Babki złote - ryby akwariowe
Babka złota (Brachygobius doriae) – gatunek niewielkiej ryby akwariowej z rodziny babkowatych (Gobiidae).
Babka złota - Brachygobius doriae - Występowanie
Azja. Gatunek endemiczny występuje tylko w zachodnich częściach wyspy Borneo w Indonezji. Zasiedla zarówno wody słodkie jak i słone, głównie na obszarach nizinnych, tereny bagienne, ujścia rzek i strumienie. Spotyka w miejscach gdzie jest błotnisto–piaszczyste, zamulone podłoże z dużą ilością rozkładającej się materii organicznej np. rozkładające się liście, korzenie. Niektóre populacje zamieszkują tereny bagienne, które charakteryzują się herbacianą barwą, kwaśnym odczynem i niską twardością wody.
Babka złota - Brachygobius doriae - Charakterystyka i usposobienie
Osiągają od 3 do 4 cm długości. Ciało w kolorze miodu lub musztardy pokryte pionowymi ciemnymi pasami i plamami. Płetwy brzuszne zrośnięte tworząc przyssawkę. Płeć do czasu rozrodu nie do odróżnienia. W okresie tarła samice przeważnie są nieco większe. Czerwonawe zabarwienie wraz z ciemnymi pasami samców blednie a u samic pierwszy żółty pas bywa jaskrawszy. Głownie przebywają na dnie lub dekoracjach i ścianach akwarium.
Samce są terytorialne i często dochodzi miedzy nimi do walk o rewiry. Najlepiej trzymać grupę min. 6 osobników dzięki czemu agresja nieco się rozłoży a dodatkowo ryby będą śmielsze i będą prezentować bardziej naturalne zachowania.
Babka złota - Brachygobius doriae - Odżywianie i karmienie
Dla początkujących akwarystów karmienie babek złotych może być nielada wyzwaniem ponieważ przeważnie ignorują gotowe pokarmy suche a nawet i mrożone. Najlepiej karmić je żywymi pokarmami takimi jak: Artemia, Dafnia, larwy komarów, oczlik itp.
Babka złota - Brachygobius doriae - Akwarium
Wymagają minimum 40 litrowego zbiornika z dużą ilością zakamarków, kryjówek i jaskiń. Najlepiej zbiornik rozdzielić dekoracjami na kilka stref przez co słabsze osobniki łatwiej schowają się przed dominującym samcem. Preferują wodę słonawą ale mogą także żyć w wodzie słodkiej. W środowisku naturalnym migrują między słonymi a słodkimi wodami. Do podłoża możemy dodać pokruszony koral lub piasek koralowy, który będzie pełnił rolę bufora, lub sól morską w proporcji 2 g na litr wody. Prąd wody w akwarium nie powinien być zbyt silny.
Babka złota - Brachygobius doriae - Rozmnażanie
Babki złote rozmnażają się w małych jaskiniach np. z doniczek, ceramicznych tub czy plastikowych pojemników. Do tarła dochodzi w podwyższonej temperaturze w granicach 30°C. Samiec wybiera kryjówkę i zachęca samicę do tarła. Samica składa od 100 do 300 jajeczek a po wylęgu opuszcza samca który od tego momentu będzie opiekował się ikrą. Najlepiej na ten czas odseparować pozostałe ryby lub nienaruszoną jaskinię z jajeczkami przenieść do osobnego akwarium.
Inkubacja trwa ok 7-9 dni. Swobodnie pływającym rybkom podajemy mikro pokarmy do czasu aż będą mogły przyjmować np. larwy artemii. W początkowym okresie narybek pływa po całym zbiorniku i wraz z wiekiem coraz częściej przebywa przy dnie.
Ostatnio zmodyfikowano: 27 września 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy obsada:
7 × babka złota
1 × kolcobrzucha dwuplamu będzie odpowiednia do akwarium 72l?
Nie chcę solić wody
Jak coś wchodzi w grę jeszcze stadko kolcobrzucha karłowatego ale pod odpowiedzcie
Wiem napisał ktoś ciekawą propozycję niedawno pod koło brzuchem karłowatym wypowiesz się tam na jej temat?
ja mam 7 kolcobrzuchów karłowatych i 3 babki osy i zyja razem w zgodzie 🙂
Jaka jest szansa że przekona się do pokarmu suchego.
0.0004563433 procent
Czy tą rybę lepiej trzymać w słodkiej wodzie czy jednak z tą domieszką soli?
Ja trzymam już kilka miesięcy w słodkiej i czują się dobrze.
Posiadam 6 takich babek w wodzie półsłonej razem z kolcobrzuchem żyją tak już 5 lat, zauważalnie jest im lepiej niż w zwykłej wodzie. Woda kryształ bardzo czysta bez odżywek dla roślin, bo babki są bardzo wrażliwe na pierwiastki w nich zawarte. Super rybki polecam.
A masz w tym akwarium jakieś rośliny? Chodzi mi po głowie zbiornik z dokładnie taką samą obsadą, tylko nie wiem jaką aranżacje zrobić do słonawej wody. Do zasolenia używasz zwykłej soli czy morskiej? W jakich proporcjach mieszasz?
Jak wpływa dodatek soli do wody, jak będzie działać jej brak na ryby?
Bez lekkiego zasolenia babki z czasem marnieją i mogą być mniej widoczne ,więc lepiej mieć lekkie zasolenie.
W temperaturze 22 dadzą radę?
Nie. Przecież masz napisane jakiej temperatury potrzebują.
co za zbieżność heh, ja też Michał ja trzymałem w 23 i nie było problemów ale możesz spróbować jeśli zacznie się coś dziać…
Zacznij podnosić temperaturę aby doszła do 24/5
Bardzo bym chciał tą rybkę ale nie mogę rozmiar akwarium dobry ale temperatura zła!!!
przecież grzałki można regulować 🙂
hej sokoły zalecam sposób z wżątkiem zagotować w czajniku pospolitym około 2 l wody nastempnie zaczekać arz się zagotuje i wodę wlać do akwarium robiłem to u siebie i pomogło z wyrazami szacónku
Akfariowy Waryjot
Nie róbcie tak, rybki mogę dostac wrzątkiem, a akwarium też może zmiany temperatury nie wytrzymać
Możecie mi powiedzieć jakie rbyki mogą z nią przebywać
Najlepiej z żadnymi.
Witam ja trzymam babki złociste z ramirezami,neonkami , kardynałkami,otoskami i glonojadami i jest spoko.
Tak za każdym razem tak robię również w przypadku innych rybek
To znaczy co dokladnie?
babeczki to bardzo wytrzymałe i waleczne rybki,temp-25 st. ph 7,5 ,zasolenie 1,006 ok 10 gram soli morskiej na litr,kuchenna sie nie nadaje,podczas pielegnacji zbiornika sa ciekawskie i odwazne,przyklejaja sie nawet do dłoni towarzyszac i obserwujac czynnosci,dno pokruszony koral,akwarium 300 L ilosc sztuk 19 ,w planie 35.Towarzystwo jakie maja to krewetka filtrujaca,polecam
moje wszystkie babki po 1 dniu po wpuszczeniu do akwarium pozdychały i to wszystkie naraz jaka to moze byc przyczyna?
tomek babki zdechły przyczyna zawczesne wypuszczenie wypuszcza się je po 15 minutach po wozeniu woreczka do akwa . zaduzy stres .choroba w sklepie lub u sprzedawcy . zaduże rybki. zainfekowanie akwa lub woreczka.myśle że pomogłem. mysle ze pomogłem
Rybki były wpuszczone po około godziny czasu do akwarium. W akwarium znajdowały się jedynie maleńkie molinezje którym w tej wodzie nic się nie dzieje od kilku dni. W akwarium znajdują się również roślinki. Przed zdechnięciem rybek dodałem do akwarium nawóz macro Green, macro red. Niewiem czy to było przyczyną ich śmierci choć to bardzo dziwne gdyż innym rybom nic się nie dzieje i na opakowaniu pisze że oba te nawozy nie są szkodliwe dla ryb i innych organizmów
Tomek a wrzuciłeś worek z rybkami do akwarium żeby temperatura się wyrównała i dolewałeś do worka po trochu wody z akwarium, żeby rybki przyzwyczaiły się do nowych parametrów wody?
zadługo tomek