Melanotaenia praecox

Tęczanka Neonowa - ryba akwariowa fot.rainbowfish.info
 • Rozmiar: 6 cm
 • Akwarium: 75 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Nowa Gwinea

Tęczanki Neonowe - ryby akwariowe

Tęczanka Neonowa (Melanotaenia praecox) – atrakcyjna, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Występowanie

Nowa Gwinea. Gatunek endemiczny, zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie oraz otaczające tereny zalewowe w dorzeczu Mamberamo w Papui. Ryby można spotkać przy skupiskach roślin i przy zatopionych korzeniach i konarach drzew.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Charakterystyka i usposobienie

Piękne i wytrzymałe ryby. W naturze osiągają długość 8 cm, w akwariach nieco mniej – 6cm. Nazwa tego gatunku odnosi się do niebieskiego, opalizującego ubarwienia, które można podziwiać u dorosłych okazów trzymanych w optymalnych warunkach. Samce są mniejsze, smuklejsze i jaskrawiej ubarwione od samic. Tułów mają bardziej srebrzysty a płetwy z większą ilością koloru pomarańczowego (u samic więcej żółtego).

Tak jak inne tęczanki mogą być płochliwe i dlatego o wiele lepiej trzymać je w grupie, przynajmniej 6-8 osobników, preferowane 10 i więcej. Samce trzymane w ławicy pokazują swoje najlepsze kolory.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Odżywianie i karmienie

Nie są rybami wybrednymi i przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich będzie miało korzystny wpływ na ich ubarwienie.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Akwarium

Tęczanki neonowe najlepiej prezentują się na tle gęsto obsadzonego roślinnością zbiornika z ciemnym podłożem i niezbyt mocno oświetlonego. Zbyt jaskrawe światło można rozproszyć np. roślinami pływającymi. Ryby te potrzebują również otwartych przestrzeni do pływania i obszarów gdzie samce będą mogły rywalizować między sobą. Dla 10 i więcej ryb niezbędne będzie akwarium powyżej 100l. Wymagają wysokiej jakości wody – zalecane cotygodniowe podmiany (20%).

Bardzo łagodny gatunek i ze względu na jego niewielkie rozmiary odpowiedni do akwarium towarzyskiego. Dobrym towarzystwem będą inne, podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio, brzanki, pielęgniczki, kiryski czy słodkowodne babki.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Rozmnażanie

Rozmnażanie tęczanek neonowych nie należy do trudnych jednak odchowanie narybku, szczególnie w pierwszych stadiach może sprawiać kłopoty. Zbiornik tarliskowy powinien mieć co najmniej 45 cm długości. Woda  średnio twarda, lekko kwaśna do lekko alkalicznej ok 7.0 pH i temperaturze 24-27°C. W akwarium należy umieścić drobno-listne rośliny np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Podłoże nie jest konieczne.

Dorosłe przed planowanym rozrodem obficie karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą pełniejsze w okolicach brzucha a samce nabiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy do zbiornika tarliskowego. Często niewielkie podniesienie temperatury może zachęcić ryby do tarła.

Para wyciera się przez kilka dni, codziennie rozrzucając ikrę. Jaja przyczepiają się do powierzchni za pomocą małych niteczek. Rodzice mają tendencje do zjadania ikry. Zalecance jest regularne sprawdzanie roślin czy mopów i przenoszenie znalezionych ziarenek do osobnego akwarium lub pojemnika (woda musi pochodzić z akwarium tarliskowego) . W zależności od temperatury wylęg następuje po 7-10 dniach. Narybek w pierwszym tygodniu wymaga mikro-pokarmów (pierwotniaki, orzęski). Po tygodniu można podawać im artemię i larwy skorupiaków. Opadający pokarm nie będzie właściwy ponieważ narybek pływa przy powierzchni wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 75 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: brak danych

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 82

 1. Auqua

  Cześć, czy te rybki mogą być ze skalarami czy będą podgryzać im płetwy ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   te połączenie jest dość często wybierane, sam miałem neonówki z skalarami i nic się nie działo

 2. francikot

  Dzień dobry, mam pytanie: zakupiłem 10 tęczanek, mam je dwa tygodnie i u jednej z nich jest biały pasek na grzbiecie. Z początku był ledwo widoczny a teraz jest mleczno biały. Ktoś się z tym spotkał ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. francikot

   Dalej czekam na odpowiedź

  2. Wiktorek

   Owszem. Jeśli to samiec to to cecha naturalna. Warto też wspomnieć, że poszczególne gatunki reczanek mają swoje rożne warianty kolorystyczne wynikające z doboru par w efekcie ewolucji na Nowej Gwinei i części Australii.

 3. Natalia

  Witam, postanowiliśmy z mężem założyć akwarium dla naszej córki. Dziś kupiliśmy 4 tęczanki 1 samiec 3 samice i 3 mieczyki 1 samiec 2 samice czy będą razem ok? Co jeszcze możemy dokupić? Akwarium ma 72 litry

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. TęczowyAksolotl

   Witam,

   Tęczanki powinny być trzymane w grupach minimum 6-8 osobników, jednak najlepszym rozwiązaniem jest 10 lub więcej. Niestety w akwarium 72l nie można trzymać nawet 10 sztuk, bo w tym przypadku musiało by ono mieć ponad 100l.
   Także możecie dokupić jescze jednego samca, i jedną samicę, ponieważ naturalnym zachowaniem samców jest rywalizacja między sobą, a w mniejszej grupie będą płochliwe.
   Co do mieczyka, napiszcie jaki dokładnie gatunek, ale podejrzewam że to Mieczyk Hellera. Stanowczo za małe akwarium, minimum 100l. Może są jeszcze małe i tego nie widać, ale osiągają długość 12cm, więc w tak małym zbiorniku, skarłowacieją.
   Pozdrawiam

 4. Łuki89

  Nie wiem w jakim wszechświecie te ryby dorastają tylko do 6cm. U mnie skubańce mają już ponad 8cm po 1.5 roku hodowli

  Odpowiedz
 5. Michał

  Witam mam 8 teczanek i 3 zbrojowniki w akwarium 125 litrów wydaje mi się to akwarium bardzo puste dlatego zastanawiam się nad modrookami słonecznymi także 8 sztuk czy taki litrarz i taka obsada może być ? Dla tylu ryb ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , w przypadku tęczanek najważniejsza jest długość akwarium. Dla tęczanki neonowej posiadany zbiornik powinien być ok. Jako towarzystwo można polecić modrooki , głowaczyki barwne, promieniczkę, tęczankę wernera. Zbrojniki nie bardzo tu pasują z uwagi na odmienne warunki jakie należy im zapewnić ( ph, twardość wody, aranżacja oparta na korzeniach itp). Pozdrawiam

  2. Lisukoksu

   ja z tymi tęczankami mam np. kirysy, danio pręgowane, gupiki, mieczyki, zbrojniki, bocje, platki, pielęgniczki ramireza i młode skalary, które chyba pójdą do akwa 240l, bo to akwa 120l

 6. Ramzes

  Zbiornik 100x40x50
  W moim przypadku 8 osobników
  Akwarium odkryte, czasem potrafią wyskakiwać.
  Gonią krewetki, ale myślę , że z racji karmienia co 2 dzień.

  Odpowiedz
 7. Lisukoksu

  Wiem, że za małe akwa dla bocji, ale to nie ja wybierałem ryby, kupiłem je od męża takiej pani, a właściwie od pani, bo mąż jej umarł [*], no i powód jest oczywisty, czemu chciała się tego pozbyć. Mam 1 kirysa w tym akwarium, ale dzisiaj dokupuje mu koleżków. Mieczyki też dokupuje, danio chyba też, a molinezji jest dużo.

  Odpowiedz
 8. Lisukoksu

  Mógłbym z tym trzymać gupiki? Jutro jadę po akwarium z tęczankami i innymi rybami, ale tylko z tęczankami mam wątpliwości co do moich gupików, które mam w mniejszym akwarium.

  Odpowiedzi: 15
  Odpowiedz
  1. Jan

   Gubiki raczej nie powinny sprawiać problemów, to łagodne rybki

  2. Lisukoksu

   co dodać? myślałem o jakiś platkach, hokejówkach lub inne danio, np. lamparci. Jak co, nie jestem początkującym akwarystą, bo to moje piąte akwarium, a w pierwszym, które założyłem i już nie istnieje, była podobna obsada. A w tym drugim 120l mam głównie brzanki, kirysy i głównego mieszkańca, czyli płaskoboka, więc możecie polecić nawet ryby troszkę cięższe w hodowli, a na chwilę obecną mam 4 akwaria.

  3. Lisukoksu

   sory, ale czasami nwm czemu usuwa mi komentarze. Moja obsada: mieczyk x6, molinezja x6 kirys albinos x1, bocja wspaniała x2, tęczanka neonowa x2, gupiki pawie oczka i endlera x???( dużo ich), glonojad albinos x1, glonojad pospolity x1i danio pręgowane x4

  4. Lisukoksu

   jednak 7x molinezja 🙂

  5. Maczeta

   z tego co piszesz masz bardzo duzo ryb ale nie wiadomo, w jak duzym akwarium, poza tym masz ryby o roznych wymaganiach co do wody, lepiej miec mniej gatunkow ryb ale wiecej osobnikow. teczanki moga zyc z gupikami, ale narybek zeżrą.

  6. Lisukoksu

   dzięki, maczeta, ale ja narybek gupików mam w 10l razem z jedną sztuką narybku mieczyka, a akwa 120l

  7. Lisukoksu

   a tak btw to da sie jeszcze cos dodac?

  8. Lisukoksu

   mogłby mi ktoś doradzić, co dodać

  9. Lisukoksu

   Doradzi mi ktoś, co dodać? Myślę o jakiś hokejówkach, babkach, pielęgniczek ramireza, raczkach akwariowych, głowańczykach, innych neonach, innych tęczankach, kosiarkach albo garrach. Czy coś z tego zestawu mogło by być?

  10. Lisukoksu

   Co dodać? Proszę o szybką odpowiedz, bo jutro jade do zoologa.

  11. Sky[KiedyśMichał]

   do tych 120l nie ma co dodać i tak już za dużo tego

  12. Rafał

   Mi się wydaję że aż za dużo. Masz sporo gatunków ryb ławicowych które trzymasz w za małych grupach. np. piszesz że masz cztery danio. Lepiej zrobić jedną dużą ławicę, niż robić jakieś małe grupki po dwie sztuki. A poza tym musi to być dość spore akwarium jak chcesz w nim trzymać bocje, które są rybami stadnymi więc znowu się nie zgadza. Napisz ile litrów ma akwa.

  13. Sky[KiedyśMichał]

   To skoro masz dużo molinezji to po co kupujesz mieczyki? masz już w tym akwarium ryb za dużo, poddawaj/posprzedawaj niektóre i kup te które chcesz

  14. Lisukoksu

   Sky, powinienem powiedzieć że jest ich jak na te akwarium dużo, ale nie aż tak, bo jest ich 7. A jednego mieczyka, jedną molinezję i dużo gupików mam w akwarium przeznaczonym dla młodych ryb, bo są w podobnym wieku (ok. 2 tygodni)

  15. Lisukoksu

   dobra, dzięki za odpowiedzi, skład dobrany.

 9. Krzysztof

  Czy te rybki można trzymać z gurami marmurkowymi? Brzanki sumatrzańskie, jak wynika z opisu, raczej by nie przeszkadzały…

  Odpowiedz
 10. Ferti

  Dzień dobry, czy ktoś wie czy mogę te teczanki trzymać z bystrzykami amandy… skoro teczanki te są bardzo łagodne to zjedzą bystrzyki amandy czy nie mam się czego obawiać?

  Odpowiedz
 11. Joanna

  Witam posiadam niestety tylko 2 tęczanki. Są to piękne rybki bardzo żywe i terytorialne. Można zaobserwować ciekawe zachowania np jak przeganiają żyworodne gupiki endlera. Nie są płochliwe ale to wynika chyba z gęsto obsadzonego akwarium. Mają wiele kryjówek i czują się bardzo pewnie w zbiorniku. Polecam te rybki hodowcom, olbrzymia radość z ich obserwacji !

  Odpowiedz
 12. Pelek

  Mam pytanie czy pielęgnice ramireza mogą być razem z tęczankami w akwarium 112l??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Jak najbardziej tak

 13. Izabela

  Trzymał ktoś z Was te ryby z krewetkami RC?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Kilka dni temu wpuściłem 6 sztuk tych rybek do zbiornika 63 l razem z 10 szt. RC (krewetki wpuściłem nocą). Jedna krewetka nie przeżyła nocy i martwa zablokowała się na wystającej części korzenia, gdy wrzuciłem ją w toń jedna z męskich tęczanek natychmiast zaatakowała truchło. Udało jej się podzielić krewetkę na dwie części, drugą część szybko zjadł inny samiec tęczanki. Nie zauważyłem, żeby polowały na żywe osobniki, ale mam wrażenie, że kilka sztuk RC brakuje (mam dużo roślin, mogą się też chować). Podsumowując, nawet małe tęczanki (ok. 3 cm) są w stanie zjeść dorosłą RC, czy na nie polują? Prawdopodobnie tak, na pewno krewetki się przed nimi chowają.

 14. Matt

  Mam 96 l i 10 tęczanek neonowych razem z piskorkami i dwoma zbrojnikami, ale zastanawiam się ile może być maksymalnie tęczanek neonowych w takim litrażu?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kris

   Cześć, możesz mieć w takim litrażu max: 80 cm sumy długości wszystkich ryb dorosłych, czyli 13 tęczanek neonowych.

  2. nds73

   To już jest max , ja 2 miechy temu trzymałem 8 szt + 7 szt Danio Malabarski w 112 l . Fakt faktem zapewniłem im max przepływ wody . Jednak widziałem ze jest im ciasno . Teraz siedzą w 240 l , oczywiście umodelowane ( pod przepływ rzeki , wartki nurt ) a do towarzystwa mają 5 szt krewetek filtrujących ( pancerne ) .

  3. km

   10 teczanek to max na te 96 l a jak już będą w pełni dorosłe, to może się okazać, że może im być nawet trochę za ciasno. Zależy też jakie masz taczanki, moje szaleją z jednego końca akwarium na drugi przy 10 teczankach w 200 l i myślę, że do swoich 200 l jak bym miał 16 dorosłych to max

 15. Rybak

  Kupilem stadko 15 w jagiellonczykach w czestochowie, nowy zoologiczny, wszystkie jak zloto chodza od miesiaca, akwa 112l, spokojne i pieknie sie prezentuja. Duzo o tym sklepie slyszalem od znajomych podobno dobre ryby maja. Moze to kwestia zrodla ryb. Nie wiem sam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   kupiłeś młode czy dorosłe? podejrzewam, ze to może mieć istotny wpływ na adaptację ich w akwarium.
   jak „zainstalujesz” dużą kępkę mchu to będą Ci się regularnie tarły 🙂 ale uwaga: mech musisz bardzo dobrze zamocować, bo zaloty i tarło są bardzo gwałtowne. ryby piękne i kochane! powodzenia w hodowli!

  2. P.

   sklep przeniosl sie na al. Pokoju, ale nadal jest to najlepszy sklep w cz-wie. 😀

 16. Rafał

  Słyszałem że samce mają czerwoną otoczkę dookoła całego a samice są bardziej żółte czy to prawda?
  I mam jeszcze inne pytanie, piszecie że najlepiej 6-8 osobników czy można je pomieszać np. Po dwie z każdej rasy tęczanek czy wtedy będą mniej płochliwe i będą się razem trzymały ? Na razie kupiłem dwie neonowe i na szczęście nie są płochliwe i chce jeszcze dokupić innego gatunku po 2sztuki.
  Pozdrawiam redakcję i czytelników.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   czytałem kiedyś, ze w naturze tęczanki tworzą duże wielogatunkowe ławice, i że w akwarium też warto trzymać ze sobą kilka gatunków. jednak po parze każdego to zdecydowanie za mało! w obrębie gatunku mają dużo ciekawych zachowań społecznych. samczyki nie tylko imponują samiczkom ale też rywalizują między sobą (co wygląda przepięknie!). nie zaobserwujesz tego mając tylko parkę.
   wybrałbym raczej mniej gatunków, za to minimum 6 sztuk każdego. jeśli masz akwarium około 100l to z pewnością mniejsze gatunki – warto dowiedzieć się o nich czegoś wcześniej, ponieważ większość dostępnych w sklepie dorasta do dużych rozmiarów.
   z pewnością w 100l można oprócz neonowych trzymać Wernera i modrooki.

   kupiłeś młode czy dorosłe? jaką mają długość?

 17. Adam

  Kupilem startowe 5 sztuk do akwa 240 l (razem z modrookami i teczankami filigranowymi). Sa koszmarnie plochliwe, naprawde! Odbiera mi to radosc z tego jak sie pieknie prezentuja. Juz w drodze ze sklepu do domu jedna dostala „ataku”, plywala pod powierzchnia chlepczac powietrze. Niestety nastepnego dnia po wpuszczeniu znalazlem ja martwa. Pozostale juz od prawie tygodnia sa w akwa, ale mam wrazenie ze z kazdym dniem jest co raz gorzej. Na jakikolwiek ruch w pokoju reaguja panika, chaotycznie rzucaja sie po akwa i chowaja sie po katach. Ten problem nie dotyczy ani teczanek filigranowych ani (najbardziej smialych) modrookow, ktore dumnie naprezaja pletwy i paraduja lawica przez cale akwarium. Aby uprzedzic pytania: akwa obsadzone jest roslinami po bokach i z tylu, jest oswietlane 12 watowa lampa led. Obawiam sie, ze ta koszmarna lekliwosc to smutna specyfika tych rybek. chce dokupic dalsze 6 sztuk, tak zeby powiekszyc stado do min. 10 szt. mam nadzieje ze to jakos pomoze, bo to sa naprawde sliczne rybki i chcialbym zeby sie zadomowily.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Adam

   aktualizacja: trzy dni temu dokupilem teczanek neonowych zeby bylo ich 10. myslalem ze sie uspokoja. ale nowe zaczely z czasem panikowac tak samo jak te ktore byly w akwa juz wczesniej. Cala lawica zrywa sie do ucieczki na jakikolwiek ruch przed akwarium. wczoraj dodalem do akwa dalsze modrooki. kiedy do wody wlozylem worek, znowu dostaly ataku paniki. pozniej znalazlem dwie polzywe wcisniete za filtr i jedna plywajaca pod sama powierzchnia, wachlujaca skrzelami. dzis rano dwie z tej trojki znalazlem martwe. jedna chyba doszla do siebie.
   na marginesie: ryby zaczely sie ocierac o rosliny i kamienie. nie wiem czy nie sa chore. na wypadek rybiej ospy profilaktycznie podnosze temperature: z 24 stopni na razie na 26 i stopniowo bede szedl do 30 na kilka dni. w podniesionej temperaturze teczanki neonowe bardzo sie ozywily, samce mocno zalecaja sie do samic, moze przy okazji bedzie tarlo (w ten sposob opisano zachecanie ich do rozmnazania).

  2. Wlodi13

   A od kiedy masz akwarium? – kiedy zalałeś wodą, a kiedy wpuściłeś rybki?
   To nie jest normalne że w tak krótkim czasie 3 rybki padły – chyba że doznały nagłych zmian parametrów wody (pH, GH) lub nagłej zmiany temp. Jaką masz twardość ogólną wody GH?
   Tęczanki są płochliwymi rybkami (nie lubią jasnego światła), ale jeśli pływają pod powierzchnią a później padają to musi być coś nie tak z wodą, a nie efekt szoku.
   Jeśli ocierają się o rośliny i kamienie nie koniecznie muszą być to symptomy rybiej ospy (pojawiły się białe punkciki?), może też być to początek grzybicy. Objawy świadczą że rybki tracą odporność, trzeba teraz znaleźć przyczynę…
   Z tym podnoszeniem temp. do 30°C na razie bym się wstrzymał, są o wiele skuteczniejsze metody zwalczania kulorzęska (rybiej ospy), a jeśli chcesz zabić temperaturą, musiałbyś podnieść do 32-34°C (czego nie zalecam), 30°C nic Tobie nie da.

  3. Adam

   Dzieki Wlodi13 za odpowiedz. Akwarium mialo 3 tygodnie kiedy wpuscilem pierwsze teczanki. liczylem ze przeszlo juz cykl azotowy, ale chyba sie troche przeliczylem. Od czasu mojej ost wiadomosci stado teczanek neonowych zmniejszylo sie do 7 sztuk i zdaje sie, ze jedna z nich nie doczeka weekendu – dyszy pod powierzchnia. Niestety, myslie ze w moim przypadku to splot wielu negatywnych czynnikow. po pierwsze azotyny przez pewien czas byly na poziomie 0,9, podmienialem od tego czasu codziennie 20% wody i udalo mi sie je zbic do ok 0,2 (wciaz niesatysfakcjonujace), Azotyny wciaz zero (akwa ma juz ponad miesiac), mimo kilkukrotnego dodawania starterow bakteryjnych do wody i bezposrednio do kubelka filtra zewnetrznego… ciagle nic (bakterie z firm JBB i Tropical).
   Ze wzgledu na to, ze nitryfikacja nie ruszyla, nie chce dawac chemii do akwarium. Tak, przypuszczenia o ospie sie potwierdzily. Niestety srodki przeciw kulorzeska sterylizuja akwarium z jednokomorkowcow, na czym ucierpialyby bakterie… Dlatego poki co trzymam temp okolo 29 stopni (podobno graniczna dla teczanek). Przechodze wlasnie przez pierwszy cykl. trzy dni temu pojawilo sie troche cyst na pletwach, do wczoraj wszystkie zniknely. Jest szansa ze temperatura zadziala i nie wroca. Jesli bedzie inaczej zaleje akwa chemia.

   Na marginesie tych wszystkich problemow, musze niestety podtrzymac to co pisalem wczesniej, teczanki neonowe sa bardzo plochliwe, latwo sie stresuja, co niestety obniza ich odpornosc (w porownaniu do innych ryb, np. w tym samym czasie nie padla mi zadna teczanka filigranowa). Robia sie aktywne tylko przy karmieniu. Poza tym trzymaja sie dna lub stoja miedzy roslinami w kacie. Dopisze cos, kiedy woda sie ustabilizuje i bede mial pewnosc ze nie sa chore.

   (Wlodi13 pytales o wartosci wody: PH:7-7,5, GH 9-10, wiec warunki pod tym wzgledem sa idealne, a swoja droga z tego co czytalem teczanki neonowe zasadniczo sa dosc odporne na wahania w tym wzgledzie, znalazlem informacje ze duzo gorzej znosza przegranie – powyzej 29 stopni).

  4. Wlodi13

   Parametry masz w porządku (woda miękka i lekko-zasadowa – OK), pisząc o nagłych zmianach pH, GH bardziej miałem na uwadze jaka różnica nastąpiła na drodze sklep – Twoje akwarium. Zbyt wielka zmiana pH > 0,2-0,3 może spowodować że rybka straci odporność i zachoruje (najczęściej rybia ospa), z kolei nagłe ochłodzenie – wystarczy różnica o 2°C (w czasie podróży ze sklepu – a ostatnio zimno na dworze) też może być powodem utraty odporności i wywołuje najczęściej pleśniawkę (lub też rybią ospę). Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaklimatyzowanie do warunków w akwarium – stopniowe nalewanie wody z akwarium do woreczka w którym są rybki w celu powolnego wyrównania temperatury a w szczególności parametru pH. Inne rybki zniosły to dobrze gdyż nie są aż tak wrażliwe jak Tęczanki Neonowe.
   Dziwi mnie że po miesiącu działania akwarium związki azotanów masz na poziomie 0 a azotyny wykazują jeszcze jakieś stężenia. Na pewno temu nie pomagają te częste podmiany wody – codziennie 20% ??? – jak ta flora bakteryjna ma się wykształcić?
   Woda do podmiany musi być przede wszystkim odchlorowana i uzdatniona. Stężenie chloru we wodzie z kranu nie tyle szkodzi rybkom (są to niskie wartości, choć zawsze dobrze aby woda była odstana) co właśnie bakteriom wywołującym prawidłowy proces nitryfikacji (ja zawsze aplikuję Antychlor i Esklarin i woda jeszcze stoi 3 dni zanim wleję do akwarium).
   A z rybią ospą, wiem z własnego doświadczenia – nie ma co zwlekać. Ja dawałem Ichtio od razu (przy temperaturze 27°C – w zupełności wystarczy) po pojawieniu się pierwszych objawów (pierwszych białych punkcików). Pasożyt kulorzęska najpierw atakuje naskórek, w późniejszym czasie zaczyna zagnieżdżać się wewnątrz organizmu, a wtedy rybka jest już nie do wyleczenia. Wiem że te środki chemiczne (Ichtio, CMF oparte na bazie błękitu metylowego) niszczą pożyteczne bakterie, ale stosując Ichtio natychmiast po pierwszych symptomach ospy, jeszcze nigdy nie zdażyło mi się abym rybek nie zdołał ocalić – w tym Pielęgniczek Ramireza, które są wyjątkowo wrażliwe i delikatne.
   Kurcze, żal mi tych Tęczanek, to takie piękne rybki, nie wiem co jeszcze doradzić.

  5. Wojtek

   Witam! moje spotkanie z tym gatunkiem tęczanek było podobne: ryby po wpuszczeniu do akwarium zachowywały się histerycznie. z 10 sztuk przetrwało 5 – pozostałe rozbiły się o szyby i padły ze stresu. oczywiście: jak zaczęły mi padać to w pierwszym odruchu chciałem iść do sklepu i od razu dokupić kolejne, jednak po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że muszę poczekać na ustabilizowanie się sytuacji. i to był doskonały krok! kolejne sztuki dokupiłem dopiero po 4 miesiącach. Dodam jeszcze istotną informację: pierwsze 10 sztuk, które kupiłem były dorosłe – i to chyba bardzo wpłynęło na kłopot z adaptacją. Ubytki uzupełniłem młodzikami – żadnej straty, zadomowiły się od razu. inna sprawa, że dołączyły do tych już zadomowionych, więc miały łatwiej… Potwierdzam wyjątkową płochliwość i podatność na stres. nieraz wystarczy gwałtowniejszy ruch przed akwarium, by zaczęły szaleć.
   Kupiłem je trochę przypadkowo, „szybka decyzja” w sklepie – ale nie żałuję! gdybym wiedział o tej ich płochliwości, to bym się na pewno nie zdecydował (cóż – to moje pierwsze akwarium). zdobyłem dzięki nim sporo doświadczenia! I – zakochałem się w tęczankach! na całe życie!
   Polecam gorąco! ale – uwaga – dla ludzi o bardzo spokojnym usposobieniu… zbyt dużo „życia” przed zbiornikiem je płoszy.
   najpiękniej wyglądają gdy na akwarium pada światło słoneczne (ze zgaszoną świetlówką!), wyglądają dokładnie jak na zdjęciach powyżej.
   aha, dodam, że moje tęczanki regularnie się trą. niestety, do odchowania przychówku potrzebuję drugiego akwarium: krewetki i ślimaki czyszczą ikrę.
   aktualna obsada:
   9 tęczanek (3 dorosłe samce, 2 dorosłe samice, 4 młode – najprawdopodobniej 3 samiczki i 1 samczyk)
   10 furkatusów (młode, jeszcze nie wybarwione do końca, przypuszczam, że 4 samiczki i 6 samczyków)
   2 otoski
   3 helmety
   1 helena
   10 krewetek amano

   planuję głowaczyki barwne, jedna lub dwie pary – ale tu muszę jeszcze się trochę pozastanawiać…

 18. Krzysztof

  Witam a co to za rybki pod koniec filmu z tymi postawionymi płetwami do góry?

  Odpowiedz
 19. QooT

  Najlepsze w tych rybach jest to, że już całkiem nieduża grupa (10 sztuk) zachowuje się jak ławica. Ja mam 12 sztuk w 112 l i prezentują się fenomenalnie 🙂

  Odpowiedz
 20. endler9

  Można je trzymać z gupikami endlera?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. platkowiec

   Tak wolno

 21. Wojtek M.

  Czy te oto rybki mogą być trzymane ze złotymi rybkami
  rybkami ?
  Z góry dzieki za odpowiedź: )

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Średnio kiepski pomysł moim zdaniem. Złote rybki to ryby zimnolubne i mocno zanieczyszczające wodę, a z kolei teczanka potrzebuje cieplejszej wody, i -jak tutaj piszą – wymagają wysokiej jakości wody…

 22. piotr

  Witam. czy mogę trzymać te tęczanki w 200l akwarium z sumikami szklistymi, kirysami, zbrojnikami i molinezjami?

  Odpowiedz
 23. Agnes

  Co to za rybki, które pojawiają się na powyższym nagraniu w 1:49? Chodzi mi o te z czerwonymi płetwami i białymi końcówkami płetw. Najadą się do akwarium 180 l. z 7 dano, 1 bojownikiem, 2 kiryskami? Dopiero zaczynam urządzać akwarium więc liczę na Wasze sugestie 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bartek

   Te rybki to bystrzyk ozdobny (4.5 cm)

 24. bl♥cked

  Czy można trzymać 3-4 szt w akwarium 60l? Akwarium będzie urządzone z myślą o nich ;-). A i czy mogą być z powodzeniem trzymane z gupikami, mieczykami i molinezjami. Z góry będę wdzięczna za pomoc i proszę o bardzo szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Cass

   Myślę, że mogą być trzymane w takim akwarium jeśli będą tylko one. I powinno być ich więcej niż 4 bo to rybki lepiej czujące się w ławicy (choć w takim akwarium 4 to już dużo, więc wystarczy). Mogą być trzymane z innymi gatunkami, nie powinny sobie nic zrobić, ale z całą pewnością w większym akwarium.

  2. Michał

   Nie nie mogą !!! Twoje akwarium jest stanowczo za małe nawet na mieczyki !

  3. bl♥cked

   No to mam problem. Bardzo ,, przywiązałam się” do moich rybek. Ale chyba nic się nie stanie, jeżeli będę je trzymać z 2 gupikami 2 mieczykami i 2 molinezjami? Proszę o szybką odpowiedź i dzięki za 2 poprzednie.

  4. Cass

   Gupiki mogą być w takim akwarium. Mieczyki i molinezje potrzebują o wiele większego, karłowacieją w za małych zbiornikach. Na chwilę jeśli tam będą to nic się nie stanie, ale powinnaś zainwestować w większe akwarium (minimum 100 l).

  5. bl♥cked

   Na 100l nie mam miejsca ( małe mieszkanie ). No cóż, chyba pozostanę przy tęczankach i gupikach. Dlaczego molinezje i mieczyki potrzebują niby większych zbiorników. Na większości przeze mnie przeczytanych stron o tych rybkach potrzebują minimum 50l. Lecz pewna nie jestem. Co o tym sądzisz, Cass?

  6. Cass

   Na stronach na których ja czytałam znalazłam, że potrzebują zbiorników przynajmniej 80l, a na większości piszą że 100l i ponad. Sama miałam mieczyki (teraz mam 3 w małym akwarium dopóki nie podrosną trochę) i w małym akwarium co prawda żyją, ale mogą chorować, karłowacieją i nie mają za dużo miejsca do pływania (a te rybki dorastają do około 12 cm długości więc potrzebują trochę miejsca). Molinezji nie miałam ale bardzo mi się podobają i czytałam o nich. Jak dorosną to mogą być wielkości mieczyków a niektóre gatunki nawet większe, dlatego potrzebują większych zbiorników.
   Co prawda widziałam takie rybki w małych akwariach i jak są małe to mogą pływać. Ale dorosłe osobniki wyglądają bardzo biednie jak prawie nie mogą się ruszyć.

  7. bl♥cked

   No cóż, nie chcę męczyć rybci, a już na pewno mieczyków czy molinezji. Jak rzeczywiście podrosną to je oddam do 200l. To ile gupików mogę trzymać z tęczankami w 60l?

 25. wiktor

  bardzo mi się podobają czy nadają się do akwarium
  105L wielogatunkowego

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. kuba14

   moim zdaniem tak

  2. MICHAŁ

   Nie nadają się do akwariów poniżej 200l!!!

  3. Marzena

   Ja mam akwarium 120l i 5 tęczanek. Zapłaciłam 10zł za sztukę, zaczynają się wybarwiać i wyglądają fantastycznie 🙂

 26. Akwarystka

  Po prostu NIE DA SIĘ POWIEDZIEC ŻE TE RYBY SĄ BRZYDKIE!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 27. ewa

  Ryby są cudowne mam zamiar kupić akwarium i będę je hodować

  Odpowiedz
 28. Sandra

  Czy te ryby mogą przebywać w 30l 4 osobniki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Akwarium zdecydowanie za małe! Tęczanki to ryby, które lubią pływać a więc potrzebują sporej przestrzeni.

 29. mati

  ile kosztują?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. roxi

   One kosztują ok. 6 zł.

 30. keerr

  te ryby są odlotowe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   No. Te ryby to samo cudo