Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus

Pseudomugil furcatus - ryba akwariowa fot.aquarienfotografie.net

Modrooki słoneczne - ryby akwariowe

Furcatus, Modrook słoneczny (Pseudomugil furcatus) –  żółto ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych.

Ryba akwariowa Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Nowej Gwinei. Ryby zamieszkują przejrzyste, wolno lub umiarkowanie płynące, strumienie leśne na wschodzie wyspy.

Ryba akwariowa Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiągają do 6 cm długości. Samce są odrobinę większe i jaskrawiej ubarwione niż samice oraz mają nitkowo wydłużoną przednią płetwę grzbietową. Charakteryzują się oliwkowo beżowym ubarwieniem ciała z żółto obrzeżonymi płetwami i niebieską tęczówka oka.

Są rybami ławicowymi, zalecane jest trzymanie grupy składającej się z min. 8 – 10 osobników. Furcatusy w większej ilości ładniej się prezentują a także są bardziej śmiałe i aktywne. Samce natomiast zabiegając między sobą o względy samic prezentują intensywne ubarwienie i ciekawe zachowania. Samce w czasie godów są bardzo aktywne i natarczywe,  dlatego też na jednego samca powinny przypadać co najmniej 2 samice.

Ryba akwariowa Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus Odżywianie ryb akwariowych

Chętnie przyjmują drobny pokarm żywy, ale można podawać im też pokarmy suche czy mrożone.

Ryba akwariowa Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus Akwarium ryb akwariowych

Zalecane akwarium długości co najmniej 60 cm, z wyczuwalnym prądem wody, zacienione roślinnością pływającą i miejscami gęsto obsadzone roślinami. Powykręcane korzenie dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Ryby najlepiej czują się w dobrze natlenionej, ciepłej (między 24 – 28°C), miękkiej lub średnio-twardej wodzie w przedziale 7 – 8 pH. Nie powinno się ich wpuszczać do świeżo zakładanych akwariów ponieważ są dość wrażliwe na zanieczyszczenia i wahania parametrów wody.

W akwarium biotopowym Nowej Gwinei można je trzymać z rybami rodzaju Pseudomugil lub innymi tęczankami, które dobrze czują się w wodzie średnio-twardej np. Tęczanki neonowe. W akwarium towarzyskim mogą być z niedużymi rybami o podobnych wymaganiach np. ryby karpiowate, babkowate, eleotrowate i mniejsze tęczankowate. Odpowiednim kompanem będzie Głowaczyk barwny obok którego furcatus występuje w środowisku naturalnym.

Ryba akwariowa Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Ryby rozrzucają ikrę i nie troszczą się o narybek. Rozmnażanie jest kłopotliwe ze względu na obniżoną płodność, krótkie życie ryb oraz duży procent deformacji wśród narybku. Jaja składane przez młode ryby (8-12 miesięcy) są najczęściej niezapłodnione i zbyt małe. Nawet w przypadku w pełni  dojrzałych osobników (12-18 miesięcy) ponad połowa ikry bywa niezapłodniona.

Optymalna temperatura do rozrodu to 26 – 28°C. Samice składają po kilka jaj dziennie przez okres kilku dni. Ikra najczęściej przyczepia się do roślin lub podłoża. Jeden samiec tego samego dnia może być partnerem kilku samic. Tarło w naturalnych warunkach odbywa się za dnia podczas ciepłych okresów.

Modrooki słoneczne można rozmnażać w akwarium na dwa sposoby.

W pierwszym przypadku odławiamy grupę 6-8 ryb lub jednego samca i 2-3 samice. Ryby przenosimy do akwarium wyposażonego w mały filtr gąbkowy i mop akwarystyczny lub wypełnionego w połowie mchem wodnym np. java moss. Codziennie sprawdzamy sytuacje w akwarium i zauważoną ikrę przenosimy do oddzielnego pojemnika.

W drugim przypadku trzymamy kolonię dorosłych ryb w przestronnym i  w pełni udekorowanym akwarium z dużą ilością roślin, które zapewnią młodym schronienie. Narybek w pierwszym okresie życia przebywa przy tafli wody więc najlepiej sprawdzą się rośliny pływające lub mchy przyczepione blisko powierzchni. Ten sposób jest mniej produktywny lecz łatwiejszy i mniej zawodny ponieważ dojrzały zbiornik zapewnia rybkom stabilne warunki wody i mikro pożywienie.

Okres inkubacji trwa ok 21 dni w zależności od temperatury. Drobne ilości pokarmu powinny być dostarczane co najmniej dwa razy dziennie. Narybek od razu przyjmuje larwy artemii i mikro nicienie. Można im również podawać dobrej jakości suche pokarmy dla narybku. Niezjedzony pokarm należy usuwać i regularnie podmieniać niewielkie ilości wody.

Ryby z gatunku Pseudomugil dość krótko żyją a samice w naturze przechodzą przez tylko jeden okres rozrodczy. W dobrze utrzymanym akwarium można jednak ten czas nieco wydłużyć.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Popondichthys furcatus
synonim:Forktail Blue-eye
Rodzina:Tęczankowate
Biotop:Nowa Gwinea
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 - 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatusPoważnie o rybach - Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Dodaj komentarz

  1. benek

    Piękna ryba. 🙂

    Odpowiedz