Zbrojnik złoty

Ancistrus sp. L144

Zbrojniki złote - ryby akwariowe

Zbrojnik złoty (Ancistrus sp. L144) – identyfikacja tej ryby akwariowej budzi wiele wątpliwości. Bardzo rzadkiej, dzikiej formie przypisano oznaczenie L144, forma powszechna, hodowlana oznaczana jest jako L4 lub false L144 (fałszywa) i w dużej mierze poniższy opis dotyczy tej drugiej formy.

Ryba akwariowa Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Jedyny osobnik formy dzikiej L144 został sprowadzony z Paragwaju. Uważa się, że wszelkie obecnie dostępne ryby są formą hodowlaną, prawdopodobnie genetycznie zbliżoną do Ancistrus cf. cirrhosus.

Ryba akwariowa Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Prawdziwy L144 jest zdecydowanie brzydszy od fałszywego, żółte ciało zazwyczaj pokryte jest brązowymi plamami. Forma L4 jest ładniejsza, ma ciało jednolitego jasno żółtego lub białego koloru. Kształt ciała jak i odcień mogą się różnić w zależności od osobnika. Może osiągać do 11 cm długości. Od odmiany albino zbrojnika „pospolitego” (Ancistrus common) różni się niebiesko-czarnymi oczami.

Dorosłe samce mają pysk przyozdobiony licznymi kolcami (często rozwidlonymi), które występują również u samic ale nie są tak wyraźne. Samce są zazwyczaj nieco większe i smuklejsze od bardziej krągłych samic.

Raczej łagodne, spokojne ryby, samce są terytorialne i wykazują agresję wobec rywali, najlepiej trzymać parę lub samca i 2-3 samice. Aktywność wykazują po zmierzchu i w czasie podawania pokarmów. Przebywają w dolnych partiach zbiornika.

Ryba akwariowa Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne, zalecana dieta złożona z pokarmów roślinnych (tabletki ze spiruliną opadające na dno, ogórek, groszek, kabaczek itp.), raz w tygodniu uzupełniana pokarmami żywymi i mrożonymi np. ochotką.

Ryba akwariowa Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 Akwarium ryb akwariowych

Para zbrojników złotych może być trzymana w akwarium o podstawie 60×30 cm, z piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i płaskich kamieni. Wskazane jest umieszczenie specjalnych ceramicznych tub, w których ryby będą mogły się schować lub rozmnożyć. Przy niedoborze pokarmów zielonych mogą niszczyć delikatniejsze rośliny.

Z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim. Ich kościsty szkielet i ostre kolce stanowią dobrą ochronę nawet przed bardziej agresywnymi gatunkami. Nie polują na narybek innych ryb, mogą jednak wyjadać jaja z ich gniazd.

Ryba akwariowa Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnożenie zbrojników złotych jest raczej łatwe, ale trzeba mieć na uwadze, że ryby te wycierają się głównie zimą, w porze deszczowej, kiedy woda jest chłodniejsza. Często rozmnażają się w zbiornikach towarzyskich. W celu uzyskania większej ilości narybku najlepiej jednak założyć akwarium hodowlane. Zbiornik tarliskowy może mieć od 40 do 80 litrów i powinien mieć dużo kryjówek lub zakamarków. Na rynku akwarystycznym dostępne są specjalne groty ceramiczne do rozmnażania zbrojników, z których warto skorzystać. Do dekoracji można użyć korzeni i płaskich, owalnych kamieni. Zaleca się stosowanie wody miękkiej od 5 – 10 ° dGH z zakresu 6.5 – 7.0 pH.

Ryby do tarła stymuluje duża podmiana (50 – 75%) chłodniejszej wody. Samiec zwykle czyści i wybiera miejsce do tarła, po czym prężąc swoje płetwy, zaleca się do samicy i wabi ją do przygotowanego wcześniej miejsca. Samica w gnieździe składa od 20 do 200 lepkich jajeczek. Na tym jej rola się kończy. Samiec przepędza samicę, opiekuję się ikrą (wachluje) i strzeże przed drapieżnikami, rzadko kiedy opuszczając gniazdo.

Wylęg następuje po 4 – 10 dniach. Po 2 – 4 kolejnych dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym okresie można podawać im sproszkowany pokarm płatkowy ze spiruliną, obrany zielony groszek i inne drobne pokarmy.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Zbrojnik złoty

Galeria Ryba akwariowa - Zbrojnik złoty

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp. L144
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 44

 1. Magda

  Emm czy ktoś by mi mógł powiedzieć ( z własnego doświadczenia ) ile małych sie wykluło ?

  Odpowiedz
 2. Igor

  Ten trzeci to plekostomus złoty (plecostomus gold).

  Odpowiedz
 3. Magda

  Czesc!Mam pytanie czy jeden glonojad wystarczy na akwarium 72l czy dokupic mu jeszcze kolege?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Igor

   Jeden wystarczy. To ryba agresywna i terytorialna.

  2. Piotr

   Kup mu lepiej koleżankę. Na te litry dwa spokojnie wystarczą.

 4. Ziom

  Mam małe zbrojniki ok. 3cm przy jakiej wielkości mogę je włożyć do akwarium ze skalarami?

  Odpowiedz
 5. Weronika

  Jakie rybki można łączyć z bojownikami? Chciałabym dodać mu zbrojnika ale nie wiem czy to dobry pomysł?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   link to rybyakwariowe.eu

   Cytat:
   „Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.”

 6. Ania

  Czy ta rybka pełni taką samą funkję co kiryski? Bo mam zamiar sobie zakupić coś, co ‚sprząta’, a nie ukrywam, że ten zbrojnik nie jest zbyt atrakcyjny…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Jeśli chcesz wiedzieć to ,ani ten zbrojnik nie będzie czyścił glonów ,a tym bardziej kirysek.To są ryby przydenne ozdobne i one będą wychodzić na normalny pokarm i będą pływać po akwarium jak inne ryby ,a glony zostawia w spokoju.Ryba ,która zjada glony jest mała i jest atrakcyjna to otosek.Myślę ,że pomogłem 😉

  2. Filip

   glony dobrze je lalicaria red, nie je wcale zwykłego pokarmu ale glonami się żywi

  3. Marcin

   Albinos jest bardzo ładny, świetnie kontrastuje z rybkami w akwarium. Ale to moja opinia 🙂
   Niesamowicie wytrzymały zbrojnik.

 7. Tomasz

  Ancistrusy wymagają w diecie sporego udziału pokarmów roślinnych. Ich niedobór może spowodować, że skonsumują jakąś roślinkę. Gdy trzymałem te ryby dokarmiałem je zielonym groszkiem i szpinakiem. Tylko z groszkiem nie należy przesadzać bo w nadmiarze zanieczyszcza i psuje wodę.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Barbara

   A ten groszek i szpinak nie zaszkodzą innym rybkom? Bo hoduję jeszcze danio, gupiki, neonki i kiryski. Groszek mam jakoś rozdrabniać?

  2. Tomasz

   Możesz kupić mrożone : groszek , szpinak i krewetki koktajlowe.Lekko rozmrażasz i mielisz wszystko w maszynce do mielenia.Mieszasz wszystko w dowolnych proporcjach , pamiętając aby udział groszku był najmniejszy. Następnie porcjujesz pokarm i zamrażasz. Ja używam tabliczek pojemniczków po śmietance do kawy, do rozdzielania porcji. Jednak dla jednego zbrojnika to może być za dużo jak na jedną porcję. Dlatego musiałabyś znaleźć jakieś mniejsze opakowania.

 8. Barbara

  Zauważyłam, że mój zbrojnik upodobał sobie jedną roślinkę liściastą (nie znam nazwy), często na niej przesiaduje, a roślina z zielonej zaczęła się robić po prostu przezroczysta…

  Odpowiedz
 9. Andrzej

  Witam ja mam glonka złotego powinoen mi urosnąć do ok 11cm. A ma już 25 cm . co to za gatunek

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ksksksksk

   Może mutant albo krzyżówka z lamparcim

  2. Igor

   Plekostomus złoty. I on urośnie do 50 cm.

 10. Marcin

  Mam 3 samice i samca. Po wylęgu ok 50-70 młodych okazało się że połowa jest złota. Dziwne bo złotych nigdy nie spotkały więc chyba musi to być sprawa genetyczna czy coś. Komuś sie wylęgły złote z niebieskiej parki?

  Odpowiedz
 11. Adam

  Witam mam czarnego samca zbrojnika niebieskiego i dwie samice czarne chciał bym żeby mały narybek były też złote co zrobić? Wymienić na jedną samice złota czy samca wymienić na złotego?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jędrzej

   proponuję samicę wymienić 🙂

  2. Adam

   Dzięki wielkie.od tamtej chwili się dużo zmieniło samica mi odleciała jedna. Teraz mam możliwość od kumpla dostania dwóch samica i samca w tym jedna samica czarna zbrojnika pospolity jedna samica albinos i samiec albinos no i moje glonojady czarny samiec i samica czarna. Czy będzie ok 2 samce 3 samcie zbiornik 200l

 12. Darek

  Pomocy zdechły mi dzisiaj dwa zbrojniki jeden albinos drugi zwyczajny. Ale od początku wszystko zaczęło się od śmierci gupików. (tą sytuacje opisywałem jakiś tydzień temu) Trzy dni temu kupiłem samca gupika i wszystko jest ok wraz z nim kupiłem ślimaka helenkę i roślinę rotallę. helenka zdechła w sobotę. Ale tym się nie martwiłem. Wczoraj kupiłem nowy filtr Aquael Fan 2 Plus (Wcześniej miałem Aquael Asap 300 lecz był do kitu) Akwarium 112l temperatura 25*C woda podmieniana ok 30l tygodniowo. Obsada
  8x Danio
  1x Gupik
  3x Neon
  2x Razbora klinowa
  I został 1 glonojad albinos największy z nich lecz nigdy się nie ganiały.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zrób testy na obecność amoniaku (NH3) i stężenie azotynów (NO2) które w dojrzałym akwarium powinny być na poziomie zerowym gdyż są związkami toksycznymi dla rybek.
   Już Tobie zwracałem uwagę że lejesz do podmian wodę chlorowaną i zapewne teraz masz tego skutki – zaburzony proces nitryfikacji.

  2. Darek

   Trzy dni temu lałem już wodę odstaną Z dodatkiem bacto active.

  3. Wlodi13

   Tylko nie dodawaj od razu Bacto-Active do świeżo nalanej wody (odstawionej), gdyż wtedy mija się to z celem, chlor również wyniszczy bakterie z aplikantu, lepiej dodawać go bezpośrednio do akwarium.
   Zanim flora bakteryjna w Twoim akwarium ukształtuje się całkowicie do prawidłowego funkcjonowania, musi minąć przynajmniej 3 tyg. – tyle trwa dojrzewanie. Wówczas dopiero w procesie nitryfikacji (odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu) bakterie zaczną wytrącać zamiast trujących NH3 i NO2 pożyteczne dla roślin związki azotanów NO3. Tak to wygląda.

  4. Darek

   Na ilę odstawiać wodę bo ja odstawiłem na 3 dni w 5l zamkniętych wiaderkach i bacto active wlałem już do akwarium

  5. Wlodi13

   3 dni powinno wystarczyć aby chlor się ulotnił, ale woda powinna mieć dostęp do powietrza, niech się odpowiednio natlenia. Ja stosuję dodatkowo jeszcze uzdatniaczy – Antychlor, Esklarin, wtedy mam pewność że woda jest w porządku (trzymam w ODKRĘCONYCH baniakach 5l), a trochę jej używam gdyż naprzemiennie muszę podmieniać w dwóch akwariach, więc też co 3-4 dni.

  6. Darek

   Dzięki za info jesteś bardzo pomocny.

 13. Darek

  Ile gdzieś cm musi mieć aby zaczęły rosnąć kolce zbrojnikowi albinosowi

  Odpowiedz
 14. Mikołaj

  Co się dzieje mój zbrojnik położył się na plecach i leży tak od ok. 1h

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Opowiedz coś o swoim akwarium… żeby wiedzieć co się stało trzeba znaleźć przyczynę.
   Jaki litraż, obsada rybek, temp., pH, GH, KH… Od jak dawna akwarium, od kiedy Zbrojnik w baniaku… Jak częste podmiany i ile (%), czy woda do podmian uzdatniona (odchlorowana), czy są rośliny i czym je nawozisz, czy stosujesz jakieś dodatkowe aplikanty… Jaka filtracja wody? Na razie to jest wróżenie z fusów…

  2. UlaUlaśka

   Przecież wszystko mogło być tego powodem. Parametry wody, zachowania innych ryb, karmienie, inne chemiczne akcesoria typu ,,Uzdatniacz wody” itd. itp.. Nie opisałeś swojego akwarium w ogóle, nie wiemy jak ci pomóc i w jaki sposób, takie ubogie pytania bez ucharakteryzowania zbiornika.. Równie dobrze ryba mogła się położyć przez osłabienie organizmu, możliwości jest wiele. Z własnego doświadczenia – kiedyś mój zbrojnik poddusił się przez bardzo słabe napowietrzanie akwarium, gdyż posiadałam już stary napowietrzacz i o mały włos nie zdechł, jednak udało mi się napowietrzyć wodę i do dzisiaj rośnie, wszystkie zachowania są dla niego normalne.

  3. Wlodi13

   ???….. zero echa,
   no cóż….. z przykrością muszę stwierdzić że NIEWIEDZA jest NAJCZĘSTSZĄ przyczyną ŚNIĘCIA rybek, a najbardziej smutne jest to gdy ktoś robi to nieświadomie i później czuje wielkie rozczarowanie 🙁

  4. lanca

   mój tak robi jak się naje jest zmęczony i najedzony wchodzi pod korzeń i opada na dno na plecy i tak lezy. porostu odpoczywa

 15. Mateusz

  Miałem kilka dużych (po ok 10cm), na świat przyszła masa małych, duże sprzedałem, większość małych też, gdyż likwidowalem zbiornik – zostawiłem sobie 8 małych do nowego 😉 Pięknie i szybciutko rosną 😉

  Odpowiedz
 16. Igor

  Mam jednego który ma 5cm kupiłem 2 które mają 2cm. I mam pytanie dlaczego te małe wchodzą na tego większego?

  Odpowiedz
 17. Michal

  Witam. Dokupiłem małego zbrojnika bo miałem samiczkę. Nowy ma ok 3cm. Ile będzie miał długości kiedy pokażą mu się rogi? ? (O ile trafiłem na samca)

  Odpowiedz
 18. pabel222

  jakiego koloru robi odchody bo miałem zbrojnika zwyczajnego i zmieniłem żwirek na czarny, odchody były białe i było je bardzo widać

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Jaki litraż posiadasz i czym go karmisz? To nie jest raczej sprawka czarnego żwiru.

 19. Dawid

  Macie racje! Jeszcze giętkoząb czarnobrzuchy i będzie spoko bo mi tego brakuje i jeszcze może muszlowce, ale ogólnie dochodzą ryby i lubię oglądać te wszystkie ryby, ale wszystkich w 1050l nie można trzymać xd

  Odpowiedz
 20. Neonek720

  Wow! 🙂
  Ile nowych rybek doszło na stronie! 😀
  Napisaliście nawet o zbrojniku zebra, zbrojniku złotym, akarze z Maroni i danio lamparcim! 😀
  Rybyakwariowe.eu to najlepsza strona dla akwarystów. 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bartek

   Lepsza niż super akwarium