Pyszczaki wydłużone - ryby akwariowe
Pyszczak wydłużony (Pseudotropheus elongatus) – różnorodnie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.
Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus - Występowanie
Afryka. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w jeziorze Malawi. Spotykany w rejonach Mbamba Bay i Nkata Bay. Zamieszkuje płytkie wody w bliskości skalistego wybrzeża.
Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus - Charakterystyka i usposobienie
Samiec osiąga do 13 cm długości. Mniejsza samica do 10 cm. Samiec intensywniej ubarwiony z atrapami jajowymi na płetwie odbytowej. Na głowie dwa charakterystyczne pasy. Na ciele od 7-8 niebieskich pionowych linii. Płetwy grzbietowa, piersiowe i odbytowa zwykle ciemne obrzeżone jasnym niebieskim, żółtym lub białym kolorem. Ogólna charakterystyka trudna do opisania. Występuje w ponad 30 wariantach geograficznych, które różnią się między sobą ubarwieniem, wielkością i temperamentem. Najpopularniejsze z nich to: Mpanga, Chewere, Ornatus, Neon spot, Usisya, Chailosi.
Pyszczak wydłużony różni się morfologicznie od innych gębaczy z grupy Mbuna. Jak sama nazwa wskazuje jest bardziej smukły i wydłużony. W siedliskach naturalnych samice bronią rewirów obficie porośniętych glonami. Opuszczają je na czas rozrodu i powracają z jajami. Co ciekawe podczas ich nieobecności terytorium chronione jest przez młode z poprzednich miotów.
Ze względu na agresywny charakter gatunek ten nie jest polecany początkującym, może być jednak ciekawy dla doświadczonych akwarystów. Zaleca się trzymanie jednego samca z 4-6 samicami.
Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus - Odżywianie i karmienie
Przyjmuje większość dostępnych pokarmów. Dużą część diety powinny stanowić pokarmy roślinne np. płatki, granulaty ze spiruliną, sparzony szpinak, cukinia, ogórek regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi. W żadnym wypadku nie wolno podawać czerwonego mięsa, ponieważ zaburza pracę ich układu pokarmowego.
Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus - Akwarium
Wymaga przestronnego akwarium o dł. min. 120 cm z piaszczystym podłożem, licznymi kryjówkami skalnymi i otwartą przestrzenią do pływania. Mocne oświetlenie zapewni pożądany przyrost glonów.
Jeden z najbardziej agresywnych i terytorialnych gębaczy grupy Mbuna. Nie nadaje się do trzymania ze spokojnymi gatunkami Aulunocara czy Utaka, ale może być łączony z innymi Mbuna pod warunkiem, że nie przypominają go wyglądem. W stosunku do swojego gatunku jest bardzo agresywny. W odpowiednio dużym, dobrze filtrowanym zbiorniku przerybienie rozłoży nieco agresję.
Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus - Rozmnażanie
Rozmnożenie możliwe, ale nie jest łatwe. Wymagane akwarium tarliskowe o dł. 120 cm, preferowane większe, urządzone jak we wskazówkach powyżej z dodatkiem kilku dużych płaskich, gładkich kamieni. Niegotowa do tarła samica może zostać przez natarczywego samca zabita, dlatego należy zapewnić dużą ilość kryjówek. Optymalne właściwości wody to 8.2-8.5 pH oraz temperatura 26-28°C. Ryby stymuluje do tarła podawanie żywych i mrożonych pokarmów.
Samiec wybiera i oczyszcza miejsce, nabiera intensywnych kolorów i próbuje zachęcić samicę do rozrodu. Gotowa samica podpływa do wyznaczonego miejsca, składa jajeczka, które zbiera do pyska. Próbuje również zebrać atrapy jajowe z płetwy odbytowej samca. Ten uwalnia mlecz i zapładnia ikrę w jej pyszczku.
Samica inkubuje ok. 20-40 ziarenek ikry przez okres 3-4 tygodni, aż do czasu samodzielnie pływającego narybku. W tym czasie jej wargi są rozdęte i nie przyjmuje pożywienia. Samiec zwykle nie daje spokoju samicy. Zestresowana może wypluć miot. Jeżeli chcemy odchować narybek zaleca się odseparowanie jej od samca, zachowując przy tym dużą ostrożność. Bywa, że doświadczeni hodowcy w okolicy 2 tygodnia pobierają sztucznie narybek z pyska samicy.
Samodzielnie pływający narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy artemii. Przez kilka pierwszych dni jest pod protekcją matki i po tym okresie również akceptowany w jej rewirze.
Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Trymam te ryby w 375l 1+3 razem z pyszczakami afra i maingano taka sama ilość każdego gatunku. Ryby nie są agresywne.
U mnie gatunek ten nie wykazuje żadnego stopnia agresji Rozmnażanie też stosunkowo łatwe. W porównaniu z soulosi coral to spokojne rybki.
Potwierdzam. Zero agresji. Jeden samiec dwie samice. Pierwsza od 3 tygodni inkubuje druga już też od 2 dni.