Melanotaenia praecox

Tęczanka Neonowa - ryba akwariowa fot.rainbowfish.info
 • Rozmiar: 6 cm
 • Akwarium: 75 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Nowa Gwinea

Tęczanki Neonowe - ryby akwariowe

Tęczanka Neonowa (Melanotaenia praecox) – atrakcyjna, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Występowanie

Nowa Gwinea. Gatunek endemiczny, zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie oraz otaczające tereny zalewowe w dorzeczu Mamberamo w Papui. Ryby można spotkać przy skupiskach roślin i przy zatopionych korzeniach i konarach drzew.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Charakterystyka i usposobienie

Piękne i wytrzymałe ryby. W naturze osiągają długość 8 cm, w akwariach nieco mniej – 6cm. Nazwa tego gatunku odnosi się do niebieskiego, opalizującego ubarwienia, które można podziwiać u dorosłych okazów trzymanych w optymalnych warunkach. Samce są mniejsze, smuklejsze i jaskrawiej ubarwione od samic. Tułów mają bardziej srebrzysty a płetwy z większą ilością koloru pomarańczowego (u samic więcej żółtego).

Tak jak inne tęczanki mogą być płochliwe i dlatego o wiele lepiej trzymać je w grupie, przynajmniej 6-8 osobników, preferowane 10 i więcej. Samce trzymane w ławicy pokazują swoje najlepsze kolory.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Odżywianie i karmienie

Nie są rybami wybrednymi i przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich będzie miało korzystny wpływ na ich ubarwienie.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Akwarium

Tęczanki neonowe najlepiej prezentują się na tle gęsto obsadzonego roślinnością zbiornika z ciemnym podłożem i niezbyt mocno oświetlonego. Zbyt jaskrawe światło można rozproszyć np. roślinami pływającymi. Ryby te potrzebują również otwartych przestrzeni do pływania i obszarów gdzie samce będą mogły rywalizować między sobą. Dla 10 i więcej ryb niezbędne będzie akwarium powyżej 100l. Wymagają wysokiej jakości wody – zalecane cotygodniowe podmiany (20%).

Bardzo łagodny gatunek i ze względu na jego niewielkie rozmiary odpowiedni do akwarium towarzyskiego. Dobrym towarzystwem będą inne, podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio, brzanki, pielęgniczki, kiryski czy słodkowodne babki.

Tęczanka Neonowa - Melanotaenia praecox - Rozmnażanie

Rozmnażanie tęczanek neonowych nie należy do trudnych jednak odchowanie narybku, szczególnie w pierwszych stadiach może sprawiać kłopoty. Zbiornik tarliskowy powinien mieć co najmniej 45 cm długości. Woda  średnio twarda, lekko kwaśna do lekko alkalicznej ok 7.0 pH i temperaturze 24-27°C. W akwarium należy umieścić drobno-listne rośliny np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Podłoże nie jest konieczne.

Dorosłe przed planowanym rozrodem obficie karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą pełniejsze w okolicach brzucha a samce nabiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy do zbiornika tarliskowego. Często niewielkie podniesienie temperatury może zachęcić ryby do tarła.

Para wyciera się przez kilka dni, codziennie rozrzucając ikrę. Jaja przyczepiają się do powierzchni za pomocą małych niteczek. Rodzice mają tendencje do zjadania ikry. Zalecance jest regularne sprawdzanie roślin czy mopów i przenoszenie znalezionych ziarenek do osobnego akwarium lub pojemnika (woda musi pochodzić z akwarium tarliskowego) . W zależności od temperatury wylęg następuje po 7-10 dniach. Narybek w pierwszym tygodniu wymaga mikro-pokarmów (pierwotniaki, orzęski). Po tygodniu można podawać im artemię i larwy skorupiaków. Opadający pokarm nie będzie właściwy ponieważ narybek pływa przy powierzchni wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 75 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: brak danych

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 86

 1. ??

  Ile tych ryb mogę trzymać w akwarium 117 l z 4 Molinezjami i 10 Platkami?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. yyy

   Trochę ciasno, trochę inne wymagania, to ryby bardzo aktywne, ale bardzo płochliwe. Jak dla mnie można by o 6-8 sztukach. Ale polecam raczej pomyśleć o innych rybach to zupełnie inny rejon świata i inne warunki.

  2. ???

   W takim razie jakie inne ryby radziłby Pan do takiego zbiornika?

  3. ????

   Ponawiam pytanie licząc na szybką odpowiedź. Jakie ryby mogę trzymać w akwa 117 l z 4 Molinezjami i 10 Platkami? Wszelkie gatunki przydenne nie wchodzą w grę. Temperatura 25 stopni, pH 7.5, GH 14

 2. Wojciech

  Czy można spróbować je trzymać w 54 litrach? Jesli tak, to w jakiej grupie i z jakim towarzystwem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, Tęczanka neonowa jak wszystkie tęczanki jest doskonałym , długodystansowym pływakiem. Pomimo niewielkich rozmiarów potrzebuje sporej przestrzeni życiowej. Zbiornik 54 l jest za mały dla tych rybek , tak po naszemu (nie będą miały gdzie się wypływać). Ten rozmiar akwarium przeznaczony jest dla ryb bardziej statycznych. Pozdrawiam