Ancistrus sp. L144

Zbrojnik złoty (Ancistrus Gold) - ryba akwariowa fot. msjinkzd.com
 • Rozmiar: 11 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki złote - ryby akwariowe

Zbrojnik złoty (Ancistrus sp. L144) – identyfikacja tej ryby akwariowej budzi wiele wątpliwości. Bardzo rzadkiej, dzikiej formie przypisano oznaczenie L144, forma powszechna, hodowlana oznaczana jest jako L4 lub false L144 (fałszywa) i w dużej mierze poniższy opis dotyczy tej drugiej formy.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Występowanie

Ameryka Południowa. Jedyny osobnik formy dzikiej L144 został sprowadzony z Paragwaju. Uważa się, że wszelkie obecnie dostępne ryby są formą hodowlaną, prawdopodobnie genetycznie zbliżoną do Ancistrus cf. cirrhosus.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Charakterystyka i usposobienie

Prawdziwy L144 jest zdecydowanie brzydszy od fałszywego, żółte ciało zazwyczaj pokryte jest brązowymi plamami. Forma L4 jest ładniejsza, ma ciało jednolitego jasno żółtego lub białego koloru. Kształt ciała jak i odcień mogą się różnić w zależności od osobnika. Może osiągać do 11 cm długości. Od odmiany albino zbrojnika „pospolitego” (Ancistrus common) różni się niebiesko-czarnymi oczami.

Dorosłe samce mają pysk przyozdobiony licznymi kolcami (często rozwidlonymi), które występują również u samic ale nie są tak wyraźne. Samce są zazwyczaj nieco większe i smuklejsze od bardziej krągłych samic.

Raczej łagodne, spokojne ryby, samce są terytorialne i wykazują agresję wobec rywali, najlepiej trzymać parę lub samca i 2-3 samice. Aktywność wykazują po zmierzchu i w czasie podawania pokarmów. Przebywają w dolnych partiach zbiornika.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne, zalecana dieta złożona z pokarmów roślinnych (tabletki ze spiruliną opadające na dno, ogórek, groszek, kabaczek itp.), raz w tygodniu uzupełniana pokarmami żywymi i mrożonymi np. ochotką.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Akwarium

Para zbrojników złotych może być trzymana w akwarium o podstawie 60×30 cm, z piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i płaskich kamieni. Wskazane jest umieszczenie specjalnych ceramicznych tub, w których ryby będą mogły się schować lub rozmnożyć. Przy niedoborze pokarmów zielonych mogą niszczyć delikatniejsze rośliny.

Z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim. Ich kościsty szkielet i ostre kolce stanowią dobrą ochronę nawet przed bardziej agresywnymi gatunkami. Nie polują na narybek innych ryb, mogą jednak wyjadać jaja z ich gniazd.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Rozmnażanie

Rozmnożenie zbrojników złotych jest raczej łatwe, ale trzeba mieć na uwadze, że ryby te wycierają się głównie zimą, w porze deszczowej, kiedy woda jest chłodniejsza. Często rozmnażają się w zbiornikach towarzyskich. W celu uzyskania większej ilości narybku najlepiej jednak założyć akwarium hodowlane. Zbiornik tarliskowy może mieć od 40 do 80 litrów i powinien mieć dużo kryjówek lub zakamarków. Na rynku akwarystycznym dostępne są specjalne groty ceramiczne do rozmnażania zbrojników, z których warto skorzystać. Do dekoracji można użyć korzeni i płaskich, owalnych kamieni. Zaleca się stosowanie wody miękkiej od 5 – 10 ° dGH z zakresu 6.5 – 7.0 pH.

Ryby do tarła stymuluje duża podmiana (50 – 75%) chłodniejszej wody. Samiec zwykle czyści i wybiera miejsce do tarła, po czym prężąc swoje płetwy, zaleca się do samicy i wabi ją do przygotowanego wcześniej miejsca. Samica w gnieździe składa od 20 do 200 lepkich jajeczek. Na tym jej rola się kończy. Samiec przepędza samicę, opiekuję się ikrą (wachluje) i strzeże przed drapieżnikami, rzadko kiedy opuszczając gniazdo.

Wylęg następuje po 4 – 10 dniach. Po 2 – 4 kolejnych dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym okresie można podawać im sproszkowany pokarm płatkowy ze spiruliną, obrany zielony groszek i inne drobne pokarmy.

Ostatnio zmodyfikowano: 13 listopada 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp. L144
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 77

 1. Mirek

  Czy pomiędzy zbrojnikami może dochodzić do krzyżowania niebieski z białym itd itp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Pap

   Prawie mam pewnośc ze bez problemu 😉

 2. Katarzyna

  Mam je do 4 miesięcy, były kupione małe, u mnie urosły i już mają małe glonusie. Powiedzcie mi ile razy w roku one tak mogą?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Ryby są przeurocze mam jedną i niewiem dokładnie do jakich rozmiarów rośnie ?