Akara błękitna

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl

Akary błękitne - ryby akwariowe

Akara błękitna (Andinoacara pulcher) – popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek zamieszkuje obszary Trynidadu, Tobago, Kolumbii i Wenezueli. Spotykana w różnym środowisku wodnym, od wód mętnych stojących po przejrzyste strumienie i rzeki.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwarium osiąga rozmiary w granicach 13 – 16 cm długości. W naturze dorasta do nawet 20 cm. Ciało owalne z szerokim płatem czołowym. Boki tułowia żółto-brązowe z odcieniami zieleni i niebieskiego. Brzuch nieco bledszy. Każda z łusek akary niebieskiej przyozdobiona jest niebieską lub niebiesko-zieloną opalizującą plamką. Linie tułowia przecina od 5 do 8 ciemnych, poprzecznych, szerokich pasów. Tęczówka oka żółta. Płetwa grzbietowa obrzeżona pomarańczowo-czerwoną wąską linią. Pozostałe płetwy tak jak ciało charakteryzują się niebieskawym połyskiem. W czasie rozrodu na ciele pojawia seria zielono-złotych kropek. Samce nieco intensywniej się wybarwiają i mają bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Płetwa grzbietowa bywa czasem dłuższa od ogonowej. Samice są bardziej matowe i krągłe.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Odżywianie ryb akwariowych

Ryby mięsożerne, wymagają wysoko proteinowych pokarmów. W naturze odżywiają się larwami owadów i ich dorosłymi formami oraz skorupiakami. Na niektórych obszarach wykorzystywane były do kontrolowania populacji komarów. W akwarium można podawać wysokiej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi np. artemia, tubifex, ochotka, czy siekana dżdżownica.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Akwarium ryb akwariowych

Hodowla pary tych pięknych pielęgnic wymaga minimum 112 litrowego zbiornika, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem i dekoracją z korzeni i gałęzi. Ryby uwielbiają przekopywać podłoże. Z roślin sprawdzą się gatunki pływające, przyczepiane do dekoracji lub inne ale posadzone w doniczkach. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody, zaleca się wydajną filtrację i regularne podmiany.

Jak na pielęgnice takich rozmiarów są raczej łagodne i mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Dobrymi współlokatorami będą np. średniej wielkości kąsaczowate, kiryski, zbrojniki a większych akwariach inne łagodne pielęgnice.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Rozmnażanie ryb akwariowych

Jedne z łatwiejszych pielęgnic do rozmnożenia w akwarystyce. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych ryb i naturalne wyklarowanie z pośród nich pary. O ile akwarium nie jest dużych rozmiarów to pozostałe osobniki należy odłowić. Zbiornik powinien być urządzony jak w opisie powyżej, z lekko miękką, kwaśną wodą, pH między 6.5 – 7.0 i temperaturą 26 – 28°C. Do filtracji zaleca się użycie filtra z gąbką, żeby larwy nie zostały wciągane. Niezbędne są także liczne dekoracje – kamienie, korzenie, szerokolistne rośliny, które zapewnią rybom miejsce do rozrodu.

Częstsze podawanie żywych pokarmów zachęci parę do odbycia tarła. Rodzice wybierają i oczyszczają miejsce, po czym samica składa w rzędach ikrę, którą zapładnia samiec. Przeważnie w ten sposób zostaje zapłodnionych ok 200 jaj.

Wylęg następuje po ok. 48-72 godzinach. W tym czasie przeważnie samiec chroni terytorium a samica opiekuje się ikrą, role te jednak czasami się odwracają. Narybek zaczyna samodzielnie pływać po kolejnych 72 godzinach i może być karmiony larwami artemii lub mikro nicieniem. Rodzice opiekują się potomstwem przez ok. 2 tygodnie i po tym czasie mogą odbyć kolejne tarło.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Andinoacara pulcher
synonim:Blue Acara
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, średni, 13 - 16 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:112 l
min-długość:100 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:6.5 - 8.0 pH
twardość:5 - 25 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Akara błękitnaPoważnie o rybach - Akara błękitna

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 19

 1. lisek

  a kiedy pojawi sie akara cetkowana albo pielęgniczka kratkowana? 🙂

  Odpowiedz
 2. Alina

  Witam! Interesuje mnie troche inny gatunek Akary a mianowicie Electric blue. W internecie jest bardzo malo informacji na temat tych ryb, a w sprzedazy sa dosc latwo dostepne. Ktos z obecnych na forum posiada badz posiadal te ryby i moze sie wypowiedziec? Jak duze rosna? Co jedza? Moga zyc pojedynczo czy w stadzie? Jakich warunkow poyrzebuja? Jaka ewentualnie poza nimi obsade mozna dorzucic? Z gory dziekuje i pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arek

   Mam parę tych rybek od dłuższego czasu, akwarium bardzo podobnie zaaranżowalem im do Akad błękitnych, wodę mam około 7,5ph i 13kh. Żyją sobie szczęśliwie ale nie polecam trzymania ich z innymi pielęgnicami podczas tafla, przez pierwszy tydzień szukałem dla nich miejsca na nowe akwarium a barwniaki przeganialy je strasznie co się nie dziwię ale strasznie wpłynęło to na ich psychikę, na szczęście kiedy znalazły się w nowym akwa odzyskały żywotność, reagują na właściciela kiedy przychodzi z jedzonkiem i widać że jest bardzo szczęśliwa i ruchliwa. Potrzebne jest też przykrycie na akwa ponieważ jedna z nich wyskoczyła mi z zbiornika i ledwo co przeżyła bo wróciłem do domu a w akwa tylko jedna, na szczęście szybka interwencja i od razu znalazła się w wodzie i nauczyła się że lepiej tak nie robić, więc gatunek bardzo polecam jest to mój pierwszy gatunek jaki miałem w akwa z pielęgnic i najbliższym czasie chce zakupić większe akwa właśnie do tego gatunku

 3. Paulina

  Mam pytanie: do akwarium ponad 700l z bardzo dużą ilością roślin, konarów itp. Ilę mogę dać akar? Aktualnie mam ich tam 8, ale posiadam też w 25l narybek, który ma miesiąc i chciałabym aby jaknajwięcej z nich znalazło się w 700l. Oczywiście biorę pod uwagę dobro ryb, tylko po prostu mam strasznie dużo roślin, więc ryby nie powinny się bić między sobą.

  Odpowiedz
 4. Pollew

  Rybka spokojnie NADAJE SIE do akwarium towarzyskiego. Jest jeden warunek ,to NIE moga byc rybki tak male jak gupik ,neonka czy male krewetki. Ale juz z rybkami typu molinezja ,platynka czy troche podrosnieta ramirezka ,to spokojnie mozna trzymac, Pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paula

   Ja trzymam 8 tych ryb w 800l, w obsadzie mam m. in. 2-3cm molinezje i puki co żadna nie została zjedzona. Jak dla mnie nawet gupiki miały by szansę z nimi przeżyć (dorosłe oczywiście).

 5. Natalia

  Ma ktoś doświadczenie, jak ryby te zachowują się z mniejszymi pielegnicami, np. ramirezkami, pielegniczkami boliwijskimi, borelli? Czy może lepiej żeby miała towarzystwo bardziej swojego rozmiaru? Trzymał je ktoś z razborami klinowymi? Zastanawiam się nad obsadą do nowego akwarium, będę wdzięczna za podzielenie się ze mną waszymi doświadczeniami 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arczi

   Hej
   Mam je z ramirezami,neonkami,gupikami itp.zadnych problemów,bardzo przyjacielskie i piękne 🙂

  2. Tomasz

   Miałem kiedyś te ryby i potwierdzam, że jeśli weźmiemy pod uwagę pielęgnice średnich rozmiarów to jest to jeden z najspokojniejszych gatunków.

 6. Rysiek

  Mam pytanie czy te rybki mogę trzymać razem z tęczankami trojpręgymi, bocjami siatkowanymi, grubowargiem dwubarwnym, tęczankami czerwonymi i brzankami sumatrzańskimi w 200l akwarium???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Owszem że tak nie będzie problemu to spokojne ryby 🙂

  2. Kondri6

   Trzymam je z labeo i bocjami siatkowanymi. Ignorują się wzajemnie. Żyją jakby w różnych światach. Co do brzanek, to nie wypowiadam się.

 7. Patinka

  Jeżeli minimalne akwarium ma mieć 112 l (litraż standardowych akwa w sklepie) to nie może mieć 100 cm długości ;/ kto ustala te dane? Co do podłoża… nadaje się każde (z racji tego że w naturze akara zamieszkuje różne środowiska), które umożliwi rybom kopanie, choćby miały przenosić kamyk po kamyku 😉 Co do hodowli… parę można hodować monogatunkowo już w 60 l (60 x 30 x 40 ) ale najprawdopodobniej skarłowacieje… choć nie musi. Ja jedną parę, dorosłą trzymałam w 112 l z jakąś drobnicą, była zgodna i ładnie opiekowała się potomstwem, drugą parę (średnich rozm) miałam w 240 l bardzo kłótliwa i agresywna, poturbowały nawet p. niebieskołuskie… tak więc wszystko zależy od charakteru ryb, rozmiar akwarium to wartość względna 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wacek

   Szanowna Pani.Podane minimalne wymiary zbiornika oraz jego pojemność podane są po to by ryba czuła się w nim w miarę komfortowo.Nie zastąpi jej to środowiska naturalnego oczywiście….Minimalna powierzchnia w celi dla każdej skazanej i osadzonej w więzieniu powinna wynosić 3 metry kwadratowe.Będzie żyła oraz rozmnoży się zapewne na powierzchni jednego metra kwadratowego lecz nie będzie jej zapewnione minimum komfortu.Takoż i z rybami jest.Czy Szanowna Pani to rozumie?…Następna sprawa to budowa gniazda. Czy szanowna Pani wolała by budować fundamenty pod swój dom w podłożu piaszczystym czy na gruzowisku?…Serdecznie pozdrawiam.

 8. rrrrrw

  cyt: „Hodowla pary tych pięknych pielęgnic wymaga minimum 112 litrowego zbiornika…”

  Odpowiedz
 9. malawi

  Czy parka nadaje sie do 72l?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dziad

   Jasne ze tak,aczkolwiek beda troche mniejsze niz jakbys trzymal/a w 112l zbiorniku.

  2. Kuroneko

   Czego nie rozumiesz w „minimalne rozmiary akwarium”? Nie dość, że ryba dość duża (jak na 72l ogromna), to jeszcze może być silnie terytorialna i agresywna. Jeśli o mnie chodzi, to ja wszystkie wymogi pielęgnic i tak bym mnożyła razy dwa jako minimum, gdyby para miała się nie dogadać, przepędzać wszystko żywe z miejsca tarła, czy co tam jeszcze rybom odbije.
   A co do Dziada – skwitowałeś się własnym nickiem. „będą trochę mniejsze”… Piękny eufemizm na skarłowacienie, które sprawia, że ryby nie tylko sa „trochę mniejsze”, ale i mają źle rozwinięte narządy wewnętrzne, co może doprowadzić do różnych schorzeń, a nawet i szybszej, za to mało przyjemnej śmierci.

  3. Jack

   Jasne że może pod warunkiem że będzie tam tylko para tych rybek i odpowiednia aranżacja. Nic się nie dzieli razy dwa . Ewentualnie dzieli 🙂