarwione z niebieskimi cętkami.

Płeć trudna do rozróżnienia. W czasie rozmnażania ryby wybarwiają się na czerwono, samiec jest matowy, ma bardziej wydłużone płetwy i więcej niebieskich plamek, szczególnie w obszarach płatów skrzelowych, boków ciała i płetwy ogonowej. Z wiekiem u niego pojawia się również garb tłuszczowy. Samica jest grubsza i intensywnie czerwona.

Czerwieniaki dwuplame to szybkie i wytrzymałe pielęgnice. W okresie rozrodu bardzo terytorialne i agresywne, a do tarła podchodzą chętnie i często. W tym czasie obejmują rozległe rewiry i zaciekle atakują intruzów, nawet dużo większych od siebie. W małych akwariach pozostałe ryby prędzej czy później zostaną zabite. W zachowaniu bardzo przypominają Pielęgnice Zebry (Amatitlania nigrofasciata). W warunkach domowych zaleca się trzymanie pary bez towarzystwa innych ryb.

Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że dorosłe samce wykazują zdolność do szybkiej zmiany pigmentacji ciemnej plamy na środku ciała. Jasna barwa wiąże się np. z zalotami a czarna z agresją. Intensywność zabarwienia łaty może więc określać samopoczucie osobnika i służyć do komunikacji wewnątrzgatunkowej.

Czerwieniak dwuplamy – cętkowany - Hemichromis guttatus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W środowisku naturalnym odżywiają się małymi bezkręgowcami, owadami, detrytusem, glonami i mniejszymi rybami. W akwarium można je karmić dobrej jakości suchymi pokarmami dla pielęgnic. Jednak najlepszą kondycję i kolory zapewni regularne dostarczanie żywych i mrożonych pokarmów np. artemii, dafnii, wodzienia. Dietę należy uzupełniać pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. W przypadku ich braku będą skubać drobnolistne rośliny.

Czerwieniak dwuplamy – cętkowany - Hemichromis guttatus - Akwarium

Dla pary zaleca się akwarium min. 90 cm długości, najlepiej z miękkim piaszczystym podłożem oraz licznymi zakamarkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, korzeni, gładkich kamieni i skał. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym charakterze zbiornika, to dobrymi kryjówkami będą donice gliniane. Tak jak wiele innych pielęgnicowatych przekopują podłoże i mogą wykopywać rośliny. Najlepiej wybierać takie, które rosną przyczepione do dekoracji lub wkładać w doniczkach. Do afrykańskiego biotopu odpowiednim gatunkiem będzie np. Żabienica (Echinodorus), Aponogeton, Krynia (Crinum), Bolbitis czy Anubias.

Czerwieniaki dwuplame są wytrzymałymi rybami, nie mają szczególnych wymagań co do parametrów wody i łatwo adaptują się do różnych warunków. Najlepiej będą się czuły w wodzie dobrze natlenionej, miękkiej do średnio twardej z przedziału 6.5-7.5 pH o temperaturze 24-26°C.

Nie są polecane to zbiorników towarzyskich. Najlepiej trzymać parę w akwarium gatunkowym. W dużym zbiorniku ponad 120 cm można próbować je łączyć z równie wytrzymałą Pielęgnicą Zebrą czy rybami, które obierają terytoria w górnych partiach wody np. Wielkopłetwem wspaniałym czy Gurami dwuplamym. Spotykane są też w połączeniu Kosiarek, Bocji, Zbrojników, Giętkozębów.

Czerwieniak dwuplamy – cętkowany - Hemichromis guttatus - Rozmnażanie

H. guttatus łatwo się rozmnaża, ale trudność może sprawić pozyskanie dobranej pary. Próba łączenia niezgodnych ryb skończy się śmiercią słabszej. Dlatego też najlepiej nabyć grupę 5-6 młodych osobników i pozwolenie, aby z nich wyłoniła się zgodna para. Przeciętnie samiec osiąga dojrzałość płciową, kiedy mierzy 4.5 cm długości, a samica 5.7 cm. Proces ten wymaga więc cierpliwości i czasu. Akwarium powinno być urządzone jak w opisie powyżej. Woda powinna być lekko miękka i lekko kwaśna z zakresu 6.5-7.0 pH o temperaturze 26-27°C. Kiedy dobierze się para, pozostałe ryby należy odseparować. Do tarła możemy je zachęcić, zwiększając ilość podawanych żywych lub mrożonych pokarmów oraz dużymi cotygodniowymi podmianami wody (ok. 60%). Gotowe do tarła ryby wybarwiają się na intensywny czerwony kolor, wybierają miejsce do złożenia jaj i je oczyszczają. Może to być płaski kamień, część donicy glinianej czy nawet szyba akwarium. Samiec w zalotach bywa natarczywy, dlatego ryby w tym czasie należy bacznie obserwować.

Tarło podobne do innych pokrewnych gatunków. Samica układa ikrę w rzędach, po niej przepływa samiec i ją zapładnia. Przeciętna samica składa zwykle 250-300 jaj, ale niekiedy może być ich nawet 500. Ikra jest mała, okrągła, nieprzeźroczysta i lekko żółta. Do wylęgu dochodzi po ok. 48 godzinach. W tym okresie rodzice przemiennie sprawują opiekę i przepędzają intruzów ze swojego rewiru. Są przy tym bardzo agresywni i potrafią atakować dużo większe od siebie ryby. W pobliżu gniazda wykopują też płytkie zagłębienia. Stojące na przeszkodzie rośliny zostaną również wykopane.

Kiedy larwy wyklują się z jaj, zostają przeniesione do jednego z takich dołków, a po pewnym czasie do kolejnego. Do zmiany miejsca dochodzi kilkukrotnie do czasu, aż narybek rozpocznie swobodnie pływać (5 dni). Rodzice pomagają w wykarmieniu narybku, przerzucają podłoże, z którego młode mogą zeskrobywać glony i detrytus. Od tego momentu można rozpocząć dokarmianie np. mikro nicieniem i larwami artemii. Rodzice opiekują się narybkiem przez blisko miesiąc. Po tym czasie młode najlepiej przenieść do osobnego akwarium.

Ostatnio zmodyfikowano: 25 marca 2020 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091677378911963
 • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/jewel-cichlid-hemichromis-bimaculatus-question.272673/
 • https://www.cichlid-forum.com/phpbb/viewtopic.php?f=13&t=246578
 • https://psycnet.apa.org/record/1977-12222-001
 • https://link.springer.com/article/10.1007/BF00228438
 • http://sfi-cybium.fr/en/age-growth-and-reproduction-endangered-jewelfish-hemichromis-bimaculatus-cichlidae-valley-oued-righ
 • Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, volume 14, Gill 1862
 • https://www.thesprucepets.com/breeding-jewel-fish-4077746
 • https://fish.mongabay.com/species/Hemichromis_bimaculatus.html
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: brak danych
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 37

 1. Kacper

  Przełożyłem parkę akar czerwonych do akwarium 25l żeby złożyły ikry czekałem około 5dni i złożyły ale na drugi dzień ikry nie było wie ktoś co mogło się stać

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bolti23

   Zjadły. Nie powiem Ci dokładnie czemu bo nie wiem, ale ja miałem tak kiedyś ze skalarami – składały jaja i w ciągu jednego dnia je zjadały. Pielęgnice tak czasem mają. Może to kwestia konkretnego osobnika, może jaja były złe lub chore. Spytałem kiedyś gościa z zoologicznego czemu tak się dzieje. Powiedział, że to pewnie kwestia złej wody (w co wątpię) lub stresu (tu już prędzej, bo nieraz ryby w wyniku stresu tak się zachowują – zjadają ikrę i narybek). W każdym razie może tak być, że będą to robiły przy każdym rozrodzie, ponieważ moje skalary – o których wcześniej wspominałem – już potem za każdym razem zjadały ikrę. Jeśli tak jest to szczerze Ci współczuję bo nie dochowasz się raczej narybku.
   : (

 2. Kacper

  Proszę bardzo niech ktoś mi odp bo mam 2 akary czerwona i 3 gurami dwu plamisty i te akary strasznie gryzom gurami da się coś z tym zrobić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Akary są agresywne jak masz mały baniak to wszesniej czy później je zamęczą

 3. Sss

  Czy taka obsada będzie ok? Akwa ma 112l
  2 czerwieniaki
  10 swiecikow kongijskich
  6 proporczykowcow

  Odpowiedz
 4. Darek

  Jaka jest roznica pomiedzy czerwniakiem dwuplamym a kongilskim ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Są to dwa inne gatunki żyją w innych miejscach.

  2. Igor

   Witam mam pare czerwieniaków kongijskich i pare czerwieniaków dwuplamych , samce nie bedą się biły ? Będą mogły żyć ze sobą czy raczej pozbyć się jednej parki ? Akwarium 240 l Pozdrawiam

 5. Shoto Todoroki

  Hej mam 13 lat i mam pytanie do akwarystów, a mianowicie czy mogę trzymać Np: Prętnika Karłowatego 1 samca bez samic
  a najlepiej jakby ktoś mógłby mi napisać o tych konkretnych gatunkach:
  Pielęgnica kakadu
  Pielęgnica Agassiza
  Prętnik Karłowaty
  Bo wiem że są agresywne a w moim akwarium 240l chciałbym zachować spokój
  i czy mogły by być 2 samce bez samic?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Siema,
   z prętnikami sprawa wygląda tak średnio bo samce mogą czasami być do siebie agresywne (teoretycznie), ale jak ja w 200l trzymałem 2 samce to nic się nie działo i prętniki żyły w zgodzie.
   Z pielęgniczką ramireza możesz trzymać samych samców lub same samice, ale pierwsze słyszę żeby pielęgniczki ramireza były agresywne. są to bardzo spokojne i delikatne ryby które nie są agresywne.
   Pielęgniczki kakadu i agassiza są trochę bardziej terytorialne niż ramirezki, ale w tak dużym akwarium, i jeżeli dasz im dużo kryjówek to wyznaczą sobie rewiry, i nic nie będą sobie robić 🙂
   Ja bym Ci proponował:
   -pielęgniczki ramireza 2 samice 2 samce
   -pielęgniczki kakadu 2 samice 2 samce
   -pielęgniczki agassiza 2 samice 2 samce
   jednak nie radził bym ci łączyć ich ze sobą, bo w pewnym stopniu mogą być do siebie agresywne, jednak kiedy dasz do akwarium dużo kryjówek i korzeni, to powinni żyć w zgodzie.
   A do pielęgniczek możesz dodać harem prętnika 1 samiec 2 samice

  2. Daniel

   raczej 2 samce bez samic to zły pomysł lepiej mieć parę, a w takim akwarium 240 l możesz zrobić haremy (1samiec i 2-3 samice ) 2 gatunków np harem Agassiza i Kakadu .

 6. Daniel

  macie jakiś ciekawy pomysł na obsadę do akwarium 112l (80cm długości). Chciałbym żeby były w niej krewetki filtrujące i co jeszcze ?Nie chodzi mi o czerwieniaki po prostu pod nimi napisałem .

  Odpowiedzi: 25
  Odpowiedz
  1. Marcin

   3X Pielęgniczka agasiza
   12X Bystrzyk cytrynowy
   8X Kirysek strumieniowy
   6XOtosek przyujściowy

  2. Daniel

   a ile tych krewetek ?

  3. Daniel

   a coś zamiast tych otosków?

  4. Marcin

   Krewetek nie wiem lepsze byłyby Amano może z 1-3 tych filtrujących

  5. Marcin

   Oprócz otosków to może zbrojniki tylko mogą zjeść ikrę pielęgniczek

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   Akwarium przygotowane?
   Jakie parametry?

  7. Daniel

   a jaką temperaturę i ph utrzymywać dla tych gatunków ?

  8. Sky[Kiedyś Michał]

   Ale jakich gatunków?

  9. Daniel

   dla krewetek filtrujących i ryb co boga być z nimi w 112

  10. Sky[Kiedyś Michał]

   ja bym zrobił tak
   4-5 Krewetek filtrujących
   20 Neonów Innesa
   4 Otosy
   i coś jeszcze na górę 🙂

  11. Daniel

   a może być tak?
   5xkrewetka filtrująca
   2x pielęgniczka ramireza
   12x neonków
   i jeśli tak to można jeszcze jakiś gatunek?
   Otosków i zbrojników bym nie chciał .

  12. Sky[Kiedyś Michał]

   a jakie neony? bo jak innesy to nie mogą być z ramirezkami

  13. Daniel

   Czerwone , a jeśli nie to jakie by mogły być ryby , które pasują do tej obsady zamiast neonków ?

  14. Daniel

   zamiast ramirezek może być parka jakiś innych pielęgniczek

  15. Sky[Kiedyś Michał]

   Neony czerwone dają większy wybór niż innesy w przypadku czerwonych mogą być kakadu/ramirezki

  16. Daniel

   czyli tak
   5x krewetka filtrująca
   2xramirezka
   12xneon czerwony
   będzie ok ? dodać coś jeszcze ?

  17. Sky[Kiedyś Michał]

   Ja bym powiedział że neonów to z 20 i może jakiś haremik prętnika

  18. Daniel

   a te ramirezki mogą być albo jakieś inne pielęgniczki

  19. Sky[Kiedyś Michał]

   Kakadu albo Ramirezki 🙂

  20. Daniel

   a te krewetki i neony czerwone mogą być z 4 tęczankami czerwonymi bo nie wiem czy sprzedawać ?

  21. Sky[Kiedyś Michał]

   mogą być tylko tęczanek minimum 6

  22. Daniel

   6x tęczanka czerwona
   4xkrewetka filtrująca
   12x neon czerwony albo bystrzyk cytrynowy co lepsze ?
   powinno być ok

  23. Marcin

   Chyba cytrynowe byłyby lepszym wyborem

  24. Daniel

   ok dzięki za wszystkie rady
   będzie tak
   6xtęczanka czerwona (4 już mam)
   4x krewetka filtrująca
   12x bystrzyk cytrynowy
   coś dodać,odjąć i czy dać jeszcze jakiś gatunek ?

  25. Sky[Kiedyś Michał]

   mogą być jeszcze te ramirezki 🙂