Archocentrus multispinosus (Günther, 1867)

Pielęgnica miodowa - ryba akwariowa fot. web2.mendelu.cz
 • Rozmiar: 10 - 17 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Zbrojniki Niebieskie – Glonojady - ryby akwariowe

Pielęgnica miodowa (Archocentrus multispinosus) – kolorowo ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. Do niedawna zaliczana do oddzielnego rodzaju Herotilapia, ostatnio jednak przyporządkowana do rodzaju Archocentrus. W 2008 Oldrich Rocio zasugerował, że bliżej jej do rodzaju Astatheros lub Rocio (Pielęgnica niebieskołuska), dlatego część społeczności akwarystycznej chce przywrócenia jej do rodzaju Herotilapia. Na chwilę obecną nie ma porozumienia i jasnej klasyfikacji tego gatunku.

Pielęgnica miodowa - Archocentrus multispinosus - Występowanie

Ameryka Środkowa. Gatunek występuje we wschodnim Hondurasie, Nikaragui i Kostaryce. Na wschodzie rozpowszechniony w rzece Petuca w Hondurasie i rzece Marina w Kostaryce. Na zachodzie w rzece Guasaule w Nikaragui oraz Tempisque i Bebedero w Kostaryce. Najczęściej spotykany w mętnych, miękkich wodach, z mulistym dnem jeziorach, mokradłach i na terenach bagiennych.

Pielęgnica miodowa - Archocentrus multispinosus - Charakterystyka i usposobienie

W naturze mogą osiągać do 17 cm długości, w akwarium rzadko przekraczają 10 cm. Ciało owalne, krępej budowy i złotej, żółtej lub pomarańczowej barwie. Od oka, wzdłuż tułowia, aż po nasadę ogona, biegnie czarny nieregularny pas. Tęczówka oczu koloru pomarańczowego. Płetwy w większości pomarańczowe, wyjątkiem są jasno niebieskie płetwy brzuszne i niebiesko pomarańczowa płetwa odbytowa. Płetwa grzbietowa obrzeżona niebieskim pasem. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Dorosły samiec jest nieco lepiej wybarwiony i ma bardziej spiczaste końcówki płetw grzbietowej i odbytowej. Dorosła samica zazwyczaj mniejsza.

W odróżnieniu od innych pielęgnic z Ameryki Środkowej, posiadają trzy szpiczaste zęby, które umożliwiają im zjadanie długich, nitkowatych glonów. Tak jak wszystkie pielęgnice posiadają również dodatkowe zęby gardłowe przystosowane do rozdrabniania pokarmów. Ostatnie promienie płetw brzusznych, piersiowych, grzbietowej i odbytowej są ostre i służą do odstraszania drapieżników. Pielęgnice, w porównaniu do innych ryb, mają tylko jeden kanał nosowy z każdej strony. Aby wyczuć „zapach” wody, zasysają wodę i wypuszczają, na dłuższą lub krótszą chwilę, w zależności od potrzeby.

Pielęgnice miodowe są łagodnymi rybami. Mogą być trzymane pojedynczo lub w parach. Należy jednak pamiętać, że tak jak inne pielęgnice wykazują agresywne zachowania w okresie rozrodu.

Pielęgnica miodowa - Archocentrus multispinosus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się detrytusem, z przewagą glonów i materii roślinnej. W akwarium nie są wybrednymi rybami. Można podawać im dobrej jakości pokarmy suche dla pielęgnic, mrożone i żywe. W szczególności chętnie spożywają artemię. Pokarmy roślinne i te z dodatkiem spiruliny również są wskazane.

Pielęgnica miodowa - Archocentrus multispinosus - Akwarium

Dla dorosłej pary pielęgnic miodowych odpowiednie będzie ok. 100 litrowe akwarium, z miękkim podłożem, licznymi kryjówkami z korzeni i kamieni, niezbyt mocno oświetlone. Dobrze czują się także w akwariach roślinnych. Raczej nie niszczą w nich roślin, ale lepiej umieszczać te bardziej wytrzymałe, rosnące przyczepione do dekoracji. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.

Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z np. sumokształtnymi, żyworódkami, tetrami, danio, tęczankami i zbrojnikami oraz innymi spokojnymi pielęgnicami. Z pośród pielęgnic dobrym wyborem będą Pielęgnica zebry, Pielęgnica papuzia czy Pielęgnica Meeka.

Pielęgnica miodowa - Archocentrus multispinosus - Rozmnażanie

Chętnie rozmnażają się w dobrze utrzymanych zbiornikach. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych osobników, z której dobierze się para. Pozostałe ryby należy odseparować. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć ok. 7.0 pH, 5-10 dH i temperaturę 28ºC. Ryby do tarła stymuluje obfite karmienie żywymi i mrożonymi pokarmami oraz podmiany chłodniejszej wody. Gotowe do rozmnażania przybierają nieco ciemniejszych barw.

Para wybiera i oczyszcza miejsce do tarła, najczęściej płaski i gładki kamień. Samica składa ikrę w rzędzie, samiec płynie za nią i zapładnia jajeczka. Dorosła samica podczas całego tarła może złożyć 300-1000 ziarenek. Rodzice opiekują się ikrą, wachlując płetwami zapewniają dopływ świeżej i natlenionej wody. Wylęg następuje po ok. 3 dniach i larwy są przenoszone do zagłębienia w podłożu. Po 6-8 dniach zaczynają samodzielnie pływać. W tym czasie należy uważać bo młoda, niedoświadczona para może zjeść część miotu.

Narybek jest na tyle duży aby od razu przyjmować larwy artemi.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 27

 1. Kamil

  Odświeżę temat posiadam banieczek 112l bardzo podoba mi się ten gatunek rybki. Myślę o zakupie 4szt małych co do reszty obsady proszę o pomoc jedyne uwagi chcę osiągną w nim 2 max 3 gatunki ryb. Czy zamiast piasku mogę zastosować jak najdrobniejszy żwirek czy jest coś jeszcze.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. k

   To jest za duża ryba do 112 litrów. Na tej stronie jest błąd. Parę można trzymać w 160 litrach.

 2. Ktoś

  Bardzo spodobał mi się motyw biotopu ameryki południowej „clear water”. Wyczytałem że ph w tych wodach oscyluje w granicy 6,5-7 ph, jednak wyczytałem że większość hodowców utrzymuje ph bliżej tej dolnej granicy. Chcę zapytać w jaki sposób można najskuteczniej obniżyć (i stale utrzymywać) ph na tak niskim poziomie. Czytałem że najskuteczniej było by zamontować filtr do wody RO, jednak nie jestem optymistycznie do tego nastawiony. Woda z takiego filtra cieknie jak krew z nosa, (przy moim akwarium może to być problematyczne patrząc na to że mam spory zbiornik) oraz duża część wody idzie po prostu na zmarnowanie mimo że przeszła już przez większą część filtracji. W wodach clear water występuje wiele roślin więc nie wiem czy lanie do baniaka wody jałowej tylko po to żeby używać nawozów ma sens. Wyczytałem również że można używać korzeni, przeróżnych liści, szyszek olchy które zgniją w akwarium, jednak nie zmniejsza to wartości ph na tyle ile bym chciał. Na yt widziałem że ludzie trzymają ryby z kwaśnych wód na kranówce (ph ponad 7) i podobno nie ma z tym żadnego problemu. Mógł bym trzymać ryby z ameryki południowej w ph 7 bez szkodliwych skutków? Jeżeli nie to chyba będę musiał zamontować filtr odwróconej osmozy. Chciał bym stworzyć akwarium jak najbardziej korzystne dla ryb. Nie wiem co mam robić. Będę wdzięczny za porady.

  Odpowiedz
 3. MarceliAkwa

  Mam pytanie odnośnie pielęgnic Ameryki Środkowej.
  W ilu litrach mogę trzymać parkę zeber + parkę miodowych.
  Akwarium biotop Kostaryki.
  Myślałem nad 200 litrami.
  Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

  Odpowiedz
 4. Marcin

  Zakupiłem parkę jakiś czas temu, przy drugiej ikrze doczekałem się młodych.
  Niestety, nie są to tak spokojne rybki jak się czyta, kopią non stop i niszczą rośliny.
  I nie chodzi mi o okres składania ikry. Mimo wszystko są bardzo ciekawymi rybkami.

  Odpowiedz
 5. Marcin

  Piękne, spokojne ryby. Kolory zmieniają jak kameleon. U mnie pływają dwie (jak się okazało samice), razem z kilkoma brzankami sumatrzańskimi, Danio pręgowanymi i kiryskami. Nie zauważyłem u nich nadmiernej płochliwości. Wręcz przeciwnie. W czasie karmienia podpływają i jedzą praktycznie z ręki… Niestety trafił mi się związek homoseksualny. Samiczki złożyły sobie ikrę i zacięcie jej pilnowały. Oczywiście nic się nie wykluło. Ryby nawet w czasie pilnowania ikry nie przejawiają jakiejś wielkiej agresji. Mialem, też kiedyś zebry i w ich przypadku, nawet wsadzenie ręki do akwarium było ryzykowne. Atak następował błyskawicznie, jak w filmie szczęki… 🙂 W tym przypadku, chyba jednak zostawię, te dwie samice, bo cóż później zrobić ze stadem małych miodowek? Nie mam sumienia, żeby wydać je na pokarm dla drapieżników… W każdym razie polecam te ryby dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć zwyczaje pielegnic, a przy tym, nie chcą tracić części obsady w wyniku agresji rodziców, jak to ma miejsce w przypadku zeber.

  Odpowiedz
 6. Magdalena

  Gdybym miała odłowić pozostałe rybki o…to jakieś 80% obsady, nie ma takiej opcji. Pomimo ze „grzebałam” dochowałam się cudnego potomstwa pielęgniczek 🙂 (szkoda ze nie mam jak wstawić zdjęcia.) pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 7. Magdalena

  Witam
  Proszę o radę. Mam parkę pielęgnic. Wytarły się po raz pierwszy. Od wczoraj obie pilnują jaj, które są złożone na płaskim kamieniu. Akwarium 100 litrów w którym mam kiryska 3 skalary, 2 molinezje, 2 brzany, suma oraz dość agresywnego glonojada. Chciała bym wyhodować maleńkie pielęgnice. Proszę o rade jak mam postępować???Odłowić parkę i przełożyć kamień z jajami do oddzielnego zbiornika??? z góry dziekuję za cenne rady

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Konrad

   Mam dokładnie taką samą sytuację. Dzisiaj mi złożyły jaja na kamieniu w akwarium ogólnym. Nie odławiam i zobaczę jak to wyjdzie. Są dominującymi rybami w akwarium, glonojada nie mam, więc raczej nie widzę zagrożenia dla ikry.

  2. Magdalena

   Ja odłowiłam parę i kamień z jajami. Niestety samca po kilku minutach musiałam z powrotem włożyć do akwarium ogólnego…Wściekł się i zaczął zjadać jajeczka 🙁 tak ze w małym akwarium została samiczka z ikrą. Dzisiaj po południu zauważyliśmy ze jajeczka z kamienia zniknęły…(3 dzień od ich złożenia) albo samica je przeniosła do podłoża…..(albo zjadła)????…..poczekamy zobaczymy co będzie 😉

  3. Kondri6

   Cóż, u mnie wszystko było dobrze, ryby opiekowały się ikrą w akwarium ogólnym, ale z czasem ikra spleśniała i została zjedzona. Wygląda na to, że nie została zapłodniona.

  4. Tomasz

   Po pierwsze: po złożeniu ikry , nie grzebiemy w akwarium . Wstrzymujemy wszelkie prace pielęgnacyjne wymagające ingerencji wewnętrznej w zbiorniku. Nie przeławiamy, ryb nie przenosimy ikry to są pielęgnice!!! nie zaakceptują żadnych zmian w ich terytorium. Efektem będzie zjedzenie ikry lub narybku.Pielęgnice w tym czasie potrzebują spokoju, najlepiej gdy przygotowują tarło odłowić pozostałą obsadę. Na pleśniejącą ikrę ja stosuję Trypaflawinę jedyny skutek uboczny jest taki że ucierpią rośliny ale pleśniejących ziarenek prawie nie będzie

 8. marek

  witam mam pytanie dopusciłem dzisiaj do tarła 2 pary pielegnic modowych i mam problem bo nie moge rozpoznac ktory jest samiec a ktora samica

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Majkel

   Samce mają ostro zakończone płetwy odbytową i grzbietową. U samic są one zaokrąglone. Kupiłeś 2 dobrane pary czy tak ci powiedzial sprzedawca? Lepiej wpuscic stadko mlodych ktore same sie dobiora i odlowic pozostale. Jak chcesz tarła to najlepej przeglodzic ryby a potem obficie pokarmic podnoszac jednoczesnie temperature do max 30 stopni.

 9. Czachor

  Witam wszystkich i prosze o podpowiedz czy moge trzymac pielegnice miodowe z niebieskoluskimi z gory dziekuje za podpowiedz

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. marek

   witam posiadam 3 sztuki pielęgnic miodowych jedna jest mniejsza 2 sa takie samę i tu sie zaczyna problem, jak jedna z tych większych podpływa do tej mniejszej i większej one zaczynają się trzasce dlaczego tak jest.

  2. Kondri6

   I jak, połączyłeś miodowe z niebieskołuskimi? Jakie efekty?

 10. majkel

  U mnie wytarły się pierwszy raz w sierpniu. Też myślałem że zjadają ikrę ale jak przyjechałem z tygodniowego urlopu było sporo małych. One po prostu przenosiły ikrę do dołka który wcześniej wykopały. Maluchy nie przeżyły mojego następnego 1,5 tygodniowego wyjazdu ale nie żałuje. Takiego terroru w akwarium jeszcze nie widziałem. Para z małymi zajęła 2/3 akwarium (112l), a reszta stłoczona na małej przestrzeni. Atakowały nawet glonki…

  Odpowiedz
 11. Michał

  Witam. Mam parke pielegnic miodowych i gdy samica składa jaja na kamieniu samiec zamiast je zapladniac to od razu je zjada – dlaczego? Zbiornik 120 l

  Odpowiedz
 12. Majkel

  Zakupiłem 5 szt. półrocznych osobników 3 dni temu. Na razie bardzo płochliwe. Gdy tylko ktoś zbliża się do akwarium uciekają na tyły zbiornika lub do kryjówek. Jedzą normalnie i chyba wszystko ok. Ubarwienie na razie szarawo-niebieskie. Nie wiem czy to wynika ze stresu czy może spowodowane ich młodym wiekiem. Proszę o opinie osoby które zajmują się pielęgnicami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Majkel

   Ryby oswoiły się i chętnie podpływają do przedniej szyby gdy widzą domowników. Jedzą wszystko i dużo. Zagryzły kilka Danio ale inne ryby tolerują. Często stroszą się do siebie, próbują brać się za pyski i pilnują swoich rewirów. Zjadły moczarkę i nurzańca ale kryptokoryn i żabienic nie ruszają. Bardzo fajne rybki, polecam.

 13. Milek

  Witam, co to za rybki, które pływają na filmiku, takie szare w paski?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Pielęgnica zebra

  2. Milek

   Dzięki

  3. barbara

   to jest zebra

 14. Krzychu_Akwarysta

  Witam mam pytanie mam akwarium 112 l z roślinkami typu Ludwiga Repens,Rotala rotundifolia, jakieś cryptocoryny, trochę moczarki.W akwarium znajduje się drobny żwirek.W akwarium trzymam gupiki mieczyki,molinezje, zbrojnika i kiryśniki. Długość akwarium to 80 cm i mam pytanie czy mogę w takim akwarium trzymać parę tych pielęgnic?

  Odpowiedz
 15. Rafisko

  Stosunkowo łagodne pielęgnice. Bez problemu trzymam je z gurami, prętnikami, otoskami, i bocjami. Temp. podwyższona do 27-28 stopni i do tarła doszło po dwóch tygodniach pobytu w akwarium. W baniaku z dużą ilością roślin polecam podawać spirulinę. Wtedy ich łakomstwo na roślinki jest dużo mniejsze.

  Odpowiedz