Melanochromis auratus (Boulenger, 1897)

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus fot. wikipedia.org
  • Rozmiar: 11 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 7.6 - 8.8 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Malawi

Pyszczaki złociste - ryby akwariowe

Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus) – zaliczana do grupy pyszczaków, ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, zamieszkuje wyłącznie przybrzeżne, skaliste strefy jeziora Malawi.

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga długość 11 cm. Wydłużone, spłaszczone ciało. Wyglądem przypomina nieco naskalnika ozdobnego. Płeć dorosłych ryb łatwa do odróżnienia. Dorosły samiec wybarwia się czarno, płetwy parzyste są brunatno-czarne a płetwa ogonowa w górnej części ozdobiona jest jasno-żółtymi plamkami. Samice zachowują ubarwienie typowe dla młodych osobników – ciało żółto-złociste, wzdłuż którego biegną dwa brunatno-czarne pasy. Samce są nieco większe od samic.

Ryby bardzo terytorialne i agresywne względem swojego a także innych podobnych z wyglądu gatunków. Nie są zalecane początkującym akwarystom.

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus - Odżywianie i karmienie

Przyjmują wszelkie żywe, mrożone i suche pokarmy ale znaczącą część powinny stanowić pokarmy roślinne takie jak płatki i granulaty ze spirulina, siekany szpinak, surowy ogórek itp. Należy unikać pokarmów wysoko-proteinowych. Zalecane częstsze karmienie w mniejszych ilościach.

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus - Akwarium

Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami, w akwarium o długości co najmniej 120 cm, z piaszczystym podłożem, dekoracją skalną z licznymi kryjówkami. Posadzone rośliny mogą stać się ich przysmakiem lub zostaną wykopane. Wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Mimo, że w środowisku naturalnym żyją w wodzie słodkiej to tolerują również zasolenie do 1.0002 SG (Specific Gravity).

Jedne z najbardziej agresywnych i terytorialnych pyszczaków z grupy mbuna. W celu rozłożenia agresji część hodowców zaleca przerybienie zbiornika. Pyszczaki złociste szczególnie nie tolerują siebie nawzajem, warto więc zapewnić im towarzystwo innych gatunków. Z dużym prawdopodobieństwem nawet w dużych zbiornikach drugi samiec zostanie zabity. Co ciekawe również samice wykazują wobec konkurentek sporą agresję.

Nie powinny być trzymane razem ze spokojnymi gatunkami np. Alunocara, Copadichromis, Nyassachromis. Mogą dzielić akwarium z innymi pielęgnicami mbuna, które nie są do nich podobnie ubarwione.

Pyszczak złocisty - Melanochromis auratus - Rozmnażanie

Zdrowe pyszczaki złociste nie wymagają żadnej zachęty do rozmnożenia. Najlepiej rozmnażać je w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Zalecane przestronne ok. 200 litrowe akwarium, z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Optymalne parametry wody to pH 8.2 – 8.5, temperatura 25-27°C.

Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła a następnie zaleca się do samicy, pokazując przy tym swoje piękne ubarwienie i nastroszone płetwy. Bywa przy tym bardzo agresywny i natarczywie ściga samicę. Zwabiona do wcześniej wybranego miejsca samica składa jaja w ilości od 20 do 40 sztuk a następnie zbiera je do pyska i pobiera od samca mlecz.

Samica inkubuje ikrę w swoim pysku przez kilka tygodni (ok 21 dni w temperaturze 27°C ). W tym czasie nie przyjmuje pokarmów i należy zachować szczególną ostrożność ponieważ wystraszona może porzucić lub zjeść jaja czy larwy. Aby uzyskać lepsze efekty, niektórzy hodowcy w drugim tygodniu sztucznie pobierają z pyska samicy narybek i chowają w oddzielnym akwarium.

Swobodnie pływający narybek jest na tyle duży, że może od razu przyjmować larwy atremi i sproszkowane pokarmy. Samica przez pierwszy tydzień pozostaje blisko młodych i w razie niebezpieczeństwa chowa je do swojego pyska.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: brak danych

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

  1. Chce Malawi

    W jakim litrażu mógłbym taka obsadę:
    2+8 suaolsi
    2+6 rdzawy
    1+4 złocisty
    Z chęcią chciałbym jeszcze acei ale on jest spory.
    Czy bez aceia w 240l można mieć taką obsadę?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      Problemów raczej być nie powinno

  2. Dawid

    Witam. Wczoraj przygarnalem akwarium pelne pyszczakow. Pomijajc fakt ze byl bardzo zanieczyszcony, po uprzatnieciu zbiornika filtra itpwpuscilem rybki ponownie. Cale 16 szt :/ zlocisty samiec i chyba 5 samic do tego rdzawe, soulsi i czrwone. Zbiornik zaledwie 125l . Moje pytanie jest jakie rybki oddac zeby to akwaeium moglo prawidlowo funkcjonowac ?? Dodam tylko ze wszystkie sa wielkosci 7-11 cm i jeden maluszek 3-4 cm.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Marc

      W 125L to tylko saulosi w ilości 1 samiec 3 samice. Nic więcej nie ma sensu jak chcesz mieć spokój w akwarium i nie mieć problemów. Masz na dnie piach, a nie jakiś żwir, bazalt…?

    2. Akwamaniaczka

      Łoo no to to dopiero giganty 😮 Ja proponuję oddać czerwone ,tylko ile to sztuk..Nie wiem

    3. Paweł

      Kup większe akwarium.