Zbrojniki złote - ryby akwariowe
Zbrojnik złoty (Ancistrus sp. L144) – identyfikacja tej ryby akwariowej budzi wiele wątpliwości. Bardzo rzadkiej, dzikiej formie przypisano oznaczenie L144, forma powszechna, hodowlana oznaczana jest jako L4 lub false L144 (fałszywa) i w dużej mierze poniższy opis dotyczy tej drugiej formy.
Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Występowanie
Ameryka Południowa. Jedyny osobnik formy dzikiej L144 został sprowadzony z Paragwaju. Uważa się, że wszelkie obecnie dostępne ryby są formą hodowlaną, prawdopodobnie genetycznie zbliżoną do Ancistrus cf. cirrhosus.
Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Charakterystyka i usposobienie
Prawdziwy L144 jest zdecydowanie brzydszy od fałszywego, żółte ciało zazwyczaj pokryte jest brązowymi plamami. Forma L4 jest ładniejsza, ma ciało jednolitego jasno żółtego lub białego koloru. Kształt ciała jak i odcień mogą się różnić w zależności od osobnika. Może osiągać do 11 cm długości. Od odmiany albino zbrojnika „pospolitego” (Ancistrus common) różni się niebiesko-czarnymi oczami.
Dorosłe samce mają pysk przyozdobiony licznymi kolcami (często rozwidlonymi), które występują również u samic ale nie są tak wyraźne. Samce są zazwyczaj nieco większe i smuklejsze od bardziej krągłych samic.
Raczej łagodne, spokojne ryby, samce są terytorialne i wykazują agresję wobec rywali, najlepiej trzymać parę lub samca i 2-3 samice. Aktywność wykazują po zmierzchu i w czasie podawania pokarmów. Przebywają w dolnych partiach zbiornika.
Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne, zalecana dieta złożona z pokarmów roślinnych (tabletki ze spiruliną opadające na dno, ogórek, groszek, kabaczek itp.), raz w tygodniu uzupełniana pokarmami żywymi i mrożonymi np. ochotką.
Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Akwarium
Para zbrojników złotych może być trzymana w akwarium o podstawie 60×30 cm, z piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i płaskich kamieni. Wskazane jest umieszczenie specjalnych ceramicznych tub, w których ryby będą mogły się schować lub rozmnożyć. Przy niedoborze pokarmów zielonych mogą niszczyć delikatniejsze rośliny.
Z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim. Ich kościsty szkielet i ostre kolce stanowią dobrą ochronę nawet przed bardziej agresywnymi gatunkami. Nie polują na narybek innych ryb, mogą jednak wyjadać jaja z ich gniazd.
Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Rozmnażanie
Rozmnożenie zbrojników złotych jest raczej łatwe, ale trzeba mieć na uwadze, że ryby te wycierają się głównie zimą, w porze deszczowej, kiedy woda jest chłodniejsza. Często rozmnażają się w zbiornikach towarzyskich. W celu uzyskania większej ilości narybku najlepiej jednak założyć akwarium hodowlane. Zbiornik tarliskowy może mieć od 40 do 80 litrów i powinien mieć dużo kryjówek lub zakamarków. Na rynku akwarystycznym dostępne są specjalne groty ceramiczne do rozmnażania zbrojników, z których warto skorzystać. Do dekoracji można użyć korzeni i płaskich, owalnych kamieni. Zaleca się stosowanie wody miękkiej od 5 – 10 ° dGH z zakresu 6.5 – 7.0 pH.
Ryby do tarła stymuluje duża podmiana (50 – 75%) chłodniejszej wody. Samiec zwykle czyści i wybiera miejsce do tarła, po czym prężąc swoje płetwy, zaleca się do samicy i wabi ją do przygotowanego wcześniej miejsca. Samica w gnieździe składa od 20 do 200 lepkich jajeczek. Na tym jej rola się kończy. Samiec przepędza samicę, opiekuję się ikrą (wachluje) i strzeże przed drapieżnikami, rzadko kiedy opuszczając gniazdo.
Wylęg następuje po 4 – 10 dniach. Po 2 – 4 kolejnych dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym okresie można podawać im sproszkowany pokarm płatkowy ze spiruliną, obrany zielony groszek i inne drobne pokarmy.
Ostatnio zmodyfikowano: 13 listopada 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy pomiędzy zbrojnikami może dochodzić do krzyżowania niebieski z białym itd itp
Prawie mam pewnośc ze bez problemu 😉
Mam je do 4 miesięcy, były kupione małe, u mnie urosły i już mają małe glonusie. Powiedzcie mi ile razy w roku one tak mogą?
Ryby są przeurocze mam jedną i niewiem dokładnie do jakich rozmiarów rośnie ?