Andinoacara pulcher (Gill, 1858)

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl
 • Rozmiar: 14 - 16 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akary błękitne - ryby akwariowe

Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic.

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek zamieszkuje obszary Trynidadu, Tobago, Kolumbii i Wenezueli. Spotykana w różnym środowisku wodnym, od wód mętnych stojących po przejrzyste strumienie i rzeki.

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - Charakterystyka i usposobienie

W akwarium Akara błękitna dorasta do ok. 13 – 16 cm długości, w naturze do nawet 20 cm. Ciało owalne z szerokim płatem czołowym. Boki tułowia żółto-brązowe z odcieniami zieleni i niebieskiego. Brzuch nieco bledszy. Każda z łusek akary niebieskiej przyozdobiona jest niebieską lub niebiesko-zieloną opalizującą plamką. Linie tułowia przecina od 5 do 8 ciemnych, poprzecznych, szerokich pasów. Tęczówka oka żółta. Płetwa grzbietowa obrzeżona pomarańczowo-czerwoną wąską linią. Pozostałe płetwy tak jak ciało charakteryzują się niebieskawym połyskiem. W czasie rozrodu na ciele pojawia seria zielono-złotych kropek. Samce nieco intensywniej się wybarwiają i mają bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Płetwa grzbietowa bywa czasem dłuższa od ogonowej. Samice są bardziej matowe i krągłe.

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - Odżywianie i karmienie

Akary błękitne są rybami mięsożernymi, wymagają wysoko proteinowych pokarmów. W naturze odżywiają się larwami owadów i ich dorosłymi formami oraz skorupiakami. Na niektórych obszarach wykorzystywane były do kontrolowania populacji komarów. W akwarium można podawać wysokiej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi np. artemia, tubifex, ochotka, czy siekana dżdżownica.

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - Akwarium

Do hodowli pary Akar błękitnych wymagane jest min. 240 litrowe akwarium, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i powykręcanych gałęzi. Ryby uwielbiają przekopywać podłoże. Z roślin sprawdzą się gatunki pływające, przyczepiane do dekoracji lub inne ale posadzone w doniczkach. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody, zaleca się wydajną filtrację i regularne podmiany. Optymalnymi parametrami wody będą dla nich pH 6.5.-7.0, 8-10 dGh, 3-5 kH i temperatura ok. 25°C.

Jak na pielęgnice takich rozmiarów są raczej łagodne i mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Dobrymi współlokatorami będą np. średniej wielkości kąsaczowate, kiryski, zbrojniki a większych akwariach inne łagodne pielęgnice.

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - Rozmnażanie

Jedne z łatwiejszych pielęgnic do rozmnożenia w akwarystyce. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych ryb i naturalne wyklarowanie z pośród nich pary. O ile akwarium nie jest dużych rozmiarów to pozostałe osobniki należy odłowić. Zbiornik powinien być urządzony jak w opisie powyżej, z lekko miękką, kwaśną wodą, pH między 6.5 – 7.0 i temperaturą 26 – 28°C. Do filtracji zaleca się użycie filtra z gąbką, żeby larwy nie zostały wciągane. Niezbędne są także liczne dekoracje – kamienie, korzenie, szerokolistne rośliny, które zapewnią rybom miejsce do rozrodu.

Częstsze podawanie żywych pokarmów zachęci parę do odbycia tarła. Rodzice wybierają i oczyszczają miejsce, po czym samica składa w rzędach ikrę, którą zapładnia samiec. Przeważnie w ten sposób zostaje zapłodnionych ok. 200 jaj.

Wylęg następuje po ok. 48-72 godzinach. W tym czasie przeważnie samiec chroni terytorium a samica opiekuje się ikrą, role te jednak czasami się odwracają. Narybek zaczyna samodzielnie pływać po kolejnych 72 godzinach i może być karmiony larwami artemii lub mikro nicieniem. Rodzice opiekują się potomstwem przez ok. 2 tygodnie i po tym czasie mogą odbyć kolejne tarło.

Ostatnio zmodyfikowano: 30 lipca 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 240 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 31

 1. Rafał

  Cześć,
  Projektuję akwarium 500L, i nie mam pomysłu na obsadę.
  Jaką obsadę byście skomponowali do takiego baniaczka?
  Dodam tylko że w moim teraźniejszym akwarium posiadam tylko dwie pielęgnice papuzie, i ducha amazońskiego.
  Dzięki za odpowiedź

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Rozumiem że chciałbyś zachować pielęgnice i ducha?
   Jeśli tak to i tak jest duży wybór, bocje wspaniałe [jak będą miały ok 16-20 cm należy je już w tedy oddać albo sprzedać] Paletki, Skalary, Trzciniak, jakaś duża ławica, większe pielęgnice jak diamentowe, duże malawi można zrobić, jakieś akwarium z dużą ilością małych rybek. Wszystko zależy co ci się podoba jak wypiszesz to jestem w stanie dobrać jakieś gatunki

  2. Papryk

   A celujesz w jakiś biotop czy takie zwykłe towarzyskie?

  3. Rafał

   No mi się bardzo podobają pielęgnice z ameryki.
   Np: pielęgnica severum, pielęgnica miodowa, akara błękitna itp.
   Ale nie wiem czy duch amazoński nic im nie zrobi.

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   Duch im nic nie powinien zrobić, on poluje na małe rybki

  5. Adam :)

   Możesz dać grupkę skalarów około 8 mogą być z nimi jakaś większa ławica np: błyszczyki parańskie, tetry cesarskie,świeciki kongijskie(jeden z tych gatunków około 25x)
   A z większych ryb możesz 2-3 parki pielęgnic mekki,miodowe,akary. Możesz też zrobić Malawi i dać 20 pyszczaków saulossi proponuje 5+15 i do tego 8 jakichś innych pyszczaków 3+5 albo 2+6

 2. Edgar Alan Pro

  Wbrew opiniom i wszelakim opisom, to są dość łagodne pielęgnice. Nawet rewir wokół ikry nie jest tak wielki, jak można by przypuszczać, generalnie bronią bezpośredniego jej sąsiedztwa. Wg moich obserwacji mają alergię na odmianę Electric Blue, mniej agresywnie reagują na własny gatunek, natomiast inne ryby, szczególnie te mniejsze, ignorują całkowicie. Jeśli w akwarium mają być rośliny to muszą to być wytrzymałe gatunki, ponieważ o ile małe akary będą sobie radośnie pływać między lotosami, nurzańcami i innymi pięknymi i delikatnymi roślinami, tak większe osobniki zmasakrują wszytko w mgnieniu oka. Nie zjedzą, po prostu rozszarpią. Nawet żabienica amazońska u mnie ma poszarpane liście. Sprawdza się krynia, anubias, kryptokoryny, nawódka. Z moczarką mordowały się około tygodnia, ale też zostały po niej tylko kikuty. Nie zauważyłem, żeby kopały w podłożu, a mam biały piasek kwarcowy.

  Odpowiedz
 3. Pablo

  112L to troszkę mało jak na rybę co ma mieć kilkanaście cm Mój samczyk ma taki wymiar i ledwo się mieści w 112 Myślę że dla pary tych pielęgnic to minimum 240L i towarzystwo innych ryb o takich rozmiarach żeby się do pyszczka nie zmieściły 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Wymagania zostały poprawione, dziękujemy za sugestię.

  2. Pablo

   Chyba trochę przesadziłem z tym rozmiarem zbiornika W 112L wydaje się że ryby są szczęśliwe ale jest to absolutne minimum dla pary W czasie tarła ograniczają rewir do 40cm i zaciekle bronią kamienia i gniazda Mocno kopią i niszczą rośliny

 4. lisek

  a kiedy pojawi sie akara cetkowana albo pielęgniczka kratkowana? 🙂

  Odpowiedz
 5. Alina

  Witam! Interesuje mnie troche inny gatunek Akary a mianowicie Electric blue. W internecie jest bardzo malo informacji na temat tych ryb, a w sprzedazy sa dosc latwo dostepne. Ktos z obecnych na forum posiada badz posiadal te ryby i moze sie wypowiedziec? Jak duze rosna? Co jedza? Moga zyc pojedynczo czy w stadzie? Jakich warunkow poyrzebuja? Jaka ewentualnie poza nimi obsade mozna dorzucic? Z gory dziekuje i pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Mam parę tych rybek od dłuższego czasu, akwarium bardzo podobnie zaaranżowalem im do Akad błękitnych, wodę mam około 7,5ph i 13kh. Żyją sobie szczęśliwie ale nie polecam trzymania ich z innymi pielęgnicami podczas tafla, przez pierwszy tydzień szukałem dla nich miejsca na nowe akwarium a barwniaki przeganialy je strasznie co się nie dziwię ale strasznie wpłynęło to na ich psychikę, na szczęście kiedy znalazły się w nowym akwa odzyskały żywotność, reagują na właściciela kiedy przychodzi z jedzonkiem i widać że jest bardzo szczęśliwa i ruchliwa. Potrzebne jest też przykrycie na akwa ponieważ jedna z nich wyskoczyła mi z zbiornika i ledwo co przeżyła bo wróciłem do domu a w akwa tylko jedna, na szczęście szybka interwencja i od razu znalazła się w wodzie i nauczyła się że lepiej tak nie robić, więc gatunek bardzo polecam jest to mój pierwszy gatunek jaki miałem w akwa z pielęgnic i najbliższym czasie chce zakupić większe akwa właśnie do tego gatunku

  2. Pablo

   To ten sam gatunek tylko odmiana barwna electric blue Ryba z charakterem, może odrobine spokojniejsza od odmiany podstawowej

 6. Paulina

  Mam pytanie: do akwarium ponad 700l z bardzo dużą ilością roślin, konarów itp. Ilę mogę dać akar? Aktualnie mam ich tam 8, ale posiadam też w 25l narybek, który ma miesiąc i chciałabym aby jaknajwięcej z nich znalazło się w 700l. Oczywiście biorę pod uwagę dobro ryb, tylko po prostu mam strasznie dużo roślin, więc ryby nie powinny się bić między sobą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Makaronik

   Około 8-12 jak na 700L

 7. Pollew

  Rybka spokojnie NADAJE SIE do akwarium towarzyskiego. Jest jeden warunek ,to NIE moga byc rybki tak male jak gupik ,neonka czy male krewetki. Ale juz z rybkami typu molinezja ,platynka czy troche podrosnieta ramirezka ,to spokojnie mozna trzymac, Pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paula

   Ja trzymam 8 tych ryb w 800l, w obsadzie mam m. in. 2-3cm molinezje i puki co żadna nie została zjedzona. Jak dla mnie nawet gupiki miały by szansę z nimi przeżyć (dorosłe oczywiście).

 8. Natalia

  Ma ktoś doświadczenie, jak ryby te zachowują się z mniejszymi pielegnicami, np. ramirezkami, pielegniczkami boliwijskimi, borelli? Czy może lepiej żeby miała towarzystwo bardziej swojego rozmiaru? Trzymał je ktoś z razborami klinowymi? Zastanawiam się nad obsadą do nowego akwarium, będę wdzięczna za podzielenie się ze mną waszymi doświadczeniami 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arczi

   Hej
   Mam je z ramirezami,neonkami,gupikami itp.zadnych problemów,bardzo przyjacielskie i piękne 🙂

  2. Tomasz

   Miałem kiedyś te ryby i potwierdzam, że jeśli weźmiemy pod uwagę pielęgnice średnich rozmiarów to jest to jeden z najspokojniejszych gatunków.

 9. Rysiek

  Mam pytanie czy te rybki mogę trzymać razem z tęczankami trojpręgymi, bocjami siatkowanymi, grubowargiem dwubarwnym, tęczankami czerwonymi i brzankami sumatrzańskimi w 200l akwarium???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Owszem że tak nie będzie problemu to spokojne ryby 🙂

  2. Kondri6

   Trzymam je z labeo i bocjami siatkowanymi. Ignorują się wzajemnie. Żyją jakby w różnych światach. Co do brzanek, to nie wypowiadam się.

 10. Patinka

  Jeżeli minimalne akwarium ma mieć 112 l (litraż standardowych akwa w sklepie) to nie może mieć 100 cm długości ;/ kto ustala te dane? Co do podłoża… nadaje się każde (z racji tego że w naturze akara zamieszkuje różne środowiska), które umożliwi rybom kopanie, choćby miały przenosić kamyk po kamyku 😉 Co do hodowli… parę można hodować monogatunkowo już w 60 l (60 x 30 x 40 ) ale najprawdopodobniej skarłowacieje… choć nie musi. Ja jedną parę, dorosłą trzymałam w 112 l z jakąś drobnicą, była zgodna i ładnie opiekowała się potomstwem, drugą parę (średnich rozm) miałam w 240 l bardzo kłótliwa i agresywna, poturbowały nawet p. niebieskołuskie… tak więc wszystko zależy od charakteru ryb, rozmiar akwarium to wartość względna 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wacek

   Szanowna Pani.Podane minimalne wymiary zbiornika oraz jego pojemność podane są po to by ryba czuła się w nim w miarę komfortowo.Nie zastąpi jej to środowiska naturalnego oczywiście….Minimalna powierzchnia w celi dla każdej skazanej i osadzonej w więzieniu powinna wynosić 3 metry kwadratowe.Będzie żyła oraz rozmnoży się zapewne na powierzchni jednego metra kwadratowego lecz nie będzie jej zapewnione minimum komfortu.Takoż i z rybami jest.Czy Szanowna Pani to rozumie?…Następna sprawa to budowa gniazda. Czy szanowna Pani wolała by budować fundamenty pod swój dom w podłożu piaszczystym czy na gruzowisku?…Serdecznie pozdrawiam.

 11. rrrrrw

  cyt: „Hodowla pary tych pięknych pielęgnic wymaga minimum 112 litrowego zbiornika…”

  Odpowiedz
 12. malawi

  Czy parka nadaje sie do 72l?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dziad

   Jasne ze tak,aczkolwiek beda troche mniejsze niz jakbys trzymal/a w 112l zbiorniku.

  2. Kuroneko

   Czego nie rozumiesz w „minimalne rozmiary akwarium”? Nie dość, że ryba dość duża (jak na 72l ogromna), to jeszcze może być silnie terytorialna i agresywna. Jeśli o mnie chodzi, to ja wszystkie wymogi pielęgnic i tak bym mnożyła razy dwa jako minimum, gdyby para miała się nie dogadać, przepędzać wszystko żywe z miejsca tarła, czy co tam jeszcze rybom odbije.
   A co do Dziada – skwitowałeś się własnym nickiem. „będą trochę mniejsze”… Piękny eufemizm na skarłowacienie, które sprawia, że ryby nie tylko sa „trochę mniejsze”, ale i mają źle rozwinięte narządy wewnętrzne, co może doprowadzić do różnych schorzeń, a nawet i szybszej, za to mało przyjemnej śmierci.

  3. Jack

   Jasne że może pod warunkiem że będzie tam tylko para tych rybek i odpowiednia aranżacja. Nic się nie dzieli razy dwa . Ewentualnie dzieli 🙂