Pyszczak wydłużony

Pseudotropheus elongatus (Fryer, 1956)

Pyszczak wydłużony - Mpanga fot. flickr by Carlos Ziok

Pyszczaki wydłużone - ryby akwariowe

Pyszczak wydłużony (Pseudotropheus elongatus) – różnorodnie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w jeziorze Malawi. Spotykany w rejonach Mbamba Bay i Nkata Bay. Zamieszkuje płytkie wody w bliskości skalistego wybrzeża.

Ryba akwariowa Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Samiec osiąga do 13 cm długości. Mniejsza samica do 10 cm. Samiec intensywniej ubarwiony z atrapami jajowymi na płetwie odbytowej. Na głowie dwa charakterystyczne pasy. Na ciele od 7-8 niebieskich pionowych linii. Płetwy grzbietowa, piersiowe i odbytowa zwykle ciemne obrzeżone jasnym niebieskim, żółtym lub białym kolorem. Ogólna charakterystyka trudna do opisania. Występuje w ponad 30 wariantach geograficznych, które różnią się między sobą ubarwieniem, wielkością i temperamentem. Najpopularniejsze z nich to: Mpanga, Chewere, Ornatus, Neon spot, Usisya, Chailosi.

Pyszczak wydłużony różni się morfologicznie od innych gębaczy z grupy Mbuna. Jak sama nazwa wskazuje jest bardziej smukły i wydłużony. W siedliskach naturalnych samice bronią rewirów obficie porośniętych glonami. Opuszczają je na czas rozrodu i powracają z jajami. Co ciekawe podczas ich nieobecności terytorium chronione jest przez młode z poprzednich miotów.

Ze względu na agresywny charakter gatunek ten nie jest polecany początkującym, może być jednak ciekawy dla doświadczonych akwarystów. Zaleca się trzymanie jednego samca z 4-6 samicami.

Ryba akwariowa Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmuje większość dostępnych pokarmów. Dużą część diety powinny stanowić pokarmy roślinne np. płatki, granulaty ze spiruliną, sparzony szpinak, cukinia, ogórek regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi. W żadnym wypadku nie wolno podawać czerwonego mięsa, ponieważ zaburza pracę ich układu pokarmowego.

Ryba akwariowa Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus Akwarium ryb akwariowych

Wymaga przestronnego akwarium o dł. min. 120 cm z piaszczystym podłożem, licznymi kryjówkami skalnymi i otwartą przestrzenią do pływania. Mocne oświetlenie zapewni pożądany przyrost glonów.

Jeden z najbardziej agresywnych i terytorialnych gębaczy grupy Mbuna. Nie nadaje się do trzymania ze spokojnymi gatunkami Aulunocara czy Utaka, ale może być łączony z innymi Mbuna pod warunkiem, że nie przypominają go wyglądem. W stosunku do swojego gatunku jest bardzo agresywny. W odpowiednio dużym, dobrze filtrowanym zbiorniku przerybienie rozłoży nieco agresję.

Ryba akwariowa Pyszczak wydłużony - Pseudotropheus elongatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnożenie możliwe, ale nie jest łatwe. Wymagane akwarium tarliskowe o dł. 120 cm, preferowane większe, urządzone jak we wskazówkach powyżej z dodatkiem kilku dużych płaskich, gładkich kamieni. Niegotowa do tarła samica może zostać przez natarczywego samca zabita, dlatego należy zapewnić dużą ilość kryjówek. Optymalne właściwości wody to 8.2-8.5 pH oraz temperatura 26-28°C. Ryby stymuluje do tarła podawanie żywych i mrożonych pokarmów.

Samiec wybiera i oczyszcza miejsce, nabiera intensywnych kolorów i próbuje zachęcić samicę do rozrodu. Gotowa samica podpływa do wyznaczonego miejsca, składa jajeczka, które zbiera do pyska. Próbuje również zebrać atrapy jajowe z płetwy odbytowej samca. Ten uwalnia mlecz i zapładnia ikrę w jej pyszczku.

Samica inkubuje ok. 20-40 ziarenek ikry przez okres 3-4 tygodni, aż do czasu samodzielnie pływającego narybku. W tym czasie jej wargi są rozdęte i nie przyjmuje pożywienia. Samiec zwykle nie daje spokoju samicy. Zestresowana może wypluć miot. Jeżeli chcemy odchować narybek zaleca się odseparowanie jej od samca, zachowując przy tym dużą ostrożność.  Bywa, że doświadczeni hodowcy w okolicy 2 tygodnia pobierają sztucznie narybek z pyska samicy.

Samodzielnie pływający narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy artemii. Przez kilka pierwszych dni jest pod protekcją matki i po tym okresie również akceptowany w jej rewirze.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pyszczak wydłużony

Galeria Ryba akwariowa - Pyszczak wydłużony

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pseudotropheus elongatus
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 135 l
  • min-długość: 120 cm
 • Cena: 5 - 12 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): VU - narażone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 1

 1. Magda

  U mnie gatunek ten nie wykazuje żadnego stopnia agresji Rozmnażanie też stosunkowo łatwe. W porównaniu z soulosi coral to spokojne rybki.

  Odpowiedz