Melanotaenia lacustris

Tęczanka niebieksa - ryba akwariowa fot.flickr by Stef Aquariumworld
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 110 l
 • Wymagane pH: 7.0 - 9.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 25°C
 • Biotop: Nowa Gwinea

Tęczanki niebieskie - ryby akwariowe

Tęczanka niebieska (Melanotaenia lacustris) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych. Nazywana również Tęczanką z Kutubu.

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris - Występowanie

Tęczanka niebieska pochodzi z Nowej Gwinei. Jest to gatunek endemiczny tzn. występuje tylko w rozlewisku jeziora Kutubu na Wyżynie Nowogwinejskiej.

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris - Charakterystyka i usposobienie

Ryby te osiągają długość 12 cm. Dorosłe osobniki mają zielony lub niebieski grzbiet i jasny brzuch. Samce są odrobinę jaskrawiej ubarwione, mają też wyższe ciało i bardziej wydłużone płetwy, zwykle nieco ciemniejsze niż u samic.

Tęczanki niebieskie są dość płochliwymi rybami. Dobrze czują się w dużej grupie. W akwarium należy trzymać przynajmniej 6-8 sztuk, zalecane jednak więcej. Samce w swoim towarzystwie prezentują najpiękniejsze kolory i ciekawe zachowania.

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris - Odżywianie i karmienie

Jak większość tęczankowatych nie są rybami wybrednymi jeżeli chodzi o odżywianie. Można im podawać pokarmy suche, mrożone i żywe. Regularne podawanie tych ostatnich zapewni rybom najlepszą kondycję i intensywne ubarwienie.

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris - Akwarium

Wymagają długiego akwarium min. 120 cm, gęsto miejscami obsadzonego roślinami tak, aby zapewnić im dużo miejsca do pływania a jednocześnie dostateczne schronienie. Inne dekoracje nie są specjalnie potrzebne. Przy wyborze roślin do akwarium z Tęczankami niebieskimi warto pamiętać, żeby rosły w wodzie w której te ryby najlepiej się czują czyli lekko twardej i alkalicznej. Ruch wody w zbiorniku powinien być minimalny.

Gatunek łagodny ale ich duża aktywność może niepokoić mniejsze i wolno pływające ryby. Dobrym towarzystwem będą inne podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio, brzanki, słodkowodne babki i kiryski. Ze względu na ich upodobania co to parametrów wody można je trzymać z wieloma gatunkami pielęgnic z jeziora Malawi czy Tanganika.

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris - Rozmnażanie

Tęczanki z Kutubu są rybami rozrzucającymi ikrę. Rozmnożenie ich nie jest trudne ale odchowanie narybku może przysporzyć początkującym akwarystom trochę trudności. Zbiornik tarliskowy powinien mieć min. 75 cm długości. Woda najlepiej średnio twarda, alkaliczna z pH 7.5 i temperaturą ok. 23-24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Akwarium powinno być wypełnione dużą ilością drobnolistnej roślinności np. java moss. Zamiennie można zastosować sztuczny mop akwarystyczny.

Dorosłe ryby obficie karmimy mrożonym i żywym pokarmem do czasu aż będą gotowe do rozrodu. Kiedy samice są zdecydowanie grubsze a samce żywiej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i największego, najpiękniej ubarwionego samca i przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Lekkie podniesienie temperatury stymuluje ryby do tarła. Samica rozrzuca ikrę codziennie przez kilka dni. Jaj zaczepiają się o powierzchnie roślin lub podłoża przy pomocy cieniutkich włókienek. Dorosłe osobniki zjedzą ikrę i narybek jak tylko nadarzy się ku temu okazja. Dlatego też, najlepiej sprawdzać codziennie zbiornik tarliskowy i każde zauważone ziarenko ikry przenosić do osobnego akwarium.

W zależności od temperatury wody wylęg następuje w okresie 7-12 dni. Larwy w pierwszym tygodniu potrzebują mikro pokarmów. Potem mogą być karmione np. artemią. Ze względu na to, że narybek ma tendencje do pływania przy powierzchni wody nie są zalecane pokarmy opadające na dno.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 stycznia 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Melanotaenia lacustris
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 110 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 4

 1. tomek

  Mam taka tęczankę niebieska na zbyciu jakbyś chciał

  Odpowiedz
 2. filip

  ile może kosztować taka tęczanka?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Damiano

   9 zł w Białymstoku

  2. K

   wylęg narybku po 24 h nie po 10 dniach