Akara błękitna

Andinoacara pulcher (Gill, 1858)

Akary błękitne - ryby akwariowe

Akara błękitna (Andinoacara pulcher) – popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek zamieszkuje obszary Trynidadu, Tobago, Kolumbii i Wenezueli. Spotykana w różnym środowisku wodnym, od wód mętnych stojących po przejrzyste strumienie i rzeki.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwarium osiąga rozmiary w granicach 13 – 16 cm długości. W naturze dorasta do nawet 20 cm. Ciało owalne z szerokim płatem czołowym. Boki tułowia żółto-brązowe z odcieniami zieleni i niebieskiego. Brzuch nieco bledszy. Każda z łusek akary niebieskiej przyozdobiona jest niebieską lub niebiesko-zieloną opalizującą plamką. Linie tułowia przecina od 5 do 8 ciemnych, poprzecznych, szerokich pasów. Tęczówka oka żółta. Płetwa grzbietowa obrzeżona pomarańczowo-czerwoną wąską linią. Pozostałe płetwy tak jak ciało charakteryzują się niebieskawym połyskiem. W czasie rozrodu na ciele pojawia seria zielono-złotych kropek. Samce nieco intensywniej się wybarwiają i mają bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Płetwa grzbietowa bywa czasem dłuższa od ogonowej. Samice są bardziej matowe i krągłe.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Odżywianie ryb akwariowych

Ryby mięsożerne, wymagają wysoko proteinowych pokarmów. W naturze odżywiają się larwami owadów i ich dorosłymi formami oraz skorupiakami. Na niektórych obszarach wykorzystywane były do kontrolowania populacji komarów. W akwarium można podawać wysokiej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi np. artemia, tubifex, ochotka, czy siekana dżdżownica.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Akwarium ryb akwariowych

Hodowla pary tych pięknych pielęgnic wymaga minimum 240 litrowego zbiornika, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i powykręcanych gałęzi. Ryby uwielbiają przekopywać podłoże. Z roślin sprawdzą się gatunki pływające, przyczepiane do dekoracji lub inne ale posadzone w doniczkach. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody, zaleca się wydajną filtrację i regularne podmiany. Optymalnymi parametrami wody będą dla nich pH 6.5.-7.0, 8-10 dGh, 3-5 kH i temperatura ok. 25°C.

Jak na pielęgnice takich rozmiarów są raczej łagodne i mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Dobrymi współlokatorami będą np. średniej wielkości kąsaczowate, kiryski, zbrojniki a większych akwariach inne łagodne pielęgnice.

Ryba akwariowa Akara błękitna - Andinoacara pulcher Rozmnażanie ryb akwariowych

Jedne z łatwiejszych pielęgnic do rozmnożenia w akwarystyce. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych ryb i naturalne wyklarowanie z pośród nich pary. O ile akwarium nie jest dużych rozmiarów to pozostałe osobniki należy odłowić. Zbiornik powinien być urządzony jak w opisie powyżej, z lekko miękką, kwaśną wodą, pH między 6.5 – 7.0 i temperaturą 26 – 28°C. Do filtracji zaleca się użycie filtra z gąbką, żeby larwy nie zostały wciągane. Niezbędne są także liczne dekoracje – kamienie, korzenie, szerokolistne rośliny, które zapewnią rybom miejsce do rozrodu.

Częstsze podawanie żywych pokarmów zachęci parę do odbycia tarła. Rodzice wybierają i oczyszczają miejsce, po czym samica składa w rzędach ikrę, którą zapładnia samiec. Przeważnie w ten sposób zostaje zapłodnionych ok. 200 jaj.

Wylęg następuje po ok. 48-72 godzinach. W tym czasie przeważnie samiec chroni terytorium a samica opiekuje się ikrą, role te jednak czasami się odwracają. Narybek zaczyna samodzielnie pływać po kolejnych 72 godzinach i może być karmiony larwami artemii lub mikro nicieniem. Rodzice opiekują się potomstwem przez ok. 2 tygodnie i po tym czasie mogą odbyć kolejne tarło.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Akara błękitna

Galeria Ryba akwariowa - Akara błękitna

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 240 l
  • min-długość: 120 cm
 • Cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 25

 1. Pablo

  112L to troszkę mało jak na rybę co ma mieć kilkanaście cm Mój samczyk ma taki wymiar i ledwo się mieści w 112 Myślę że dla pary tych pielęgnic to minimum 240L i towarzystwo innych ryb o takich rozmiarach żeby się do pyszczka nie zmieściły 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Wymagania zostały poprawione, dziękujemy za sugestię.

  2. Pablo

   Chyba trochę przesadziłem z tym rozmiarem zbiornika W 112L wydaje się że ryby są szczęśliwe ale jest to absolutne minimum dla pary W czasie tarła ograniczają rewir do 40cm i zaciekle bronią kamienia i gniazda Mocno kopią i niszczą rośliny

 2. Jaroslaw

  Witam , mam w akwarium 6 skalarow, 4 bocje, i 2 molinezja. W akwarium 225 l czy mogę dopuści parke Ackar?

  Odpowiedz
 3. lisek

  a kiedy pojawi sie akara cetkowana albo pielęgniczka kratkowana? 🙂

  Odpowiedz
 4. Alina

  Witam! Interesuje mnie troche inny gatunek Akary a mianowicie Electric blue. W internecie jest bardzo malo informacji na temat tych ryb, a w sprzedazy sa dosc latwo dostepne. Ktos z obecnych na forum posiada badz posiadal te ryby i moze sie wypowiedziec? Jak duze rosna? Co jedza? Moga zyc pojedynczo czy w stadzie? Jakich warunkow poyrzebuja? Jaka ewentualnie poza nimi obsade mozna dorzucic? Z gory dziekuje i pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Mam parę tych rybek od dłuższego czasu, akwarium bardzo podobnie zaaranżowalem im do Akad błękitnych, wodę mam około 7,5ph i 13kh. Żyją sobie szczęśliwie ale nie polecam trzymania ich z innymi pielęgnicami podczas tafla, przez pierwszy tydzień szukałem dla nich miejsca na nowe akwarium a barwniaki przeganialy je strasznie co się nie dziwię ale strasznie wpłynęło to na ich psychikę, na szczęście kiedy znalazły się w nowym akwa odzyskały żywotność, reagują na właściciela kiedy przychodzi z jedzonkiem i widać że jest bardzo szczęśliwa i ruchliwa. Potrzebne jest też przykrycie na akwa ponieważ jedna z nich wyskoczyła mi z zbiornika i ledwo co przeżyła bo wróciłem do domu a w akwa tylko jedna, na szczęście szybka interwencja i od razu znalazła się w wodzie i nauczyła się że lepiej tak nie robić, więc gatunek bardzo polecam jest to mój pierwszy gatunek jaki miałem w akwa z pielęgnic i najbliższym czasie chce zakupić większe akwa właśnie do tego gatunku

  2. Pablo

   To ten sam gatunek tylko odmiana barwna electric blue Ryba z charakterem, może odrobine spokojniejsza od odmiany podstawowej

 5. Paulina

  Mam pytanie: do akwarium ponad 700l z bardzo dużą ilością roślin, konarów itp. Ilę mogę dać akar? Aktualnie mam ich tam 8, ale posiadam też w 25l narybek, który ma miesiąc i chciałabym aby jaknajwięcej z nich znalazło się w 700l. Oczywiście biorę pod uwagę dobro ryb, tylko po prostu mam strasznie dużo roślin, więc ryby nie powinny się bić między sobą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Makaronik

   Około 8-12 jak na 700L

 6. Pollew

  Rybka spokojnie NADAJE SIE do akwarium towarzyskiego. Jest jeden warunek ,to NIE moga byc rybki tak male jak gupik ,neonka czy male krewetki. Ale juz z rybkami typu molinezja ,platynka czy troche podrosnieta ramirezka ,to spokojnie mozna trzymac, Pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paula

   Ja trzymam 8 tych ryb w 800l, w obsadzie mam m. in. 2-3cm molinezje i puki co żadna nie została zjedzona. Jak dla mnie nawet gupiki miały by szansę z nimi przeżyć (dorosłe oczywiście).

 7. Natalia

  Ma ktoś doświadczenie, jak ryby te zachowują się z mniejszymi pielegnicami, np. ramirezkami, pielegniczkami boliwijskimi, borelli? Czy może lepiej żeby miała towarzystwo bardziej swojego rozmiaru? Trzymał je ktoś z razborami klinowymi? Zastanawiam się nad obsadą do nowego akwarium, będę wdzięczna za podzielenie się ze mną waszymi doświadczeniami 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arczi

   Hej
   Mam je z ramirezami,neonkami,gupikami itp.zadnych problemów,bardzo przyjacielskie i piękne 🙂

  2. Tomasz

   Miałem kiedyś te ryby i potwierdzam, że jeśli weźmiemy pod uwagę pielęgnice średnich rozmiarów to jest to jeden z najspokojniejszych gatunków.

 8. Rysiek

  Mam pytanie czy te rybki mogę trzymać razem z tęczankami trojpręgymi, bocjami siatkowanymi, grubowargiem dwubarwnym, tęczankami czerwonymi i brzankami sumatrzańskimi w 200l akwarium???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Owszem że tak nie będzie problemu to spokojne ryby 🙂

  2. Kondri6

   Trzymam je z labeo i bocjami siatkowanymi. Ignorują się wzajemnie. Żyją jakby w różnych światach. Co do brzanek, to nie wypowiadam się.

 9. Patinka

  Jeżeli minimalne akwarium ma mieć 112 l (litraż standardowych akwa w sklepie) to nie może mieć 100 cm długości ;/ kto ustala te dane? Co do podłoża… nadaje się każde (z racji tego że w naturze akara zamieszkuje różne środowiska), które umożliwi rybom kopanie, choćby miały przenosić kamyk po kamyku 😉 Co do hodowli… parę można hodować monogatunkowo już w 60 l (60 x 30 x 40 ) ale najprawdopodobniej skarłowacieje… choć nie musi. Ja jedną parę, dorosłą trzymałam w 112 l z jakąś drobnicą, była zgodna i ładnie opiekowała się potomstwem, drugą parę (średnich rozm) miałam w 240 l bardzo kłótliwa i agresywna, poturbowały nawet p. niebieskołuskie… tak więc wszystko zależy od charakteru ryb, rozmiar akwarium to wartość względna 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wacek

   Szanowna Pani.Podane minimalne wymiary zbiornika oraz jego pojemność podane są po to by ryba czuła się w nim w miarę komfortowo.Nie zastąpi jej to środowiska naturalnego oczywiście….Minimalna powierzchnia w celi dla każdej skazanej i osadzonej w więzieniu powinna wynosić 3 metry kwadratowe.Będzie żyła oraz rozmnoży się zapewne na powierzchni jednego metra kwadratowego lecz nie będzie jej zapewnione minimum komfortu.Takoż i z rybami jest.Czy Szanowna Pani to rozumie?…Następna sprawa to budowa gniazda. Czy szanowna Pani wolała by budować fundamenty pod swój dom w podłożu piaszczystym czy na gruzowisku?…Serdecznie pozdrawiam.

 10. rrrrrw

  cyt: „Hodowla pary tych pięknych pielęgnic wymaga minimum 112 litrowego zbiornika…”

  Odpowiedz
 11. malawi

  Czy parka nadaje sie do 72l?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dziad

   Jasne ze tak,aczkolwiek beda troche mniejsze niz jakbys trzymal/a w 112l zbiorniku.

  2. Kuroneko

   Czego nie rozumiesz w „minimalne rozmiary akwarium”? Nie dość, że ryba dość duża (jak na 72l ogromna), to jeszcze może być silnie terytorialna i agresywna. Jeśli o mnie chodzi, to ja wszystkie wymogi pielęgnic i tak bym mnożyła razy dwa jako minimum, gdyby para miała się nie dogadać, przepędzać wszystko żywe z miejsca tarła, czy co tam jeszcze rybom odbije.
   A co do Dziada – skwitowałeś się własnym nickiem. „będą trochę mniejsze”… Piękny eufemizm na skarłowacienie, które sprawia, że ryby nie tylko sa „trochę mniejsze”, ale i mają źle rozwinięte narządy wewnętrzne, co może doprowadzić do różnych schorzeń, a nawet i szybszej, za to mało przyjemnej śmierci.

  3. Jack

   Jasne że może pod warunkiem że będzie tam tylko para tych rybek i odpowiednia aranżacja. Nic się nie dzieli razy dwa . Ewentualnie dzieli 🙂