Trzciniaki - ryby akwariowe
Trzcinnik, Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny wielopłetwcowatych o charakterystycznym „wężowatym” ciele.
Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Występowanie
Gatunek zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące Afryki Zachodniej i Środkowej. Preferuje zamulone i niezbyt głębokie wody.
Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Charakterystyka i usposobienie
W środowisku naturalnym osiąga ok 90 cm długości. W akwarium rzadko przekracza 60 cm. Od pozostałych wielopłetwców odróżnia go długie, węgorzowate ciało oraz brak płetw brzusznych. Ubarwienie oliwkowozielone, brzuch pomarańczowo-żółty. Płetwa grzbietowa złożona z serii wyraźnie oddzielonych promieni twardych. Dorosły samiec ma tych promieni więcej – 12-14 w porównaniu do samicy – 9-12. W okresie tarła płetwa odbytowa samca jest wyraźnie pogrubiona u samicy płynnie przechodzi i łączy się z płetwą ogonową.
Posiadają pomocniczy układ oddechowy – pierwotne, dwupłatowe płuca – dzięki którym mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. W przypadku braku dostępu do powietrza atmosferycznego najzwyczajniej utoną. W środowisku naturalnym żyją w wodzie o niskiej zawartości tlenu, a nawet przez dłuższy czas są w stanie wytrzymać bez niej. Młode trzciniaki, tak jak płazy, mają dodatkowo zewnętrzne skrzela, które z wiekiem zanikają.
Jest to jedyny gatunek z rodzaju Erpetoichthys. Ryby niezwykle wytrzymałe, prowadzące nocny tryb życia. Mają słaby wzrok, ale za to doskonałe rozwinięty zmysł węchu. Określane jako „żywe skamieliny”. Wraz z jesiotrowatymi są jedynymi żyjącymi przedstawicielami ryb kostnochrzęstnych. Zalecane raczej zaawansowanym akwarystom.
Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Odżywianie i karmienie
Trzciniaki są rybami mięsożernymi i zazwyczaj w akwarium nie jedzą pokarmów suchych, choć zdarzają się osobniki, które przyjmują pokarmy dla paletek. Najbardziej odpowiednie będą dla nich pokarmy pochodzenia zwierzęcego – żywe lub mrożone, takie jak krewetki, małe ryby, siekane dżdżownice, kryl, ochotka, larwy owadów itp. Ich przysmakiem są kijanki, małe żabki, ślimaki i małże.
Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Akwarium
Akwarium powinno być przede wszystkim długie i szerokie. Minimum 150 cm długości – głębokość ma drugorzędne znaczenie. Ryby potrzebują licznych kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, wysuszonej kory (z drzewa liściastego). Mogą to być też plastikowe rurki o średnicy ok 5 cm, które poza wejściem i wyjściem, będą przysypane miękkim podłożem. Zbiornik możemy obsadzić roślinami niewymagającymi intensywnego oświetlenia jak np. Nurzaniec olbrzymi, Zwartka, Vallisneria, Kryptokoryna. W części zbiornika najlepiej w ogóle zrezygnować z oświetlenia. Trzciniaki nie lubią silnego prądu wody, najlepiej czują się w wodzie stojącej.
Są ekspertami w uciekaniu z akwarium, które koniecznie musi być przykryte. Dobrym rozwiązaniem jest wklejenie listew wzmacniających wzdłuż wszystkich ścian akwarium. Można też obniżyć poziom wody o co najmniej 15 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie na środku wysepki, na której ryby będą się chętnie wygrzewać. Odwzoruje to ich naturalne środowisko.
Relatywnie łagodny gatunek, może być trzymany w akwarium gatunkowym lub z innymi dużymi spokojnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą ryby sumokształtne, większe kąsaczowate, pielęgnice Sewerum, Skalary. Małe rybki (ok 3cm), które zmieszczą im się do pyska zostaną zjedzone.
Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Rozmnażanie
Nie udokumentowano udanego rozmnożenia tych ryb w akwarium.
Tarło odbywa się najczęściej przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego i podmiany 1/4 wody. Samiec goni samicę podgryzając jej ogon i płetwę odbytową. Trwa to nawet kilka godzin. Kiedy samica jest już zmęczona, podpływa do niej samiec i zaczyna drgać i uderzać swoją głową w głowę samicy. Gwałtownie wzrasta przy tym oddech co świadczy o podnieceniu przed tarłem. Następnie ryby szukają odpowiedniego miejsca do złożenia ikry. Samiec łapie pyskiem tył głowy samicy, płetwy odbytowe układa w miseczkę na którą samica oddaje ikrę, po czym jaja zostają przez niego zapłodnione i rozrzucone.
Ostatnio zmodyfikowano: 20 czerwca 2016 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam mam pytanie czy trzciniaka mogę trzymać z zbrojnikami pyszczakami skalarem i kirysem czarnym?
Można ze zbrojnikami i skalarami
jak radzicie sobie z utrzymaniu ich w akwarium aby nie wyskakiwały. Zwykła, szczelna pokrywa starczy?
Witam mam pytanie czy w akwarium 400 l można mieć dwa trzciniaki?
Niestety nie, ale możesz w takim akwarium oprócz jednego trzciniaka jakieś inne ryby np. 2 Pielęgnice severum i 1 Trzciniak albo 6 Skalarów i 1 Trzciniak
Trzymałem 3 trzciniaki w 200l z Polypterusami i wszystko było w porządku więc jak najbardziej możesz o ile jest dużo kryjówek. U mnie pod żwirem były rury pcv i oprócz teego dużo roślin, korzeni i jaskinie skalne.
Czy ja dobrze rozumiem? Trzymałeś 3 ryby w akwarium 2 razy za małym dla jednej…
Do k. i innych „znafcuw. Ważne jest „zagracenie” dna i jego powierzchnia
Sorry że pytam ale czy trzciniak wytrzyma około 6 dni bez filtra proszę o szybką odpowiedź
Jeżeli akwarium było do tej pory odpowiednio prowadzone , to tak
Witam serdecznie Mam cztery sztuki i z tego jedna para 40 cm i 30 odbywają tarła aczkolwiek to jest duże akwarium z pielęgnicami więc nie spodziewał się nic więcej lecz super jest to oglądać i wiedzieć że są zadowolone z warunków w szkiełku. Pozdrawiam
cz trzciniak może być w akwarium z kamyczkami które ma 300l
nie, jest to zdecydowanie za duża ryba eo tego akwarium
Mam dwa trzciniaki, pięć skalarów, gupiki, są super, ruchliwe, wesołe. / trzy lata / Zbiornik 450L
Tylko szkiełko kupione, reszta zrobiona własnym sumptem.
Czy można trzymać Trzciniaka razem z krabami wampirami?
Witam, szukam solidnej szafki pod akwa 500 l, aby nie było możliwości że szafka się załamie pod ciężarem. Dziękuję za wszelkie porady oraz przepraszam, że piszę nie na temat
Mogę Ci pomóc zrobić samemu taką szafkę.
Jeśli jesteś zainteresowany pisz – jwalkowiak@vp.pl
pozdrawiam Janusz
Czy trzciniaki są agresywne?
zależy z jakimi rybami. Mniejsze ryby raczej zostaną zjedzone. A jeżeli chodzi o większe ryby, to widziałem jak niektórzy akwaryści z powodzeniem trzymają z agresywnymi i dużymi pielęgnicami, duchami amazońskimi, dużymi pielęgnicami itp.
Nooo ja mam towarzystkie akwarium więc nie wiem i poza tym mam małe barwniaki więc jak urosną to dopiero kupie
prędzej czy później nawet dorosłe barwniki zostaną zjedzone 👍
Wiktorek ….Forum jest po to by pytać i otrzymywać odpowiedzi. A nie do tworzenia baśni, bajek czy legend. Dorosły barwniak…10cm i kształt który dodatkowo wyklucza to… No chyba że to mała anakonda zielona… to uważaj nawet na psa… bo zje 😂
Ale Wiktorek prawdę pisze 🙂 mnie załatwił bojownika Ok 5 cm, dwie inne rybki 4 cm, dwa mini raki tez znikły 🙂 Tych dużych nie zjada ale obgryza ogon, płetwy … Ciekawe ze nie wziął się za malutkiego gupika 🙂 chyba za szybki jest albo go nie widzi 🙂 neonki sa dobrze widoczne 2 szt 3 cm już zażarł … w każdym bądź razie znikły 🙂
Czy jak ucieknie w nocy to jest jakaś szansa że przeżyje skoro znalazłam go rano twardego jak kamien? Ile czasu moze przeżyć po za woda?
jeśli ukrył się w błocie to nawet 6mies. w domu ok. 4godz
Witam.czy ktoś ma trzcinki w akwarium?co oznaczają ciemno brązowe plamy na skórze?choroba jakaś?
Witam mam 2 Trzciniaki i chciałbym jakieś nie wielki ryby do nich powie ktoś morze z jakimi by mogły być?
Jakie wymiary ma akwarium ?
Akwarium nie zbyt duszę bo ma 200l 100 na 40 na 50
To już raczej nic tam nie zmieścisz. 200l to i tak za mało na trzcinnika (trzciniak to ptak). Chyba, że jest to akwarium przejściowe, w takiej sytuacji to inna sprawa. Jeżeli chcesz się dowiedzieć trochę na temat tej ryby wpisz w internecie akwa-mania.mud.pl i wyszukaj na tej stronie Erpetoichthys calabaricus. Jak już znajdziesz opis tej ryby to zjedź na sam dół i przeczytaj tekst na niebieskim tle. Tam powinieneś znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.
Czy jeden trzcianiak może być hodowany w 300 litrowym akwarium(nie mam możliwości na większe akwarium (podłoga może ulec gruntownym zmianom), a bardzo podobają mi się te wielopłetwce)
Nie
Ta ryba dorasta do naprawdę dużych rozmiarów.
Ja myślę że możesz ale odchować przez jakiś czas i taki osobnik może osiągnąć coś pomiędzy 40/60 cm jak załatwisz mu dużo kryjówek będzie git a 150 cm akwarium to sugestia bo w tym akwarium będzie łatwiej go hodować a w mniejszym niż to trudniej i gorzej dla niego(ale i tak lepiej niż w zoologicznym)
wiesz, ostatnio widziałem 25cm trzcinnika w 40l akwarium w zoologu, nie miał się jak ruszyć nawet, no ale dopiero sobie urządzam akwarium więc go nie kupiłem. A właśnie, o jeszcze jedno się zapytam. Czy jeśli kupuje się rybki z jednego sklepu ale z kilku różnych gatunków i akwariów, to robić im kwarantannę w jednym zbiorniku a większym (dla mnie lepsza opcja), czy lepiej do kilku mniejszych (gorsza, bo nie mam za duzo miejsca). Słyszałem że po prostu najczęściej w zoologicznych wszystkie akwaria są ze sobą jakoś połączone (filtry nie wiem co jeszcze). Proszę o radę 😉
Spokojnie możesz go trzymać w 300l.
Oj lubi mięsko, lubi… najbardziej u mnie sobie upodobal dzownice 🤣 poluje na nie i gania pod kamieniami. Nigdy nie uciekal i nie miałam z tym problemu. Wychodzi też za dnia. Jak wyczuje karmienie to jest pierwszy. Średnio powinien dostawać mięsa 3 razy na tydzień napewno, inaczej dam je sobie poszuka. Małe larwy itp słabo to interesuje Ale sam ma ok 15 cm może. Przy wymianie wody pozwala się wziąć w rękę i nie trzepie się jakby miał padaczkę, a to dobrze bo sliski skubany…. 🤣 mało wymagająca jeśli chodzi o jakość wody. Razem z sumami liniowymi idealnie oczyszcza dno z resztek i padlin
Mialam trzcinaka jak byłam jakoś w końcówce podstawówki i początek gimnazjum. Jak zdechł mi bojownik poszłam do zoologicznego i moja uwage przykuły trzcinaki za 15zl sztuka. Nikt mnie nie informował, że jest to mięsożerne stworzenie ani jakie akwarium i warunki zapewnić… Nie wiem co sprzedawczyni myślała sprzedając taki okaz dla dziecka z podstawówki. Karmiłam go suchymi larwami komara i zwykłymi płatkami jakimi karmiłam bojownika przed nim. Te suche płatki lubił jak były dobrze namoczone i wyjadał je zza kamyczków, które były na dnie akwarium (robił ruch wbijania się głową w te kamyki). Żył u mnie jakieś 2-3 lata. Lubił się chować w ciemnych miejscach a najbardziej włazić tam gdzie cala „maszyneria” filtra wody bo znajdował się on na „półce” wsadzanej oryginalnie do akwarium wiec bylo mu tam też ciemno (parło go bardziej do gory akwarium niż do dołu). Pare razy uciekł (potrafił jakimś cudem unieść klapę od akwarium i musiałam ją zaklejać taśma, otwory do wejścia powietrza były ale nie na tyle duże aby mógł się przecisnąć). Samo akwarium nie było duże… Wygrane w konkursie akwarium „Włatcy Móch” z motywem Czesia… (Google it). Gdybym jako dzieciak nie zignorowała jego potrzeb bądź ktokolwiek mnie poinformował o zapewnieniu mu innego pokarmu i przestrzeni może i by do dzisiaj żył (bylam w tym czasie odcinana od internetu wiec nie miałam nawet jak wygooglowac jak się nim opiekować). Miał „uśmiechnięty” pysk i nigdy nie pokazał ząbków. Miło go wspominam mimo tego spieprzania z akwarium 😀
mam rybkę w 210 l akwarium z bocjami , labeo , denisonami , na razie wszystko jest ok. Trzciniak chowa się w gęstej roślinności .
Labeo gonìł/goni brzany denisona???????
Jestem początkującym akwarystą, mam akwarium 30 l kupione używane razem z rybami. Pływa w nim ryba 6-7 cm ( nie wiem czy to dorosły osobnik) , wygląda jak wąż, nie lubi światła. Czy to trzciniak? Bardzo proszę o odpowiedź.
Jaki rybka ma kolor ? Czy jest agresywna ?musisz podać więcej informacji ale ja sądzę że masz węgorka
Może to cierniooczek kuhla
Witam mam akwa o pojemności 450 litrów w nim pływają dwa Trzcianki 5 skalaruw 1 labeo 2 bocje modesty 1 tugrysia 2 wielopletwce senegalslie i kilka zbiorników niebieskich co wy na to roslinosc to orzechy i zabienice
Masz orzechy w akwarium? Z ryb to dorzuć jeszcze kilka piranii i wiadro neonów, nie będziesz musiał podmieniać wody, bo i tak nie będzie na nią miejsca.