Ancistrus sp. L144

Zbrojnik złoty (Ancistrus Gold) - ryba akwariowa fot. msjinkzd.com
 • Rozmiar: 11 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki złote - ryby akwariowe

Zbrojnik złoty (Ancistrus sp. L144) – identyfikacja tej ryby akwariowej budzi wiele wątpliwości. Bardzo rzadkiej, dzikiej formie przypisano oznaczenie L144, forma powszechna, hodowlana oznaczana jest jako L4 lub false L144 (fałszywa) i w dużej mierze poniższy opis dotyczy tej drugiej formy.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Występowanie

Ameryka Południowa. Jedyny osobnik formy dzikiej L144 został sprowadzony z Paragwaju. Uważa się, że wszelkie obecnie dostępne ryby są formą hodowlaną, prawdopodobnie genetycznie zbliżoną do Ancistrus cf. cirrhosus.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Charakterystyka i usposobienie

Prawdziwy L144 jest zdecydowanie brzydszy od fałszywego, żółte ciało zazwyczaj pokryte jest brązowymi plamami. Forma L4 jest ładniejsza, ma ciało jednolitego jasno żółtego lub białego koloru. Kształt ciała jak i odcień mogą się różnić w zależności od osobnika. Może osiągać do 11 cm długości. Od odmiany albino zbrojnika „pospolitego” (Ancistrus common) różni się niebiesko-czarnymi oczami.

Dorosłe samce mają pysk przyozdobiony licznymi kolcami (często rozwidlonymi), które występują również u samic ale nie są tak wyraźne. Samce są zazwyczaj nieco większe i smuklejsze od bardziej krągłych samic.

Raczej łagodne, spokojne ryby, samce są terytorialne i wykazują agresję wobec rywali, najlepiej trzymać parę lub samca i 2-3 samice. Aktywność wykazują po zmierzchu i w czasie podawania pokarmów. Przebywają w dolnych partiach zbiornika.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne, zalecana dieta złożona z pokarmów roślinnych (tabletki ze spiruliną opadające na dno, ogórek, groszek, kabaczek itp.), raz w tygodniu uzupełniana pokarmami żywymi i mrożonymi np. ochotką.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Akwarium

Para zbrojników złotych może być trzymana w akwarium o podstawie 60×30 cm, z piaszczystym podłożem, dekoracją z korzeni i płaskich kamieni. Wskazane jest umieszczenie specjalnych ceramicznych tub, w których ryby będą mogły się schować lub rozmnożyć. Przy niedoborze pokarmów zielonych mogą niszczyć delikatniejsze rośliny.

Z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim. Ich kościsty szkielet i ostre kolce stanowią dobrą ochronę nawet przed bardziej agresywnymi gatunkami. Nie polują na narybek innych ryb, mogą jednak wyjadać jaja z ich gniazd.

Zbrojnik złoty - Ancistrus sp. L144 - Rozmnażanie

Rozmnożenie zbrojników złotych jest raczej łatwe, ale trzeba mieć na uwadze, że ryby te wycierają się głównie zimą, w porze deszczowej, kiedy woda jest chłodniejsza. Często rozmnażają się w zbiornikach towarzyskich. W celu uzyskania większej ilości narybku najlepiej jednak założyć akwarium hodowlane. Zbiornik tarliskowy może mieć od 40 do 80 litrów i powinien mieć dużo kryjówek lub zakamarków. Na rynku akwarystycznym dostępne są specjalne groty ceramiczne do rozmnażania zbrojników, z których warto skorzystać. Do dekoracji można użyć korzeni i płaskich, owalnych kamieni. Zaleca się stosowanie wody miękkiej od 5 – 10 ° dGH z zakresu 6.5 – 7.0 pH.

Ryby do tarła stymuluje duża podmiana (50 – 75%) chłodniejszej wody. Samiec zwykle czyści i wybiera miejsce do tarła, po czym prężąc swoje płetwy, zaleca się do samicy i wabi ją do przygotowanego wcześniej miejsca. Samica w gnieździe składa od 20 do 200 lepkich jajeczek. Na tym jej rola się kończy. Samiec przepędza samicę, opiekuję się ikrą (wachluje) i strzeże przed drapieżnikami, rzadko kiedy opuszczając gniazdo.

Wylęg następuje po 4 – 10 dniach. Po 2 – 4 kolejnych dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym okresie można podawać im sproszkowany pokarm płatkowy ze spiruliną, obrany zielony groszek i inne drobne pokarmy.

Ostatnio zmodyfikowano: 13 listopada 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp. L144
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 73

 1. Anonimowy Akwarysta

  Ja mam dwa takie zbrojniki. Mają gdzieś 5 cm a mają jeden rok. U jednego pojawiły się już wąsiki. Moje są aktywne cały dzień i bardzo lubią urzędować w przodzie akwarium. Żywią się u mnie glonami bo mam ich plagę. Rosną dość szybko. Bardzo spokojna ryba ale jeśli chce potrafi wystrzelić jak rakieta

  Odpowiedz
 2. Piotrek

  Czy zbrojnik złoty może być w 40? Jak tak to sam czy w parze , i ogólnie bo w przyszłości bedzie wiekszy baniak czy zbrojniki mogą być pojedyncczo trzymane?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. XYZ

   Witam. Akwarium 40 l to ogólnie maleństwo dla maleńkich rybek – i to tylko niektórych gatunków. Zasada jest prosta im większy zbiornik tym lepiej. Te 40 l może być na chwilę o ile zbrojnik jest malutki. I TAK zbrojniki mogą być trzymane pojedyńczo a czasem nawet powinny.

  2. :)

   Nie! Najmniejsze zbrojniki wymagają minimalnie 60cm długości. Popularniejsze 80
   A o większych nie ma co gadać

 3. Maciej

  Mój ma aktualnie 20 – 22 cm dość duży jest

  Odpowiedz
 4. Vincent

  Mam już ponad 3 lata jednego osobnika w akwarium 100 litrów. Od malutkiego urósł do ok. 8 cm. Jest raczej łagodny, czasem zdarzy mu się odgonić inne ryby, ale nie robi im żadnej krzywdy. Czasem chowa się pod roślinami lub za kamieniami, ale zwykle jest aktywny. Zawsze znajdzie sobie coś do jedzenia. Polecam każdemu.

  Odpowiedz
 5. leonardo

  Siemanko, mam 100l akwarium jeszcze nie uruchomione i myślę jakiego zbrojnika wsadzić.Wacham się nad zbrojnikiem złotym lub niebieskim. Niewiem kto lepiej czyści akwarium . Ktoś pomoże ? Może polecacie coś innego ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Żaden dobrze nie czyści, otoski są dobre, przylgi[polecam siatkowane], Babki tęczowe

  2. leonardo

   Czy te ryby są agresywne ? A kto z nich lepiej czyści?

 6. Joanna

  Wlasnie udalo mi sie rozmnozyc glonojada zlotego (samca) z samica niebieskiego. Rozmnozyly sie w akwarium ogolnym, nie wiem ile bylo jajeczek bo schowane byly pod skorupka kokosa. Samiec nie wychodzil stamtad od 2 tygodni. W wkwarium pojawily sue male glonojadki. Widzialam 3 😃 ciekawa jestem jakiego beda koloru po takich rodzicach

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   I jak po 3 miesiącach, coś ciekawego z nich wyszło?

 7. Michał

  Miałem zbrojnika złotego (samicę) przez około 12+ lat (możliwe, że żyła dłużej bo dokładnie nie pamiętam odkąd ją miałem, poza tym otrzymałem ją w prezencie). Większość życia spędziła w akwarium z innym zbrojnikiem pospolitym (również samicą), w zbiorniku 200 l. Rybka bezproblemowa, łatwa w utrzymaniu i przyjemna dla oka. Z moich różnych doświadczeń wynika, że także bardzo odporna na różne nieprzewidziane „historie” w akwarium. Nie spotkałem się również z agresją wobec innych ryb (skalary,mieczyki,molinezje czy gupiki). Niestety na każdego z nas przyjdzie pora i dziś przyszła i na nią. Chciałem ją jakoś uwiecznić choćby w tym komentarzu. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. Rafał

  Czy wypłukiwać świeżo wyklute zbrojniki z groty póki tam siedzi tam samiec i wachluje czy czekać na odpłynie i małe same wypłyną? Widzę że są wyklute, żółte jajeczka machają ogonkami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   nie wolno!!! małe same wypłyną jak skończy się im żółtko i będą gotowe same pobierać pokarm.

 9. Rafał

  Czy jest możliwa krzyżowa między zbrojnikami? Między pospolity i złotym? I co może z tego wyrosnąć?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Tak, nie wiadomo co może z tego wyrosnąć, zależy od genów. W zasadzie każdy zbrojnik z każdym zbrojnikiem może się skrzyżować [PODOBNO] ja tylko rozmnażałem gatunkowo i raz miałem krzyżówkę

  2. Joanna

   Wlasnie mnie sie udalo, samiec zloty a samica niebieska. Sama jestem ciekawa jakie beda dzieci jak urosna. Szkoda ze nie moge wstawic zdjecia

 10. Zuza

  Hej, potrzebuje kogoś, kto naprawdę dobrze czyści glony zielone do małego (60 litrowego) akwarium. Mam ślimaki, ale one wolą mi podjadać rośliny niż sprzątać, a dla otosków może być to niebezpieczne bo dostałam od kolegi dość agresywną dla mniejszych rybek bocje. Co według was by się nadawało?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   bocja i 60l = zagłada wszystkich rybek!!!!!!!!!!!!!!

  2. Zuza

   Sky, dostałam ją od kolegi który trzymał ją w kotniku przez długi czas ze względu na to, że atakowała kiryski. Więc dla niej to 60l to będzie już coś dużo lepszego, a atakowała tylko rybki denne więc innych takich nie mam

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Ale i tak dla niej byłoby lepiej w większych zbiornikach… bocje są takie że jak będą miały mało miejsca to swoje rodzeństwo zabiją bo będzie im mało miejsca… ta bocja [nie ważne jaka bo 60l to dla każdego odkrytego gatunku za mało z czasem będzie się pozbywać wszystkiego co żyje!

 11. Mava

  Dzień Dobry, kupiliśmy do niewielkiego akwarium (ok 30×30 cm szerokie) bojownika, zbrojnika złotego i 3 neonki. Niestety, zbrojnik nie przeżył nawet doby. Jesteśmy kompletnymi amatorami w tym temacie i mieszkamy w miejscu, gdzie możliwości sprzętowe są ograniczone. Mamy 2 rośliny i żwirek. Woda ma temperaturę ok. 28-30 stopni, bo tyle ma otoczenie. Co mogło pojsc nie tak? I jedno pytanie: czy dziecięe ręce, ktore wpadły raptem do akwarium mogły doprowadzić do śmierci z… przerażenia? Dziękuję za wszelką pomoc 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Maczeta

   obawiam sie, ze temperatura jest zbyt wysoka, to raz, zbrojnik jest zbyt duzy do takiego akwarium, to dwa. neonki to ryby stadne, potrzebują towarzystwa. najlepiej, gdyby w akwarium byl sam bojownik samiec, ewentualnie jakies malutkie kiryski, ale one wymagaja doskonalej wody. konieczny filtr, czeste podmiany wody.

  2. Mava

   Hej Maczeta, dziękuję. Co do temperatury – innej się nie da 🙂 Mieszkamy w kraju, gdzie taka jest temperatura otoczenia, więc do takich warunków są przyzwyczajone, żyją w niej od pojawienia się na świecie. Czyli mimo tego, że to takie male akwarium filtr jest konieczny?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Mavo! Filtr i brzęczyk to obowiązek!

  4. Mava

   Sky, dziękuję! Gość, ktory nam kompletował w sklepie akwarium nic nie wspomniał. Już naprawiam błędy 🙂

  5. Paweł

   Dzień dobry w pani akwarium podobno wylądowały ręce dziecka to mogło spowodować dużo stresu u rybek dla tego glonojad mógł pasc. Zalecam kupienie grzałki z termostatem i ustawić ją na 27stopni oraz dokupić filtr Pat mini posiadam go i jest wyśmienity 👍

 12. Magda

  Emm czy ktoś by mi mógł powiedzieć ( z własnego doświadczenia ) ile małych sie wykluło ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   U mnie jest obecnie 29 sztuk małych 🙂

 13. Magda

  Czesc!Mam pytanie czy jeden glonojad wystarczy na akwarium 72l czy dokupic mu jeszcze kolege?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   Jeden wystarczy. To ryba agresywna i terytorialna.

  2. Piotr

   Kup mu lepiej koleżankę. Na te litry dwa spokojnie wystarczą.

  3. Paweł

   Koleszka przydał by mu się ale gdy widzi pani że jeden glonojad daje sobie radę to nie potrzeba

 14. Ziom

  Mam małe zbrojniki ok. 3cm przy jakiej wielkości mogę je włożyć do akwarium ze skalarami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   Zbrojniki raczej nie powinny paść łupem skalarów bo zbrojniki są bardzo twarde 🙂 ale dla pewności radziłabym poczekać do momentu aż zbrojnik będzie większy niż otwór gębowy największego skalara. Skalar go nie zje ale zadławić się nim może 🙂

 15. Weronika

  Jakie rybki można łączyć z bojownikami? Chciałabym dodać mu zbrojnika ale nie wiem czy to dobry pomysł?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   link to rybyakwariowe.eu

   Cytat:
   „Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.”

 16. Ania

  Czy ta rybka pełni taką samą funkję co kiryski? Bo mam zamiar sobie zakupić coś, co 'sprząta’, a nie ukrywam, że ten zbrojnik nie jest zbyt atrakcyjny…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Jeśli chcesz wiedzieć to ,ani ten zbrojnik nie będzie czyścił glonów ,a tym bardziej kirysek.To są ryby przydenne ozdobne i one będą wychodzić na normalny pokarm i będą pływać po akwarium jak inne ryby ,a glony zostawia w spokoju.Ryba ,która zjada glony jest mała i jest atrakcyjna to otosek.Myślę ,że pomogłem 😉

  2. Filip

   glony dobrze je lalicaria red, nie je wcale zwykłego pokarmu ale glonami się żywi

  3. Marcin

   Albinos jest bardzo ładny, świetnie kontrastuje z rybkami w akwarium. Ale to moja opinia 🙂
   Niesamowicie wytrzymały zbrojnik.

 17. Tomasz

  Ancistrusy wymagają w diecie sporego udziału pokarmów roślinnych. Ich niedobór może spowodować, że skonsumują jakąś roślinkę. Gdy trzymałem te ryby dokarmiałem je zielonym groszkiem i szpinakiem. Tylko z groszkiem nie należy przesadzać bo w nadmiarze zanieczyszcza i psuje wodę.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Barbara

   A ten groszek i szpinak nie zaszkodzą innym rybkom? Bo hoduję jeszcze danio, gupiki, neonki i kiryski. Groszek mam jakoś rozdrabniać?

  2. Tomasz

   Możesz kupić mrożone : groszek , szpinak i krewetki koktajlowe.Lekko rozmrażasz i mielisz wszystko w maszynce do mielenia.Mieszasz wszystko w dowolnych proporcjach , pamiętając aby udział groszku był najmniejszy. Następnie porcjujesz pokarm i zamrażasz. Ja używam tabliczek pojemniczków po śmietance do kawy, do rozdzielania porcji. Jednak dla jednego zbrojnika to może być za dużo jak na jedną porcję. Dlatego musiałabyś znaleźć jakieś mniejsze opakowania.

 18. Barbara

  Zauważyłam, że mój zbrojnik upodobał sobie jedną roślinkę liściastą (nie znam nazwy), często na niej przesiaduje, a roślina z zielonej zaczęła się robić po prostu przezroczysta…

  Odpowiedz
 19. Andrzej

  Witam ja mam glonka złotego powinoen mi urosnąć do ok 11cm. A ma już 25 cm . co to za gatunek

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ksksksksk

   Może mutant albo krzyżówka z lamparcim

  2. Igor

   Plekostomus złoty. I on urośnie do 50 cm.

 20. Marcin

  Mam 3 samice i samca. Po wylęgu ok 50-70 młodych okazało się że połowa jest złota. Dziwne bo złotych nigdy nie spotkały więc chyba musi to być sprawa genetyczna czy coś. Komuś sie wylęgły złote z niebieskiej parki?

  Odpowiedz
 21. Adam

  Witam mam czarnego samca zbrojnika niebieskiego i dwie samice czarne chciał bym żeby mały narybek były też złote co zrobić? Wymienić na jedną samice złota czy samca wymienić na złotego?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jędrzej

   proponuję samicę wymienić 🙂

  2. Adam

   Dzięki wielkie.od tamtej chwili się dużo zmieniło samica mi odleciała jedna. Teraz mam możliwość od kumpla dostania dwóch samica i samca w tym jedna samica czarna zbrojnika pospolity jedna samica albinos i samiec albinos no i moje glonojady czarny samiec i samica czarna. Czy będzie ok 2 samce 3 samcie zbiornik 200l

 22. Darek

  Pomocy zdechły mi dzisiaj dwa zbrojniki jeden albinos drugi zwyczajny. Ale od początku wszystko zaczęło się od śmierci gupików. (tą sytuacje opisywałem jakiś tydzień temu) Trzy dni temu kupiłem samca gupika i wszystko jest ok wraz z nim kupiłem ślimaka helenkę i roślinę rotallę. helenka zdechła w sobotę. Ale tym się nie martwiłem. Wczoraj kupiłem nowy filtr Aquael Fan 2 Plus (Wcześniej miałem Aquael Asap 300 lecz był do kitu) Akwarium 112l temperatura 25*C woda podmieniana ok 30l tygodniowo. Obsada
  8x Danio
  1x Gupik
  3x Neon
  2x Razbora klinowa
  I został 1 glonojad albinos największy z nich lecz nigdy się nie ganiały.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zrób testy na obecność amoniaku (NH3) i stężenie azotynów (NO2) które w dojrzałym akwarium powinny być na poziomie zerowym gdyż są związkami toksycznymi dla rybek.
   Już Tobie zwracałem uwagę że lejesz do podmian wodę chlorowaną i zapewne teraz masz tego skutki – zaburzony proces nitryfikacji.

  2. Darek

   Trzy dni temu lałem już wodę odstaną Z dodatkiem bacto active.

  3. Wlodi13

   Tylko nie dodawaj od razu Bacto-Active do świeżo nalanej wody (odstawionej), gdyż wtedy mija się to z celem, chlor również wyniszczy bakterie z aplikantu, lepiej dodawać go bezpośrednio do akwarium.
   Zanim flora bakteryjna w Twoim akwarium ukształtuje się całkowicie do prawidłowego funkcjonowania, musi minąć przynajmniej 3 tyg. – tyle trwa dojrzewanie. Wówczas dopiero w procesie nitryfikacji (odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu) bakterie zaczną wytrącać zamiast trujących NH3 i NO2 pożyteczne dla roślin związki azotanów NO3. Tak to wygląda.

  4. Darek

   Na ilę odstawiać wodę bo ja odstawiłem na 3 dni w 5l zamkniętych wiaderkach i bacto active wlałem już do akwarium

  5. Wlodi13

   3 dni powinno wystarczyć aby chlor się ulotnił, ale woda powinna mieć dostęp do powietrza, niech się odpowiednio natlenia. Ja stosuję dodatkowo jeszcze uzdatniaczy – Antychlor, Esklarin, wtedy mam pewność że woda jest w porządku (trzymam w ODKRĘCONYCH baniakach 5l), a trochę jej używam gdyż naprzemiennie muszę podmieniać w dwóch akwariach, więc też co 3-4 dni.

  6. Darek

   Dzięki za info jesteś bardzo pomocny.

 23. Darek

  Ile gdzieś cm musi mieć aby zaczęły rosnąć kolce zbrojnikowi albinosowi

  Odpowiedz
 24. Mikołaj

  Co się dzieje mój zbrojnik położył się na plecach i leży tak od ok. 1h

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Opowiedz coś o swoim akwarium… żeby wiedzieć co się stało trzeba znaleźć przyczynę.
   Jaki litraż, obsada rybek, temp., pH, GH, KH… Od jak dawna akwarium, od kiedy Zbrojnik w baniaku… Jak częste podmiany i ile (%), czy woda do podmian uzdatniona (odchlorowana), czy są rośliny i czym je nawozisz, czy stosujesz jakieś dodatkowe aplikanty… Jaka filtracja wody? Na razie to jest wróżenie z fusów…

  2. UlaUlaśka

   Przecież wszystko mogło być tego powodem. Parametry wody, zachowania innych ryb, karmienie, inne chemiczne akcesoria typu ,,Uzdatniacz wody” itd. itp.. Nie opisałeś swojego akwarium w ogóle, nie wiemy jak ci pomóc i w jaki sposób, takie ubogie pytania bez ucharakteryzowania zbiornika.. Równie dobrze ryba mogła się położyć przez osłabienie organizmu, możliwości jest wiele. Z własnego doświadczenia – kiedyś mój zbrojnik poddusił się przez bardzo słabe napowietrzanie akwarium, gdyż posiadałam już stary napowietrzacz i o mały włos nie zdechł, jednak udało mi się napowietrzyć wodę i do dzisiaj rośnie, wszystkie zachowania są dla niego normalne.

  3. Wlodi13

   ???….. zero echa,
   no cóż….. z przykrością muszę stwierdzić że NIEWIEDZA jest NAJCZĘSTSZĄ przyczyną ŚNIĘCIA rybek, a najbardziej smutne jest to gdy ktoś robi to nieświadomie i później czuje wielkie rozczarowanie 🙁

  4. lanca

   mój tak robi jak się naje jest zmęczony i najedzony wchodzi pod korzeń i opada na dno na plecy i tak lezy. porostu odpoczywa

 25. Mateusz

  Miałem kilka dużych (po ok 10cm), na świat przyszła masa małych, duże sprzedałem, większość małych też, gdyż likwidowalem zbiornik – zostawiłem sobie 8 małych do nowego 😉 Pięknie i szybciutko rosną 😉

  Odpowiedz
 26. Igor

  Mam jednego który ma 5cm kupiłem 2 które mają 2cm. I mam pytanie dlaczego te małe wchodzą na tego większego?

  Odpowiedz
 27. Michal

  Witam. Dokupiłem małego zbrojnika bo miałem samiczkę. Nowy ma ok 3cm. Ile będzie miał długości kiedy pokażą mu się rogi? ? (O ile trafiłem na samca)

  Odpowiedz
 28. pabel222

  jakiego koloru robi odchody bo miałem zbrojnika zwyczajnego i zmieniłem żwirek na czarny, odchody były białe i było je bardzo widać

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Jaki litraż posiadasz i czym go karmisz? To nie jest raczej sprawka czarnego żwiru.

 29. Dawid

  Macie racje! Jeszcze giętkoząb czarnobrzuchy i będzie spoko bo mi tego brakuje i jeszcze może muszlowce, ale ogólnie dochodzą ryby i lubię oglądać te wszystkie ryby, ale wszystkich w 1050l nie można trzymać xd

  Odpowiedz
 30. Neonek720

  Wow! 🙂
  Ile nowych rybek doszło na stronie! 😀
  Napisaliście nawet o zbrojniku zebra, zbrojniku złotym, akarze z Maroni i danio lamparcim! 😀
  Rybyakwariowe.eu to najlepsza strona dla akwarystów. 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bartek

   Lepsza niż super akwarium