Tęczanka niebieska

Tęczanka niebieksa - ryba akwariowa fot.flickr by Stef Aquariumworld

Tęczanki niebieskie - ryby akwariowe

Tęczanka niebieska (Melanotaenia lacustris) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych. Nazywana również Tęczanką z Kutubu.

Ryba akwariowa Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris Pochodzenie ryb akwariowych

Tęczanka niebieska pochodzi z Nowej Gwinei. Jest to gatunek endemiczny tzn. występuje tylko w rozlewisku jeziora Kutubu na Wyżynie Nowogwinejskiej.

Ryba akwariowa Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Ryby te osiągają długość 12 cm. Dorosłe osobniki mają zielony lub niebieski grzbiet i jasny brzuch. Samce są odrobinę jaskrawiej ubarwione, mają też wyższe ciało i bardziej wydłużone płetwy, zwykle nieco ciemniejsze niż u samic.

Tęczanki niebieskie są dość płochliwymi rybami. Dobrze czują się w dużej grupie. W akwarium należy trzymać przynajmniej 6-8 sztuk, zalecane jednak więcej. Samce w swoim towarzystwie prezentują najpiękniejsze kolory i ciekawe zachowania.

Ryba akwariowa Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris Odżywianie ryb akwariowych

Jak większość tęczankowatych nie są rybami wybrednymi jeżeli chodzi o odżywianie. Można im podawać pokarmy suche, mrożone i żywe. Regularne podawanie tych ostatnich zapewni rybom najlepszą kondycję i intensywne ubarwienie.

Ryba akwariowa Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris Akwarium ryb akwariowych

Wymagają długiego akwarium min. 120 cm, gęsto miejscami obsadzonego roślinami tak, aby zapewnić im dużo miejsca do pływania a jednocześnie dostateczne schronienie. Inne dekoracje nie są specjalnie potrzebne. Przy wyborze roślin do akwarium z Tęczankami niebieskimi warto pamiętać, żeby rosły w wodzie w której te ryby najlepiej się czują czyli lekko twardej i alkalicznej. Ruch wody w zbiorniku powinien być minimalny.

Gatunek łagodny ale ich duża aktywność może niepokoić mniejsze i wolno pływające ryby. Dobrym towarzystwem będą inne podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio, brzanki, słodkowodne babki i kiryski. Ze względu na ich upodobania co to parametrów wody można je trzymać z wieloma gatunkami pielęgnic z jeziora Malawi czy Tanganika.

Ryba akwariowa Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris Rozmnażanie ryb akwariowych

Tęczanki z Kutubu są rybami rozrzucającymi ikrę. Rozmnożenie ich nie jest trudne ale odchowanie narybku może przysporzyć początkującym akwarystom trochę trudności. Zbiornik tarliskowy powinien mieć min. 75 cm długości. Woda najlepiej średnio twarda, alkaliczna z pH 7.5 i temperaturą ok. 23-24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Akwarium powinno być wypełnione dużą ilością drobnolistnej roślinności np. java moss. Zamiennie można zastosować sztuczny mop akwarystyczny.

Dorosłe ryby obficie karmimy mrożonym i żywym pokarmem do czasu aż będą gotowe do rozrodu. Kiedy samice są zdecydowanie grubsze a samce żywiej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i największego, najpiękniej ubarwionego samca i przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Lekkie podniesienie temperatury stymuluje ryby do tarła. Samica rozrzuca ikrę codziennie przez kilka dni. Jaj zaczepiają się o powierzchnie roślin lub podłoża przy pomocy cieniutkich włókienek. Dorosłe osobniki zjedzą ikrę i narybek jak tylko nadarzy się ku temu okazja. Dlatego też, najlepiej sprawdzać codziennie zbiornik tarliskowy i każde zauważone ziarenko ikry przenosić do osobnego akwarium.

W zależności od temperatury wody wylęg następuje w okresie 7-12 dni. Larwy w pierwszym tygodniu potrzebują mikro pokarmów. Potem mogą być karmione np. artemią. Ze względu na to, że narybek ma tendencje do pływania przy powierzchni wody nie są zalecane pokarmy opadające na dno.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Melanotaenia lacustris
synonim:Lake Kutubu Rainbowfish
Rodzina:Tęczankowate
Biotop:Nowa Gwinea
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:110 l
min-długość:120 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda
temperatura:20 - 25 °C
pH:7.0 - 9.0 pH
twardość:10 - 20 ºdGH
Cena:10 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Tęczanka niebieskaPoważnie o rybach - Tęczanka niebieska

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 3

 1. tomek

  Mam taka tęczankę niebieska na zbyciu jakbyś chciał

  Odpowiedz
 2. filip

  ile może kosztować taka tęczanka?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damiano

   9 zł w Białymstoku